9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

Taşıt Rehinli Araç Kiralama Yapılır Mı?

Taşıt Rehinli Araç Kiralama Yapılır Mı?

Son yıllarda taşıt kredilerinin büyük bir kısmı (özellikle sıfır araçlar) taşıt kredisi ile alındı diyebiliriz. Şu an Ülkemizde yaşanan gelişmeler sonrasında gerçekleşen faiz artışları ile daha çok bayilerin kendi kullandırdıkları krediler ile alımlar gerçekleşiyor diyebiliriz. Zira piyasada kur artışları ve yüksek faiz oranları araç fiyatlarında da artışa sebep olarak hacmi daralttı diyebiliriz.

Son dönemde taşıt kredisi az olsa da geçmişte kullandırılan kredilerin bitişi ile taşıt kredisi rehin kaldırım süreci de aktif kullanılmaya başladı. Bunun yanında risk sona ermeden rehinli araç alımı satımı yapmak isteyen tüketici yada rehinli araç alımı yapan galeriler ile piyasa dönmeye çalışıyor. Fakat rehinli araç dolandırıcılığı konusunda medya da duyulanlar tüketiciyi bu tarz işlem yapma konusunda endişeye sürükleyebiliyor.

Taşıt Kredisi Nedir? Rehinli Araç Devredilebilir Mi?

Tüketicinin araç alımı için Bankadan kullandığı belirli bir ödeme planına bağlı kredilere taşıt kredisi diyebiliriz. Banka bu işlem öncesinde satın alınacak araca taşıt rehni kaydı işler ve sonrasında Banka krediyi teminat altına aldığı için kredi kullandırım yapılır. Kredi riski kapatılmadan Banka tarafından taşıt rehni kaldırma işlemi gerçekleştirilmez. Peki Banka nezdinde kredi kapatılmadan taşıt rehinli araç devredilebilir mi?

Rehinli araç alımı yapmak diğer taşıt alımlarına nazaran biraz daha risk içerir. Bu işlemde alıcı ve satıcının karşılıklı güvene dayalı bir durumu olmalıdır. Eğer taşıt rehni devam ediyor ve kredi riski de devam ediyorsa rehinli araç satışı sonrası satıcı kredi riskini kapatmazsa bu alıcı için risk içerir. Bir diğer şekilde ise öncelikle kredi riskinin kapatılarak taşıt rehni çıkışı için ödeme yapılır ise satıcı aracı satmaktan vazgeçerek rehinli araç dolandırıcılığı işlemine bir örnek olabilir.

Bunun yanında taşıt rehni verilerek ticari kredi kullandırımları da yapılabilmektedir. Banka yada eksper tarafından belirlenen değere göre bir teminat tutarı hesaplanarak kredi verilecek tutar belirlenir. Peki taşıt rehni sözleşmesi ile birden fazla araç rehin alınabilir mi? Evet Bankalar tarafından tek taşıt rehni sözleşmesi ile birden fazla araç rehin altına alınabilir. TL üzerinden kullandırılan krediler için Banka talebi yada tüketici talebi ile Yabancı Para araç rehni işlenebilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi Sicil Affı Kimleri Kapsıyor? Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Neler?

Taşıt Rehinli Araç Kiralama Yapılır Mı?

Tüketici tarafından taşıt rehni ile alınan araç kiraya verilebilir mi? Taşıt rehni ile satın alınan aracın kiralaması tem tüketiciye hemde Banka tarafında bir zarar oluşturmayacağından aracın kiralama yapılmasında bir sakınca olmaz. O yüzden satın alınan aracınızı bir kiralama şirketine vererek kiralama yapmanızda herhangi bir sorun yoktur. Taşıt rehni olması demek aracın satış hakkının kısıtlanması anlamına da gelmektedir.

Rehinli Araç Satışında Muvafakat Ne Demek?

Biraz öncede belirttiğimiz gibi rehinli araç alımı yapılabilir burada bir sorun yok. Fakat banka nezdinde rehinli araç satıldıktan sonra Bankaya bu satış işleminin bildirimi yapılır. Fakat araç üzerinde Bankanın rehin hakları satış yapılsa da devam eder. Aracı alan kişiye araç üzerinde banka rehni olduğu ve kredinin gecikmeye girmesi durumunda Banka tarafından alınabilecek aksiyon alıcıya bildirim yapılır. 

Taşıt Kredisi Olan Araç Taşıt Kredisiyle Satılırsa Nasıl Aksiyon Alınır?

Öncelikle bu süreç Bankalar arasında gerçekleştirilmesi gereken bir süreçtir. Yeni alacak olan Banka kendi teminatı altına alacağı araç için satıcı Banka ile iletişime geçer ve aralarında bir yazışma gerçekleştirilir. Kredi borcunun ne kadar olduğu, Taşıt rehninin hangi durumda ve kaç gün içerisinde çıkış yapılacağını karşı Bankaya bildirim yapar. Bu süreçte kullandırılan kredi ile taşıt rehni el değiştirilir.

Rehinli Araç Yurt Dışına Çıkabilir Mi?

Araç üzerinde taşıt rehni var ise rehin işleyen kurum tarafından onay verilmedikçe yurt dışına çıkışına izin verilmez. O yüzden rehinli araç yurt dışına çıkacak ise önce Bankadan muvafakatname alınması gerekir. O yüzden Banka bu anlamda aracın geri gelmeyeceğini, kredi riskinin çok yüksek olması gibi bazı kriterler eşliğinde aracın yurt dışına çıkıp çıkmaması konusunda muvafakatname verir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Hesapkurdu.com İhtiyaç Kredileri

Taşıt Kredisi Olan Araç (Hasar Kaydı) Pert Olursa Ne Olur?

Öncelikle aracın ağır hasara uğraması halinde sigorta şirketi tarafından ödenecek tutarın Bankaya ödenmesi gerekir. Eğer sigorta şirketi tarafından ödenecek tutarın kredi borçlusuna ödenmesi talep ediliyor ise Bankadan yine bu işlem için onay alınmalıdır. Çünkü bu işlem ile Banka elindeki teminat tutarını yitirmiş olacağından sigorta şirketi tarafından ödenecek nakit tutar büyük önem arz etmektedir.

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir