22 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Vadesiz Hesaplar

Banka hesabıma haciz geldiğinde hesabımdaki parayı kullanabilir miyim?

Banka hesabıma haciz geldiğinde hesabımdaki parayı kullanabilir miyim?

Bankada kullanmış olduğunuz hesaba E-haciz yada İcra dairesi tarafından gelen yazıya istinaden haciz blokesi işlendiği takdirde hesabınızdaki tüm yetkiler kısıtlanmış olur mu?

E-haciz sistemi ile gelen haciz işlemleri Vergi dairesi dairesi tarafından online olarak Banka hesaplarına işlenmekte olup, haczin içeriğine göre tüm hesaba yada kısmi olarak bloke konulabiliyor. Genelde Bankalara aktarılan yazılarda haciz tutarı bildirimi yapılarak resmi yazılar gönderilmektedir. Banka yetkilileri belirtilen tutar kadar hesaba bloke kaydı işleyerek ilgili İcra Dairesine yada Vergi Dairesine resmi yazı ile bildirim yapılır. Dosyanın işleyişine göre bir süre sonra İcra borcu Banka tarafından talep edilerek ilgili kuruma aktarımı yapılır.

Hesabınızda haciz tutarından fazla para olması halinde hesabı kullanabilir misiniz?

Haciz ile bildirimi yapılan tutar Bankadaki mevduatınızdan az olması durumunda yazıda belirtilen tutar kadar bloke kaydı işleneceğinden kalan tutarı kullanabilir siniz. İlgili kurum tarafından gönderilen yazıda hem alacağa hem borca konusunda kısıt konulması talep edilmesi durumunda hesaba tam bloke kaydı işleneceğinden o zaman hesabınızda tüm yetkiler kısıtlanacaktır.

Hesaptaki haciz tutarını kaldırmak için ne yapmalıyım?

İlgili kurum tarafından Bankadaki hesabınıza işlenen haciz (bloke) kaydını kaldırmak için yapmanız gereken, Banka dan hesabınıza işleyen haciz için bir yazı teslim alarak ilgili kuruma başvurmanız olacaktır. Hacze konu tutarın ilgili kuruma yatırılması durumunda E-haciz ortamında Banka hesabınızdaki blokenin otomatik kaldırılması gerçekleşecektir. Yazı eşliğinde gelen bir haciz söz konusu ise alacağınız fek yazısını elden alarak yada Bankaya iadeli taahhütlü ulaştırılması sonrası hesaptaki bloke kaydı kaldırılacaktır.

 

BUNUNLA İLGİLİ:  Bankadaki Hesabınızdan Hesap İşletim Ücreti Alınmayacak Mı?
About Author

Finansçı

147 Comments

 • Hesabınızda haciz tutarından fazla para olması halinde hesabı kullanabildiğimi öğrenmiş oldum teşekkürler.

 • Uarım hesabımdaki paraya ulaşabilirim miyim ulaşamaz mıyım blokesi var mıdır yok mudur diye düşünmek zorunda kalmayız bir gün

 • hele esnaflar için çok sıkıntılı bir durum özellikle kış aylarında durgunlaşan işler nedeni ile esnaf borclarını ödeyemez hale geiliyor hacizler yapılıncada tıkanıp kalıyor.

 • benimde başımda haciz belası var kefil olduğum adam ödemiyor ne olacak bilmiyorum bekliyoruz bakalım….

 • bu konu hakkında gerçekten bilgiye ihtiyacım vardı beni aydınlattınız sağolun admin

 • çok sıkıntılı bir iş bu iyi niyetli esnaflarda bu uygulamadan dolayı mağdur olabiliyorlar özellikle mevsimsel ağılıklı iş yapan esnafa daha çok yansıyor.

 • çok sıkıntılı bir olay bu bankadakin maaşlara kadar varan haciz olayı adamı bir anda kilitleyi veriyorlar iyi niyetli esnaflarda bundan en çok zarar görendir.

 • Bankaya borç varsa sallayin gitsin devlete borç varsa kaçının hesapları değiştirin başkasının üstüne hesap açın kullanın evkura borç varsa limitinden korkmayın 10bin borç için 3000tekluf edin seve seve kabul ederler tefeciye borç varsa bir iki silah edinin korkmayın ailenizle helallesin cezaevi için.bakkala borç varsa bir sure önünden geçmeyin

 • dürüst oldugumdan taşınmaz malı kaçırmadım araçlarım hem bankaya hemde fabrikaya rehinli oldugu halde üzerlerine altı icra geldi ve yakalama cıktı oturdugum ev banka kredili bankaya 1nci derece rehinli oldugu halde üzerine 5 icra geldi dükkana 3 üçra geldi bazı malları yedi emin bana teslim ettiler post cihazlarıma e haciz vergiden ve bankaya ödeyemedigim kredien geldi şimdi bu durumdan nasıl kurtulurum en zararsız şekilde yol gösteren varmı

  • dostum bunların üstüne bi bardak su iç RAHMAN dilerse kurtulurum de ozaman kurtulursun başka türlü kurtulamazsın

   • Araçlarınızı Sanayiye Götürüp Koltuğuna Kadar Söktürün Ve Şaselerini Herhangi Bir Yete Bırakın.Ve Sonra Kendinizi İhbar Edin Şu Şahsın Bana Borcu Var Aracı Şu Adreste Diye.İcra Gelip Aracı Alacaktır.Araçlar İcrada Satışa Çıktıktan Sonra Güvendiğiniz Herhangi Bir Şahsı Satışa Gönderin.Zaten Ondan Başkası Satışta Olmayacaktır Çünkü DEMİR Yığını.Satışı Kazandıktan Sonra Aracınızı Tekrar Toplatıp Güvrndiğiniz Kişi Üzerinden Tekrar Satıp Belli Bir Miktar Borçtan Kurtulabilirsiniz.BAŞKA YERDE BU TAKTİĞİ BULAMAZSIN 🤣 😀

 • Bankaya borcum var icralik oldum 4/1maasim a el konuldu biri benim hesabıma para gönderse bu paraya da el koyarlarmi ? Size zahmet bir yardımcı olsan sağol iyi çalışmalar

  • Merhaba,
   Belirtilen haciz isyerinize bildirildiği için direk kesinti yapılarak maaş ödemesi yapılmaktadir. O yüzden gelen paraya ekstra haciz konmaması gerekir farklı bir haciz yoksa. Ama riske girmek istemiyorsanız isme eft yada isme havale olarak gönderim isteyebilirsiniz gelecek parayı.
   Saygılarımızla.

   • Slm benim bankalara borcum var icraligimda herhangi bir banka hesabima 100000 tl para yatirip cekmem lazim girdi cikti olmasi lazim bloke olurmu o para

    • Merhaba,
     Mevcut haciz kaydı var ise blokede kalacaktır. ATM den işlem denemesi yapabilirsiniz. Yada isme EFT ile farklı bir bankadan ilgili tutarı alabilirsiniz.
     Saygılarımızla.

   • S.a maliye bani haciz koymuştu kaldırdım parayı ödedim şimdi kredi kartı ihtiyacım var ve hangi bankaya gidersem o haciz belası görünüyo o yüzden vermiyolar ne uapabilirim

    • Merhaba,
     Maliye tarafına başvuruda bulunarak aktif haciz varsa kaldırılmasını saglamalisiniz. Geçmişteki hacize göre değerlendirme çok yapılan bir durum olmamalı. Ama kart başvurusunda bu kriter mevcut ise sorun yaşama ihtinaliniz var.
     Saygılarımızla.

 • Bir kac farkli bankaya borcum var mahkemelik oldum 1yil gecti hic yatirmadim su an sigortali bir iste asgari ucretle calisiyorum ve bankalarla da hic iletisime gecmedim ve maasimin yatacagi bankayada kredi borcum var maasimin yatacagi hesapta bloke durumu olmadigini soyledi musteri hizmetleri bu durumda maasin durumu ne olur yada hepsine el konurmu yada konmamasi icin ne yapmaliyim . Aydinlatirsaniz sevinirim

  • Merhaba,
   Dosyaların takip eden avukatlar tahsilat sürecinde sizi arastirmislardir. Fakat ücretli bir iste calismadiginiz için maaş haczi yapamamışlardır.Dosya takibinde tekrar takip edilirse maasinizin 1\4 oranında haczi söz konusu olabilir
   Saygılarımızla.

   • Eyvallah usta tskler

 • İki önemli nokta var.
  1-bankada 100.000 tl paran var ve 3000 tl haciz geldi Bütün parana haciz konulmakta eğer varsa diğer bankalardaki paralarına da haciz konmakta hiç bir iş yapamamaktasın.3000 çekip te hacizi kapatmak için de banka para vermemekte.
  2-Özellikle devlet bankalarında kredilere bakanlar banka sahibi gibiler.Daha paranın gününe var hemen teminatı bozarlar-varsa diğer aktiflere Haciz koyarlar.Kısaca bir ağalık.
  Sonuç
  SAYIN BAŞBAKANIM OLAY BU.BİZ SİZİNLE BERABERİZ.AMA UYGULAMA SİZDE DERT YANIYORSUNUZ.DEFALARCA ŞİKAYET ETTİM.NE TARIMSAL YATIRIM NE SANAYİ YATIRIMI BEN HİÇ BİR ŞEYDE YOKUM.
  TÜRK BANKALARINA PARA YATIRMAM-TÜRKİYE DE YATIRIM YAPMAM(BU BENİM 100. YEMİNİM)
  BANKACILIK DÜZENLEME KURLU BİZİ APTAL YERİNE KOYUYORSA BİZDE BU ÖNLEMİ ALALIM.
  DİĞER TARAFTAN CUMHURBAŞKANIMIZA KARŞI ÇOK MAHCUP OLUYORUZ.BİZ YATIRIM-İŞ DÖVİZ İÇİN KENDİMİZİ PARÇALARKEN BU MUAMELELERI HAK ETMEDİK.

 • Bir kaç yerden icralık durumdayım wester union dan para gelse kesilir mi

  • Merhaba,
   Western union sistemi Bankacılık sisteminin dışında bir süreç olduğu için herhangi bir işlem olmayacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Benimde hesabima gecen hafta arkadaşımın gönderdiği para haczedilmiş banka tarafından. Bu borcu yatirmadan hesabındaki haciz kalkmiuormus tam skandalll..

 • merhaba benim şuana 2 banka ve 2 tane telefon hattında icralık olmuşum yeni sigortalı işe başladım maaşım yatarsa kesilirdi hepsi yada çekebilirmişim masimi

  • Merhaba,
   Dosyanızı takip eden avukat SGK girişini takip etmesi durumunda maasinizin 1/3 oranında haciz işlenir.
   Saygılarımızla.

 • banka hesabıma haciz geldi ve kullanamıyorum parayı. Hacizi kaldırdığımda bu para üzerindeki bloke de çözülür sanırım. Bir daha ekstra bir işlem yapmama gerek yok sanırım.

 • El koyuyorlar hesabımda bloke var kredi borcundan dolayı ve maaşının 4/1 ini alıyorlar ayriyeten hesabıma para yatırdığımda hepsini alıyorlar bu doğrumudur geçen gün 900 TL me el koyuldu ve hesabımdada görünmüyor nedeni nedir acaba

  • Merhaba,
   Yasal olarak yapılması gereken size uygulanıyor maasinizin 1/4 kadar tahsili normal. Fakat hesaba giren paralar maaş adı altında değil ise haciz kapsamında blokeye alınır. Adınıza para geliyor ise isme EFT yada isme havale olarak gönderilmesini saglarsaniz blokeye takılmadan paranızı alabilir siniz.
   Saygilarimizla.

 • Bankamatik kartım bloke edildi.döviz hesabıma para yatırsam oda bloke olurmu?teşekkürler

  • Merhaba,
   Haciz rakamına ve içeriğine göre yorum yapmak gerekir. Haciz tutarı yüksek ise ehaciz kapsamında döviz hesabınıza da bloke kaydı işlenebilir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba ustam benim iki üç bankaya borcun vardı hacizlik oldum yalnız başka ödediğim haciz borcum olduğu için bankaya şuana kadar bişey ödeme durumum olmadı . Taksicilik yapıyorum ve yeni yasaya göre takside iban numarası hesap kart kullanmam gerekir. Müşterimden çektiğim parayı diğer borçlu bankalar çekerler mi. Saygılar.

  • Merhaba,
   Evet kendi adınıza açacağımız hesaba haciz kaydı işlenebilir.
   Saygılarımızla.

 • Ben bankalardan hacizliyim hesabima 100000 tl yatirip cekmek istiyorum banka el kormu tesekkurler

 • hesabım blokeli hesabıma havale ile başka yerden para yatırılabilirmi

  • başka biri bana havale ile para yatırabilirmi demek istedim

   • Merhaba,
    Yatirabilir fakat parayı cekemezsiniz. İsme havale şeklinde gönderilirse giseden çekebilirsiniz.
    Saygılarımızla.

 • merhaba banka kredi borcumu avukatta devretmıs 4 bın ve 5 bin maasımı bankadan almıyorum. ancak şahsı kullandıgım banka hesabım var bu hesaba bloke gelırmı tesekkurler

  • Merhaba,
   Hesapta bakiye var ise Banka tarafından yetkilendirilen avukat bu tutarın haczine gidecektir.
   Saygılarımızla.

 • Arkadaşlar oncelikle yedi emin de zimmetli eşyası mali olan kişiler yedieminden malları zimmetli durduğu için aylık para talep edebilirler dikkat dikkat bunu yapın avukatların en sevmediği şeydir bi bir.ikincisi bankaya borcunuz varsa korkmayın eğer ustunuzde herhangi birşey yoksa hiç birşey alamazlar akp yi sevmem ama onun sayesinde banka borcludan birşey alamaz bunu dikkate alın ona göre oy verin hükümet değişirse bu birclardan hapis dahi sözü konusu olur.banka hacizine yani banka hesap blok esi su şekilde olur diyelim ki turkcele borcunuz var 5000 tl ilk önce avukatlar en çok kullanılan bankalara şerh gonderir örneğin garanti yapi kredi isbank gibi ama kimse burganbanka aktif banka odeobanka gondermez neden çünkü bu bankalar o kadar kullanilmaz ee diyeceksinki toptan gonderirler nah gonderirler her bankanin masrafi 200 tl 20 banka var alacak 5000 banka masrafi 4000 iste buna hukuk burolari yanasmaz ama borç 50bin olursa is değişir.birde varlık yonetime düşenler var eğer borcunuz 10 bin tl ise 2500 teklif edin kabul ederler niyemi onlar ihale ile aliyorlar o dosyalari 10 bin tl dosyayı 1250 tl alıyorlar banka enayimi deyeceksiniz şimdi enayi değil mecbur neden mi çünkü bankalar haciz ile elde ettiği taşınır taşınmaz varlıkları 365 gün sonra elden çıkarmak zorundalar neden mi yasa böyle yoksa banka 5 katlı binayı 500 bin tl ye satarmi 50 tane aracı 700 bin tl ye satarmi.not bankadan kredi ile aldiginiz bankaya ait olan ev araba yada haciz gelir yani yok o bankanin daha diyemezsiniz unutmayın diyelim ki arabsnizda 5 haciz var devlet gelir en öne geçer .evkurami var korkmayın 5bini 1500 e kabul ederler.kısaca tefeciye borç olmadığı sürece sorun yok çünkü ya olursunuz ya oldurursunuz ki cezaevleri zordur bilgi almak isterseniz

  • merhaba bana öğrenimden dolayı tebligat geldi ve yapılandırma yaptırdım ama işte olmadığım için hiç ödeme yapamadım ve şimdi de maaşıma haciz koyacaklarını söylüyorlar.Üzerimde sadece araba var ondan da baska birşeyim yok .Şu an çalışıyorum sadece maaşımın 3 te 1 ine mı haciz koyarlar yoksa tamamına mı .ayrıca kredi kartı taksitleri ve ödemelerim var bu durumda ne yapmam lazım.Ödeme gücüm olsa ödeyeceği ama daha düğün borçlarımı bile kapatamadim.Aldığım ücrette asgari. Bilgilendirir misiniz

   • Merhaba,
    Belirttiginiz gibi 1/3 oranında maaş haczi uygulanabilir. Borç bakiyesi miktarına göre araba üzerine haciz işleterek bağlatabilirler ayrıca. Yapacağınız en iyi şey uzun vadeli bir kredi ile tüm borçlarınızı yapılandırmak olabilir. Zira maaş haczi sonrası diğer borçlarınızı da sorunlu hale düşürebilirsiniz.
    Saygılarımızla.

 • İyi gunler aklima takilan birsey var ve size sormak istyorum benim iki tane bankamatigim var icinde para yok olsa olsa haftada annemler 500 tl yolluyorlar bugun bana msj geldi kartlarin var ama. Oyle maas karti falanda degil yani calismiyorum da el konulurmu karima bloke edilcekmis msj geldi avukattan. Cvplarsaniz simdiden tesekkur ederim

  • Merhaba,
   Avukata aktarılan bir borcunuz var ise ATM kartınızın bağlı olduğu vadesiz hesaba bloke gelebilir. Bu durumda kartınızın ile hesaptaki bakiye çekilemez.
   Saygılarımızla.

 • Mrb! Benim banka borcum var banka avukat aracılıgyla icraya vermiş ve 3 banka hesabımada bloke koydurmuş işe gireli 1 ay oldu yani şimdiki çalştgım işe herhangi bir kesinti icin evrak gelmemiştir ama daha önce başka yerde çalişıyordum acaba evrak orayamı gitti gittiysede ben o işten ayrldım yani gelip gelmedigini bilmiyorum gecen hesabımda 90tl vardı blokeden dolayı cekemiyorum maaşim yattıgı zaman hepsinemi yoksa 4/1 nemi yoksa hepsinemi bloke koyarlar beni aydnlatırsanz sevinirim. Teşekürler

  • Merhaba,
   Sizinde belirttiğiniz gibi maaş üzerine 1/4 oranında haciz işlenir. Fakat maaş dışında her bakiye için haciz gelir. Haciz tutarları aktarılmadigi için banka avukatları yeni işyerinde de haciz isleteceklerdir.
   Saygılarımızla.

 • Hocam benim borcum 8 bin fakat hesabimda 12 bin vardi tamamina haciz konulmus parayi alamiyorum . Maasimada el koyarlarmi maas san kesinti yaptiklarinda hesabimi acarlarmk nasil bir yol izlemem gerekiyor.

  • Merhaba,
   Kesilen rakam faiz, mahkeme masrafları ve toplamı olabilir. Borç bakiyesi tamamını hesaptaki bakiye karsilamamasi durumunda maaş hacimde eklenebilir. Hesabınıza da kısmı bloke kaydı işlenmiş olabilir bankanizdan bunu teyit edebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

   • Hocam kusura bakmayin rahatsz ediyorumda maas hesabimin tamamina bloke koymuslar ayrica diger tum hesaplarimdada . Hesabimda borcu faizleri ve masraflari karsilayacak kadar para var bu paranin hesabimdan karsilanip hesaplarimin acilmasi tahmini ne kadar surer sizce

    • Bunun için o kurumun işleyişini bilmek gerekir. En kısa sürede çözmek için farklı birinde borç alarak elden borcu kapatarak dosyanın fek yazısını alarak hesap üzerindeki bloke kaldırılabilir.
     Saygılarımızla.

     • Merhaba . Telefn faturasına tel almısm 3 yıl önce ödeyemdm avukatlık oldum msj geldi banka hesaplarınza el konacaktır diye çalısmıyorm ama hesabımda para var çekebilirler mi hesabımdaki parayı ?

      • Merhaba,
       Maaş dışında bir bakiye olduğu için takip dosyası kapsamında haciz kaydı işlenerek bakiye bloke altına alınır
       Saygılarımızla

 • Mrb! Benim banka hesabım borcumdan dolayı blokeli eşimin hesabına bloke koyarlarmi?

  • Merhaba,
   Size ait borçtan dolayı eşinize ait hesaba bloke kaydı işlenmez.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba benim 3 ayrı bankaya 1yıldır ödeme yapmadıgım kredi borcum var farklı bir şubeden hesap açtım ve aćtgım hesaba bir miktar para yatıcak sorun yaşarmıyım

  • Merhaba,
   Her banka sistemi farklı olup iç yapıları tahmin edemeyebiliriz. İsme havale seklinde ödeme talep etmeniz daha az riskli olur.
   Saygılarımızla.

 • Banka hesabımda haciz var mı, banka hesabı haciz sorgulama işlemini sanırım edevlet üzerinden de yapabiliyoruz galiba. Banka bloke kaldırma dilekçesi bekliyor galiba vergi dairesinden yada icra dairesinden. Banka hesabına bloke konulması sonrası tüketici iptal zaten o yüzden bu duruma düşmemek lazım.

 • Merhaba yardimci olursaniz sevinirim ;
  Maas hesabimn 4℅1 nde haciz var maasimdan kesiliyo fakat maasmi cekmek icin bankaya gttgmde bana baska borclu oldugum yerin maasima haciz koydgnukoydgnu ve icra mururluguyle gorusmemi soylediler maasim hesapda duruyo ama cekemyorum onlarda bi kesinti yapmyo nasil bi yol izlemem lazim lutfen yardimci olun

  • Merhaba,
   Hangi kurum tarafından haciz kaydı işlendiğini Bankanızdan teyit ederek, eğer maaşınız üzerine haciz kaydı işlendi ise düzeltme işlemini yaptırabilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • Benim icram var bir bankaya para yatırdım ve bloke koydular. Kaldırıyorlar borcu odeyince kalkar diyorlar. Blokenin banka hesabını kapattirirsam. Bu paraya ne olur. Acil cevap lütfen. Müşterisi olmaktan vazgeçtiğini bankada paramızı verir herhalde. Halbuki borcum başka bankaya ama ne isse borcu odeyince diyor. O kadar param olsa öderim zaten. Bu blokenin paranın olduğu bankadaki bütün hesapları şubeden kapattirirsam parayı öderler mi bana.

  • Merhaba,
   Hesabınızdaki para icra işlemini talep eden kurum adına blokeli. O yüzden hesabı kapattirmak isterseniz de bu bakiyeyi alamazsınız icra borcu ödenmediği sürece.
   Saygılarımızla.

 • Maaşıma yeni haciz geldi hesabıma para yatıracaklar başka bankaya o parayi ben cekebilirmiyim

  • Merhaba,
   Ehaciz ile maaşınız yattığı anda sistem tarafından haciz işlenebilir. Yada dosyayı takip eden avukat tarafından çalıştığınız işyerine elden bildirim halinde kesinti yapılarak maaş ödemeniz yapılabilir
   Saygılarımızla.

 • meraba.benim avukatlik olan mevduat hesabima para yatirildi..bu paranin durumu ne olur.ve yanilmiyosam hesabim blokeli.

  • Merhaba,
   Haciz blokesi olan hesaba para yatırıldı ise bloke kapsamında kurum talep etmesi durumunda haciz kurumuna gönderilebilir.
   Saygularımızla.

 • vergi dairesi tarafından banka hesaplarıma e haciz uygulandı. maas hesabımdaki 500 tl oldugu gibi duruyor ama işlem yapamıyorum
  şimdi size sorum maas hesabıma maas yattıgında hemen çekebilirmiyim yoksa o paradamı blokeli şekilde durur

  • Merhaba,
   Hesapta tam bloke yok ve kısmı bloke varsa yatar yatmaz bloke işlenmeden para çekebilirsiniz. Fakat maaş üzerine bloke islenmemesi için ilgili kurum ile görüşerek aksiyon alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

  • İsmail bey aynı olay benim başımda var şimdi hesabınızdaki bloke edilen miktarın haricinde yatan maaşına haciz konuldumu? bilgilendirirmisiniz.
   Saygılarımla.

 • Merhaba. Bankada vadesiz mevduat hesabım ve buna bağlı olarak 2500TL limitli ek hesabım var. Haciz geldiğinde bu ek hesaptaki benim olmayan tutar haczedilirmi?

  • Merhaba,
   Hesabınıza haciz kaydı işlenir ise sadece size ait olan vadeli, vadesiz ve yatırım ürünleri üzerine haciz kaydı işlenir, kmh limiti için haciz kaydı islenmez.
   Saygılarımızla.

   • Cevabınız için teşekkürler. Peki kmh limitini kullanmaya devam edebilirmiyim. Örneğin bu limitten para çekebilirmiyim. Daha sonra ödeme yaparken vadesiz hesaba para yatırarak kmh borcumu ödeyebilirmiyim?

    • Merhaba,
     Vadesiz hesabınıza kısmı bloke kaydı işlendi ise kmh limitini kullanabilirsiniz. Hesabın tümü blokeli ise sorun yaşarsınız. Birde bankaya kmh için para yatırdığiniz da online olarak tahsilat yapılıyormu yoksa gün sonundami hesap sorgulanıyor bankadan bu konuyu teyit edebilirsiniz. Aksi takdirde hesapta para kalırsa gün içinde haciz kaydı işlenebilir.
     Saygılarımızla.

 • Açık icra dosyam var bankadan kredi çeksem el koyulurmu çekip bşka bi hesaba atacam hemen.

  • Merhaba
   İcra dosyasını takip eden avukat olması durumunda herhangi bir hesaba atarsanız haciz kaydı işlenir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba,
  Banka haciz yoluyla maaşıma 4/1’ine yasal olarak el koydu. Bunun yanı sıra 470TL tutarında da bloke yaptı. Tüm borcumu ilk hacizden sonra ödedim fakat, bloke olan tutar kesinlikle ne olduğu bilinmiyor? Yetkili avukat dosya masrafı gibi bir ödemeye gitmiştir bilgisi veriyor. Bu parayı geri alma şansın var mı?

  • Merhaba,
   Banka bu blokenin hangi kurumdan istendiği bilgisini size iletebilir. O bilgiye istinaden gerekli arastirmanızı yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Benim bankaya kredi kartı avans hesap borcum vardi 4 aydir odemedim hesaplarima bloke gelmis ve bende blokeli hesaba eft yaptim online kullanamiyorum limit var ama kullanilabilir bakiye yok diyor yatirdigim parayi atm den tahsil edebilirmiyim

  • Merhaba,
   Yatirdiginiz para mevzuat gereği borcunuza tahsil edilmiştir. Yine mevzuat gereği nakit avans işlemlerine kapatıldığı için yeni nakit avans kullanımına izin verilmeyecektir.
   Saygılarımızla.

   • Merhaba,benim 2013 te ödemelerim durdu ve bankalar icralik oldu sonra borclar hukuk sirketlerine devredildi onlarda baska dirketlere devteti hic adima islem yapmadim 5 yilir icra dosyasida acmamislar.simdi borcum olan bir bankanin farkli subesine hesap actim ve kendi adima para yatirtacagim.sube sikinti olmaz bizle calisirsiniz bloke olmaz odemelerinizi kendi adiniza yaparsiniz diyor.eger sorun yasamazsam bikac ay sonrasinda varlik sirketleri ile dosya kapatabilir hale gelirim.ilk is o bankanin sattigi kurulusla anlasma niyetindeyim.bu arada o banka bir sirkete oda baska bir sirkete oda baska bir hukuk sirketine satmis.Ben kendi adima yatacak parada sorun olurmu.

 • Merhaba,benim 2013 te ödemelerim durdu ve bankalar icralik oldu sonra borclar hukuk sirketlerine devredildi onlarda baska dirketlere devteti hic adima islem yapmadim 5 yilir icra dosyasida acmamislar.simdi borcum olan bir bankanin farkli subesine hesap actim ve kendi adima para yatirtacagim.sube sikinti olmaz bizle calisirsiniz bloke olmaz odemelerinizi kendi adiniza yaparsiniz diyor.eger sorun yasamazsam bikac ay sonrasinda varlik sirketleri ile dosya kapatabilir hale gelirim.ilk is o bankanin sattigi kurulusla anlasma niyetindeyim.bu arada o banka bir sirkete oda baska bir sirkete oda baska bir hukuk sirketine satmis.Ben kendi adima yatacak parada sorun olurmu.

  • Merhaba,
   İcra işlemi başlamadığı sürece sorun olmaz. Ama hukuk şirketi dosyayı takip ediyorsa bu süreçte icra başlatılabilir. Varlık yönetim şirketleri çok ucuza borç kapattıkları için anlaşma yoluna gittikten sonra banka hesabını kullanirsaniz daha sağlıklı olur.
   Saygılarımızla

 • Merhaba ozel bir kurumda senetlerim vardi odeyemedim, onlarda dosyayi avukata vereceklerini söylediler, ve bankada altın hesabim var. Bankadaki altin hesabima haciz gelirmi?

  • Merhaba,
   Senetler protesto edildi ise haciz işlemi başlatarak belirttiğiniz altın hesabına haciz bakiyesi kadar bloke kaydı işlenir.
   Saygılarımızla.

 • Banka hesabıma haciz geldiğinde parayı nasıl kullanacağım arkadaş. Keşke bu yazıyı hesabımda para bırakmadan önce okumuş olsaydım. Gelen haciz yüzünden hesabimdaki parada bloke oldu kullanamıyorum.

 • merhaba bi bankayla sıkıntılıyım. hatta hiçbir hesabım kalmadı orda.. unuttuğum bi bireysel emekliliğim varmış onuda maillerimi kontrol ederken gördüm. 5 yıl süresi dolmuş ve önceden yatırdığım paralarla üzerine fon eklenmiş yükselmiş ben bireysel emekliliği aradım parayı çekmek için bankaya gidince tekrar arayın evrakları oraya yollayalım dediler. şimdi ben bankaya gitsem bu bireysel emeklilik paramı çekebilirmiyim evrakları imzalasam?.. teşekkürler şimdiden

  • Merhaba,
   Bireysel emeklilik poliçelerine ait ödemeler banka hesaplarına yapılmakta olup imza için bankaya yönlendirme yapıldı ise ödemeniz yapilir.
   Saygılarımla.

 • Merhaba;
  Vergi dairesinden maaş hesabıma bloke geldi ve hesabımdaki 100 tl bloke oldu para hesabımda kullanıla bilir bakiye olarak görünüyor ama kullanamıyorum. Maaş hesabıma yatacak olan maaşım bloke olurmu?
  Teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Hesabınızda bakiye gözükür fakat bloke olduğu icin kullanımı söz konusu olmaz. Maaş olarak yatan bakiye içinde yasal oran çerçevesinde haciz kaydı işlenir.
   Saygılarımızla.

 • Selamlar,
  Benim bankalara borcum yok, hatta kredi kartım bile yok. zamanında kullandım, ödedim ve iptal ettirdim.
  Ancak turk telekomdan aldığım bir iphone borcum ve evkur tarzı 5 farklı mağazadan aldığım fakat ödeyemediğim eşyaların borçları var. Belki hepsinin toplamı tahmini 30 bini bulur. Herhangi bir banka hesabım yok, üstüme kayıtlı bir şey yok, ayrıca çalışmıyorum.
  1- Evime herhangi bir icra söz konusu olabilir mi? (Bunun kalktığını okudum)
  2- Herhangi bir bankadan yeni bir vadesiz banka hesabı açmak istiyorum para yatırıp çekme amaçlı. Doğru olur mu? Hesabım bloke edilir mi?
  3- Önemli bir devlet memuriyetine hazırlanıyorum bu borçlar bu yolumda engel teşkil eder mi?
  Teşekkür ederim.

  • Merhaba
   Eve icra kaldirilmadi fakat uygulaması değiştirildi. Mecburi eşyalara haciz getirilemiyor TV,buzdolabı vs tek adet ise mesela. Zorunlu eşyaların dışındakiler haczedilebilir.
   Dosyalarınızı takip eden hukuk bürosu hesabınıza haciz işleyebilir.
   Maaşlı bir çalışan olursanız işyerine yapılan haciz bildirimi ile yasal oranlar çerçevesinde maaş haczi uygulanır.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba,
  Benim 2 farklı bankada 5 icra dosyam var. Çalıştığım firmanın yatırdığı maaş ödemelerinde 4/1 kesintili olarak maaşımı alıyordum. Geçen ay işten çıkartıldım. Firmam bana bugün tazminat ödemesinin yapıldığını fakat icra tarafından paranın hespsinin alındığı bilgisini veriyor. Böyle söylenince bende hemen bankanın internetbankacılığına giriş yapıp, hesap hareketlerini kontrol ettim. Kontrolümde en son maaşımın yattığı tarih olan 3 Ağustos gözüküyor. Emin olmak için banka müşteri hizmetlerini aradım. Onlarda benim gördüğüm tarihi söylediler. O tarihten sonra hareket gözükmüyor dediler.

  Ben şunu merak ediyorum. Acaba, paraya icra el koysa bile banka hesap hareketlerinden bu durum gözükür mü? Firmamın yalan söyleyip söylemediğini öğrenmek için de onlardan paranın benim hesabıma yatırıldığına dair dekont talep ettim.
  Sorumu cevaplarsanız sevinirim.
  Teşekkürler

  • Merhaba,
   Dediğiniz gibi haciz kaydı islenebilmesi için öncelikle hesaba aktarım yapılması gerekir. Banka hesabınızda parayı görürsünüz fakat kullanıma kısıtlı olması gerekir.
   Saygılarımızla.

   • Mrb benim 3 bankaya borcum var maaşımda bira var ama x bankası hesabıma bloke yollamış ekşi 6000 yapmışlar hakları varmi

    • Merhaba,
     Maaş hesabınızda yasal oran üzerinde bloke olmaması gerekir. Haciz kaydını işleten icra dairesi ile görüşerek düzenli tahsilat yapılmasını sağlayabilirsiniz. Fakat Maaş dışında atıl bekleyen bir bakiye ise haciz kaydı işlenebilir
     Saygılarımızla

 • Mrb benim 3 bankaya borcum var maaşımda bira var ama x bankası hesabıma bloke yollamış ekşi 6000 yapmışlar hakları varmi

  • Merhaba,
   Maaş hesabınızda yasal oran üzerinde bloke olmaması gerekir. Haciz kaydını işleten icra dairesi ile görüşerek düzenli tahsilat yapılmasını sağlayabilirsiniz. Fakat Maaş dışında atıl bekleyen bir bakiye ise haciz kaydı işlenebilir
   Saygılarımızla.

 • Merhaba,

  Bende bugün banka hesabıma girdiğimde 2 adet vadesiz -584.000 tl, iki adet vadesiz döviz -78,000 dolar görünmektedir ve vadesiz hesaplarımın biri maaş hesabımdır. Benim piyasada böyle bir borcum yok. 2 ay Gecikmiş 500 tl mtv borcum vardı ödedim, birde 57 gün gecikmiş esnek hesap vardı 420 tl ödedim. Kredi kullandığım bir banka var ama yasal takipte olmadığımı söylüyor. Neden hesaplarımın toplamı -2 milyon tl görünmektedir. Henüz banka ile görüşemedim ama yinede buradan sormak istedim tşkler

  • Merhaba,
   Sorunuzun tam anlayamadım çift olarak gözüken hesaplarımız takip hesabı değil normal vadesiz sanırım. Bu tarz bir sorun bankanın sistem sorunu olabilir muhtemelen bilgi verirseniz düzeltilir
   Saygılarımızla.

 • banka hesabına haciz konulabilir mi bu nedir ya. maas banka hesabıma haciz gelir mi diye araştırdım birde. mevcut blokeyi kaldırmak için maas hesabı bloke kaldırma dilekçesi mi doldurucaz acaba. maas hesabına bloke yargıtay kararı gereği olmuyor demişlerdi ama bir güzel koydular blokeyi.

 • Merhabalar. Hesabım x lira borçtan dolayı bloke edildi. Ve haberim olmadan bir arkadaşım 10x para yolluyor hesabıma. Doğal olarak bu parayı çekemiyorum hesaba bloke geldiği için. Peki bu saatten sonra bloke kaldırma işlemleri sürerken hesabıma birisi para atabilir mi ve ben kullanabilir miyim teşekkürler.

  • Merhaba,
   Hesapta kısmı hacizmi var yoksa tedbir blokesi ile tüm hesap mı blokede bunu anlamak gerekir. Heswba yeni para atıldığında kismı bloke mevcut ise yeni gelen para kullanılır. Aksi takdirde yeni gelen parada blokede kalır.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba maasimin 4 de 1 kesinti var icradan dolayı vergi dairesine 10000 tl.kadar borcum var ve bankadan mesaj geldi hesabiniza vergi borcundan dolayı kisitlama olmuştur diye.maasimda 4 te 1 de zaten kesinti oluyor vergi borcundam dolayı nasıl hesabıma bloke konuluyor bana bu konuda yardımcı olabilirsiniz

  • Merhaba,
   Geçinme hakkı sebebi ile tüm maasiniza haciz kaydı islenmemesi gerekir. O yüzden bir avukat ile yada haciz kaydını işleten kurum ile iletişime geçmemiş faydalı olacaktır.
   Saygılarımızla

 • Askerim devletin bana her ay bedel olarak yatirmis oldugu paraya bloke konurmu

  • Merhaba,
   Maaş adı altında yatırılıyor ise maas haczi oranında uygulanır. Aksi takdirde tümüne haciz kaydı işlenebilir.
   Saygılarımızla.

 • Merhabalar benim maaş hesap kartıma
  Bloke konmuş benim vergi borcum var 24000 Tl benim hesap ta 1400 tl var bu parayı keserlermi

  • Merhaba,
   Hesabınızda bekleyen bakiye maaş ise sadece yasal oranda kesinti yapılır. Tüm bakiye blokeye alınmaz. Eğer alınır ise vergi dairesi ile görüşerek düzeltme işlemi için aksiyon alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba,
  yaklaşık sekiz yıl önce icralık olan borcumdan dolayı bankadaki hesabıma 380 TL bloke konulmuş. Hesabıma yatan paradan 380 TL kesildi artan paramı hesabımdan çektim. yıllar sonra bu borçtan dolayı tapuma haciz konuldu. avukatı aradım siz alacağınızı bankadaki hesabıma bloke koyup aldınız neden tekrar haciz işlemi yaptınız. Bana şunu dedi bize o para ödenmemiş bankaya sordum bu para hesabınızda blokeli duruyor, tahsil etmemişler. Alacaklı avukatı benden bugünkü tarih itibariyle faizi ile birlikte parasını talep ediyor. Benim ne yapmam gerekiyor beni aydınlatırmısınız? Saygılarımzla.

  • Merhaba,
   Bankanız dan hesabınız üzerinde blokeli tutulan haciz bakiyesi için bir evrak alarak icra dairesine başvurmanız gerekir. İcra dairesi bu parayı bankadan talep etmesi gerekirken atlama yapmış gibi gözüküyor. Evrak ile basvurursaniz sorun çözülecektir.
   Saygılarımızla

 • Merhaba
  vakıfbankta icralık konumundayım bankada bana ek hesap açarlar mı?

  • Merhaba,
   İcra dairesi sizin olmayan yani bankanın kullanıma açtığı limit üzerine haciz kaydı işlemez fakat banka bu süreçte kmh acarmi bankanız ile görüşmeniz gerekir.
   Saygılarımızla.

 • merhaba

 • Benim ziraat bankasına kredi kartı borcum var bugün asker kartima para yatırdım hesapta gözüküyor ama çekemiyorum büyük ihtimalle bloke konuldu ve asker maaşım yatinca onuda cekemeyecem galiba başkan bir kaç bankadan hesabım var onlara para yatırsam geri çekebilir miyim yada başkası o hesaplaroma para yollasa sıkıntı olurmu acil cevap verirseniz sevinirim askerim param yok para gönderecekler ama kullanamam belki diye korkuyorum

  • Merhaba,
   Haciz tutarında göre farklı hesaplarda para olursa da bloke kaydı işlenir. Eğer askeriye içerisinde banka şubesi var ise isme EFT yada havale olarak para gönderimi yapılabilir. Para hesaba girmediği sürece bloke kaydı islenmez.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba, maaşımdan haciz kesintisi uyguluyorlardı borcumu kapattım dosyamda kapandı fakat iş yerim kapandığına dair yazıyı merkeze göndermediği için geçen ay 400 lira fazla kesintim oldu, yazıyı gönderdikten sonra bu ay ise hiç kesintim olmadı fazla yatan 400 lirayı nasıl geri alabilirim?

 • Banka hesabıma haciz geldi diyorsan geçmiş olsun demek lazım artık. Hemen git icra yada vergi dairesi neresi ise borcunu kapat banka hesabı üzerindeki hacizi kaldır.Başka şansında yok zaten

 • Merhaba, maaşımda haciz kesintisi vardı borcumu bitirdim adliyeden borç kapanmış olduğuna dair kağıt aldım iş yerine götürdüm fakat göndermeyi unuttukları için geçen ay 400 liram fazladan kesildi nereden ve nasıl geri alabilirim?

  • Merhaba
   Bankadan bir üst yazı ile fazla gönderim yapıldığı bildirilerek iade talep edilebilir ama muhatap bulmak zor olacağından elden sizin takip etmeniz daha faydalı olabilir
   Saygılarımızla

 • iyi günler 3 bankayada kredi ve kredi kartı borçlarım var kıbrısta bi şirkette işe başlıcam ve maaş ordaki garanti bankasına yatacak hesabıma bloke veya icra konumu? Türkiye de ki bankalarla icralığım bu arada

  • Merhaba,
   Yurt dışı şube statüsünde ise muhtemelen sorun olmayacaktır. Fakat Türkiye içi şube statüsünde ise resmi kurumlardan gelen yazılar o şubeye de iletilecektir.
   Saygılarımızla.

 • Banka hesabına haciz geldiğinde tüketicinin olayı bitiyor. Bankada paranız varsa haciz geldi ise çok fazla seçeneğiniz kalmıyor. O yüzden öncelikle borcu kapatmanız gerekiyor.

 • merhabalar
  avea borcundan dolayi hesaplara bloke konuluyor mu

  • Merhaba,
   Avea bu borç için haciz işlemi yaptı ise hesaplariniza bloke kaydı işlenir
   Saygılarımızla.

 • Merhaba benimde hesaplarıma haciz geldi bir daha para girişi yapmam ama maaşım yatacak o yüzden maaşım yattığında başka bankaya para gönderebilir miyim ? Bir başka soruda maaşımın 4te birini zaten alacaklarda maaşım yattığında hemen çekmem lazım mı o yüzden üstteki soruyu sordum

  • Merhaba,
   Maaşınızın 1/4 kesilir. Diğer kalan kısım sizin kullanımınıza bırakılır. Banka sistemine guvenmezseniz kalan kismi hemen cekebilirsiniz. Ama maaş dışında ne kadar yatirsanizda tüm para tahsil edilir.
   Saygılarımızla.

   • Merhabalar çalıştığım bankadan kredi çektim ve bu krediye sgk tarafından haciz konuldu bu parayı sgk çekebilirmi yoksa banka kendini riske atmayıp bu parayı sgk ya göndermeyebilirmi
    Teşekkürler

    • Merhaba,
     SGK talep ederse banka ödemekle yükümlü duruma gelir. Fakat öncelikle kendi alacağı olduğu için kredinizi kapatabilir bu bedel ile. Banka ile bu şekilde gorusebilirsiniz.
     Saygılarımızla

 • Bu e hacizi çıkaranın da koyanın da olustıranın da yürürlüge sürenin de amk 3 bankadan icralık olacsk sokarım böyle işe bimere yazın bu olay kalksın ben 2 kez yazdım

 • Merhaba benim kyk borcum var yurt dışından Western Union ile para gönderilecek adıma herhangi bir yapılandırma yapmadım borca dahil gelecek olan paraya el koyarlar mı ?

  • Merhaba,
   Gişelerden nakit olarak çekilmesi durumunda herhangi bir el koyma işlemi olmaz. Fakat gelen bakiyeyi hesaba aktarım yaparsanız muhtemelen gün içinde e-haciz işlemi gerçekleşir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba, Ben iflas ettim hem sirektimin hemde sahsi hesaplarimda haciz var.Hesabim olmayan yeni bir bankadan hesap acsam ve oraya para gelirse ,diger bankalar buna haciz yaparlarmi ?

  • Merhaba,
   Haciz yapısı e-haciz ile online çalışmakta olup bakiye geldiğinde haciz kaydı işlenebilir. İsme havale gönderim işlemi yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba. Banka borçlarımdan dolayı hesaplarıma icra dairesinden bloke uygulanmış. Şimdi iş veren asgari ücretin 1/4 kısmını her ay icra dairesine yatırdıktan sonra geri kalan bankaya yatırılan tutarı maaş olarak çekebilir miyim? Ona da bloke uygulayabilirler mi? (Gelen para maaş olarak geliyor.)

  • Merhaba,
   Maaş olarak yatan bakiyenin sadece 1/4 oranında haciz kaydı uygulanabilir. Maaş dışında ekstra para yatması durumunda haciz kaydı uygulanır.
   Saygılarımızla

 • Benim başıma da haciz geldi. 3/1 ini kesiyorlardı ancak atmden ödeme yapmıyordu.Gişeden kalan maaşımı çekebiliyordum.

 • Merhaba maaşıma garanti bankası kredi borcundan dolayı 4/1 Ne haciz geldi ve tüm hesaplarıma bloke kondu fakat iş yerinde harcırah sistemi ile çalışıyorum ve maaş hesabima ci mahsuben olarak yatırımlarında malesef blokede kalıyor bu harcırahlarımı isme eft yaparlarsa sorunsuz gişeden alabilirmiyim saygilar

  • Merhaba,
   Evet isme EFT gönderim yapildiginda sorun olmadan alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba isme eft nasıl yapılıyor acaba

  • Merhaba,
   İnternet bankaciliklarinda isme EFT alanı yer alır. Buradan alıci baba adı, doğum tarihi, TC, cep telefonu gibi 1-2 ayırt edici bilgi yazılması gerekir.
   Saygılarımızla.

 • Icra var ustumde beyaz esyadan bankadan parami cekerlermi

  • Merhaba,
   İcra işlemi baslatilirsa hesaptaki para bloke edilir
   Saygılarımızla.

 • Merhaba bu konu hakkında bilgi edinmek istiyordum benim şimdi birden çok bankaya borcum var ve ziraat bankası borcum az yüksek bir para girişi olursa geri kalanı kullana bilirmiyim?

  • Merhaba,
   Mevcut durumda ehaciz diye bir sistem var ve bankalardaki hesapları otomatik tarama yapmaktadır.Onbin lira haciz bakiyeniz varsa hesaba yirmibin girerse sistem onbinlik kısma bloke koyar ve banka tarafından paranın ilgili kuruma gönderilmesi talep edilir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba benim 12 bin TL kyk borcum var borç vergi dairesine intikal etmiş çalışmadığım için yapılandırma yapamadım western union üstünden bana para gelirse banka bu paraya direk el koyabilir mi vadesiz hesaba yatırmadıgım sürece

  • Merhaba,
   Western union üzerinden gelen bedeller havuz hesaplarda beklediği için el koyma riski yoktur. Kasadan tahsilat ile ilgili bedeli tahsil edebilirsiniz.
   Saygılarımızla

 • Merhaba, benim 2 adet icra dosyam var. Sorguladığımda e-haciz görünmüyor ancak hesabımda bloke olduğunu biliyorum. Banka gişesinden döviz göndersem el konulur mu ? El konulmaması için nasıl göndermeliyim?

  • Merhaba,
   Banka.giselerinden yapılan işlemlerde sakınca olmadan işlem yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir