22 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Vadesiz Hesaplar

Vefat eden kişinin banka hesabındaki para nasıl alınır?

Vefat eden kişinin banka hesabındaki para nasıl alınır?

Vefat eden kişinin bankadaki parası nasıl alınır? Vefat sonrası Bankalar için yapılması gereken işlemler neler?

Vefat eden yakınınız (Annenize, Babanıza, Kardeşinize) ile ilgili yapmanız gereken ilk şey elinizde bulunan ölüm belgesi ile Sulh Hukuk Mahkemesine yada Noter aracılığı ile Veraset İlamını çıkarmak olmalıdır. Bu işlemleri basit bir dilekçe ile mirasçılardan biri gerçekleştirebilir.  Sulh Hukuk mahkemesinden yapılacak işlemler biraz daha zaman almakta olup Noter aracılığıyla biraz daha fazla ücret ödeyerek çok daha kısa sürede alabilirsiniz.

Ölen kişinin mal varlığı nasıl öğrenilir? diye düşünenler için, sistem bu anlamda çok işlevsel olmadığı için elinizdeki belge ve ölüm belgesi ile bütün bankalara tek tek giderek yakınınıza(Annenize, Babanıza, Kardeşinize) ait herhangi bir risk bakiyesi yada mevduat vs ürün mevcut ise bunların detayını öğrenmeniz gerekecektir.

Yada Bankalar birliğine başvurarak bütün Bankalarda Resmi yazı ile bu bilgiler talep edilebilir fakat elden sorguladığınız kadar hızlı olmayabilir. Başvurmuş olduğunuz bankada yakınınıza ait kredi riski yada mevduat var ise bununla ilgili tarafınıza teslim edilecek yazı ile tekrar Veraset İntikal vergi dairesinden mirasa ait vergi tutarının ödenmesi gerekmektedir. Bu tutarı Banka aracılığıyla da ödemesini sağlayabilirsiniz fakat Vergi dairesinden ödenmesi mirasçılar için daha avantajlı olmaktadır. Ödeme işlemi sonrası borcu yoktur yazısı ile beraber tüm mirasçılar ile hep beraber Bankaya giderek tutarın alınması gerekmektedir.

Mahkemenin yanı sıra Noterler aracılığıyla düzenlenen mirasçılık belgeleri ile de işlem yapılabilir. Veraset ödemelerinde tek tek ödeme seçeneği yoktur, ya varisler bir kişiyi vekil tayin ederek tek kişisin parayı çekmesini sağlayabilir yada biraz önce belirttiğim gibi hep beraber çekmeniz gerekecektir. Bu yazdığım seçenekte yakınınıza(Annenize, Babanıza, Kardeşinize) ait bir meblağ var olarak değerlendirmiştik.Varislerden biri para çekme işlemine onay vermediği durumlarda yazımız faydalı olabilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Banka'ya gitmeden vadesiz hesabımı kapatabilir miyim?

Ek olarak ölen kişinin taşınır ve taşınmaz tüm mal varlığının tespiti için TEREKENİN TESPİTİ davası açarak Mahkeme aracılığıyla tüm mal varlığı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Tabi bu süreç mahkeme kanalı ile devam ettiği için süreç sizin elden sorgulamanız kadar kısa sürede sonuçlanmayacaktır.

Vefat eden kişinin kredisi varsa yapılması gerekenler;

Bir diğer durumda ise yakınınıza(Annenize, Babanıza, Kardeşinize) ait kredi mevcut ise bununla ilgili Bankanın alması gereken aksiyonlar mevcuttur. Kullandırılmış olan kredi sigortalı ise sizin çok fazla riskli bir durum olmayacaktır, çünkü sigorta kalan risk bakiyesini bankanın verdiği rakam üzerinden kapama yapmaktadır. Vefat durumunda açık krediyi sigortadan nasıl kapatırım? yazımız faydalı olabilir.

Bu zamana kadar yapılan ödemeler içinde varislerden alınacak muvaffakatname eşliğinde ödeme yapılmaktadır. Ola ki yapılan sigorta kredi riskini karşılamadı yada kredi sigortasız olarak kullandırım yapıldı. O zaman bu borcu mirasçıları olarak üstlenecek iseniz Sulh Hukuk Mahkemesinden alınacak Veraset belgesi ile yasal mirasçı olduğunuzu ispatlayarak Bankanın muhtemel olarak size imzalatacağı taahhütnameye istinaden borcu üstlenmeniz gerekecektir. Vefat eden yakınınıza ait kredinin masraflarını hakem heyetinden iade alabilir misiniz? yazımız faydalı olabilir.

Ölen kişinin borçları ne olur yada kime kalır? diye soranlar için borç bakiyeleri mirasçılarına geçer. Ama bu borcu kabul etme zorunluluğunuz bulunmamakta olup mirası reddetmeniz durumunda reddi miras yaparak Alacak ve Borçtan feragat edebilirsiniz. Ölen kişinin borcu silinir mi diye düşünmeyin, bu borç bir şekilde tahsil ediliyor. Bu durumda Banka vefat eden yakınınız (Annenize, Babanıza, Kardeşinize) hakkında icra takibi başlatarak tahsil yöntemine gitmek durumunda kalacaktır.

Bu borcu ödemek istiyorsunuz ama aradaki süreçte krediyi gecikmeye düşürdünüz vs sebepler ile krediyi ödeyemediniz. Bununla ilgili Banka ile irtibata geçerek bu krediyi yapılandırma yapabilirsiniz. Bu krediyi yapılandırma işleminde Risk yine yakınınız (Annenize, Babanıza, Kardeşinize) adına devam edecek fakat varisleri olarak sözleşmeye hep beraber imzalamanız neticesinde gerçekleştirebilirsiniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Banka hesabıma haciz geldiğinde hesabımdaki parayı kullanabilir miyim?

Vefat eden kişin Emekli aylığı iade talep edilirse?

Vefat eden yakınınız emekli maaşını ilgili Bankadan alıyor ise size ödeme yapmayabilir. Çünkü vefat tarihi itibariyle fazla ödenen bir bedel mevcut ise Bankadan geri isteyebiliyor.Umarım bu bilgiler ışığında işleriniz biraz da olsa kolaylaştırmıştır. Böyle durumlarda ne yapacağını bilmek gerekmekte olup, durumun yaşattığı hassasiyet nedeniyle davranışlarımızı olumsuz etkileyebilmektedir.

Başınız sağolsun.

 

 

About Author

Finansçı

179 Comments

 • selam.
  vefat eden yakınımız. esnaf kefalet vs. ihtiyaç kredisi vs. kefil olmuş ise ne yapmamız gerekir. ilerleyen günlerde ne ile karşılaşırız.

  • Hukukçu bir arkadaşıma konuyu danıştım reddi miras yapmadığınız sürece kefalet 10 yıl süre ile devam etmekte olup hem vefat edenin hemde kendi mal varlığınız ile bu kefaletten sorumlu olursunuz.10.yıl sonunda kefalet otomatik olarak düşer.

   • Vefat sonrası birde bu para işleri ile uğraşmak çok sinir bozucu oluyor, ölüm halinde devlet mahkeme acsa da araştırmayı yaparak miras belgesini bize teslim etse süper olur.

 • Bir yakınım vefat etti.Bankada bir miktar TL mevduatı var.Veraset ilamı alındı, veraset intikal vergi beyannamesi verildi.Mirascılardan bir tanesi Bankaya gitmiyor.Vekalet de vermiyor.Bankada bulunan parayı nasıl alacaklar.Hangi mahkemeye müracaat edecekler.Bilgi verebilirmisiniz

  • İyi gunler,
   Oncelikle basiniz sagolsun. Varislerden bir tanesi odeme icin onay vermiyor ise ortaklığın giderilmesi davası açılabilir. Fakat mevcut yapıda bazı Bankalar Hukuk departmanlarından onay alarak tek tek ödeme islemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Fakat bu durumda her varisten kendi hakkına düşen kısma ait vergiyi ödemiş olmasını isteyebiliyorlar. O yüzden hangi Bankadan işlem yapılacak ise süreç konusunda yardım talep edebilirsiniz.

 • babam 67 yaşında (2011 yılında)konut kredisi çekmiştir.72 yaşında vefat eden babama 71 yaşından sonra hayat sigortası yapılmadığını öğrendik(normalde her yıl otomatik olarak maaşından kesip hayat sigortasını banka kendisi yapıyordu).şimdi banka geriye kalan borcun varisleri tarafından ödenmesini istemektedir.bu durumda bizler birşeyler yapabilirmiyiz.

  • Merhaba,
   Öncelikle basiniz sagolsun Bankalar genelde 65 yas uzeri musterilere sigorta yapmamayi tercih ederler police primleri cok yuksek oldugu icin tuketicide bazen istemeyebiliyor. Her yil police yenilendigi icin muhtemelen ferdi kaza policesi yapilmis olabilir.Hayat sigortasi yasal mevzuatta zorunlu olmadigi icin police yapilmadigi icin hukuki islem yapamayabilirsiniz. Sigorta olmadigi icinde mecburi olarak borcun kalanini varisler odemek durumunda kalacaktir.

 • selamlar babam 10.02 2016 tarihinde vefat etti biz 11 kardeşiz rahmetli babamın bankada bir miktar TL si var hemen hemen hepsi parayı çekmek için bir avukata vekaletlerini vermişler bir ben vermedim çünkü gerçek para 3 katından biraz fazla olduğunu biliyorum bunlar kendi aralarında paylaştırmışlar birde rahmetli sağken babamdan vekalet almışlar babam alzemir hastasıydı birde raporuda vardı bunlar benim avukata vekaletlerini vermişler maksatlarıda benim avukata el altından para vermişlerki beni biranda bırakıp onlardan tarafa geçtiğini anladım ve anında vekaletimi geri aldım bu yüzden avukatlara güvenemiyorum gerçek hakkım olan parayı bunlardan nasıl alabilirim yanlız maddi durumum çok kötü bana yardımcı olursanız çok memnum olurum saygılarımla

  • Merhaba Yilmaz bey,
   Oncelikle basiniz sagolsun, sorunuza gelecek olursak Bankadaki para icin avukata vekalet vermenize gerek olmadan, avukatlar ile bir araya gelmek suretiyle payiniza dusen parayi cekebilirsiniz. Vefat oncesi icin belirttiginiz konu icin bir Avukat’ tan bilgi almaniz da fayda var.
   İyi aksamlar.

   • kardeşlerim çekerse bunları mahkemeye verip bunlardan gerçek payımı çekenlerden alabilirmiyim saygılarımla

    • Bankadaki parayi siz onay vermediginiz takdirde kimse cekemez. Tum kardeslerin yada vekillerin bir araya gelmesi sart.

 • yardımlarınız için sizlere teşekkür ederim saygılarımla

 • Babamın banka hesabını internet üzerinden ben takip ediyordum. Ölümünden 2 gün sonra vasiyeti üzerine parasını annemin adına önce kendi hesabıma aktardım daha sonra anneme açtıracağımız hesaba aktaracağız. konuyla ilgili tüm varislerin bilgisi ve onayı vardır. bu gibi durumda bankanın tavrı ne olur. Saygılarımla.

  • Merhaba Hakan bey,
   Bankanın vefat oncesi yapilan islem konusunda herhangi bir yaptirimi olmaz. Fakat ileriki tarihlerde varisler tarafindan dava acilmasi halinde hukuki islem gerceklesebilir.
   İyi gunler

 • ölen kardeşimin bankada parası kaldı kardeşler dargın paylı mülkiyet davası açtım onlarda bana dava açtılar ellerinde bankaya yatırdıklarımakbuzları var hesap ölenin üstüne banka bunları paranın sahibi olarak görürmü mahkememiz devam ediyor uzun sürermi davamız acil cevap bekliyoruum teşekkür ederim saygilar

  • Merhaba Sevim hanım,
   Bankanın kendi yetkisinde karar verme şansı yok, belirttiğiniz makbuzlar veraset intikal vergisi sanırım. Mahkeme ödemenin ne şekilde yapacağını belirtmesi halinde Banka ödeme işlemlerini gerçekleştirir.Mahkemenin ne kadar süreceği konusunda bir Avukat tarafından süreç ile ilgili bilgi almanız daha faydalı olacaktır.
   Saygılarımla.

   • iyi akşamlar ben anlatamadım özür dilerim ölen ablamın üzerine kıskardeşlerim para yatırmiş ama bankadaki hesap ölenin şimdi diyorlarki bizim ortak hesabımızdı biz iki kardeşiz paradan hak almamızı istiyorlar bu gün bize mahkemeden haber geldi yatırım aracı olarak kardeşler paralarını ortak hesaba yatırmıştır ama ölen nerde öldüyse mahkeme orada kurulsun kardeşlerin 4 ü almanyada 2 si türkiyede para merkez bankada rahmetli almanyada öldü bizim oraya gitme şansımıs sıfır resmen bizden 4 kardeş demiycem para kaçırıyorlar biz bankadan sorduk para ölenin üstüne çok teşekkür ederim yardımlarınız için sizinle kardeşim gibi dertleşiyorum allah razı olsun saygılar

    • Merhaba Sevim hanim,
     Bizde elimizden geldigince sizlere yardimci olmaya calisiyoruz.
     Konuya gelince kardeslerinizin ortak hesap talebi mahkeme tarafindan atanan bilirkisi ile kontrol edilmis olmali. O anlamda bir sorun olmamasi gerekir ortak hesap oldugu bildirildi ise.
     Merkez Bankasi olarak belirttiginiz bedel Turkiye’ de ulkemizdeki mahkemelerde sorunu cozebiliyor olmalisiniz.
     Yurt disi mevzuat da konuya dahil oldugu icin bir avukat’ dan bilgi almaniz sizin icin daha faydali olacaktir. En azindan gelen Resmi Belgeyi inceleyerek size daha faydali bilgiler iletecektir.
     İyi gunler.

 • Allah herkese sabir versin vefat sonrasi para pul isleri ugrastiriyor biraz.

 • Vefat somrasi bankalardaki surec bazen cok zor olabiliyor. Ben islem yaparken tek Bankada para oldugu icin kolay halledebilmistim.

 • babam vefat etti birçok bankadan ihtiyaç kredisi var borcu var hayat sigortalı olan kredileride mevcut acaba hayat sigortasını kabul edsem sonrasında reddi miras davası acabilirmiyim.

  • Merhaba,
   Sigortadan parayi alabilmeniz icin mirasçı olmanız gerekmektedir. Mirasçı olduktan sonra reddi miras söz konusu olmayabilir. O yüzden bir avukat ile görüşmeniz daha faydalı olacaktır.
   Saygılarımızla.

 • annem kalp krizinden geçen hafta 56 yaşında öldü ve 3 yıl evel annem bankadan 22000 tl kredi çekti ve hayat sigortasıda var ve hayat sigortasında yazan çekilen kredi 22000 tl sigorta bedel tutarı23100 tl ve dün hayat sigortasını aradım onaylanmış,sigorta bankaya 23000 tl parayı ödemiş ve bana söylenende banka bakıcak size geri kalan para kalmışsa geri ödenecek dedi,annemin kredisi 5 yıllıktı bireysey kredi 3 yıla yakın 35 ay emekli maaşından kesildi,sigortacı yatırılan taksitler ödenilmez diye söyledi anlamadım,tek vari benim tek kızıyım babamda öldü babamın maşını alıyordu annem,şimdi bana geri kalan onların deyinile ne ödenir ve kaçpara verirler nasıl oluyor,lütfen bilginize sığınıyorum,yada annemin ödediği 35 ay boyunca taksitleri geri alabiliyormuyum,saygılarımla.

  • Merhaba,
   Hayat sigortası yapıldı ve sigorta bubtutarı Bankaya aktarım yaptı ise kalan risk kapanır, ödenen taksit tutarı varislere ödeme yapılır. Sigorta yetkilisi ödeme yapılmayacağını belirtti ise Bankadan kredi sözlesmesi ve sigortanın bir kopyasını alarak bira vukat ile görüşmenizi tavsiye ederim.
   Saygilarimizla.

 • merhabalar ben almanyada ölen kızkardeşim için aramıştım merkez bankasınsa yüklü bir parası çıktı mirsasçısı olarak mahkemeye verdik paylı mülkiyet davası açtık 3 kıskardeş bizim hakkımızı vermek istemiyorlar.antalyada .adanada ankarada dava açtık bize hep red cevabı geldi bu mahkemeyi nerede açmamız gerekiyor almanyadamı Türkiyedemi lütfen yardım edin teşekkürler

  • Merhaba,
   Bu işlemlerin Türkiye’ dede yürütülebiliyor olması lazım, red gerekçesini tarafımıza bildirebilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba Babam bağkur emeklisiydi. 17/08/2016 günü vefat etti. Biz 3 kardeşiz. Evli ablam ve evli abim var. ben bekarım. Annem çalışmıyor ve emekli de değil.size bir kaç tane sorum olacak.

  1-Babamın maaşı her ayın 26 sında bankaya yatıyor. Ben oğlu olarak bu parayı alabilirmiyim? Banka kartı şifresini bilmiyoruz

  2- Babamın maaşı anneme bağlanması için ne yapmam lazım?

  3- vefattan sonra yapılacak işlemlerde 2 kanal var noter ve sulh hukuk. noter ücreti konusunda tahmini olarak ne kadar ücret alır ?

  4- babamın adına 2 adet zeytinlik annemin adına 1 adet dükkan ve babamla annemin adına ortak ev var. ev babam hayatteyken kim ölürse diğerine kalacak şekilde tapu yapılmış. bunlarla ilgili miras paylaşımı ile ilgili uygun yol nedir ?

  • Merhaba,
   1- Yatacak olan maaşı bana sorarsanız bir sure çekmeyin cünkü maas yatmadan babanız vefat ettiği için kurum parayı iade isteyebilir.
   2-Veraset ilamı ile Sgk başvuru yaparak annenize maaş baglanmasını sağlayabilirsiniz.
   3-Noter için 200 TL olarak biliyorum ama bunu teyit etseniz iyi olur.
   4-Babanızdan kalan zeytinlikler icin anneniz 1/3 oranında kalan 2/3 oranı ise çocuklar arasında pay edilecektir. Ortak ev için ise annenize bakım hakkı gibi bir hak tanınmıs olup, vazgecmediği sürece bu hak satışta yapılsa baki kalacaktır o yüzden bu haliyle satışı zor olacaktır. Bu evinde belirttiğim oranda miras bölüşümü yapılır belirttigim hak feragat edilmedikçe kalıcıdır.
   Tereddüt ettiğiniz durumlar için yine de bir Avukat ile görüşebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Babam 40gun önce vefat etti Banka bir miktar parası ve hisse senedi varmis.varmis Ne kadar olduğunu bana söyle Medi kardeşlerim çekmek için benden vekalet istiyor larBirde istanbul da 2tane dükkanı var oda yola gidecek diye KarayollarıKarayollarıyla mahkemelik ben bu paraların nekadar olduğunu nasil öğrenirim ve hakkım olanı nasıl alirim

  • Merhaba,
   Kardesleriniz veraset intikal belgesi ile bu belirttiğiniz konularda bilgi sahibi olmuşlardir. Vekalet vermeden ödeme yapılacağı gün giderek payınıza düseni alabilirsiniz. Kardeslerinizden veraset belgesini talep ederek tapudan diger bilgileride öğrenebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba öncelikle daha önce sorduğum soruya cevabınızdan dolayı çok teşekkur ederim. Veraset işlemlerime mahkemeye başvurarak başladım. işlemler devam ediyor. Sorum şu ; Babam 17/08/2016 günü vefat etti bağ-kur emeklisiydi. Dedem (annemin babası) emekli sandığı emeklisi(memur 26/12/1971 vefatı). 2 teyzem var her ikiside eşlerinin vefatından sonra hem kendi eşlerinden dul aylığı, hem de dedemden yetim aylığı alıyorlar. Acaba anneme de yetim aylığı bağlanabilir mi ? ve bu konuda nasıl bir başvuru yapmalıyım?

  • Merhaba,
   Dediğiniz gibi başvuru yaparak hem dul aylığı hemde yetim aylığı bağlanabiliyor olması gerekir.
   Saygılarımızla.

 • Babam 2ay önce vefat etti. Üzerine 2 dükkan var.bir daireyi satış yoluyla abime verdi.2daireyi de annemin üzerine yapmıştı.bunları yasal yollardan nasıl alabilirim

  • Merhaba,
   Bir avukat ile gorusup sağlığinda yapılan satışların iptali konusunda görüşmeniz daha faydali olacaktir.
   Saygılarımızla

 • Merhaba amcam 1 sene once vefat etti babam da daha onceden verfat ettigi icin mirasci durumuna dustuk kardeslerim ile belediye hesap numaralarimizi istedi verdik paralar hesabimiza yatti ziraat bankasindan kredi cekmis amcam sigortaliymis bir miktar para alacagi cikmis bankadan ne yapmamiz lazim bu parayi alabilmemiz icin bankaya basvursak alabilirmiyiz tesekkurler simdiden…

  • Merhaba,
   Bankada sigortaya ait alacağınız kalmadığına dair muvaffakatname imzalayarak belirttiğiniz bedeli alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

   • Herkes hep birliktemi bankaya gidecek yoksa tek tek alabiliyormuyuz..

    • Hesaplarınıza aktarım gerçekleştiyse hep beraber gitmeye gerek olmayabilir.
     Daygılarımızla.

 • Merhabalar, Babam 25 Haziranda vefat etti tüm miras işlemlerini yapıp vergilerimizi ödedik.X bankasından babamdan kalan mirası henüz almadık.Acaba nekadar süre içinde parayı hesaplarımıza geçirmemiz gerekiyor.

  • Merhaba,
   X Bankasındaki tutar vadeli hesap bakiyesi olarak tutulmuyor ise ödediğiniz vergi tutarı değişmeyeceğinden uzun bir süre bekleyebilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhabalar, babam 9 eylül 2016 tarihinde vefat etti bankada bi miktar parasi vardı onu alabilmekicin neyapmaliyiz

  • Merhaba,
   Öncelikle başınız sağolsun, yazımızın detayında süreç hakkında bilgi verilmektedir.
   Saygılarımızla.

 • Merhabalar 15 gün önce babam vefat etti ve kredi borcu var bunu yapılandırıp ödememeniz gerekiyor bende yurtdışında yaşıyorum bunun için vekaletname vermem gerekir mi

  • Merhaba,
   Banka kredi yapilandirmasinda borclu kisilerden kredi sozlesmesine imza isteyecektir. Banka ile teyit ederek diger varislerden herhangi birine vekalet vermeniz gerekecektir.
   Saygilarimizla.

 • Merhaba,

  Babam 25 Eylül tarihinde vefat etti. Annem, kardeşim ve ben mirasçıyız. Annemin rahatsızlığı nedeniyle vasilik davası açtık ve kardeşim vasi olacak. Vasilik mahkeme süreci devam ediyor ve son karar 2017 yılında alınacak. Babamın bankadaki parası vardı. Vergi dairesinde mirasçıları olarak parayı alabiliriz yazısıyla bankaya gittiğimizde banka bizden annem dahil tüm mirasçıların bankada hazır olması gerektiğini söylüyor. Kardeşim ve ben sadece kendi payımızı almak istiyoruz. Annemi bankaya getirmem ve imza atması mümkün değil. Vasilik davası sonuçlanmadan, kendi payımıza düşen kısmın almanın bir yolu varmıdır? Mahkeme sağlık durum raporu var, vasilik duruşma tarihleri var. Bu konuda bir mağduriyet yaşıyormuyuz? Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Oncelikle başınız sağolsun. Annenizin rahatsızlığı ne boyutta bilmiyorum ama vekalet vererek bu sorunu çok daha kısa sürede çözebilirdiniz. Aksi takdirde tüm varisler bir araya gelmediği sürece parayı çekemezsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba
  Babam 2 ay once vefat etti kanser hastasiydi.
  2013 yilinin 3.cu ayinda 25 bin tl kredi cekmisti
  Simdi geri kalan borcu odememek icin gerekli evraklari verdim peki 2 yil boyunca odedigi parayi geri alabilirmiyim

  • Ve 2014 yilinda kanser teshis konuldu

   • Merhaba,
    Yapilan sigorta azalan risk sigortası yapılmadı ise, teşhis de kredi kullandirim sonrası konuldu ise geçmişte ödenen bedelleride iade almanız gerekmektedir. Aksi söz konusu ise bir avukat ile görüşe bilirsiniz.
    Saygılarımızla.

 • Vefat sonrası bankadaki paranın alınması konusunda kardeşlerden biri bankaya parayi almaya gelmiyor ne yapabiliriz?

  • Merhaba,
   Ya tüm varisler Bankada olacak yada bir varise vekalet verilmesi halinde para Bankadan alınabilir.
   Saygılarımızla.

 • Kolay gelsin babam malulen emekliydi 20 ekim de vefat etti bankadan 17500 TL ihtiyaç kredisi çekmişti hayat sigortası da vardı banka bu parayı emekli hesabından otomatik olarak her ay çekiyordu kredi borcunu 26 ay ödemişti 10 ayı kalmıştı banka kalan borcu kapadı ödenen taksitleri geri alabilir miyim alabiliyorsam nasıl alabilirim nereye nasıl başvuru yapmam lazım teşekkür ederim.

  • Merhaba.
   Kredi için yapilan hayat sigortası azalan riske gore yapıldı ise alamayabilirsiniz. Fakat primi yuksek tüm riski kapsayan bir sigorta yapıldı ise ödenen bakiyeleride alabilirsiniz. Varisi olarak bankadan kredi için yapilan sigorta sözleşmesini talep ederek bir avukata göstererek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

   • tekrardan teşekkür ederim sağolun.

 • Babam 06.04.2016 tarihinde vefat etti katilim bankasinda euro ve dolar hesabi vardi.Varisler olarak parayi almaya gittigimizde hesaptaki parayi dövize gore mi verirler yoksa ölüm tarihindeki kur hesabi alinarak mi verilir? Cevap verirseniz sevinirim saygilar.

  • Merhaba,
   Veraset intikal vergisini ne zaman ödemeyi alacaksınız güncel kurdan yatırmanız gerekiyor. Bu konuda Bankada sizi bilgilendirecektir. USD ve EUR güncel kurdan vergisini ödeyerek mevcut kur ile ödeme alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Annemin adına maaş aldığı ziraat bankasından vekalet ile kredi çekebilirmiyim.

  • Merhaba,
   Vekaletnamede kredi çekebilir olarak belirtilmiş ise kredi çekebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba ben ablama banka hesabımdan para çekmesi için vekalet vermek istiyorum parayı öldüğümde de çekebilir mi başka kardeşlerimde var öldüğümde paramın tek ablama ait olması için ne yapmam gerekir

  • Merhaba,
   Vefat durumunda olan paranız varislere kalacağından para çekme işlemi yapilamaz. Tek kişiye vasiyet bırakabilmek icin bir avukat ile gorusmenizde gerekmektedir.
   Saygılarımızla.

 • Vefat sonrası bankalardaki parayı alma sureci cok zor değil, yakında farklı bir surece tasinacakmis diye okumuştum.

 • Merhaba
  Benim babam 12 02 2016 da vefat etti bankadaki hesabinda bir miktar para kaldi bu paralari almak icin kardeslerimden vekalet aldim fakat bi kardesim kayip oldugu icin gaiplik belgesi istediler gaipligi olmadigi icin alamadim gaiplik olmadan nasil alabilirim

  • Merhaba,
   Kayıp olan kardesinizde varis olduğu için gaiplik belgesi olmadan alamazsınız.
   Saygılarımızla.

   • Teşekkür ederim. Peki dün banka müdürüne tekrar daniştim bana adliyeden iştirak halindeki mülkü müşterek e dönüştüren bi belge getirmemi istediler. Bu belgeyle herkes kendi payina düşen miktari cekebilir yalnizca kayip olan kardeşimin payi bankada kalacakmis. Boyle bişey varmi gercekten

    • Evet bu yöntemde bankanın işleyişinde kullanılıyor ise yapılabilir. Fakat konut arsa gibi bir durum söz konusu ise satisi yapılmayabilir. O yüzden bir avukatdan detaylı bilgi talep edilmesi daha faydali olacaktır.
     Saygılarımızla.

 • Merhabalar.. babamiz 20 gün önce vefat etti…ben almayadayim 3 kardeslerim türkiyede hepimiz evli ve cocukluyuz…babamin emekli maaşini annemin almasi icin…kardeslerim benden annemin adina veraset intikal evrak istiyorlar …bütün cocuklarin veraset ilami cikarmasi gerektigini ve imza atmasi lazimmis…bende burdan almayadan noterden işlemleri halletmemi istediler …babamin maaşini annem alabilmesi icin bankadan bunlari yapmam gerekiyormu beni bilgilendirirseniz sevinirim cvp bekliyorum tskler

  • Merhaba,
   Veraset ilamı varislerden birisi tarafından çıkarılan bir belge. Her varisin tek tek çıkarmasına gerek yok. Bu belge ile annenize maaş bağlanabilir olması lazim. Sizden ekstra talep edilen nedir acaba bunu teyit edebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Rahmetli babam bankadan kredi cekmiş son 5 taksiti kaldiğinda babami kaybettik banka diyorki kalan taksiti ödemenize gerek yok hatta yatirilan taksitleride geri alabilirsiniz demişler. Onun için dört kardeşten imza istemiş banka . bende almanyada ikamet ediyorum bendende noterden veraset intigal belgesi istiyorlar…yoksa babamin emekli maaşi anneme aktarilmiyormus …gercekten bu belgeyi imzalayip göndermem gerekiyormu cevabinizi bekliyorum tskler

  • Merhaba,
   Tamam sigorta tüm kredi riskini kapsadığı için ödenen taksitler varislere iade edilir. Bu paranın bankadan çekilebilmesi icin vekaletname verilmesi gerekir varislerden birine siz gitmeyecek iseniz. Emekli maasini kardeşlerin aldığı veraset belgesi ile yapabiliyor olmalilar. Bu nedelin bankadan ödenmesi için vekaletname verecek iseniz diğer veraset islemleri içinde vekalet verebilirsiniz uğraşmamak için. (Arada güvensizlik yoksa)
   Saygılarımızla.

 • Anlamiyorum .. yani veraset intikal belgesini noterden imzalayip yollarsam benden habersiz para mal mülk miras alamazlar dimi…veraset belgesi veya vekaletname dilekcesi verdiğim ann sonradan pismanlik duymak tan korkuyorum…bu vekaleti verirsem babamin bankadaki hesabinin sifirlanmasindan cekiniyorum…peki varislere gerii ödenen bankadaki taksitlerden bende yararlanabilecekmiyim …banka kime iade ediyor ayri ayri kontonr vermemiz gerekmiyormu..lütfen kusura bakmayin bilgilendirin benii tskler

  • Veraset ilamı varisleri ve hangi oranda hak sahibi olduklarini gosteren gösteren bir belgedir. Yurt dışında yasayan mirasçı olmasi durumunda noter ile veraset ilamı çıkarılamaz ve sulh hukuk mahkemelerine başvuru yapılması gerekmektedir.Bankadaki paradan varis olarak sizde hak sahibisiniz. Vekalet vermediginiz ve bir araya gelmedoginiz surece siz ve diğer varisler babanıza ait paraları cekemezsiniz. Tereddütleriniz için bir avukat ile gorusmeniz faydalı olacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Kolay gelsin anneanem yaklaşık 1,5 ay önce vefat etti annemde geçen yıl vefat etti, annanemin hayat sigortası varmış ve çektiği vede devam eden kredileride varmış bu işlemleri nasıl halledebilirim ve ne kadar sürede alcağım varsa eğer alabilirim ?? Şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba,
   Siz varisi iseniz bankadan hayat sigortası sözleşmesini temin ederek poliçe detayına ulaşabilirsiniz. Burada azalan riskli olarak poliçe yapılmadı ise kredi kapama sonrası ödenen taksiter varis olarak size ödenir.
   Saygılarımızla.

   • Ben işlemleri hallettikten sonra ne kadar sürede alıcağımı alırım tahminizce ?

    • Sigortadan kredi kapama yapıldıktan sonra varislerden muvaffakatname verildikten sonra bir hafta içinde sigorta şirketi ödeme yapar.
     Saygılarımızla.

     • Teşekkürler

 • Vefat eden kişinin banka hesaplarındaki parayı çekebilmek çok zamanımı alacak gibi. Bu işlemleri kısa sürede nasıl halledebilirim son dönemde bu işlemleri yapanlar varmı acaba.

 • Ölen kisinin bankada bir miktar parasi var kardeslerden birisi dava acti mahkeme bankadaki paranin paylasimini yapti mirascilar bankaya giderken parayi almak icin hangi belgelerle gitmesi gerekir

  • Merhaba,
   Noter aracılığı yada Sulh Hukuk mahkemesi aracılığı ile çıkarmış olduğunuz veraset ilamı ile Bankaya başvurmanız gerekmektedir.Bankadaki meblağın vergisini veraset ve intikal vergi dairesine yatırarak borcu yoktur yazısını almanız gerekir. Sonrasında ilgili tutarı varisler bir araya gelerek çekebilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • Vefat eden kişinin sonraki işlemlerini devlet organize etmeli. Bankada para varmı diye o acı ile.geziyor olmak çok saçma.bir hal oluyor. Edevlete girdiğinde hangi bankada ne var görebiliyor olmak lazim bence.

  • Kesinlikte katılıyorum. Borcu var mı, başka bankada hesabı var mı? Bu işlemler o üzüntünün üzerine tuz biber basıyor.

 • Merhaba annem 3 sene önce vefat etti . Bankada az miktar bir parası var. Veraset ilamı çıkardık . Biz 2 kardeşiz ve babam var. Ama babam yatalak ve alzmheir , banka babamı da istiyor. Ya da vasilik istiyor. vasilik işlemleri çok uzun mahkemeye başvurmak , babamın durumu için rapor almak zor. Babam 103 yaşında 2 kalça kırık yatakta bile dönemiyor. Babamın emekli maaşından başka malı mülkü yok . Onun hakkını bırakıp biz 2 kardeş bankadan kendi hakkımızı alabilirmiyiz. Eğer alabiliyorsak ne yapmamız gerekir.

  • Merhaba,
   Bazı bankalar tüm varisler bankaya gelmese de ödeme yapıyorlar diye okuyoruz gelen yorumlarda. Veraset ilami çıkardıktan sonra, bankada bulunan tutarın vergisini ödeyerek iki kardeş talepte bulunmayı deneyebilirsiniz. Diğer turlu reddi miras yapmak ve haklarından feragat etmek içinde gidip başvuru yapılması gerekecektir.
   Saygılarımızla.

 • Merhabalar hocam, babamlar dört kardeşler bir kız üç erkek, yalnız bunlardan üçü sürekli problem çıkartıyorlar, bankada ki nakit parayı almak istiyorlar ancak kardeşlerinden bazılar problem çıkartığı için banka bu parayı verir mi? Ziraat bankasında bulunuyor para.

  • Merhaba,
   Bazı bankalar veraset intikal vergisinin ödenmesi durumunda tek tek varislere ödeme yapabiliyor. Fakat genel uygulama toplu olarak ödeme yapılması yada vekalet aracılığı ile tüm varislerinin payının ödenmesi şeklindedir.
   Saygılarımızla.

   • Peki hocam, bu vekalet tam olarak nedir, ne yapmamız gerekiyor?

    • Vekaletten kasıt varisler bir araya gelemiyor ise bir kişiyi vekil tayin ederek mirasın tek başına alınmasını sağlar. Tüm varislerin bir araya gelme zorunluluğu ortadan kalkar.
     Saygılarımızla.

     • Hocam tekrardan merhaba, bu kardeşler hiç bir şekilde anlaşamıyorlar ancak banka da ki paranında çekilmesi gerekiyor, bir kişi kendine düşen payı sulh mahkemesine başvurup alabiliyormuş, lakin bu işlemler nasıl devam ediyor ve bu ne kadar mal olur?

      • Merhaba,
       Dava açmak, harçlar vs ortalama 1.000 TL gibi rakamlara denk gelecektir. Dediğim gibi bazı Bankalar tek tek mirasçılara ödeme yapabiliyorlar. Hukuk ekiplerinden bu konuda görüş almaları konusunda Banka yetkililerini uyarabilir siniz.
       Saygılarımızla.

 • merhaba ,
  annemiz mart 2016 yılında Hollandada vefat etti
  annemizin bankada bir miktar dövizi var ve biz bunu çekmek istiyoruz.biz 5 kardeşiz 3 ü erkek 2 si kız fakat erkek
  kardeşimiz eylül 2015 yılında vefat etti.evli ve 2 çocuğu var 1 kız (evli) 1 erkek,
  veraset ilamı 4 kardeşle birlikte ölen kardeşimizin eşimi vermeli yoksa çocuklarımı
  tam ne yapmamız gerektiğini bize izah edermisiniz çok teşekkürler saygılarımızla.

  • Merhaba,
   Varisler den herhangi biri veraset ilanı çıkartarak işlemleri başlatabilir. Mevcut mirasın vergisi odendikten sonra ödeme konusunda banka tüm.mirqscilarin bir arada gelmesini talep edebilir. Bunun için tek varise vekalet ile yetki verirseniz çok daha rahat ve kısa sürede bu işlemleri sonuclandirabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Müdürüm soruyu tam anlamamışsınız lütfen tekrar okursanız kimlerin veraset ilamı alması gerektiği sorusunu soruyorum! Vefat eden erkek kardeşimizin sadece eşimi yoksa çocuklarımı yada eşi ve Çocukları hepsi birden verasetilamı çıkarmalı ? Soru buydu sayın müdürüm, lütfen cevaplarmısınız çok teşekkür ederim

  • Dursun bey sizde cevabı tam anlayamamissiniz sanırım. Varisler den herhangi biri veraset ilanı çıkarabilir olarak belirtmiştim. Yani erkek kardrsinizin çocukları,siz yada diğer kardeşlerinizden herhangi biri veraset ilanı çıkarabilir. Herhangi bir noterden konuyu teyit edebilirsiniz.
   Saygilarimizla.

 • Vefat eden kişinin hesabındaki parayı almak kolay olmalı herkes payına düşeni vergisini ödeyip alabilmeli. Kardeş kardeşe konusmayanlar için büyük sorun oluyor.

 • Merhaba .
  Annemiz 25 gün önce vefat etti 3 sene önce kredi çekmişti ve borcunu ödüyordu henüz bitmemişti, bankadan ödenilen parayı geri alabileceğimizi öğrendik borcu yoktur yazısı istendi bizden ve daha önceden vefat eden kardeşimizin arabasıyla ilgili 40 tl borc çıktı onu ödememizi istediler bizde ödedik birkaç güne netleşir dediler . Herşey tamam kardeşlerden olumsuz birsey yok herkes imza verdi Sormak istediğim soru bız kardeşler olarak vergi ya da bag-kur borçlarımız varsa bankanın bu parayı bızden kesme yatırmama durumu oluyor mu ?

 • merhabalar iyi günler benim babam 1989 da vefat etti ben 1 yaşindayken babamın bakada hesabi oldugunu biliyorum gecen sene eski ortaklardan biri bana dediki babanın bankada hesabi vardi parasida vardi ben bunu nasil araştirabilirim nasil ögrenebilirim

  • Merhaba,
   Bankada para boşta ise bu süre içinde zaman aşımına uğrayarak hazineye devir olmuş olabilir. Veraset belgesi ile bankalara başvurarak hesabın olup olmadığını ve para varsa hazineye devir edilip edilmediğini öğrenebilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhabalar;dedem vefat etti kendisinin bir kaç bankada hesabı vardı birini kapatır diğerini açardı. Hesabındaki parayı sadece bankalara teker teker basvurarak mı öğrenebılıyoruz yoksa veraset ilanında hesapları otomatık olarak mırascılarına ılan edılıyor mu su bankada hesabı var dıye …
  Tesekkurler

  • Merhaba,
   Terekenin tespiti davası açarak tüm mal varlığı bilgisine uğraşmadan da ulaşabilir siniz. Fakat elden başvuru yaparak öğreneceğiniz süreden daha fazla sürecektir.
   Saygılarımızla.

 • merhabalar, 2 ay önce vefat eden babamın, bankaya kredi borcu vardı, şimdi borç sigortadan tahsil edilerek kalan miktar 5 varisine paylaştırılmış, sigorta firması bir yazı göndererek varislerin hesap numaralarını yazıp göndermemizi istemiş bundan sonra, paranın aktarılacağını yazmış, benim öğrenmek istediğim, o 5 kişi, bir kişiye noterden vekalet verse bu parayı tahsil edebilir mi?

  • Merhaba,
   Evet vekaletnamede sigortadan gelen paraları alabilir şeklinde ibare geçecek şekilde düzenleme yapılırsa alabilir.
   Saygilarimizla.

 • Merhabalar eşimin babası yani kayinbabam 2 hafta önce vefat etti. Eşim cezaevinde ve vasisi benim. Ailede herkes miras peşinde bankada nakit para varmış ve 1 eşime de pay düştü. Fakat eşimin onayı olmadan hiç kimse parayi cekemiyor. Bende sulh hukuk mahkemesine dilekçe yazdım parayı alabilmek için izin diye. Mahkemede diyor ki siz alamazsınız diye biz bankadan o miktarı çekeceğiz ve siz harcamaları belgelereyek tutacaksiniz bu ne demek oluyor? Eşim cezaevinde noter ile vekalet verse bana düşen payın eşime verilsin diye o zaman verirler mi?? Bide 2i soru şudur mirastan kalan nakit para mesela eşimin herhangi borcu yada adlı para cezası var ise keserken mi? Simdiden verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Alacaginiz vekâlete istinaden bu işlemi yapabilirsiniz fakat mahkeme kararına aykırı hareket etmiş olursunuz. Mahkemenin yönlendirecegi şekilde işlem yapmak daha sağlıklı olacaktır. İlgili paranın hesaba aktarılması durumunda hesaptan ilgili tahsilat kesilebilir.
   Saygılarımızla.

   • İşte tuhaf olanda bu sen vasisinin imza hakkı zaten sende diyorlar noter cezaevine gitmez deniliyor cezaevi yetkililer tarafında. Şimdi eşim sulh hukuk mahkemesine dilekçe yazarsa bi Sonic cikarmi acaba. Mesela mirastan kalan payı eşim alsın sonuçta eşim tek başına dışarda hayatla mücadele veriyor oğlumuza bakıyor diye yazsa. Offf ne zormuş ya bu işler

    • Cezaevinde vekalet verebilmek için belli şartların olması gerekiyor. Bu konuda bir avukat ile görüşebilir siniz. Varislere tek tek ödeme yapan bankalarda var, bu konuda bankaya da ısrarcı olabilirsiniz esiniz olmadan diğer varislere ödeme yapılması için.
     Saygılarımızla.

 • Merhabalar. .
  benim babam ve dedem bundan uç ay önce aynı kaza da vefat ettiler bi konu da akıl almak istiyorum ben ve kardeşlerim küçük olduğumuzdan ötürü pekte akıl edemiyoruz açıksası simdi durum şoyleki amcalarım karsi tarafa açılan tazminat davasında karşı tarafın istenilen tutarı fazla bulup bunu ödeyemeyeceklerini belirtti ve bunun için avukata verilecek olan tutatrn arttirılmasi şartıyla yüklü miktar da tazminat davasının açılablinicegin iddia ediyorlar bunun doğruluk payı nedir ve bi de dedemin banka da birikmişliği olduğu için o paranın alımı için biz de dahil herkesten vekalet istiyor yani bu ne derece doğru ve bunu kabul edip vekalet vermemiz durumunda tüm hak ona mı geçer yok sa banka da ki paranın tamamını çekmesi durumunda bu paradan tüm hak sahibi o mu olur ?

  • Merhaba,
   Ölümlü kazalarda kazaya sebep olan taraf vefat edenlerin yakınlarına kan parası öderler. Bu bedel bilirkişi tarafından hesaplanmakta olup hakim bu ölçüde karar verirler. Fakat avukata verilen paranın tazminat ile ilgisini çok anlayamadım. Diğer sorunuza gelecek olursak vereceğiniz vekalet ile payınıza düşen paranın bankadan alınması konusunda vekalet vermiş olursunuz. Bu bedelleri alan kişi payınıza düşen kısmı hesabınıza yatırmaması durumunda hiç bir hak iddaa edemezsiniz. Vekalet vermeden parayı alacak olan kişi ile bankaya beraber giderek kendi payınıza düşen kısmı alabilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • ölen kişinin bankadaki parası kime kalır diye çok merak etmiştim. Ama makaleniz sayesinde ölen kişinin mal varlığı nasıl bulunur konusunda bilgilendim. Miras kalan paranın vergisi ödenmeden alınmıyormuş, murisin bankadaki parasının paylaşımı da çıkacak veraset belgesinde detaylı olarak belirtilir. O yüzden ekstra bir şeyler hesaplanmadan ve hesap hareket görmeden vergisini ödeyerek sonrasında banka hesabındaki bedeli rahat bir şekilde alabilir.

 • Merhaba.Annemin vefatından 1 hafta sonra bankada bulununan cüzzi miktardaki para kartıyla kardeşim tarafından çekilmiş.Bu parayı varisleri aramızda kendimiz anlaşarak bölüşsek olur mu ? İlerde bi sorun çıkarmı acaba ? Yada tekrar yatırıp işlemleri halledebilirmiyiz ? Veya vergi dairesine durumu bildirip masraflarını ödeyebilirmiyiz ?

  • Merhaba,
   Bankaya vefatı bildirim yapmadiysanız hesaba bloke işlenmemiş tır. Belirttiğiniz bakiyeyi hesaba yatırarak vergisini ödedikten sonra varisler olarak tekrar çekebilirsiniz. Aksi takdirde ileride yapılacak bir çalışmada vergisi ödenmediği için vergi talep edilebilir.
   Saygılarımızla.

 • Dayım ve 3 kardeş mirascıyız ve 3 kardeş dayıma vekalet verdik bankadan çektiği tutarı nasıl öğreniriz vekaletle usulsüzlğk yaparsa yaptırım olarak ne yapabilirim teşekkürler

  • Merhaba,
   Mirascilik belgeniz ile para çekilen bankadan mirasçı olarak bilgi alabilirsiniz. Sorun olduğunu düşünmeniz durumunda bir avukat ile görüşmeniz gerekir.
   Saygılarımızla.

 • Merhabalar,

  Babaannem 1 ay önce vefat etti bankada kalan emekli parası için dilekçe doldurup ilettik . Halam ve ben dilekçe doldurup bankaya ilettikl ödeme ne zaman hangi bankaya( ptt vs) yapılır ?

  • Merhaba,
   Bankaya ne islemi için dilekçe verdiniz acaba? Yapılması gereken işlemler makalemizde detaylı olarak belirtilmektedir. Hesaptaki paranın vergisini odedikten sonra bankadan cekebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

   • Vefat etmeden 5 gün önce yatan emekli parası için dilekçe verdik . İçerde kalan ödemenin mirasçısı olduğumuzu tarafımıza düşen payın yatması konusunda ama 3 ay oldu henüz bir ödeme yapılmadı .

    • Resmi kurumlarda bu surenin uzun olma ihtimali var. Maas yatar ise emekli maasin yattığı bankaya aktarılacaktır. Sonrasında vergisi ödendikten sonra mirasçılarına payina göre ödeme yapılacaktır.
     Saygılarımızla.

 • Veraset vergisini herkes odeyebilir mi yoksa varisin kendisi mi gitmeli? Noterden vekaletle bir baska kisi gidebilir mi?
  vefat eden kardesimdi. Ben de gitsem odeme yapabilir miyim? yoksa esi mi gitmeli?

  • Merhaba,
   Belge sadece varisler tarafından çıkarabilir. Ödeme farklı kişiler tarafından yatırılabilir fakat tahsil edilen vergi tutarı daha yüksek olabilir. Banka tarafından verginin ödenmesi durumunda daha fazla vergi tahsil edilmektedir.
   Saygılarımızla.

   • tesekkurler..
    o zaman noterden vekaletle ben gidip odemeye yapayim. sagolun

 • Merhabalar. Biraz saçma gelebilir ama bir sorum olacak. Bekarım, babamı kaybettim annemle yaşıyorum. Bir de babamın çocuğu üvey kardeşim var görüşmediğimiz. Bana birşey olursa annem banka hesabımdaki paramı çekebilir mi yoksa vasiyet etmem mi gerek

  • Merhaba,
   Sizin varisiniz sadece anneniz olacağı için bu tarz bir şey yapmanıza gerek yoktur. Ama yinede kafam rahat etsin derseniz vasiyet düzenleyebilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • merhaba
  babam 2 gun önce vefat etti daha ölum verasetini vermedik babam bankadaki parayi bana verdi bankamatik karti ile şifresini ben bu parayi ceksem kartla herhangi bir sorun cikarmi

  • Merhaba,
   Parayı bankaya bilgi vermeden çekebilirsiniz fakat ileride diğer varisler tarafından mahkemeye verilmesi durumunda çekilen bedel için ve veraset intikal vergisi ödenmediği için cezai yaptırımları olacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba! Babam 2yıl önce 1.ayın 5 nde vefat etti vefat etmeden önceki maaşlarını banka verdi ama 2gün sonra gelen parayı vermedi yurtdışından emekliydi ve geri çekerler dedıler ama hala çekilmedi bu para şimdi Hollanda’da bu parayı yatıran yere dilekçe yazıp parayı çekmelerini istedim aksi taktırdı anneme bağlanan babamın maaşından keseceklerdi fakat bu paranın belli miktarının çekildi kalanın bize ödeneceğini banka ile konuşmamı yazılı olarak söylerdiler banka ise paraya bloke koyduğunu bu parayı gönderen yerin çekebileceğini söylüyor ne yapmalıyım acil cvp bekliyorum e mail adresime lütfen

  • Merhaba,
   Bir bildirim olmadan Banka iki yıl bu bakiyeyi bloke edemez. Belirttiğiniz gibi Hollanda tarafından bankaya iletilen bir detay varsa banka kalanı ödemesi gerekir. Bddk’ya bu konuda sikayetinizi iletin banka yurtdışına swift mesajı yazarak sorunu çözecektir diye düşünüyorum.
   Saygılarımızla.

   • Sağolun teşekkürler

 • merhabalar.sorum şu olacak size,şuanda babam ve annem hayatta ben bir evin bir oğluyum,annem ve babam öldükten sonra mal varlığı bana kalır diye biliyorum,bende eğer ölürsem yiğenimemi yoksa anne ve babamın kardeşlerinemi kalır.ayrıca babam annemin vasisi,annem öldükten sonra babamın vasiliği kalktıktan sonra mal üleşimi nasıl yapılır.cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım

  • Merhaba,
   Evet anne-baba vefatı sonrası varis siz olursunuz. Anne-Babanızın kardeşi yaşarken yiğenler varis olmayacaktır. Babanızın vasi olması miras paylaşımında artı sağlamayacaktır, o yüzden aile içi paylaşım şeklinde gerçekleşecektir. Özel bir durum söz konusu ise bir avukat ile görüşmeniz faydalı olacaktır.
   Saygılarımızla.

 • vefat eden kisi bankadan parasini alindin mi diger mal varligini pay etmediler sonra pay edecekler bankadan paraýi alsalar sonradan bi sikinti cikar mi

  • Merhaba,
   Merhaba Veraset İntikal vergisi ödendi ise banka varislere ödeme yapar. Bir sorun yaşamazsınız.
   Saygilarimizla.

 • İyi günler benim sorum benim calıştığım adamın kimsesi olmadığından banka hesabını benimle müşterek hesap yaptı ölmedende sözlü vasiyet verdi bunları gercekleştiricem allahın iziniyle ama onun ölümümden dolayı benim bankadaki parayı cekmeden önce yapmam gereken birşey varmı hiç bşr bilgim yok

  • Merhaba,
   Hesap müşterek ve oranda belirtilmemiş ise yüzde 50 kısmı direk çekebilirsiniz. Kalan yüzde 50 için varisleri ilgili tutarın vergisini ödedikten sonra çekebilirler. Sözlü vasiyet hukuk önünde bağlayıcı olmayacağından sizin daha fazla yapabileceğiniz bir şey yok gibi gözüküyor.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba iyi günler Babam yatalak hasta lakin çok titiz oldukça büyük bir mebla birikimi olduğunu tahmin ediyoruz. Ama bize bir hesap cüzdanı dahi göstermiyor ben ölünce malım devlete kalır diyerek kestiriyor.Baba olduğu için bişey yapamıyoruz.Öldüğü zaman o birikimi biz alabilir miyiz yoksa devlet elmi koyar bilgilendirirseniz memnun olacağız.

  • Merhaba,
   Vefatı sonrası mirasçıları olarak reddi miras yapmadığınız sürece sizlere kalacaktır. Bu anlamda Devletin el koyma gibi bir durum söz konusu olmaz. Fakat sağ iken yapılabilecek bir bağış söz konusu olabileceğinden bir avukata bu konuyu danışabilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • eşiyle birlikte ortak hesap açılarak yatırılan parayı eşlerden biri vefat ettiğinde diğer ortak hesaptaki paranın tamamını çekebilirmi..

  • Merhaba,
   Tek başına varis ise veraset işlemleri sonrası çekmesi gerekir.
   Saygılarımızla

 • Merhaba benim babamın üzerine 1 milyon civarında mal varlığı var ama Peşinde 30 tane filan yüklü miktarlarda haciz var emekli olduğu için maaşı kesintiye uğramıyor mal varlığı çok ortaklı olduğu için de satışı yapılamıyor b bu ölürse borçları bana kalır mı ama reddi miras verirsem mal varlığı da gitmiş olacaktır

  • Merhaba
   Belirttiğiniz gibi reddi miras yaparsanız alacaginizdan da feragat etmiş olursunuz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba;
  Rahmetli Babam emekli maaşını PTT’den çekiyordu, ihtiyacı kadarını çekip kalanı PTT hesabında birikiyordu.
  Toplu bir meblağ birikmiş durumda, Noter’den mirasçılık belgesi ve vergi dairesinden veraset ve intikal ilişkili çıkardım borcu yoktur yazısı vs işlemleri tamamladım. PTT ye gittiğimde kendilerinin ödeyemeyeceğini SGK ya gidip sormamız gerektiğini biriken maaşın ödenememe durumunun olduğunu söyledi. Bu konu hakkında bizi bilgilendirirseniz sevinirim.
  İlginiz içim şimdiden teşekkürler ve kolaylıklar dilerim.

  • Merhaba,
   Sorun olabilecek durum vefat tarihinden sonra maaş yatma ihtimalidir. PTT daha sonra bu tarz bir durum ile uğraşmak istemediği için onceşinde kendince önlem almaya çalışmış sanırım.
   Saygılarımızla.

 • Dedem vefat edeli 5 6 sene olmuş 2 kızı 1 de oğlu var ama akli dengeleri yerinde olmadıkları için intikal işlemi yapılmamış.annem ve babam ben küçük yaştayken ayrıldıkları için benim de haberim olmadı. Şimdi öğrendim ki dedemin 5 bahçesi 1 dairesi ve banka hesabında parası varmış çocuklarının akli dengeleri yerinde olmadıkları için bana ve kardeşime bu yerlere sahip çıkmamızı söylediler. Bu mal varlıklarını üzerimize nasıl geçirebiliriz. Babamızı ve halamızı tanımıyoruz konuşmaya çalıştık ama akılları yerinde olmadıkları için kimliklerini bile göremedik.

  • Merhaba,
   Vasi atanmaniz ve mirascilar konusunda aksiyon almak adına bir avukat ile gorusmenizde fayda var.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba , amcamin sagliginda parasini ben çekerdim.haliyle şifresini filan bana söylemişti Yegenim bana bisey olursa bu paralar senindir diye söylemişti rahmetli olduktan sonra ben gidip atmeden bankada olan parasini çektim. aylar sonra kardesi yani diğer amcam sen dolandiricisin bizden habersiz o parayı cektin seni dava edicem dedi . Hukuken bu durumda bana dava açılabilir mi

  • Merhaba,
   Amcanızın vefatı sonrası hesap üzerinde işlem yapılmaması gerekirdi. Artık hesabındaki tutarlar veraset intikal vergisine konu olup varislerine ödeme yapılması gerekirdi. Varisleri ölüm belgesi hesabın bulunduğu bankaya başvuru yaparak hesap hareketlerinin detayını talep ederek mahkemeye başvuru yapabilirler. Sonrasında hukuki olarak süreç devam edecektir.
   Saygılarımızla.

   • Suc duyurusunda bulunacağını söyledi yani hocam bana suc duyurusunda bulunabilir mi bana sen dolandiricisin sana dolandırıcılık davası açıp işinden bile attiricam dedi cep için ayrıca teşekkürler

    • Merhaba,
     Varis oldukları için dava açma hakkı tabiki mevcut. Sonraki süreç için ne olur biter bunun için bir avukat ile görüşmeniz faydalı olacaktır.
     Saygılarımızla.

 • Merhaba yazdığım yazı yorum sisteme düştü mü ?

 • Siteye nasil soru sorabiliyoruz?

  • Merhaba,
   Öğrenmek istediniz konu hakkında yorum yaparak sorunuzu sorabilirsiniz. Bilgimiz dahilinde olan bir konu ise yardımcı olabiliriz.
   Saygılarımızla.

 • merhaba,
  annem 15 yıl önce öldü
  annemin babası da öldü,
  anneannem şu an yaşıyor ve ziraat bankasında vadeli hesabı var,
  bu parayı sadece o ölünce alabileceğimi söylüyor yani miras olarak,
  bir de annemiz aynı babamız farklı bir kardeşim var, aynı zamanda anneannemin kardeşleri ve yeğenleri de var…

  sorum şu: anneannem ölünce nasıl bir miras dağılımı olur?
  teşekkürler…

  • Merhaba,
   Miras dağılımının nasıl yapılacağını bir avukat ile teyit etmenizde fayda var.
   Saygılarımızla.

 • soru sordum ekrana çıkmadı, acaba neden?

 • Bana miras kalan arsa ihaleyle satıldı. Para bankaya yattı fakat almam için tüm mirasçıları bulmam gerekiyormuş. Ben diğer mirasçılara ulaşamadığımdan dolayı paranın kendi tc me yatmasını nasıl sağlarım?
  Hangi mahkemeye dava açmalıyım?

  • Merhaba,
   Mirasçılar arasında sorun olması durumunda bir avukat ile görüşerek ortaklığın giderilmesi davası açabilirsiniz. Ama bazı bankalara bu konuda ısrarcı davranmanız durumunda veraset intikalin kendi payiniza düşen kısmını yatirmaniz durumunda ödeme yapabiliyorlar. Bankayı biraz zorlamaya çalışın bence bir süre daha.
   Saygılarımızla.

 • Slm 20 gun once annem vefat etti vefat etmeden once veraset ilamı cıkarttım bunu cıkartmm 1.5 yılımı aldı bu surede mahkeme paraya el koydu vermedi simdi annem olunce mirasa donustu biz bu parayı nasıl alabiliriz bide 3 KARDESIZ ablam vekalet verdi ama abım ben alacam dıyo alanyadan nasıl alabilir ben İstanbul dayım teskurler

  • Merhaba,
   Her bankanın uygulaması değişik olabiliyor. Genellikle aynı anda şubeye giderek abinizle cekmeniz gerekebilir. Fakat bankaya konuyu danisirsaniz aynı anda biriniz İstanbul’da çekerken diğer pay sahibi Alanya’dan çekme durumu olabilir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba kolay gelsin benim kız arkadaşım yurt dısında yaşıyor ve annesini kaybetti uzun süre önce şimdi ise babasıni kaybetti yaklasik 3 ay önce babasından kalan bir miktar mal varlığını yani mirasını almak için türkiyeye geliyor taşınamaz olarak 3 tane mal varlığı ve bankada parası bulunmaktaymış. Benim merak ettiğim şimdi arkadaşım tek mirasçı başka kardeşi de yok geldiginde bankadaki parayı en kısa sürede ne zaman alabilir ayrıyeten kalan taşınamazlarin tapusunu ne kadar sürede üzerine alabilir ve birde bana söylediğine göre konsolosuktan onay bekloyordu simdi onayı geldi evraklarla ilgili mirasla ilgili imzaları attım ve yola çıkıcam dedi o geldiğinde yine veraset ilanı almamiz gerekiyor mu şuan ona konsoloslukta ne belgeleri imzalattılar hic bilmiyorum nasıl bir yol izlemem gerektiğinide bilmiyorum yardımcı olabilirmisin?

  • Merhaba,
   Bankada bulunan paranın alınabilmesi için veraset intikal vergisinin yatırılması gerekmekte olup Banka ödenecek vergi tutarını veraset intikal belgesindeki mirasçıya iletecektir. Vergiler ödendikten sonra para çekilebilir, sonrasında da tapu devirleri kısa sürede gerçekleştirilebilir.
   Saygılarımızla

 • Merhaba. Babam öldükten iki gün sonra maaşından para çektik kardeş lerimin haberi var

  • Merhaba,
   SGK tarafından maaş iadesi tarafınızdan talep edilebilir. Bunun dışında vergiye konu bir bakiye çekildi ise vergi dairesinden yapılabilecek bir araştırmaya konu olabilir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba dedem ağustos ayında vefat etti bankada bir miktar parası var. Banka tüm mirasçıları şubeye çağırıyor parayı vermek için fakat bir amcam küs olduğumuz için yanaşmıyor bu işe. Ben almayayım onlar da almasın diyor. Bu parayı almak için ne yapmalıyız?

 • Iyi akşamlar babam 06.03.2018 de vefat etti hastahanede vefat ettiği için ordan bize ölüm belgesi verildi ve biz daha ölüm bildirgesi yapmadık bilmediğimiz için bi sorun teşkil edermi.
  Birde bankada mevduatı var bunu alabilmek için ne yapmamız lazım geçenlerde notre gittiğimde alamamıştım sulh hukuk mahkemesine mi başvurmam gerekiyor

  • Merhaba,
   Makalemizin detayına bakarsanız süreç ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır. Bu arada Noterden de işlem yapabilirsiniz illede sulh hukuk mahkemesine basvurulmasina gerek yoktur.
   Saygılarımla.

 • ÖNCELİKLE MERHABALAR BABAM VEFAT ETTİ VE ÜYEV ANNEMDEN ONDAN 2 YIL SONRA VEFAT ETTİ.ÜVEY ANNEMİN ÇOCUKLARINDAN BİRİ ÜVEY ANNEMİN BANKADAKİ PARASINI CEKMİŞLER SGK ÖZ KIZ KARDEŞİME VE BANA ÖDEME EMRİ GÖNDERMİŞ.DOĞAL OLARAK BİZ BU PARAYI ÇEKMEDİĞİMİZ İÇİN İTİRAZDA BULUNDUK FAKAT DAVA TEKRARDAN ACILMIŞ .İZLEMEMİZ GEREKEN YOL NE OLMALI NE YAPMALIYIZ İYİ GÜNLER

  • Merhaba,
   Muhtemelen mahkeme tutarın iadesi konusunda karar verecektir. Ekstra yapılacak bir durum yok gibi gözüküyor
   Saygılarımızla

 • anneme 15 yıldır ben bakıyorum kardeşim ilgilenmiyor annem mevduatını çekip bana verdibanahesap açtım vasiyet bıraktı baktıği için bıraktım alınmaması içindiye bankadan döküm kaç seneye kadar verilir kaçsene geçince zaman aşımı olur noterden vasiyeti var almaması için kardeşim alabilirmi

  • Merhaba,
   Bankalar 10 sene hesap hareketlerini saklamak zorunda. Vefat vs durumlarda kardesiniz dava açarak hak talep edebilir. Son karar tabiki mahkeme tarafından verilir.
   Saygılarımızla.

 • 15 yıldır anneme evimde bakıyorum kardeşim hiç ilgilenmiyor bakmıyor annem mevduatını çekti bana yatırdık vasiyet yazdı noterde almamasını istedi hiç bir şekilde onada önceden vermişti elden ölümünden sonra alabilirmi bankakaç yıllık döküm verir yada kaç sene sonra zaman aşımı olur teşekkürlermahkeme açsa alırmı vasiyeti olsada

 • merhabalar dedem olumunden 7 yil once vasiyetnamesini hukuki yollarla yazmis ve bir bankaya yatirdigi parayı babama biraktigini vasiyetnamesinde belirtmis. vasiyetinden 7 yil sonra olmus fakat babamin bu vasiyetnameden haberi olmadigi icin ve bankada haber vermedigi icin muhtemelen para devlet hazinesine gitmis ustunde 41 yil gecmis ve babamin eline vasiyetname yeni gecti bu durumda parasini dava acarak alma ihtimali nedir acaba.

  • Merhaba,
   Belirttiğiniz süre çok uzun bir süre. Kısa dönemlerde fark edildiğinde açılan davalar mevcut. Fakat bu devir tarihi de zaman aşımı süresini geçtiği görülüyor. Yine de bir avukat ile görüşerek daha detaylı bilgi alabilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba;
  3 Ay önce annem fefat etti.Annemin bankada bir miktar altın hesabı var.Biz 4 kardeşiz birde 93 yaşında babamız var.
  Bu parayı almak için ilk iş olarak notere gidip,orada işlemin başlatılması ve noterin bir kişi adına vekalet vermesi gerekiyormuş galiba. Babamda hafızası sorunu vardır. Noterden vekalet almada babamın hafızası ve yaşlılığı sorun çıkarırmı.Birde bankadaki parayı almak için 4 Ay içinde müracaat etmemiz gerekiyormuş. 4 Ayı geçirirsek nasıl bir sorunla karşılaşırız.
  Saugılarımla.

  • Merhaba,
   Noterde vekalet sürecinde yetkili kişiler tarafından herhangi bir sorun ile karsilasilmazsa vekalet verebilir. Belirtildigi gibi bir süre sınırlaması olmaması gerekir. Zamanasimi süresine girmediği sürece dilediğiniz tarihte bankadan belge alarak vergi ödemesini yaptiktan sonra ödeme alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba kolay gelsin çok önemli yardımcı olursanız sevinirim.eşim yurt dışına gitti çalışmaya. Giderken banka kartını bana bıraktı turkiyede çalıştığı otelin maaşı yatınca çekmem için.fakat şifresini yanlış hatırladığı için bi kaç denemeyle kart bloke oldu.atm den çekme şansım kalmadi.yirt dışında yeni şifre de alamıyor.musteri hizmetlerine bağlanmıyor.bebim burda şubeden onun adına çekme şansım var mı.banka maaşı bana verir mi teşekkürler

  • Merhaba,
   Eşiniz olmadan sizin işlem yapma yetkiniz olmaz. Fakat bankaların dijital uygulamaları ile bazı durumlarda ATM olmadan bu uygulamadan oluşturulan şifre ile para cekebiliyorsunuz. Hangi bankadan işlem yapmak istiyorsunuz bilmiyorum ama (Denizbank için fastpay uygulamasını örnek verebilirim)
   Saygılarımızla.

 • Merhaba. Dedem 7 yıl önce vefat etti. Mirasçılar bir araya gelerek 2 farkli bankada imza atmislar. Para amcama teslim edilmis. Bankada diger mirascilara bilgi verilmemiş. Elimizdeki mirasçılık belgesiyle bankaya gittik ama hesap hareketlerini goruntuleyemedik bir hesap cikmadi. Banka bu bilgileri ne kadar sure saklamak zorunda? Acaba zamanasimina ugramis olabilir mi

  • Merhaba,
   Bankaya gidip mirasçılar olarak imza attıysanız ve amcanıza vekalet vermediyseniz para amcanıza ödenmez, tüm varislere ödenir. Mirasçılar hangi bankaya giderse gitsin mirasçıları olarak hesap detayları hakkında bilgi alabilir siniz. Zamanaşımı süresi 10 yıl olup bu süre boyunca hareket görmedi ise hazineye devri gerçekleşmiş olabilir. Bankalardan hesap hareketlerini alarak kontrol ederseniz böyle bir şey olup olmadığını teyit edebilir siniz.
   Saygılrımızla

 • Merhaba babam 20.Kasım tarihinde vefat etti. 3 bankada kaydı görünüyordu. Bir bankadan kağıt aldık. Diğer iki bankadaki hesapların da para olmadığı için kağıt vermeye gerek yok dediler. Bizde gerekli diğer evraklarla veraset vergisini ödedik. Fakat 1 bankada kredi kartını iptal etmişlerdi ama kredi kartına 13 TL gibi bir ödeme olmuş, Kartta para görünüyor O yüzden hesap kapatma işlemi yapamıyorlar. Tekrar beyanname mi vermek lazım. Süre de tam 4 ay oldu ceza olur mu .

  • Merhaba,
   Başınız sagolsun. Rakam küçük bankaya artı bakiye ile kapatılması yönünde talimat verirseniz, o rakamı silerek kapama yapabilirler. Alacak bakiyeniz de olmayacagi için ek işlem yapmanıza gerek kalmayacaktır.
   Saygılarımla.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir