21 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Vadesiz Hesaplar

Bankadaki Hesabınızdan Hesap İşletim Ücreti Alınmayacak Mı?

Bankadaki Hesabınızdan Hesap İşletim Ücreti Alınmayacak Mı?

Danıştay tarafından yürütmesi durdurulan hesap işletim ücreti Bankalar tarafından artık alınmıyor mu? Danıştay’ a Bankalar tarafından yapılan itiraz ile tahsilat tekrar başlayacak mı?

Danıştay’ ın yürütmesinin durdurulmasına karar verdiği hesap işletim ücreti tahsilatları ile sessizlik hakim. Tüketici Sorunları Derneği tarafından açılan dava sonucu yürütmesinin durdurulduğu Hesap İşletim Ücreti artık tarihe mi karıştı?

Artık banka hesaplarımızdan hesap işletim ücreti alınmayacak mı?

Yürütme kararının çıkması sonrası Bankalar dava ile ilgili detayları inceleyerek bir karara vardılar. Karşı olarak itiraz başvuruları yapıldı yapılmasına ama sonucun ne olacağı belli değil. Bankalar kendince değerlendirmesini yaparak bir çoğu hesap işletim ücretlerini Ocak ay sonu itibari ile dondurdu ve artık hesap işletim ücreti tahsil etmiyor. Tabi bu süreç itiraz başvurularının sonuçlanması sonrası daha kalıcı bir hale gelecektir.

Alınmayan hesap işletim ücretleri daha sonra hesabımdan tahsil edilir mi?

Bu süreçte tahsilat yapılmıyor ama sistemlerinde tahsil edilmeyen ilgili aylara ait kayıtlar tutulmaya devam ediyor. Çıkan kararın aksi bir durum olması halinde tahsil edilmeyen Hesap İşletim Ücretleri müşteri hesaplarına yansıtılacaktır. Çok kullanmadığınız hesaplar var ise bu tarz bir durum olmadan kapatmanız faydanıza olacaktır.

Danıştay dört kalem masraf için dava açılmasına rağmen sadece Hesap İşletim Ücreti için yürütmeyi durdurdu

BDDK’ nın Ocak ayının sonunda Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankalar Birliği’ ne dahil Bankalar’ da uygulamaya alınması ve gerekli düzeltmelerin yapılması konusunda Danıştay Kararı sunulmuştu. 03.10.2014 tarih 29138 sayılı  Resmi Gazete de yayınlandıktan sonra yürürlüğe giren Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere ilişkin Usül ve Esaslar hakkında yönetmeliğin 10.maddesi birinci fıkrasının, 13.maddesinin birinci fıkrasındaki maddelere istinaden Tahsis ücreti, Hesap İşletim Ücreti, Nakit Avans Çekim ücreti, Kamu Kurum ve kuruluşlarına yapılan ödemeler başlığı altında yer alan ödemelerin iptal edilmesi ve yürütmenin durdurulması ile ilgili talepte yürütme durdurma istemi 17.03.2015 tarihinde reddedilmişti. Davacı Tüketici Sorunları Derneği’ nın yaptığı itiraz Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca değerlendirmeye alınarak kısmi olarak dava talebindeki bedellerden kısmi olarak Hesap İşletim Ücreti yönünden yürütmesinin durdurulmasına karar verildiği belirtilmişti.

BUNUNLA İLGİLİ:  Banka'ya gitmeden vadesiz hesabımı kapatabilir miyim?

 

Emekli maaş aktarım kampanyalarında en avantajlı Banka hangisi? yazımızı okumak için tıklayın

https://www.kucukpara.com/hesap-isletim-ucretleri/emekli-maas-aktarim-kampanyalarinda-en-avantajli-hangisi/

About Author

Finansçı

3 Comments

  • Bankalar artık hesap işletim ucreti almasinlar bizde rahatlayalim

  • Bankalar hesap işletim ücreti almaya başlamadı değil mi?

    • Merhaba,
      Evet Bankalar hala hesap işletim ücreti adında tahsilat yapmıyorlar.
      Saygılarımızla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir