9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

Banka kullandığım kredinin faiz oranını düşürüp, yükseltebilir mi?

Banka kullandığım kredinin faiz oranını düşürüp, yükseltebilir mi?

Banka kullandığım kredinin faiz oranını düşürüp, yükseltebilir mi?

Günümüzde artık kredi çekmeyen kalmadı diyebileceğimiz bir durum oluştu. Sürekli tüketim yapan bir millet olduğumuz için paramızın yetmediği yerde kredimizi konuşturabiliyoruz. Kimisi ihtiyaçtan, kimisi para biriktiremediğinden, kimisi arkadaşına, kimi öğrenim için kredi kullanabiliyor.

Kredi ihtiyaçla eş değer bir kavram haline geldiği için her hangi bir şeye ihtiyaç duyduğumuzda paramız yoksa çok kısa sürede kredi çekebiliyoruz. Artık bankalar bir adım öne geçebilmek adına ödemelerini düzenli yapan kişilerin kkb kayıtlarına göre hazır limitler oluşturarak çok kısa sürede kredi işlemlerini gerçekleştirebilir bir duruma getirdiler. Neden bu kadar kredi çekiyoruz kısmına girmeyeceğim çünkü o kısım çok uzun bir konu.

Banka kullandığım kredinin faiz oranını yükseltebilir mi?

Daha önceden kullanmış olduğunuz bir kredi var ve piyasa koşulları iyiye gitmediği için Banka’ lar faiz oranlarını yukarı çekmeye başladılar bu durum sizi etkiler mi? Eğer ticari müşteri değilseniz sadece bireysel müşteri kategorisinde iseniz sizi bu durum etkilemez. Çünkü siz kullandırım esnasında belirlenen vade için bankadan bir faiz oranı alarak bunu bir ödeme planına bağlamış bulundunuz.

Ama ticari firmalar da bu durum değişebiliyor, yine bireysel gibi belli bir vade için alınan spot kredi fiyatı, o vade için geçerli olduğundan yükseltme işlemi yapılmaz. Fakat ticari müşterilerin kullanmış olduğu Rotatif kredi olarak adlandırılan genelde 6 aylık vadeler ile revize edilen krediler de faiz artışları sonrası müşteri faiz oranları da aynı oran da artış gösterebilmektedir.

Banka henüz kullanmadığım konut kredisinin faiz oranını yükseltebilir mi?

Banka güncel piyasa koşullarına istinaden sizlere fiyatlama yapmakta olup, genelde verdikleri fiyatları haftada bir revize etmeye çalışırlar. Ama olumsuz bir durum olmaması durumunda bu tarih daha uzun tarihler içinde de kullandırılabilir. Konut kredisine başvurdunuz süreç uzadığı için kullandırım gecikti, bu dönemde Banka kullandırım için aldığım faiz oranını arttırabilir mi diye sorabilir siniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Balon ödeme yaptığımda faiz indirimi alabilir miyim?

Banka henüz sizinle sözleşme imzalamadığı ve kullandırım gerçekleşmediği için kullandırım faizlerinde yükseltme işlemi yapma yetkisine sahiptir. Ama mortgage kredilerinde bankaların bizlere vermiş olduğu sözleşme bilgi formu elimizde olduğu halde Banka farklı bir faiz oranı yansıtmak isterse elinizdeki form faiz oranı artışını engelleyecektir. Ticari firmalar içinde bu durum daha esnek olduğu için kullandırım yapılana kadar faiz oranlarının değişme ihtimali mevcuttur.

 

About Author

Finansçı

8 Comments

 • Merhaba. Konut kredisi çektik. Çekerken bireysel emeklilik yapıldı. Bankacı bayan 10 yıl iptal edemezsiniz dedi. Bizde sigorta şirketinden iptal edebilirsiniz cevabını aldık. İptal ettirdik bireysel emekliliği. Banka şube yetkilisi bize geri dönüş yaptı faiz oranının 1.01 den 1.16 ya çıkacağını söyledi buda 10 yılda 18 milyara yakın para ediyor. Emekliliği iptal ettiğimiz içinde geri yapamıyorlar mış.Sizce nasıl bir yol izlemeli ve faiz oranı artması normal mi.

  • Merhaba,
   Kredi kullandirim şartı olarak kredi sözleşmesinde bu madde bulunuyor ise bankanın işlem yapma hakkı mevcut olur. Tekrar bireysel emeklilik sözleşmesi yapmanız durumunda banka aynı faiz ile devam etmesine onay vermiyor mu. Kendi paranız olacağı için yenileme yapmanız daha faydalı olacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Peki bireysel emekliligi dondurursam ne olur

  • Merhaba,
   Size yasal olarak tanınan süre için dondurma hakkınız var.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba,
  Eski çalıştığım bankada kullndığım ihtiyaç kredileri, bankanın Kasım 2017’de başka bankaya satılması ile el değiştirdi. Düzenli olarak ödediğim kredilerin faiz oranları, şuanki piyasa koşulları bahane edilecek ortalama %15’lerden %27’lere çıkarılacak diye bugün bankadan elime yazı ulaştı.
  Bu durum yasal mıdır? Mahkemeye gitsek bankayı nasıl cezalandırabiliriz?

  • Merhaba,
   Ödeme planına bağlı bir kredi ise faiz oranında artış yapılamaz. Fakat rotatif kredi olarak kullandırılan krediler piyasa koşullarına göre faiz oranları arttırılabilir.
   Saygılarımızla

 • Önceden ev kredisi.çektim şimdi.kredilerin faizi.düştü benimde düşermi

  • Merhaba,
   Bankanın da onay vermesi durumunda faiz oranı güncellenir.
   Saygılarımızla.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir