9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Vadesiz Hesaplar

Banka’ya gitmeden vadesiz hesabımı kapatabilir miyim?

Banka’ya gitmeden vadesiz hesabımı kapatabilir miyim?

Bankadaki hesabınızı kapatmak istediğinizde Banka şubesine gitme zorunluluğu var mı?

Vadesiz hesabınız var ve kullanmıyorsunuz, hesap işletim ücreti tahsil edilir mi?

Bir dönem her hangi bir bankada açmış olduğunuz bir hesap var ve bu hesabı artık kullanmadığınız için kapatmak istiyorsunuz. Bankalar 6 ay hareket görmeyen hesaplara son dönemde çıkan yasa değişikliği ile hesap işletim ücreti tahsilat yapamıyor artık. Ama arada bir kullandığınız bir hesap var ve bu hesaba dönem dönem para girişi varsa Banka bunu sisteminde takip ederek hesaba gelen ilk tutar da geçmişe yönelik tüm alacaklarını tahsil edebiliyor. Burada yapmanız gereken en iyi şey 2 adet otomatik ödeme talimatı vererek hesap işletim ücreti almamasını sağlayabilir siniz. Aksi takdirde iadesini sürekli talep edeceğiniz hesap işletim ücretlerini ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Vadesiz hesabınız var ve bu hesabı Bankaya gitmeden kapatmak için ne yapmalısınız?

Son dönemde çıkan yasa değişikliği ile Banka ‘ların hesaplardan hesap işletim ücreti alması BDDK tarafından onaylanmıştı.Herkes hesabını kapatmak için gerekli aksiyonları almak için uğraştık ama bu çaba boşaydı hesabınıza para girmediği sürece yani kullanmadığınız takdirde sizden bu ücretin tahsilatı gerçekleştirilmez. Ama yine de ben kullanmadığım hesabın açık kalmasını istemiyorum ve kapatmak istiyorum diyorsanız hesabınızın kapatılabilmesi için talimat yazarak ilgili Banka şubesine yada çağrı merkezine ulaştırmanız gerekmektedir. Elden bırakmanız sizin için daha sağlıklı olmakla birlikte talimatı şube ve çağrı merkezine faks çekerek gerekli aksiyonun alınmasını sağlayabilir siniz. Eğer hesabınızda ufak küsürat bakiyeleri var ise talimatınız da bu bedelin Banka tarafından gelir yazılması konusunda talimat da verebilir siniz. Aksi takdirde ufak bir bedeli hesabınızdan çekmeniz gerekiyor şeklinde bir geri dönüş alabilir siniz.

Vadesiz hesabımı kapatmazsam herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım?

BUNUNLA İLGİLİ:  Bankalarda Hesap nasıl açabilir siniz?

Biraz öncede belirttiğimiz gibi bu hesabınızı kullanmadığınız sürece açık kalması sizin için herhangi bir risk unsuru taşımaz. Banka hesap işletim ücret bilgisini sistemde biriktirmesine rağmen 6 ay sonra hareketsiz hesap kategorisine gireceğinden zaten tahsilat sağlayamayacaktır. Bu karar sizin verebileceğiniz bir karar olup, kapatıp kapatmama insiyatifi size aittir.Banka hesap kapama talimatına ihtiyaç duyulmamakta olup ilgili hesabımın güncel tarih bilgisi yazarak kapatılması diye yazılarak imzalanması yeterli olacaktır.

 

Yanlış hesaba para yatırdım paramı nasıl geri alabilirim yazımızı okumak için tıklayın

https://www.kucukpara.com/banka-hesaplari/vadesiz-hesaplar/yanlis-hesaba-para-yatirdim-parami-nasil-geri-alabilirim/

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir