Bsmv Nedir – Hangi İşlemlerde Ödenir?

Bsmv nedir? Hangi işlemlerde ödenir?

Bsmv, Banka Sigorta Muameleleri Vergisi olarak adlandırılmaktadır. Tüketiciden kredi,kredili mevduat hesabına işleyen faiz için alınırken ,Ek olarak tarafınızdan tahsil edilen masraf ve komisyon tahsilatları için Bmsv tahsilatı yapılmaktadır. Bsmv nedir? sorusunu cevaplamaya çalıştık, ek olarak Bsmv hangi işlemlerde ödenir? başlığı altında daha detaylı bilgi vermeye çalışalım.

Hangi Bankacılık işlemlerinde Bsmv ödeniyor?

Bankaların vermiş oldukları hizmet sonrasında kendi lehine, her ne şartta olursa olsun nakit olarak yada hesap üzerinden alınan paralar Banka muameleleri vergisine tabi kılınmıştır. Tabi Banka yapmış olduğu muamele sonrası verdiği mevduat faizi, yada almış olduğu kredi faizi, komisyon ve masraf adı altında alınan bedeller Bsmv’ ye tabidir. Tabi bu ödenmesi gereken Bsmv tüketiciden mi yoksa Bankadan mı alınmalı? Kocaman bir soru işareti olsa da Bsmv tahsilatı, tüketici tarafından ödenmektedir. Bankalar tarafından tüketiciden Bsmv tahsilatı yapılan işlemlerin bir kısmını şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Şubeden, Çağrı merkezinden, Atm ‘den, Mobil bankacılık aracılığı gibi bir çok kanal ile yapılan eft işlemlerinden eft masraflarına ek olarak işlem tutarı üzerinden Bsmv alınmaktadır.
 • Şubeden, Çağrı merkezinden, Atm ‘den, Mobil bankacılık aracılığı gibi bir çok kanal ile yapılan havale işlemlerinden havale masraflarına ek olarak işlem tutarı üzerinden Bsmv alınmaktadır.
 • Şubeden, Çağrı merkezinden, Mobil bankacılık aracılığı gibi bir çok kanal ile yapılan yurtdışı transfer (swift) işlemlerinden swift  masraflarına ek olarak işlem tutarı üzerinden Bsmv alınmaktadır.
 • Kredilerde vergi indirimi kapsamında yine bir kredi ürünü olan kredili mevduat hesabı kullanımı sonrası Bankaya ödenecek faiz tutarı üzerinden hesaplanan Bsmv.
 • Kredilerde vergi indirimi kapsamında yine bir konut kredisi erken kapama ücretlerinde alınan erken kapama ücretinin içinde ödenmekte olan Bmsv.
 • Kredi kartlarında gecikmelerde alınan gecikme faizi üzerinden alınmakta olan Bsmv.
 • Kredi kartı ekstrelerine yansıtılan kart ücretinden alınan Bsmv, yine buna ek olarak Ek kart ücretlerinden alınan masraflardan ödenen Bsmv.
Banka Sigorta Muamele Vergisi nedir

bsmv nedir

 • Geçmişe yönelik dekont yada ekstre taleplerinde alınan masraflarda ödenen Bsmv.
 • Bankalarda bulunan hesaplarınızdan alınan hesap işletim ücreti ‘ne ek olarak alınan Bsmv.
 • Atm’ den başka bankaya ait kart borcu ödeme işlemlerinde alınan ücrete ek olarak ödenen Bsmv.
 • Atm’ den yapılan para yatırma işlemlerinde alınan Bsmv.
 • Atm’den limit üstü yapılan para çekme işlemlerinde yada ortak atm’ lerden yapılan para çekme işlemlerinde alınan komisyonlara ek olarak tahsil edilen Bsmv.
 • Bankalarda kullandığınız kiralık kasa işlemleri için ödenen yıllık aidat tutarı üzerinden tahsil edilen Bsmv.
 • Eurobond, Hazine Bonosu-Devlet tahvili işlemlerinin virman işlemi sonrası alınan masraf üzerinden ödemek zorunda olduğumuz Bsmv.
 • Mkk hesap açma işlemleri ve sonrasında gerçekleştirilen alım satım işlemleri sonrası alınan masraf üzerinden ödenen Bsmv.
 • Bloke çek düzenleme işlemi sonrası Bankaya ödenen masraf ile beraber tahsil edilen Bsmv.
 • Çek karnesi taleplerinde değerli kağıt bedeli vergisinin yanı sıra çek karnesi temini sonrası alınan masraf için ödenen Bsmv.
 • Bankalar aracılığı ile yapılan çek tahsilatları sonrası alınan çek tahsil masrafına ek olarak alınan Bsmv.
 • Bankalar aracılığı ile tahsil edilen senetler, bu senetler ile ilgili yapılan işlemlere ait masraflara ek olarak tahsil edilen Bsmv.
 • Kkb çek risk raporu talebi sonrası ödenen masraf için ödenen Bsmv.
 • Bankadan talep edeceğiniz herhangi bir matbu yazı sonrası tahsil edilen masrafa ek olarak ödenen Bsmv.
 • Şans oyunlarına yapılan para aktarma işlemleri sonrası tahsil edilen masrafa ek olarak alınan Bsmv.

Bsmv nasıl hesaplanır?

Bsmv, Kredi vadesi boyunca tüketiciden tahsil edilen faiz bakiyesinin yüzde 5 oranında hesaplanarak tahsil edilmektedir. Örnek vermek gerekirse ödeme planına bağlı bir kredide ilk taksit tutarında anaparaya işleyen faiz 100 Lira ise ödeyeceğiniz Bsmv tutarı 5 Lira olacaktır.

Bsmv’ nin Kmh kullanımı sonrası ödenecek Bsmv hesaplaması ise, Ay içinde kullandığınız kmh riskinize işleyen faiz bakiyesi için ay sonunda tarafınızdan tahsilat yapılmaktadır. Kmh için ödeyeceğiniz Bsmv oranı da aynı şekilde olup ödenecek faizin yüzde 5 oranında Bsmv ödenir.

Bsmv’ nin tarafınızdan alınan komisyon masraf tahsilatı sonrası ödeme tutarı ise şu şekilde, kredi sonrası 300 Lira dosya masrafı ödemeniz durumunda 15 Lira Bsmv tahsilatı da yapılmaktadır. Diğer komisyonlarda ise 50 Lira eft masrafı alınacak ise ek olarak 25 Lira Bsmv ödemesi alınmaktadır. Bankacılık işlemlerinde Bsmv oranı nasıl hesaplanır? konusunda açıklamaya çalıştık.

Bsmv oranı 2016-2017

Bsmv oranları sıkça değişen bir vergi değildir. Bsmv oranları 2016 yılında Bankacılık işlemlerinde tüketici tarafından ödenen faiz, masraf ve komisyon tahsilatı sonrası ödenen Bsmv tutarı 2012 yılında Resmi Gazete‘ de yayınlanan yönetmelik gereği yüzde 5 oranında tahsil edilmektedir. Ödeyeceğiniz Bsmv oranlarını teyit etmek için ödediğiniz faiz, masraf, komisyon tutarlarından hesaplayabilir siniz.

Kredilerde Bsmv oranı

Krediler tarafında ödenen Bsmv oranlarının kredi türü bazında dağılımı ise şu şekilde;

İhtiyaç kredilerinde (Tüketici kredilerinde) ödenen Bsmv oranı nedir? Faizin yüzde 5 oranında  Bsmv tahsilatı yapılır,

Taşıt kredilerinde ödenen Bsmv oranı nedir? Faizin yüzde 5 oranında Bsmv tahsilatı yapılır,

Konut kredilerinde (Mortgage kredilerinde) ödenen Bsmv oranı nedir? Konut kredilerinde Bsmv tahsilatı yapılmamaktadır. 

Bsmv geri alınabilir mi?

Bsmv bankacılık işlemlerinde tüketici tarafından ödenen bedeller için yansıtılan bir vergi türüdür. Tüketici ödediği faiz ve masraflar sonrasında bu bedeli ödemek zorundadır. Bsmv nedir? Bsmv geri alınabilir mi? diye soracak olursanız, eğer banka sizden aldığı faiz yada masraf, komisyon tutarlarını iade etmesi halinde Bsmv tutarını da iade edecektir.

Örnek ile açıklamak gerekir ise; tüketiciden yanlış hesaplama sonrası alınan 300 Lira Kredi tesis ücretine ek olarak 15 Lira Bsmv tahsil edilmektedir. Banka hatasını anlayarak almış olduğu bu bedelin tamamını iade etmesi halinde 300+15 Lira hesabınıza iade edilir. Kısmi iadelerde ise 50 Lira dosya masrafı alınması gerekirken 300 Lira ödedi iseniz, hesabınıza 250 Lira masraf + 12,50 Lira Bsmv toplamda ise 262,50 Lira iade edilir.

Bsmv muhasebe kaydı konusunda açıklama yapmak gerekir ise, bsmv muhasebe kaydında eğer banka tahsil ettiği Bsmv tutarını henüz ödemedi ise tüketiciye iade yaparken 38000500 defteri kebirden iade ederken, Bsmv’ nin ödenmiş olması durumunda 83000000 defteri kebir hesaplarından tüketiciye iadesini sağlamaktadır

Bsmv ne zaman ödenir?

Bsmv ne zaman ödenir? sorusuna Tüketici tarafından cevap vermek gerekir ise işlem anında yani, faiz, masraf yada komisyon tahsilatını ödediğiniz anda tarafınızdan bsmv tahsilatı yapılır. 

Bsmv ne zaman ödenir? sorusuna Banka tarafından cevap vermek gerekir ise ay için yapılan Bsmv tahsilatları, bir sonraki ayın 15’ine kadar ödenir. Bsmv muhasebe kaydı bakımından yapılacak iadelerde, bir sonraki ayın 15′ ine kadar tüketiciye yapılan Bsmv iadelerinde tahsilatı sağlanan defteri kebir hesaplarından iade edilir.

 

10 Yorumlar

 1. nuri 24 Kasım 2016
 2. Cesur 24 Kasım 2016
 3. Selim 24 Kasım 2016
 4. yavuz 25 Kasım 2016
  • Finansçı 25 Kasım 2016
 5. Bugra 25 Kasım 2016
 6. gülay 28 Kasım 2016
 7. gökhan 20 Aralık 2016
 8. asda 20 Aralık 2018
 9. Bsmv nedir? 13 Eylül 2020

Cevap Ver