7 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

Kredilerde Vergi İndirimi Olacak Mı?

Kredilerde Vergi İndirimi Olacak Mı?

Piyasalarda bir kaç gündür en çok konuşulan konulardan biri olan Kredilerde vergi indirimi olacak mı?

Bir haftadır Milliyet, Hürriyet gibi bir çok sitede Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından açıklanan “geçici vergi indirimleri yapabiliriz” cümlesi bir anda şehir efsanesine dönerek tüketicinin adeta serap görmesine sebep oldu. Hem Bankaların hemde tüketicinin üzerinde bir yük olan BSMV için bu hafta neler yaşandı. Kredilerde Vergi İndirimi Olacak Mı? sorusuna gelecek olursak, Bsmv’ nin kaldırılması haberi kocaman bir balon haberden ibaret çıktı şimdilik. Bakan’ ın açıklamasının farklı yorumlanması bir anda bir çok kişi üzerinde heyecan yarattı desek yanlış olmaz sanırım.

Kredilerde vergi indirimi olursa yansıması nasıl olur?

Şu anda hali hazırda Bankacılık işleminin bir çok kaleminde Bsmv tahsilatı yapılmakta olup, bu vergi kalemi Devlet’ e aktarılmaktadır. Bsmv’ nin kaldırılması demek Devlet’ in kasasına girecek olan 9-10 milyar lira kaybı demek olacak. Tüketici üzerinde gerçekleşecek yansımadan bahsetmek gerekir ise; 20.000 Lira ihtiyaç kredisi kullanacak tüketicinin ortalama 1,20 faiz oranı ile 36 ay vade de kredi kullandığını var sayarsak faizin dışında ödenecek ek maliyetler 722 Lira KKDF ve 241 Lira BSMV. Kredi kullanan tüketici üzerindeki etkisi 20.000 Lira kredi kullanacak bir kişi üzerinde kredilerde sağlayacağı vergi indirimi 241 Lira diyebiliriz. 

Bankalar hangi işlemlerde Bsmv alıyor?

Bankalar Kredi, Kredili Mevduat hesabına işleyen faiz üzerinden,Eft masrafları üzerinden, havale masrafları üzerinden, yatırım işlemlerinin bazılarından, kredi tesis ücreti üzerinden, atm üzerinden yapılan işlemlerinin bazılarından, çek ve senet işlemlerinden, kredi kartı işlemlerinin bazılarından, kredi üzerinden yapılan diğer komisyonlu işlemlerden Bsmv tahsilatı yapılmaktadır. Bankalar tarafından tahsil edilen masraf kalemlerini daha bir çok şekilde arttırabiliriz. Tüm listeyi kontrol etmek adına BDDK sitesini ziyaret edebilirsiniz. Banka tarafından alınan bir çok masraf komisyon ödemesi için Bsmv tahsilatı yapılmaktadır. Kimi işlemlerde Bsmv tutarı işlem masrafı içine dahil edilirken kimi masraf kalemlerine ek olarak Bsmv tahsilatı yapılmaktadır. Gerçekleşebilecek bir Bsmv iptal kararı sonrası Bankacılık işlemlerinde ödenecek bir çok masrafa ek olarak ödemek zorunda kalınan Bsmv tutarından kurtulma şansına sahip olabiliriz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi? Faiz Tahmini

Kredilerde vergi indirimi sonrası Bankalara etkisi nasıl olur?

Bankalar tahsil ettikleri masraf ve komisyon tutarları sonrasında kimi işlemde bu tutarlara ek olarak vergi tahsilatı yaparken, kimi işlemlerde alınan masraf kaleminin içinde vergi tahsilatını gerçekleştirmektedir. Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklamada kredilerde vergi indirimi konusunda Bankalar ile yapılan herhangi bir görüşme yapılmadığını iletse de, Bankalar üzerinde işlem iptalleri yada iadesi gerçekleştirilen işlemler sonrasında ödenen vergi yükü var iken Bankaların bu tarz bir talebinin olmaması düşündürücü.

Örnek ile açıklamak gerekir ise; Banka tarafından tüketiciden yapılan kredi tahsis ücreti adı altında 500 Lira + 25 Lira Bsmv toplamda 525 Lira tahsilat yapıldığını varsayalım. Tahsilatı yapılan işlem için tüketiciden alınan Bsmv ücreti genellikle işlemin gerçekleştiği ayı takip eden ayın 8. günü aktarılır. Tüketiciden tahsil edilen bu masrafın ve verginin iadesi konusunda bir karar çıkması sonrasında, tahsil edilmiş olan 25 Lira Devlet’e aktarılmış olduğu için kendi kaynaklarından yapılan iade sonrası Banka tarafında 25 Lira zarara yol açmaktadır. Banka bu vergi tutarını aktardığı için kendi kaynaklarından tüketiciden alınan bu vergiyi de iade etmek durumunda kalıyor.

kredi vergi indirimi hesapla
kredilerde vergi indirimi nedir

O yüzden bu durum Banka tarafında da kanayan bir yara niteliğinde. Son dönemde Hakem Heyeti iadeleri ile Bankalar bir hayli uğraşmak zorunda kalıyor. İade edilmemesi gereken tahsilat tutarları için çıkan kararlar, müşteriden tahsil edilen vergi yani Bsmv adı altında yapılan tahsilat tutarları ile beraber kararlar çıktığı için Bankalar zorunlu olarak bu kararlara uymak zorundalar. Hal böyle olunca Bankalar tarafından Tüketici Hakem Heyetlerine şikayet dilekçeleri her ortamda konuşulmaya devam ediyor. O yüzden Bankalar Devlet adına tahsil ettikleri bu verginin kaldırılmasını ilerleyen dönemde talep edebilir.

Kredilerde vergi indirimi adı altında Bsmv uygulaması kaldırılır mı?

Yukarıda Bsmv uygulamasının Bankalar üzerindeki etkisinden de bahsetmeye çalıştık. Bsmv uygulamasının kaldırılması tüketici için ne kadar olumlu ise, Bankalar tarafında da bir o kadar olumlu olarak yorumlanabilir. Aslında Bakan Naci Ağbal’ ın sözlerinde detay acaba kredilerde vergi indirimi uygulaması kaldırılabilir mi konusunda ümit verici olabilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi Borcu Olan Ev Satılabilir Mi? Banka İpotekli Ev Satışının Riskleri

Maliye Bakanı Naci Ağbal sözlerinde Banka yöneticileri ile yapılan toplantılarda bu tarz bir talebin gelmediği iletiliyor. Yani Bankalar tarafından gelebilecek bir talep sonrası Maliye Bakanlığı tarafından bu tarz bir çalışma yapılır mı bilinmez ama tüketicinin umutları da bir süre devam edebilir gibi gözüküyor. Maliye Bakanlığı bünyesinde Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) için şu an için bir çalışma olmadığını net bir şekilde ifade etse de, Bankalar tarafından bir talep gelirse nasıl bir uygulama olur bunu hep beraber izleyeceğiz.

Kredilerde vergi indirimi kalkarsa geçmişe yönelik vergiler iade edilir mi?

Şu an için tüketici kredi faizleri, kmh faizleri ve diğer komisyon tahsilatları sonrasında işlemlere ait vergi ödemesine devam edecekler. Kredilerde vergi indirimi yada vergi iptali devreye alınır ise, muhtemelen geçmişe yönelik tahsil edilen vergilerin iadesi konusunda karar çıkmayacaktır. Devlet zaten bu tarz bir karar vermesi halinde ilerleyen dönemde hak edeceği milyarlarca Liradan vaz geçecekler, o yüzden geçmişte tahsilatı yapılmış ve bir şekilde sisteme aktarılmış bakiyelerin iadesi konusunda karar çıkmayacaktır.

 

 

About Author

Finansçı

9 Comments

  • Kredilerde vergi indirimi yapılacak diye insanları umutlandırıyorlar sonra hayal kırıklığı. Kredi üzerindeki bsmv yükü kaldırılırsa bizler için ufakta olsa avantaj sağlamaktadır. Zaten ihtiyaç kredisi çeken adam borçlu adamdır ve mümkünse kredisinde vergi iptalini yada indirim yapılmasını ister.

  • Vergi indirimi yetmez faizde inecekki bir anlamı olsun. Arkadaş tabloda yazmış 20 bin kredi için ödenen BSMV belli zaten. Faizde de birşeyler değişecekse kredi de vergi indirimi çok daha anlamlı olacaktır.

  • Kredide vergi indirimi ile devlet alacagindan feragat etti şimdi sıra Bankalarda. Bankalarda kredi faiz oranlarını makul seviyelere çekerse daha anlamlı olacak bu adım.

  • Bu KKDF mevzusunuda kaldirsalar diğer vergi ile beraber elle tutulur bir para olur. Yoksa kredi üzerindeki vergi tutarı tüketiciyi tatmin etmeyecek gibi gözüküyor yorumlara bakılırsa.

  • Vergi indirimi balon haberi toplumu ekonomik krizin yaklaştığı su günlerde başka yerlere odaklamak kanalize etmek için bulunan üretilen şeyler bence…

  • Kredilerde vergi indirimi olmasi herkes için iyi bir hamle olacak o zaman. Umarim bankalar talepte bbulunurda bu kredi de ödedigimiz vergiler bir an önce biter. Tabi dosya masrafi olarak ödedigimiz vergide.

  • vergi indirimi vergi indirimi diye yaygarayı kopardılar altından bişey çıkmadı. kredilerde ödediğimiz bsmv tutarında indirime gitmesinler direk kaldırsınlar bence.

  • Ben istemiyorum arkadas kredilerde vergi iindirimi falan yapmasinlar asgari ucrete zam yapsinlar yeter

  • Kredilerde vergi indirimi kalkarsa belirttiginiz gibi dosya masraflari için ödenen vergide kalkacaktir. O zaman bu tarz bir vergi indirimi bence ülkemiz için sart

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir