Vekaletname Geçerlilik Süresi Ne Kadar? Vekaletname İptali Nasıl Yapılır?

Bankacılık işlemleri ve diğer kurumlarda sıkça karşılaştığımız Vekaletname süreci ile merak edilen bir çok detay mevcuttur. Vekaletname Nedir? diye konumuza başlamak gerekir ise, Bir kişinin farklı bir kişinin vekili olduğunu gösteren ve Noter tarafından onaylı belge olarak tanımlayabiliriz. Vekaletname ile işlem yapabilmek için öncelikle içeriğinde yapacağınız iş ile ilgili bir yetkilendirme maddesi bulunmak zorundadır.

Şartlar hazır ise Vekaletname ile işlem yetkisi bazında bir çok işlemi yapabilirsiniz. Bu sefer aranacak kriter ise Vekaletname geçerliliği olacaktır. Acaba Bu vekaletname geçerli mi? Vekaletname iptali yapılmış olabilir mi? yada Vekaletname geçerlilik sorgulama nasıl yapılır? Tapu işlemi vekalet süresi yetkisi ne kadar? Vekalet süresi 2018 yılında ne kadar? gibi bir çok soru sıralayabiliriz bu şekilde.

Vekaletname Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Makalenin de ana konusu olan Vekaletname Geçerlilik süresi var mı? Vekaletname geçerliliği süresini nasıl öğrenirim? Vekaletname süresi yargıtay kararı hangi doğrultuda işlem yapılmasına olanak sağlıyor? bu soruları kısa kısa cevaplamaya çalışalım sizler için. Normal şartlarda Vekaletname geçerlilik süresi ekstra bir madde olmadığı sürece süresizdir. Fakat vekaletname süresi yargıtay kararı gereği 10 yıl olarak belirtilmektedir.

Vekaletname Geçerlilik Süresi Aştığında Kullanılır Mı?

Noter tasdikli bir Vekaletnamenin kullanılacağı süreyi 10 yıl olarak belirttik fakat bu vekaletnameler üzerine Noter tarafından yazılı teyit alınması durumunda kullanıma devam edilebilir. Noter tarafından Vekaletname üzerine “Geçerlidir” anlamını taşıyan bir ibare yazarak tasdik etmesi durumunda geçerli sayılır. Ek olarak Bankalarda Vekaletname Teyid Formu adı altında matbu evraklara imza alınması durumunda da vekaletname 10 yılı aşsa da Bankacılık işlemlerinde geçerli sayılacaktır.

Vekalet Geçerlilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vekaletname düzenleme yapıldıktan sonra içeriğindeki yetkiler ile en az 10 sene kullanılır. Tabi Bankacılık işlemleri yada diğer kurumlarda yapılacak işlemlerde olası riskler ışığında vekaletname geçerlilik sorgulama gereği duyulur. Bu işlemlerde ise Vekaleti düzenleyen noter telefon ile aranarak teyidi alınan vekaletname için Azilname yapılıp yapılmadığı teyit edilir. Tarih ve saat bilgisi not alınarak işlem anında vekaletin geçerli olduğu teyit edilir.

Vekaletname Nasıl İptal Edilir?

Vekaletname iptal edilmediği sürece 10 yıl boyunca geçerli olacak ve yetkiler dahilinde işlemler yapılmaya devam edilecektir. Vekaletname iptali yapılmak isteniyor ise yine Noter tarafından düzenlenecek Azilname ile vekaletname ile verilmiş olan yetkiler sonlandırılır. Bunun yanı sıra Vekalet veren kişi vefat ederse, yada işlem özelinde verilen vekaletnamelerde işlemin gerçekleşmesi sonrası vekalet sona erer. Bu tür işlem özelinde verilecek vekaletname ile ekstra Azilname masrafı da ödemek zorunda kalmazsınız.

Vekaletname Soru Cevap:

 • Vekaletnamede hesaptan para çekme yetkisi verilmiş olup bu yetki ile vekil eft, havale, virman işlemi yapabilir mi?

Vekaletnamede para çekme yetkisi verilmiş ise, eft,havale,virman işlemlerini de kapsadığından açıkça eft,havale, virman diye belirtilmese de para çekme yetkisine istinaden işlemler yapılabilir. Fakat yapmayan Bankaya denk gelme olasılığınız da mevcut tabiki..

 • Munzam senet keşide edilebilmesi için Vekaletnamede hangi ibare olmalıdır?

Munzam senet olarak belirtilen bono,emre muharrer senet yada kambiyo senedidir. Yani Vekilin munzam senet keşide edebilmesi için bu belirttiğimiz “Kambiyo senetlerini imzalamaya veya bonoları imzalamaya veya emre muharrer senetleri imzalamaya veya kambiyo taahhüdünde bulunmaya” ibarelerinden bir tanesinin kesinlikle olması gerekir.

 • “Munzam senet imzalamaya” şeklinde yazan vekaletin içeriği nasıl olur?

Eğer Vekaletnamede Senet doldurmaya, Senet imzalamaya, yada senet kesmeye gibi ibarelerin olması durumunda bu ibareler, Bono/Munzam Senet imzalanması için yeterli olmayacaktır.

 • Vekaletname ile internet bankacılığı işlemleri yapılabilir mi?

Bu vekaletnameler için “Bankada bulunan hesaplar ile ilgili internet sifresi talep etmeye, gerekli sözleşme evrak ve belgeleri imzalamaya, elektronik ortamda hesapların dilediği gibi tasarruf etme yetkisi, elektronik şifreleri alma yetkisi bir çok yetkinin bulunması gerekir. Bir çok Banka artık E-Devlet bilgilerini de internet bankacılık işlemlerine ekledikleri için “E Devlet bilgilerime ulaşmaya” şeklinde ek bir yetki verilmesi gerekir.

 • Vekaletname ne işe yarar?

Noter huzurunda kişiye özel yada bir kaç kişiye vereceğiniz yetkiler ile adınıza işlem yapılmasını olanak sağlar. Vekaletname ile sadece izin verilen işlemlerin yapılmasına olanak sağlanır.

 • Vekaletname nereden alınır?

Vekaletname Noterler aracılığı ile düzenlenmekte olup yetkilerin tanımlanması ve tasdik edilmesi sonrası Noterler tarafından kişiye teslim edilmektedir.

 • Vekalet süresi 2016 ve Vekalet süresi 2017 yıllarında, 2018 yılına göre farklılık gösteriyor muydu?

Hayır Vekaletname süresi Yargıtay kararı gereği 10 yıl ile sınırlandırılmış olup geçtiğimiz yıllarda da bu süre kullanılmakta idi.

 • Vekaletname geçerlilik sorgulama nasıl yapılır?

Vekaletname ile işlem yapacak kişi tarafından düzenleme yapılan Noter arama yapılarak, bu vekaletname üzerinde bir Azilname olup olmadığı teyit edilerek işleme alınır.

 • Süresiz vekaletname nasıl iptal edilir?

Tüm vekaletnamelerde süre belirtilmediği için Süresiz olarak değerlendirilmekte olup tüm vekaletnamelerde olduğu gibi Noter ‘e giderek düzenlenmiş olan vekalet için Azilname düzenlenir.

 • Vekaletname geçerlilik süresi var mı? Vekaletname geçerliliği süresini nasıl öğrenirim?

Vekaletname süresi Yargıtay kararı gereği 10 yıl ile sınırlandırılmış olup geçtiğimiz yıllarda da bu süre kullanılmakta idi ve aynı şekilde devam etmektedir.

 • Vekaletname iptali yapılmış olabilir mi?

Evet bu durum mümkün olmakla birlikte Vekaletname ile işlem yapacak olan kurum, işlem öncesinde Noteri arayarak azilname olup olmadığını yani vekaletnamenin iptal olup olmadığını teyit eder.

 •  Tapu işlemi vekalet süresi yetkisi ne kadar?

Tapu işlemleri de diğer kurumlarda olduğu için Vekaletname süresi Yargıtay kararı gereği 10 yıl olarak uygulanmaktadır.

26 Yorumlar

 1. Murat 18 Haziran 2018
 2. Bugra 20 Haziran 2018
 3. aslancık 10 Ağustos 2018
  • Finansçı 11 Ağustos 2018
 4. Ayşe 19 Eylül 2018
  • Finansçı 19 Eylül 2018
 5. Serkan ozcan 30 Ekim 2018
  • Finansçı 1 Kasım 2018
 6. Nagehan 11 Mart 2019
  • Finansçı 13 Mart 2019
  • Mustafa 19 Ağustos 2019
   • Finansçı 22 Ağustos 2019
 7. Turan 15 Mart 2019
 8. Mustafa 9 Kasım 2019
  • Finansçı 15 Kasım 2019
 9. Şirvan 6 Mayıs 2020
  • Finansçı 12 Haziran 2020
 10. Che 15 Haziran 2020
  • Finansçı 15 Haziran 2020
 11. Serhat 28 Ağustos 2020
 12. Serhat 28 Ağustos 2020
  • Finansçı 31 Ağustos 2020
 13. Alperen 14 Kasım 2020
  • Finansçı 15 Kasım 2020
 14. Alperen can 21 Kasım 2020
  • Finansçı 23 Kasım 2020

Cevap Ver