7 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Vekaletname Geçerlilik Süresi Ne Kadar? Vekaletname İptali Nasıl Yapılır?

Vekaletname Geçerlilik Süresi Ne Kadar? Vekaletname İptali Nasıl Yapılır?

Bankacılık işlemleri ve diğer kurumlarda sıkça karşılaştığımız Vekaletname süreci ile merak edilen bir çok detay mevcuttur. Vekaletname Nedir? diye konumuza başlamak gerekir ise, Bir kişinin farklı bir kişinin vekili olduğunu gösteren ve Noter tarafından onaylı belge olarak tanımlayabiliriz. Vekaletname ile işlem yapabilmek için öncelikle içeriğinde yapacağınız iş ile ilgili bir yetkilendirme maddesi bulunmak zorundadır.

Şartlar hazır ise Vekaletname ile işlem yetkisi bazında bir çok işlemi yapabilirsiniz. Bu sefer aranacak kriter ise Vekaletname geçerliliği olacaktır. Acaba Bu vekaletname geçerli mi? Vekaletname iptali yapılmış olabilir mi? yada Vekaletname geçerlilik sorgulama nasıl yapılır? Tapu işlemi vekalet süresi yetkisi ne kadar? Vekalet süresi 2018 yılında ne kadar? gibi bir çok soru sıralayabiliriz bu şekilde.

Vekaletname Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Makalenin de ana konusu olan Vekaletname Geçerlilik süresi var mı? Vekaletname geçerliliği süresini nasıl öğrenirim? Vekaletname süresi yargıtay kararı hangi doğrultuda işlem yapılmasına olanak sağlıyor? bu soruları kısa kısa cevaplamaya çalışalım sizler için. Normal şartlarda Vekaletname geçerlilik süresi ekstra bir madde olmadığı sürece süresizdir. Fakat vekaletname süresi yargıtay kararı gereği 10 yıl olarak belirtilmektedir.

Vekaletname Geçerlilik Süresi Aştığında Kullanılır Mı?

Noter tasdikli bir Vekaletnamenin kullanılacağı süreyi 10 yıl olarak belirttik fakat bu vekaletnameler üzerine Noter tarafından yazılı teyit alınması durumunda kullanıma devam edilebilir. Noter tarafından Vekaletname üzerine “Geçerlidir” anlamını taşıyan bir ibare yazarak tasdik etmesi durumunda geçerli sayılır. Ek olarak Bankalarda Vekaletname Teyid Formu adı altında matbu evraklara imza alınması durumunda da vekaletname 10 yılı aşsa da Bankacılık işlemlerinde geçerli sayılacaktır.

Vekalet Geçerlilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vekaletname düzenleme yapıldıktan sonra içeriğindeki yetkiler ile en az 10 sene kullanılır. Tabi Bankacılık işlemleri yada diğer kurumlarda yapılacak işlemlerde olası riskler ışığında vekaletname geçerlilik sorgulama gereği duyulur. Bu işlemlerde ise Vekaleti düzenleyen noter telefon ile aranarak teyidi alınan vekaletname için Azilname yapılıp yapılmadığı teyit edilir. Tarih ve saat bilgisi not alınarak işlem anında vekaletin geçerli olduğu teyit edilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Su faturanız fazlamı geliyor düşürmek için ne yapabilirsiniz?

Vekaletname Nasıl İptal Edilir?

Vekaletname iptal edilmediği sürece 10 yıl boyunca geçerli olacak ve yetkiler dahilinde işlemler yapılmaya devam edilecektir. Vekaletname iptali yapılmak isteniyor ise yine Noter tarafından düzenlenecek Azilname ile vekaletname ile verilmiş olan yetkiler sonlandırılır. Bunun yanı sıra Vekalet veren kişi vefat ederse, yada işlem özelinde verilen vekaletnamelerde işlemin gerçekleşmesi sonrası vekalet sona erer. Bu tür işlem özelinde verilecek vekaletname ile ekstra Azilname masrafı da ödemek zorunda kalmazsınız.

Vekaletname Soru Cevap:

 • Vekaletnamede hesaptan para çekme yetkisi verilmiş olup bu yetki ile vekil eft, havale, virman işlemi yapabilir mi?

Vekaletnamede para çekme yetkisi verilmiş ise, eft,havale,virman işlemlerini de kapsadığından açıkça eft,havale, virman diye belirtilmese de para çekme yetkisine istinaden işlemler yapılabilir. Fakat yapmayan Bankaya denk gelme olasılığınız da mevcut tabiki..

 • Munzam senet keşide edilebilmesi için Vekaletnamede hangi ibare olmalıdır?

Munzam senet olarak belirtilen bono,emre muharrer senet yada kambiyo senedidir. Yani Vekilin munzam senet keşide edebilmesi için bu belirttiğimiz “Kambiyo senetlerini imzalamaya veya bonoları imzalamaya veya emre muharrer senetleri imzalamaya veya kambiyo taahhüdünde bulunmaya” ibarelerinden bir tanesinin kesinlikle olması gerekir.

 • “Munzam senet imzalamaya” şeklinde yazan vekaletin içeriği nasıl olur?

Eğer Vekaletnamede Senet doldurmaya, Senet imzalamaya, yada senet kesmeye gibi ibarelerin olması durumunda bu ibareler, Bono/Munzam Senet imzalanması için yeterli olmayacaktır.

 • Vekaletname ile internet bankacılığı işlemleri yapılabilir mi?

Bu vekaletnameler için “Bankada bulunan hesaplar ile ilgili internet sifresi talep etmeye, gerekli sözleşme evrak ve belgeleri imzalamaya, elektronik ortamda hesapların dilediği gibi tasarruf etme yetkisi, elektronik şifreleri alma yetkisi bir çok yetkinin bulunması gerekir. Bir çok Banka artık E-Devlet bilgilerini de internet bankacılık işlemlerine ekledikleri için “E Devlet bilgilerime ulaşmaya” şeklinde ek bir yetki verilmesi gerekir.

 • Vekaletname ne işe yarar?
BUNUNLA İLGİLİ:  Karttan Karta Para Transferi Nasıl Yapılır?

Noter huzurunda kişiye özel yada bir kaç kişiye vereceğiniz yetkiler ile adınıza işlem yapılmasını olanak sağlar. Vekaletname ile sadece izin verilen işlemlerin yapılmasına olanak sağlanır.

 • Vekaletname nereden alınır?

Vekaletname Noterler aracılığı ile düzenlenmekte olup yetkilerin tanımlanması ve tasdik edilmesi sonrası Noterler tarafından kişiye teslim edilmektedir.

 • Vekalet süresi 2016 ve Vekalet süresi 2017 yıllarında, 2018 yılına göre farklılık gösteriyor muydu?

Hayır Vekaletname süresi Yargıtay kararı gereği 10 yıl ile sınırlandırılmış olup geçtiğimiz yıllarda da bu süre kullanılmakta idi.

 • Vekaletname geçerlilik sorgulama nasıl yapılır?

Vekaletname ile işlem yapacak kişi tarafından düzenleme yapılan Noter arama yapılarak, bu vekaletname üzerinde bir Azilname olup olmadığı teyit edilerek işleme alınır.

 • Süresiz vekaletname nasıl iptal edilir?

Tüm vekaletnamelerde süre belirtilmediği için Süresiz olarak değerlendirilmekte olup tüm vekaletnamelerde olduğu gibi Noter ‘e giderek düzenlenmiş olan vekalet için Azilname düzenlenir.

 • Vekaletname geçerlilik süresi var mı? Vekaletname geçerliliği süresini nasıl öğrenirim?

Vekaletname süresi Yargıtay kararı gereği 10 yıl ile sınırlandırılmış olup geçtiğimiz yıllarda da bu süre kullanılmakta idi ve aynı şekilde devam etmektedir.

 • Vekaletname iptali yapılmış olabilir mi?

Evet bu durum mümkün olmakla birlikte Vekaletname ile işlem yapacak olan kurum, işlem öncesinde Noteri arayarak azilname olup olmadığını yani vekaletnamenin iptal olup olmadığını teyit eder.

 •  Tapu işlemi vekalet süresi yetkisi ne kadar?

Tapu işlemleri de diğer kurumlarda olduğu için Vekaletname süresi Yargıtay kararı gereği 10 yıl olarak uygulanmaktadır.

About Author

Finansçı

26 Comments

 • Vekaletname geçerliliği konusunda bankalar arasıra arıza cikariyorlar. Vekaletname süresi Yargıtay kararı doğrultusunda işleme alınsa tüketiciyi ugrastirmayacaklar. Vekaletname iptali olup olmadığı zaten her işlemde kontrol ediliyor. O yüzden vekaletname gecerlilik süresi konusu gereksiz insanı yoran bir konu olmaktan ileri gitmez..

 • Vekaletname gecerlilik süresi 10 yıl ama bazen bankalar sorun çıkarıyorlar. Vekaletname ile iş yapmak bu ülkede sıkıntı çıkarıyor.

 • annam vekaleten ablama vekalet vermiş evlerimizi yıkıp kentsel dönüşümden yeniden yapılması için mütayit yaptığı evn tapusunu direkt ablamın üzrine yapmış bizimde hakkımız olan evin yeniden eskisi gibi annemin üstüne geçmesi lazım ama annem yanaşmıyor biz 4 kardeşiz ne yapmamız gerek

  • Merhaba,
   Annenizin akıl sağlığı yerinde ise yaşadığı süre zarfında dilediği gibi işlem yapabilir. Ne yapılabilir bir konusunda bir avukat ile görüşmeniz daha faydalı olacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Iyi akşamlar birine vekalet namane verdim ama kötüye kullaniyo ne yapmak gerekiyo geriye alsam benim kaybın olurmu karşı taraf yüzünden sürekli trafik cezası ödüyorum

  • Merhaba,
   Vermiş olduğunuz vekaleti noterden giderek azil edebilirsiniz. Bundan sonraki süreç içinde sorumluluk almamış olursunuz. Kaybınız sadece notere vereceğiniz tutar olur sanırım
   Saygılarımızla.

 • aracımı haricen sattım vekalet verdim sattığım paranın iki mislini istiyor aracın sigortası muayenesi yok ihbarla baglatip vekaletini iptal ettirip otoparktan kendim alacağım. yanliz elindeki iptal olan vekalate bakıp ta verirlermi aracı ona yoksa sistemden kontrol ederler vekaletin iptalini görürler mi??

  • Merhaba,
   Sorunun tam olarak ne olduğunu anlayamadım fakat vekalet ile işlem yapılmak istendiğinde noterden azilname varmı diye teyit etmeleri gerekir. Azilname olduğu halde dediğiniz gibi bir teslim olursa ne yapılır konusunda bir avukat ile görüşebilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • Avukata verdiğim vekalet i dava bitince noterden azil ettirsem tazminat ödermişim avukata davadan vazgeçersem tazminat ödersin diyor ama dava bitince azil ettirebilirmiyim

  • Merhaba,
   Dava bittikten sonra avukatı azil edebilir siniz tabiki.
   Saygılarımızla.

  • 2012 yılında 4 kardeş babamdan kalan mallar için anneme vekalet verdik şimdi kullanılmayan bir aracı trafikten men etmek istiyoruz vekaletimiz geçerlimidir yada ne yapmamız gerekir

   • Merhaba,
    Anneniz üzerinde vekaletnameniz devam ediyorsa onun üzerinden işlem yapabiliyor olmalısınız. Aksi takdirde tüm mirasçılar olarak aksiyon alınması gerekir.
    Saygılarımızla.

 • vekaletname geçerlilik süresi cidden çok eski mevzu. Kimisi on yil diyor ama bazı bankalar on yıl dolmadan sorun cikariyorlar

 • 2003 yılında aldığımız tapu işlemleri için aldığımız vekaletname üstünde süre yazmıyor 2019 yılında kullanabilir miyiz?

  • Merhaba,
   Normalde cok uzun bir süre olup noterden azil varmı konusunda teyit alınır. Bazı kurumlar teyit ile kullansada tapu bu vekaletname için teyit yazısı istemesi muhtemeldir.
   Saygılarımızla.

 • Noterin adını kişinin adını tanımıyorsak vekalet verip vermediğimizi öğrenmenin bi yolu yok mu 2016 önce görünmüyor e devlette 2013 merak ediyorum

  • Merhaba,
   Vekaletname üzerinde yazan bilgiler üzerinden vekaletname kontrolü gerçekleştirilmektedir. Detaylı bilgi için bir noter ile görüşmeniz daha faydalı olacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba;
  Kayınpederimin vefatı dolayısıyla, eşim ve baldızımdan Türkiyede’ ki işlemler dolayısıyla vekaletname almıştım. Şimdi de kayınvalidem vefat etti. Aynı vekaletnameyle Türkiyede’ki işlemleri de yapabilir miyim?
  Selam ve saygıyla…

  • Merhaba,
   Vekaletname de hangi işlemler için verildiği belirtilmekte olup kayınvalideniz için farklı vekaletname alınması gerekmektedir. Fakat vekaletname kişi özelinde olmadan genel verilmiş ise işlem yapılabilir.
   Saygılarımızla.

 • Bir yakınım 1999 da tapusu henuz olmayan bir arsanın devri icin birine vekalet veriyo o yakinida bu vekaletle 2003 yılında başkasına deviri icin vekaletle veriyo biz simdi kendi verdimiz vekaleti iptal edebilirmiyiz

 • Bir yakınım 1999 da tapusu henuz olmayan bir arsanın devri icin birine vekalet veriyo o yakinida bu vekaletle 2003 yılında başkasına deviri icin vekaletle veriyo biz simdi kendi verdimiz vekaleti iptal edebilirmiyiz..

  • Merhaba,
   Verilen vekaletname için azilname yapılması gerekmekte olup dilediğiniz an bu işlem yapılabilmektedir.
   Saygılarımızla.

 • Süresi dolmuş vekalet ile açılan boşanma davasının durumu ne olur. Dava geçersiz mı sayılır. Davayı kazandıktan sonra süresi dolmuş olduğu öğrenilse durum ne olur. Teşekkürler

  • Merhaba,
   Bankacılık işlemlerinde öncelikle vekaletin geçerli olup olmadığı kontrol edilir. Mahkeme sürecinde de öle olmasını beklerim. Tespit edilmesi durumunda itiraza konu olacaktır.
   Bir avukat ile görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.
   Saygılarımızla

 • Mrb hocam bir şirket düşünün bu şirketin müdür-ü bir vekalet verse sonra şirketi devretse verdiği vekalet geçerli olur mu

  • Merhaba,
   Sahibi olduğu sirket üzerinden vekalet verdiginde şirket satisi yapılması durumunda vekalet şartları geçerli olmayacaktır.Vekalet şirket için verileceği için işlem yapılmak istendiğinde noter araciligi ile teyidi alınırken satış işlemi ekranda gözükmemesi durumunda risk oluşabilir. O yüzden vekalet iptali için başvuruda bulunulması faydalı olacaktır
   Saygılarımızla.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir