9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Çek Hesapları

Herkes çek defteri alabilir mi? Kimler çek defteri alabilir?

Herkes çek defteri alabilir mi? Kimler çek defteri alabilir?

Bankalar ile kredi ilişkisi olan firmalar, ticari faaliyetlerinde sorun bulunmaması durumunda Bankalar ile ilişkilerinin iyi olması durumunda ticari mevduatlarında kullanılmak üzere çek karnesi alabilirler. Çek karnesi kimlere verilir? Çek başvurusu nasıl yapılır? Tabi Bankalar çek karnesi vermeden önce bazı kontroller yapmakta olup bu kontrollere ait detaylar ekteki gibidir;

Bu kontroller sonucunda olumsuz istihbarat oluşması durumunda Banka tarafından çek karnesi talebiniz olumlu şekilde sonuç almaz. Bu istihbaratların olumlu olmasının yanında firmanızın itibar sahibi ve güvenilir bir firma olup olmadığının kontrolü yapılır. Bankaların çek tahsil masrafları yazımız faydalı olabilir.

Bilanço esasına göre defter tutanlar çek karnesi alabilir mi? 

Bağlı bulunduğunuz vergi dairesinde alınacak bir belgede bilanço esasına göre defter tuttuğunuzu belgeleyebiliyor olmanız gerekir. Vergi dairesinin internet sitesinden şifre ile alınabilecek bilançolarda ise Vergi Dairesi tarafından yada YMM yada Mali Müşavir onayı ve ıslak imzalı evrak teslim etmeniz gerekecektir.

Apartman yönetimi hesabına Çek karnesi verilir mi?

Kat malikleri kurulunun, yöneticiye hesap açtırması, apartman yönetimi hesabına çek keşide etme yetkisinin kurul defterinde belirtilmesi gerekmektedir. Zira apartman yöneticisinin değişmesi durumunda değişikliğin kurul defteri ile beraber Banka ya ibraz edilmesi gerekmektedir. Tacir olmayan çek karnesi Banka tarafından talep edilebilir.

Tacir olmayan Gerçek kişiler çek karnesi alabilir mi?

Tacir olmayan gerçek kişilerin çek karnesi(defteri) taleplerinde Banka tarafından kimlik ve adres bilginiz alındıktan sonra gerekli istihbaratlar yapılacak çek karnesi talebiniz incelemeye alınır. İlk defa çek karnesi alacak iseniz çek karnesi başvurusu yapıldıktan sonra istihbarat ve kkb kontrolleriniz yapılır ve Bankalar için sorunlu bir müşteri olup olmadığınız kontrol edilir. Banka tarafından tanınan bir müşteri iseniz çek karnesi almanız çok daha kolay olacaktır. Son dönemde verilen çek karnelerinde Bankaların ödemekle yükümlü olduğu taahhüt bedelleri müşteri tarafından istenerek hesabında bloke de tutulmaktadır. Çeklerinizi düzenli ödeme yaptığınız durumda her çek yaprağı için bloke de bulunan tutardan talepte bulunabilirsiniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Görme özürlü vatandaşlar çek keşide edebilirmi(imzalayabilir mi)?

Son yıllarda karşılıksız çek adetlerindeki hızlı artıştan dolayı Bankalar çek müşterilerini seçerken çok daha dikkatli davranmaktadırlar. O yüzden ticari kişiliğe sahip olsanız dahi çek taahhüt tutarları tarafınızdan talep edilebilir.

 

About Author

Finansçı

17 Comments

 • benim bildiğim kadarıyla herkes çek defteri alamaz ve kullanamaz

 • Uzun süredir piyasada iş yapan insanlar çek kullanmaktan uzak duruyorlar

 • çek defteri alsak ta milleti dolandırmasak, en güzeli bu…

 • Kontrollerin arttırılması iyi olmuş. Çek olayı eskiden daha çok kullanılıyordu.

 • Çok iyi olmuş böylece sahte çek senet olayının önüne geçilmiş aksi halde çok kişinin dili yanardı daha

 • bende çek defteri almak için çok uğraşmıştım. Cidden son dönemde herkesin çeki yazılınca bankalarda işi sağlam tutarak çek taahhüt bedelini isteyerek çek karnesi verdiler bana

 • Çek defteri kime verilir bende anlamadım zaten. O kadar para istiyorlarki çek kesecegime nakit ödeme yapsam daha iyi

 • cek almak için kullndıgımız krediler önemlimi

  • Merhaba,
   Sorunuzu tam olarak anlayamadım.
   Saygılarımızla.

 • Parayı bastırınca herkes alıyor diyebiliriz herhalde çek karnesini. Ama herkese çek karnesi verilmemeli, bizlerinde
  bu durumdan sorun yaşadığımızı bilmiyorlar mı yani. Ticaretle uğraşan için çek karnesi önemli ama iyi kullanabilene

 • Ben çek karnesi almak istiyorum, Banka bir ton para istiyor. Ben o kadar parayı vereceksem niye çek keseyim zaten arkadaş. O yüzden Bankaya işiniz düşmesin arkadaşlar..

 • Merhaba ben semra Beyazıt eşimle 20 yıl ticaret yaptım bu esnada bankalarla ere kadar sıkıntısı olmadı kredi bile almadık ama şimdiki iş yerimiz i kendi adıma açmayı düşünüyorum kosgeb bayan girişimci olarak bu esnada bankalarda hiç adım geçmemiş ilk kez vergi mükellef i olan kişi bankalalar çek defteri vereyorlarmi bunu öğrenmek istiyorum saygılar

  • Merhaba,
   Şube müdürleri yeni müşteriler için çek karnesi vermeye yetkili. Çek taahhüt tutarını bloke ederek alabilirsiniz
   Saygılarımızla

 • çek defter,

  • Çek defteri nasıl alınır 2019 yılında bir farklılık varmıdır. Bu devirde teminatsız çek veren bankalar varken, çeki yazılan çek alabilir mi diye sorgulamaya gerek yok bence. Yatırırsın çek yaprak bedelini bir sorununda yoksa banka seve seve çek karnesi verecektir dert etmeyin.

 • Herkes çek defteri alamasij zaten. Hele birde şimdi hapis cezası da kaldırılıyor ki dolandırıcılar kol gezmeye başlayacak ülkede. Hapis cezası kaldırılmamalı.

 • Çek defteri nasıl alınır 2019 yılında bir degisiklik olmadı. Teminatsız çek veren bankalar takip edilmesi lazım. Çek karnesi almak için kredi notu ne olmalı bu konuyu da arastirmaniz iyi olur sanırım.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir