6 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Eft İşleminde İban Doğru İsim Yanlış İse Ne Olur?

Eft İşleminde İban Doğru İsim Yanlış İse Ne Olur?

Öncelikle Eft nedir? diye başlayacak olursak kelime anlamı Elektronik Fon Transferi olarak geçen bir para aktarma yöntemidir. Ticari hayatın ve bireysel para aktarım işlemlerinin büyük bir kısmını oluşturan eft yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Eft işlemi yapmadan önce ilk yapılması gereken Alıcı bilgilerini eksiksiz olarak almak olacaktır. Fakat bazen acele ile not almak yada dalgınlık sebebi ile iban numarasını yada ismi yanlış alabiliyoruz.. Eft isim uyuşmazlığı transfer işlemlerinde en önemli kriterlerden biridir. Durum böyle olunca Eft ^nin hatalı isim ile gönderilmesi yada yanlış iban ile eft yapılması size sorun yaratabilir.

Eft İşleminde İban Doğru İsim Yanlış İse Ne Olur?

Biraz önce de belirttiğimiz üzere Eft işleminde İban numarası ile yapılacak ise en önemli kriter İban numarası ve Alıcı Ad Soyad bilgisidir. Elinizde bu iki bilgi mevcut ise eft yaparken gerekli bilgiler var demektir. Eft işlemlerinde iban bilgileri tüm banka sistemlerinde mevcut olduğu için iban yanlış girilirse sistem tarafından hata verir ve işleminizi gerçekleştiremezsiniz.

Asıl merak edilen sorumuza gerelecek olursak, eft işleminde iban doğru isim yanlış ise eft ne olur? İban numarası ile yapılan işlemlerde iban numarası doğru ise isim yanlış olsa dahi Bankaların eft sistemlerinde herhangi bir kontrola takılmazlar. Yani bu da demek oluyor ki iban doğru fakat isim yanlış ise yapmış olduğunuz eft işlemi karşı bankaya aktarılır.

Bankaların sistemlerinde iban numarası ve isim bilgisi birebir eşleşiyor ise otomatik olarak alıcı hesabına aktarım gerçekleştirilir. Fakat alıcı bilgilerinin uyumsuz olması durumunda Bankaların Fon yönetimi ekipleri buna paralel olarak şubede eft işlemleri ile ilgilenen personel tarafından kontrol edilir. Eft’ de iban doğru isim yanlış ise kullanıcı tarafından eşleşmeyen eftler olarak bu eft işlemi gelen bankaya iade yapılır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Bankaların Eft Ücretleri

Eft hatalı isim yazılarak yapılmış olduğu için Banka tarafından ileride itilaf çıkmaması adına eft isim uyuşmazlığı sebebi ile iade edilir. Eft yanlış iban bilgisine yapılmak istendiğinde Banka sistemi tarafından hatalı iban girişi yapıldığı konusunda uyarı mesajı verecektir. Fakat yazmış olduğunuz hatalı ıban bilgisi farklı bir müşteri ile eşleşiyor ise hata vermeyecektir. Fakat eft hatalı isim olarak gönderileceği için bu işleminizde alıcı banka tarafından iade edilecektir.

Peki bu yapmış olduğunuz yanlış eft ne zaman iade edilir? Bu süre eft işlemleri ile ilgilenen personelin işlemi ne zaman kontrol edeceği ile ilişkilidir. Eft işlemleri sürekli olarak yetkili personeller tarafından kontrol edilmekte olup iade edilmesi çok fazla sürmeyecektir. Tabi işlem yaptığınız şube çok yoğun bir şube ise yada eft saatinin kapanmasına yakın bir saatte işlem yapıldı ise iade işlemi bir sonraki güne kalacaktır.

eft iban dogru isim yanlis ise,eft hatali isim,yanlış eft ne zaman iade edilir
Eft İşleminde İban Doğru İsim Yanlış İse İade Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

Eft İşleminde İban Doğru İsim Yanlış İse İade Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

Yapılan eft işleminde iban doğru isim yanlış ise, ve işlemi yaptıktan hemen sonra bu hatanızı fark etti iseniz eft iade olmadan gerekli düzeltme işlemini yaptırabilirsiniz. Hatalı eft işlemi sonrasında kendi bankanız ile iletişime geçerek alıcı bankaya düzeltme mesajı (Habr Mesaj) çekilerek doğru alıcı bilgisini iletebilir siniz. Daha açık olarak belirtmek gerekir ise karşı bankaya mesaj çekerek eft işleminde alıcı isim bilgisinin doğrusu iletilir.

Tabi bu işlem için Bankanız sizden ekstra ücret talep edebilir. Bankanıza ait ekstra masraflar konusunda BDDK ‘nın internet sitesinden faydalanabilir siniz. Hatalı yapılan eft işlemi erken saatlerde yapıldı ise bu işlemler ile uğraşmadan karşı bankanın iade etmesini bekleyerek sonrasında doğru bilgilere istinaden tekrar eft işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Safran Soğanı Nasıl Yetiştirilir? Safran Soğanı Ne Kadar Kazandırır?

 

About Author

Finansçı

97 Comments

 • EFT işleminde IBAN yanlış ise geçmiş olsun boşuna EDT masrafı odediniz demektir. Ama EFT IBAN doğru ise ufak tefek harf hatalarinda bankalar hesaplara aktarıyorlar çoğu zaman

  • İsim yanlış yazdim eft de para iade olurmu

   • Merhaba,
    EFT isim yanlış olarak gönderildi ise ilgili banka tarafından iade edilir.
    Saygılarımızla.

 • eft isleminde iban doğru yazdım ama isimde bir ikinharfi yanlış yazmışım banka geçti Allah tan yoksa düzeltme için ekstra masraf ödemek zorunda kalacaktık

  • Merhaba bir şey sorucam garanti bank fast yaptım karşı taraf iban doğru ama soyadi 3 ve 5 harfi yalnış yazdım doğru olacağı na dogr olmuş para giti hata diye iptal olmadi neden karşı tarafa iletişim sorun var

   • Merhaba
    Bankaların işlemin otomatik aktarımı için belirli kuralları vardır. Yazdiginiza göre bir harf eksik olmuş. Otomatik aktarim bankanın sisteme gömdüğü kurallara uygun olduğundan otomatik geçmiş olabilir.
    Saygılarımızla.

 • Merhaba isim dogru fakat soyadin ortadaki bi kac harfi yanlis yazdim para karsi tarafa gonderilir mi

  • Merhaba,
   İbana gonderim yapıldı ise otomatik olarak muhasebelesmez. Fakat şube kullanicisi tarafindan insiyatif kullanarak muhtemelen geçecektir.
   Saygılarımızla

 • EFT yle hesabıma para yatırılacaktı fakat IBAN doğru isim soyisim yanlış bu durumda ne olur hesabımda para görünmüyor

  • Merhaba,
   Bu tarz uyumsuzluklarda Banka çalışanları tarafından kontrol edilerek işlemin doğruluğunun teyit edilmesi durumunda işlem manuel aktarilir. Aksi takdirde EFT tarafiniza iade edilmesi gerekir.
   Saygılarımızla.

 • EFT ile para yolladı arkadaş bana ismi yanlış yazdı müşteri hizmetlerini aradı ismi düzelttim işler ve inceleme altına almışlar ben bu olaydan bişey anlamadım siz anladıysanız yazarmısınız

  • Merhaba,
   Eft işleminde alıcı bilgileri hatalı ise gönderen kişi tarafından iletilen bilgiye istinaden düzeltme yapılması gerekir.
   Saygılarımızla.

 • Sayın finanscı ben dün akşam yurtdışından swift üzerinden iş bankası Western union döviz hesabima para transferi oldu. İngiliz arkadaş ismimi FIRAT olarak değilde firat olarak yazmış. (I ) harfi yerine ( i ) harfi yüzünden bir sorun yaşarmıyım

  • Merhaba,
   Alıcı bankanın çalışanlarının insiyatifine kalan bir durum aslında. Bu belirttiğiniz durum sadece noktalama işareti olduğu için sorun yaşanmayacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Ben dün ziraatten vakıfbanka eft yaptım saat 4de iban doğru ad soyad yanlış 🙄
  Karşı tarafa da para gitmemiş gözüküyor
  Aça para ne zaman bana iade edilir?

  • Merhaba,
   Normal şartlarda ıban ve alıcı bilgileri uyuşmadığı takdirde gün sonunda banka yetkilileri tarafından iade edilir. Çalışan personel tarafından gecikmeli aksiyon alınmış olabilir.
   Saygılarımızla.

   • Merhaba IBAN dogru fakat alıcının soyadı Urhan fakat urhan yazdım sorun olur mu?

    • Merhaba,
     Banka doğru kişi olduğuna kanaat getirir ise manuel müdahale ile aktarım yapabilir.
     Saygılarımızla.

 • Merhaba Vakıfbanktan Kuveyt Türk bankasına 22.04.2020 tarihinde eft yaptım ıban doğru ad harf hatası olmuş iade için kendi bankama talepte bulundum bu zamana kadar iade olmadı ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz

 • Merhaba Vakıfbanktan Kuveyt Türk bankasına 22.04.2020 tarihinde eft yaptım ıban doğru ad harf hatası olmuş iade için kendi bankama talepte bulundum bu zamana kadar iade olmadı ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz subeyede gittim ordan basvurdum iade için

  • Merhaba,
   Belirttiğiniz süre içerisinde Bankalar hesaba geçmedikleri tutarları bekletmezler. O dönem içerisinde ilgili tutarın hesaba geçmiş olma ihtimali mevcuttur.
   Saygılarımızla.

 • ben denizbanka eft yaptım ıban doğru isimde doğru ama adamın ön ismide armış onu yazmamışım karşı taraf para bana gelmedi diyor bende de yok 24 saat oldu ne yapmam lazım

  • Merhaba,
   iban ile yapılan eft işlemlerinde alıcı bilgileri tam uyumlu değil ise sistem tarafından otomatik aktarım yapılmaz. Banka personeli tarafından işlemin manuel gerçekleştirilmesi gerekmektedir. O yüzden gecikmeli aktarım işleminin yapılması mümkündür.
   Saygılarımızla.

  • ben bugun havale gonderdim
   Iban numarasi dogru ama soy adi bi tane harf yanlis yazdim . Benim param geri donecek mi

   • Merhaba,
    banka personelini kontrolüne düşecektir. Doğru olduğuna kanaat getirirse aktarım yapılır. Aksi takdirde iade edilecektir.
    Saygılarımızla.

 • merhaba ben yurt disindan para transferi yaptim fakat iban dogru ismi ve banka ismini yanlis yaptim ne yapmam gerek

  • Merhaba,
   Eft işlemlerinde ıban ve alıcı bilgileri uyuşmaması durumunda ilgili tutar banka tarafından iade edilir.
   Saygılarımızla.

 • Merhabalar sabah hesabıma eft geçecek yalnız kontrol numarası yanlış yazılmış bi sorun olur mu ?

  • Merhaba,
   IBAN numarası ile isim uyuşmadığından otomatik hesaba aktarılmaz. Şube personeli işlemin doğruluğunu teyit edebilirse tutarı hesaba aktarabilir. Teyit edemediği durumda ilgili tutar iade edilir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba ben dün eft yaptım fakat iban doğru alıcıya da kendi ismimi yazmışım dalgınlıkla karşı tarafa geçmedi para bu durumda ne olur?

  • Merhaba,
   Normal şartlarda bu tutarın gün sonunda şube yetkilileri tarafından iade edilmesi gerekir. Henüz gelmedi ise pazartesi günü muhtemelen iade edilecektir.
   Saygılarımızla

 • Ben bugün bir arkadaşım ibanina EFT yaptım iban çağrı ama isim soyisim yazarken isminde A yazacağıma E yazarak devam etmisim para karsi tarafa gitmemis ama benden gitti gosteriyor bankami aradim iptal edelim dediler kabul ettim iptal ettik ama hesabima para ne zaman geri yaticagini soylemediler bilmiyoruz dediler karsi tarafın bankası ne zaman onaylarsa o zaman gelir hesabınıza dediler. Ne kadar beklemem gerekiyor kaç iş gün içerisinde yatıyor geri hesabıma para bilgi verebilirmisiniz teşekürler

  • Merhaba,
   İsim iban uyumsuzluğu olması durumunda para otomatik hesaba aktarılmaz. Şube çalışanları bu bakiyeyi aynı gün yada bir sonraki gün iade ederler. Yarın iade edilmez ise karşı bankanın ilgili şubesini arayarak hatırlatma yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhabalar arkadaşımın ibanina EFT yaptım da Ismindeki Can kısmını ( Sedat Can ) yazmadan ben sadece ( Sedat ) yazdim .
  Gece 01.57 civarında bankaya EFT gerçekleşmiştI bilgilendirme mesajı geldi .
  Doğru kişiye gitme ihtimali kaçtır?

  • Merhaba,
   Diğer bilgiler doğru olduğu için banka personeli tarafından sabah muhtemelen aktarılacaktır.
   Saygılarımızla.

 • EFT işlemi yaptım fakat ad soyadı yanlış yazdım banka mesai saatleri içinde paramı karşı tarafa aktarmamış. Paranın aktarımı sağlanmaz değil mi bunu öğrenebilir miyim lütfen

  • Merhaba,
   Normal şartlarda sistemde böle bir kontrol yok. Karşı tarafa gider fakat IBAN isim uyumsuzlugundan iade gelmiş olması gerekir.
   Saygılarımızla.

 • Denizbank üzerinden garanti bankasına eft yaptim ama bikac gun sonra farkettim ki isimde bir harfi hazla yazmışım. Inan doğru. Alıcıya geçermi.

 • Denizbank üzerinden garanti bankasına eft yaptim ama bikac gun sonra farkettim ki isimde bir harfi hazla yazmışım. Ibann doğru. Alıcıya geçermi?

  • Erhaba,
   İsim hatalarinda banka personeli insiyatifinde aktarilabilmektedir. Aktarilmadi ve iade edilmedi ise iadesi için karşı bankaya habr mesaj cektirebilirsiniz.
   Saygılarımızla

 • merba eft işlemi gerçekleşti iban doğru isimde bi kaç harf hatası var ve dekontunu bile aldık ama karşı tarafa para gitmemiş napmamız gerkiyor ayrıca 2 gün bekledik paranın gelmesi için

  • Merhaba,
   Normal şartlarda gün sonunda yada en geç bir gün sonra iade edilmesi gerekirdi. Kendi bankanız ile iletişime geçerek karşı bankaya habr mesaj ile iadesini talep edebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • eft işleminde iban doğru ama isim yanlış olduğunda bir şekilde hallediliyor

 • Merhaba,
  iban numarası doğru fakat isimde yanlış yazıldı örneğin mehmet ali emin yerine mehmet sami emin yazdım işlem iade olur mu yoksa karşı tarafın hesabına geçer mi.

  • Merhaba,
   Birebir uyumlu olmayan işlemlerde şube tarafından aksiyon alınmaktadır. Şube personeli işlemin doğruluğuna kanaat getirmesi durumunda hesaba aktaracaktir. Emin olmaması durumunda iade işlemi gerçekleştirilir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba eft yaptim iban yanlis ama isim soy isim dogru para iade edilir mi. Iban bir baskasina ait

  • Merhaba,
   İsim IBAN uyumsuzlugunda otomatik hesaba aktarılmaz. Şube yetkilileri tarafından gün içinde yada bir sonraki gün iade edilir.
   Saygılarımızla

 • Birine para gönderdim i yerine ı kulanmışım para gidermi bide iptal etmek istiyorum olurmu

  • Merhaba,
   noktalama işaretinden dolayı iade yapılmaz. Hesaba personel tarafından aktarım gerçekleştirilecektir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba 16.07 2021 tarihinde vakıfbanktan ziraat bankasına eft yaptım iban doğru ama isimi yanlış yazmışım bankayı aradığımda iptal talebinde bulundum karşı banka ile iletişim geçin dendi ziraat bankasına ise biz bir işlem yapamıyoruz otomatik olarak geçmesi lazım diyor aradan 10 gün geçti ( bayram tatili olduğu için zaman alabilir diye düşündüm) ama yine de bu kadar sürmesi normal mi benim ne yapmam lazım

  • Merhaba,
   işlemi yaptığınız banka tarafından iade edilmesi için habr mesaj çekilmesini talep edebilirsiniz. Direk mesaj üzerinden bankalar yazışma gerçekleştirerek aksiyon alacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba başka birine para yolladım IBAN ile ıban doğru isim de doğru ama soyisimini yazmadim bu yüzden galiba karşı tarafa para gitmedi ne yapabilirim

  • Merhaba,
   isim iban uyumsuzluğunda banka personeli tarafından gerekli kontroller sağlanarak tarafınıza iade edilir. En geç bir sonraki iş günü hesabınıza iade edilmesi gerekir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba ıban dogru fakat isim yanlış verilmiş gerı iadesi kaç gun surer

  • Merhaba,
   Normal şartlarda aynı gün iade edilir. Fakat bankaya Göre süre değişebilir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba
  Yurtdışından hesabıma para gelecekti
  İban doğru
  Ad ve soyadı kısmında ÇELİK olması gerekirken CELIC yazmış arkadaş hesabıma para gelir mi?

  • Merhaba,
   Bu tarz durumlarda bankalar tarafından manuel müdahale ile iade yada hesaba aktarimlar yapılmaktadır. Muhtemelen hesabınıza aktarim yapılır
   Saygılarımızla.

 • Cumartesi günü havale işlemi yaptım hesap numarası kullanarak son numara 3 yerine 9 yazmışım yazdığım isim yerine başkasına gitti havale iade si gerceklesirmi Enpara dan yaptım

  • Merhaba,
   Havale işleminde hesap numarası yazıldığında alıcı isminin ilk harfleri gösterilir. O yüzden bu şekilde işleme onay verildi ise banka bir aksiyon almayabilir. Paranın aktarıldığı kişiye ulaşmayı deneyerek iade talep etmeniz, olumsuz tavır sergilenmesi durumunda sebepsiz zenginleşme davası açabilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • Cumartesi günü havale işlemi yaptım yazdığım isim doğru fakat hesap numarasının son rakamı yanlış sadece ve sistem alıcı ismini kendisi otomatik düzeltmis ve başka bir şahsa gitti para iadesi icin bankayı aradığımda ise karşı taraf hesabına geçmiş alıcı onaylarsa iade si geri yapılır yoksa iade yapılamaz deniyor ne yapmam lazım

  • Merhaba,
   Havale işleminde hesap numarası yazıldığında alıcı isminin ilk harfleri gösterilir. O yüzden bu şekilde işleme onay verildi ise banka bir aksiyon almayabilir. Paranın aktarıldığı kişiye ulaşmayı deneyerek iade talep etmeniz, olumsuz tavır sergilenmesi durumunda sebepsiz zenginleşme davası açabilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba hocam. Cikis hesabımdan başka bir denizbank hesabına eft yaptim. Iban doğru isim yanlış yazmisim. 5 dakika sonra farkettim. Vâkıf bankı aradim eft iptali olusturdum ve bu talep karşı bankaya iletildi. 20 gün oldu halâ param geri gelmedi. Bankaya gittim. Para karşı kişinin hesabima geçmiş diyor. Bisey yapamayız diyorlar. Git savcılığa şikayet et diyorlar. Ben bunlara dava açmak istiyorum. Tazminat davası veya ne olursa. Bana bu konuda önerebileceğiniz bir yol varmi

  • Merhaba,
   Hesap bilgileri uyumlu olması durumunda hatalı yapıldığı düşünülüyor ise sebepsiz zenginleşme davası açılabilirdi. Fakat belirttiğiniz üzere isim uyuşmazlığı olduğu halde aktarım yapılmış. Banka yetkilileri ile iletişime geçerek dava açacağınız konusunda kararlı olduğunuzu iletirseniz kendi kaynaklarından mağduriyetiniz giderilebilir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba hocam. Vakifbank hesabımdan başka bir denizbank hesabına eft yaptim. Iban doğru isim yanlış yazmisim. 5 dakika sonra farkettim. Vâkıf bankı aradim eft iptali olusturdum ve bu talep karşı bankaya iletildi. 20 gün oldu halâ param geri gelmedi. DenizBanka gittim. Para karşı kişinin hesabima geçmiş diyor. Bisey yapamayız diyorlar. Git savcılığa şikayet et diyorlar. Ben bunlara dava açmak istiyorum. Tazminat davası veya ne olursa. Bana bu konuda önerebileceğiniz bir yol varmi

  • Merhaba,
   Hesap bilgileri uyumlu olması durumunda hatalı yapıldığı düşünülüyor ise sebepsiz zenginleşme davası açılabilirdi. Fakat belirttiğiniz üzere isim uyuşmazlığı olduğu halde aktarım yapılmış. Banka yetkilileri ile iletişime geçerek dava açacağınız konusunda kararlı olduğunuzu iletirseniz kendi kaynaklarından mağduriyetiniz giderilebilir.
   Saygılarımızla.

 • Kendi hesabımda baskasina para gönderdim iban dogru soyisim beyazpolat ben beyaz polat olarak z ile p arasında bosluk bıraktım bu para bana mi döner karsi tarafami gider.

  • Merhaba,
   Normal şartlarda banka personeli tarafından işlemin manuel aktarılması gerekir. Fakat işlem yapılmadı ise karşı banka ile iletişime geçebilirsiniz.
   Saygılarımızla

 • Merhaba ben Ziraat hesabından Kuveyt Türk Bankası na eft yaptım ama isim 1 harfi yanlış para geri hesabıma gelmedi 4 gün öldu

  • Merhaba,
   Harf hatası durumunda otomatik aktarım gerçekleşmez. Fakat banka yetkilileri tarafından gün sonlarında kontrol sağlanarak hesaba aktarımı yada iade yapılması gerekmektedir. Hala iade yapılmadı işlem yaptığınız bankadan habr mesaj çekilmesi talep edebilir yada direk karşı bankayı arayarak sözlü bilgilendirme yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba ben Garanti bankasından iş bankasına bir EFT yaptım iban doğru fakat soyisimi yanlış yazdım para hesabımdan çıkış yapti ne yapmam gerekir

  • Merhaba,
   Karşılıklı çalışan sistemler olduğu için iban ve ad soyad uyumlu ise otomatik geçer. Fakat birisi uyumlu değil ise hesaba geçmez ve havuzda bekler. İlgili banka personeli tarafından teyit edilebilir bir eksiklik varsa hesaba manuel geçer aksi takdirde iade olur. Ama personelin kontrolü geç olursa bu süre de uzayabilir.
   Saygılarımızla.

 • hayirli gunler garanti bankasindan ziraat bankasina eft yaptim iban dogru isim dogru soy isimle bosluk birakmadsn yolladim para gitmedi banada gelmedi ne olucak

  • Merhaba,
   Soyadı uyusmazliginda sistem otomatik tutari aktarmaz. Kullanıcı kontrol ederek doğru olduğuna emin olmasi durumunda manuel onaylayarak tutari aktarir. Aksi takdirde kullanıcı tutari iade etmesi gerekir
   Saygılarımızla

 • Selamün aleyküm param güvende üzrinden bir satıcı bana link gönderdi adresimi felan girdim ödeme yapıp IBAN kopyalama yapacağımı söyledi fakat ibanı dogruladım isim soy isim yanlıs yazdım halbankası üzerinden Deniz bank üzerine EFT yapmıştım isim soy isim yanlış olduğunu anlayınca bankama iade talebi olusturdum cuma aksam üstüydü mesai bitimine yarım saat kala aradım ve hafta içi 2 gün oldu iade gercekleşmedi deniz bankası çalışanıyla görüştüm isim soy isim yanlış olduğu halde IBAN sahibinin parayı çektigini söyledi fakat emmineyetle görüştüm yanlış isime para yatmaz iade olur dedi bilgi alabilirmiyim sonuç ne olur

  • Merhaba,
   şikayetinizi TBB yada BDDK üzerinden iletirseniz çok daha hızlı aksiyon alabilirsiniz. İsim soyisim hatalı olduğu halde ilgili hesaba tutar aktarıldı ise Banka burada iade etme durumu doğabilir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba bende ibanı doğru verdim fakat yazmam gereken şube ismini farklı bir şube girdim para iadesinde para hesabıma yatar mı?Ne olur yani.

  • Merhaba,
   Her bankada standart olmamakla beraber tutarı ilgili şubeye aktarabilirler.
   Saygılarımızla.

 • merhaba ıyı gunler zıraat bankasından ,ıs bankasına para gonderdım ıban dogru ama ısımı yanlıs yazdım 10 saat gectı ama daha para gelmedı ne yapmalıyım

  • Merhaba,
   Hatalı gönderimlerde Bankalar gerekli incelemeden sonra gün sonunda iade yapmaktadır. Personel kontrol etmedi ise havuz hesaplarda bekletilmektedir. İadesi için telefonla ulaşmayı yada bankanızdan düzeltme yada iade talebi için habt mesaj çektirebilirsiniz.
   Saygılarımızla

 • ıyı gunler baska bır bankaya eft 88.000 gonderdım ıban dogru ısım yanlıs 11 saat oldu daha gelmedı ne yapmalıyım tesekkur ederım

  • Merhaba,
   Hatalı gönderimlerde Bankalar gerekli incelemeden sonra gün sonunda iade yapmaktadır. Personel kontrol etmedi ise havuz hesaplarda bekletilmektedir. İadesi için telefonla ulaşmayı yada bankanızdan düzeltme yada iade talebi için habt mesaj çektirebilirsiniz.
   Saygılarımızla

 • Merhaba,
  İnternet üzerinden aldığım bir ürün karşılığı alacaklı kişiye isim soyisim ve muhasebe departmanı şeklinde yazıp iban noyu doğru girip kendisine gönderdim. Daha sonra alacaklı kişi bu şekilde olmaz siz sadece isi soyisim yazın tekrar gönderin dedi. Bende daha önceki gönderdiğim ne olacak dedğimde o size ekstradan muhasebe departmanı eklediğiniz için banka size o eft geri verecek dedi. Bende tekrar sadece isim ve soyisim ve aynı iban noyu girerek kendisine gönderdim. Tabi daha sonra bu kişinin dolandırıcı olduğunu kısa sürede anladım ve bankama karşı bankaya iade talebini ivedilikle dolandırıcı şüphesi sebebiyle ibaresinide eklettirerek iade talebi ettridim. Diğer adli işlemleri şahıs hakkında başlattım o ayrı. Benim sorum karşı bankayı arıyorum ve ilk aramamda isim soyisim yanında ekstra başka bir ibare olursa iban doğruysa bu eft size geri gelir denildi. Daha sonra aynı bankayı tekrar aradığımda aynı çalışan konu için, bu seferde isim soyisim ve iban no doğruysa isim soyisimin yanına yazılan ünvan veya başka kelimede olsa inisiyatif uygulanarak karşı hesaba geçer denildi. Şuan bu durumdan mağdurum. en azından gönderimlerinden bir tanesini ger alma ihtimalim varken inisiyatif ile 2750 tl den oldum. Böyle birşey olabilirmi? İnisiyatf ile vatandaşın parası kötü niyetli kişilere yaraması bana illegal geliyor. nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Alıcı banka ile konuştum. İnisiyatif ve isim soyisim doğru geldiyse yanındaki ünvanı çok önemsemeyiz iban doğru olduğu sürece dediler. Bu dolandırıcı kişi bunu bildiği için maalesefki bende bianlık gafletle ikincisinide kendisine attım 🙁

  • Merhaba,
   Hak verirsinizki günde binlerce kişi bu şekilde gönderimler yapabiliyor. Her işlem iade olursa sıkıntılar olabileceğinden bankalar ad soyad iban tutuyorsa ilgili tutarı aktarırlar.Bankayi mahkemeye verseniz bir şey cikarmu bilemiyorum. Diğer tarafı mahkemeye verseniz çok daha faydalı olacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba ben bugün bir ibana cast ile para gönderdim ama karşı taraf dolandırıcı çıktı ve iban sahibi Ali gündüz ben alıcıya Ali gündur yazdım para ne olur bana iyadrsi yapilirmi tessekur ederim

  • Merhaba,
   İban isim uyumsuzlugunda EFT aktarilmamasi gerekirdi. Banka ile iletişime geçerek iadesi konusunda baskı kurmayi deneyebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhabalar ben eft işlemi yaptım 700₺ kadar
  karşı tarafın iban doğru ama isimde şu şekil
  bir yanlışlık var isim ş**** l*****y***** işhanı
  işhanı yok isimde ama ben kopyala yapıştır yaparken
  öyle bir yazıyı daha kopyalayıp attım para benim
  hesaptan çıktı ama alıcıya gitmedi kendi bankamla
  konuştum iade talebi oluşturdular ama 5 gün oldu
  para hala yatmadı karşı tarafın onay vermesi mi lazım
  yoksa o para bana geç de olsa döner mi geç de olsa karşı tarafın hesabına mı düşer yardımcı olurmusunuz

  • Merhaba,
   Bu şekilde yıldızlı isim gönderimlerinde hesaba aktarılmaz. Bu zamana kadar iade talebine istinaden geri gelmesi gerekirdi. Bence karşı bankayla iletişime geçebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • İban doğru alıcı kısmında dumlupınar yerine dunlupınar yazmışım sorun olur mu

  • Merhaba,
   Harf uyumsuzluklarinda banka personeli insiyatif alarak hesaba aktarabiliyor. Sizin harf hatasida bu statüye girer diye düşünüyorum.
   Saygılarımızla.

 • Mrhb dolandırıcı nın birine para gönderdim iban doğru fakat soy isim eksik olarak gönderdim hafta sonu olduğu için hiç bişey yapamadım para hesabıma gelmedi karşı taraf ta cevap vermiyor artık acaba gitmiş midir şahsın adı Ali Haydar Türk ben Ali Haydar adını yazarak gönderdim

  • Merhaba,
   Iban ile ad soyad uyumlu ise para otomatik hesaba geçer. Fakat uyumsuz olması durumunda banka yetkilisi tarafından müdahale ederek aktarım sağlanır. Bu işlemde banka yetkilisi doğru olduğunu düşünerek insiyatif kullanarak aktarmış olabilir.
   Saygılarımızla.

   • İban no isim uyuşmazlığında iade talebinde bulunulmasına rağmen bankanın inisiyatif alıp karşı tarafın hesabına para aktarılması durumunda bu parayı geri alma imkanı var mıdır?

    • Merhaba,
     Burada bankanın hatası olduğu için dava açılması durumunda iadesi söz konusu olabilir.
     Saygılarımızla.

 • merhaba kucuk caplı dolandırıldım ama sole bı durum var ıs bankasıdan baskasına aıt zraat bankasına fast eft yaptım dolandırıldıgımı far ettıkten sona dekonta baktım ismail yerine imail yazmısım bankaya sordum hesabına gecırmısler parayı ısım eksık yanlıs olmasına rağmen ne yapmam gerekır.

  • Merhaba,
   Bu konuda iban ve isim uyuşmazlığında otomatik aktarım yapılmaması, tutarın iade edilmesi yada karşı bankaya mesaj göndererek teyit istemesi gerekmektedir. Öncelikle bddk ‘ya şikayet kaydı açabilirsiniz.
   Saygılarımızla

 • Merhaba yurt dışından türkiyeye para gönderildi iban swift kodu hersey dogru yazildi fakat soyisimde bulunan ğ harfi yerine ülkedeki aksan ve harf sebebi ile g yazıldı bu durum para aktarimini engellermi ,,, tesekkurler

  • Merhaba,
   Banka doğru kişi olduğuna kanaat getirir ise manuel müdahale ile aktarım yapabilir.
   Saygılarımızla.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir