10 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Maaş Hesabı Nasıl Açılır? Maaş Hesabı Avantajları Nelerdir?

Maaş Hesabı Nasıl Açılır? Maaş Hesabı Avantajları Nelerdir?

Hepimiz tarafından Finansal hayatın en önemli mihenk taşı Banka hesabıdır. Bireysel açılacak Banka hesaplarının yanı sıra Maaş Hesabı adı altında hesap açılışı gerçekleştirilmektedir. Maaş hesabı nedir? diye soranlar için çalıştığı kurum tarafından ödenecek maaş bedellerinin aktarılması için açılan Banka hesabıdır.

Kurum çalışanları tarafından işe girdikleri anda yapılması gereken işlemler arasında maaş hesabı açılması vardır. Bunun yanında çalıştıkları Bankanın değiştirilmesi durumunda tüm kurum çalışanlarına Maaş hesabı açılışı gerçekleştirilir. Özel kurumların dışında Kamu çalışanları için yapılan anlaşma gereği maaş promosyonu ödemesi yapılmaktadır.

Maaş Hesabı Nasıl Açılır? Maaş Hesabı Avantajları Ve Promosyonları

Maaş hesabı açtırmak için gerekli tek evrak Nüfus Cüzdanı (Kimlik Kartı), Ehliyet, Pasaport gibi geçerli bir kimlikdir. Kurum çalışanı olduğunuz Bankaya iletileceği için iş yeriniz ile ilgili ekstra bir evrak talep edilmez. Kimlik belgesi dışında talep edilecek tek evrak ise Yerleşim Yeri Belgesidir. Yerleşim yeri belgesinin talep edileceği durum ise Nüfusa kayıtlı adresiniz (ADNKS) dışında farklı bir adres ibraz etmeniz durumunda talep edilmektedir.

Kurumlar tarafından sıkça yapılan uygulama ise Banka tarafından bireysel bankacılık çalışanlarının İş yerine gelerek Maaş hesabı evraklarını alarak hesap açılışı işlemini gerçekleştirmektir. İş yerleri, çalışanlarının performans kaybını engellemek adına maaş ödemesi yapacağı Banka personellerini iş yerine davet ederler. Banka çalışanı yanında getirdikleri Hesap setlerine imza alarak, Kimlik belgesinin resmini çekerek yada fotokopi alarak maaş hesabı açılış evraklarını tamamlarlar.

Toplu maaş hesabı açılışında iş yerinde bulunmayan personeller için bazı durumlar Kurum İnsan kaynaklarına hesap açılışı için evraklar teslim edilir. İş yerlerine gelen personeller İnsan kaynakları personeli eşliğinde maaş hesabı açılış evraklarına gerekli imzaları atar ve ek olarak Nüfus cüzdanı fotokopisi hesap setine eklenerek Bankaya maaş hesabı açılması için iletilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Sıfır Ve İkinci El Satışı Artıyor Mu? LPG Takılı Araç Sayısı Ne Kadar?

Bunun dışında sürekli şehir dışında bulunan ve çalıştığı kuruma uzun aralıklar ile gelen personeller için maaş hesabı için ilgili personel anlaşmaya varılan bankanın herhangi bir şubesine yönlendirilir. Kimlik kartı (Nüfus Cüzdanı) ibraz ederek maaş hesabı açmak istediğini belirterek hesap açılışı işlemleri başlatılır. Ev adresi, iş yeri adresi, iş yeri bilgisi iletilerek hangi şubede hesap açılacağı belirtilir.

Zira maaş hesabı açılışları banka içerisinde anlaşmaya varılan bir şube ile gerçekleştirilir. Ürün satışı konusunda sorun yaşamamak adına tüm maaş hesaplarının Bankanın aynı şubesinde açılması talep edilir. Tüm bilgileri ilettikten sonra maaş hesabı açılışı gerçekleştirilmek üzere ilgili şubesine Banka personeli tarafından iletilir. Maaş hesabının açılışının yapılacağı şubeye evraklar iletildiği zaman maaş hesabı açılışı gerçekleştirilir.

Maaş Hesabı açılışında Banka hangi ürünleri tüketiciye sunar?

Kurum tarafından anlaşmaya varılan Banka çalışanlara açılacak hesap sonrasında birer birer ürünlerini sunmaya başlar. Banka tarafından maaş hesabı ile beraber zorunlu verilen ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz. Bankalar maaş hesabı ile beraber tüketiciye sundukları ürünleri sırası ile belirtelim;

  • Hazır Atm Kart (Maaş ödemesi için),
  • Atm Kartı (Atm kartı teslim edildiğinde Hazır Kart iptal edilir)
  • Kredi Kartı
  • Kredili mevduat hesabı

Tüketici maaş hesabı açılışı sonrası kmh, kredi kartını alıp kullanmak zorunda mı? İş yerleri maaş ödemesi için bankalar ile anlaşırken diğer ürün satışları konusunda da mutabakata varırlar. Fakat bireyler kendilerinden sorumlu olduğu için kurumun nasıl bir anlaşma yaptığının çokta önemi yoktur. Hesap açılış evrakları ile beraber diğer ürün satışlarına da fark etmeden onay verdiğiniz için ürün satışları gerçekleştirilir.

Tabi tüketici bu ürünleri hiçbir zaman kullanmak zorunda değildir. Kredili mevduat hesabı açıldıktan bir süre kullanmadığınızı belirterek bu ürünü kapattırabilir siniz. Bunun yanında tarafınıza teslim edilmek üzere gönderilen kredi kartını da teslim almayabilir siniz. Hesap açılışı tüketicinin insiyatifinde tercih edilerek açılmadığı için mecburi olarak sadece hesap açılışını gerçekleştirebilir siniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Zamanaşımı Sorgulama Nasıl Yapılır? E Devlet ZamanAşımı Kontrolü

Tüketici için Maaş Hesabı avantajları nelerdir?

Tabi tüketicinin ağzı yandığı için Bankalar ile işlem yaparken biraz tedirgin olabiliyor. Tabi sadece olumsuzluklardan bahsetmek olmaz. Maaş hesabı açıldıktan sonra tüketici lehine avantajlı durumlar da olmuyor değil. Çalıştığınız kurumun büyüklüğüne göre Bankalar çalışanlara avantajlı ürünler sunabilmektedir. Maaş hesabı olan tüketiciye sağlanan avantajlardan biraz bahsetmeye çalışalım.

Biraz öncede belirttiğimiz üzere kurumun büyüklüğüne göre Bankalar hesabı olan çalışanlara cazip faiz oranları ile kredi imkanları sunabilmektedir. Bunun yanında yapılan Bankacılık işlemlerinde masraf indirimi yada masrafsız işlem yapma imkanı verebilmektedir. İşlemleri internet bankacılığı kanalına yönlendirmek adına internet bankacılığı işlemlerinde indirimli uygulamalar sunulabiliyor.

Birde bu indirimlerin yanı sıra son dönemde bir çok iletişim kanalında da okuduğunuz maaş hesabı promosyonu adı altında ekstra ödemeler yapılmaktadır. Bu konuyu farklı bir makale de sizler ile paylaşmaya çalışacağız. Bankalar peki bu imkanları tüketiciye nasıl sunuyorlar? Genellikle kurum tarafından yapılan tüm işlemlerin Bankaya aktarılması, maaş ödemelerinin belirli sürelerde bankada vadesiz mevduat olarak değerlendirilmesi gibi işlemler sayesinde sunabilmektedir.

maaş hesabı açtırmak için gerekli olan belgeler
bankadan maaş almak için hesap nasıl açılır

Banka zaten kurum işlemlerinde yeterli parayı kazanırken, çalışanlara verdiği ekstra ürünler sayesinde de hem bankanın ürünlerinin kullanımını arttırmak hemde marka değerini yükseltmek amacında olurlar. Küçümsememek lazım bazen ufak ürünler sayesinde toplanan bankacılık gelirleri sayesinde Bankalar her dönem sonunda büyük kâr rakamları açıklayabilmektedir.

Tüketici tarafından sık aranan bazı sorular için ise kısa soru cevap şeklinde açıklamalar yapmaya çalışalım makalemizi sonlandırmadan önce. En çok merak edilen soruların başında maaş hesabı açmak için neler gerektiği ve bu süreçte tüketiciden talep edilen herhangi bir evrak talep edilip edilmeyeceği merak edilmektedir. Kurum bazında bu sorulara cevaplamaya çalışalım.

  • Yapı Kredi Bankası maaş hesabı açtırmak için hangi evraklar gerekiyor? Geçerli bir kimlik kartı ile Maaş hesabı açılışı gerçekleştirilebilir.
  • Garanti Maaş hesabı açtırma ücreti var mı? Hayır bankaların maaş hesabı açtırma ücreti adı altında bir masraf tahsilatı yoktur.
  • İş Bankası Maaş hesabı nasıl açılır? Yukarıda detaylı olarak belirttiğimiz üzere geçerli bir kimlik kartı ile Maaş hesabı açılışı gerçekleştirilebilir.
  • Finansbank maaş hesabı açma nasıl gerçekleştirilir? Geçerli bir kimlik kartı ile Maaş hesabı açılışı gerçekleştirilebilir.
  • Akbank maaş hesabı açma nasıl gerçekleştirilir? Geçerli bir kimlik kartı ile Maaş hesabı açılışı gerçekleştirilebilir.

Soru, şikayetleriniz, maaş hesabı açma ücreti konusunda tereddütleriniz olması durumunda BDDK internet sitesinden faydalanabilir siniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Emenike nin yeni takımı belli oldu
About Author

Finansçı

1 Comment

  • Maaş hesabı nasıl açılır konusunda faydalı bir yazı olmuş. Maaş hesabı açtırdığımızda bankalar komisyon ödemiyorlar artık. Bu nasıl iş anlayamıyorum

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir