14 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Haksız Cep Faturası İadesi E-Devlet Üzerinden Ne Zaman Başlıyor?

Haksız Cep Faturası İadesi E-Devlet Üzerinden Ne Zaman Başlıyor?

2018 yılı E-Devlet sitesi için fevkalade bir yıl olarak başladı desek yanlış olmaz sanırım. Son 1-2 ay içerisinde E-Telefonu Devlet üzerinden Soyağacı Sorgulama sonrasında şahsınıza ait kalan bir miras var mı? ve son olarak Haksız Cep Faturası iadeleri E-Devlet sistemi üzerinden kontrol edilebilecek. Ve sonrasında kuruma belirtmiş olduğunuz IBAN numarasına iade işlemi sağlanacak, bunu da E-Devlet üzerinden kontrol edebileceksiniz.

Son bir kaç ay içinde tüketiciyi memnun edici gelişmelerin olması E-Devlet üzerinden daha bir çok yeniliğin geleceğinin habercisi diyebiliriz. Peki Haksız Cep Faturası İadesi E-Devlet üzerinden ne zaman başlıyor. Süreç hangi kurumları kapsıyor? Haksız Cep faturası iadesini ne kadar süre içinde almalıyım? Haksız Cep faturası iadesi alınmaz ise ne olacak? gibi soruları sizler için cevaplamaya çalışalım.

Haksız Cep Faturası İadeleri hangi kurumları kapsıyor?

Toplamda 200 bin üzeri abonesi bulunan işletmeleri kapsamaktadır. Avea (Türk Telekom), Vodafone, Turkcell abone sayıları dikkate alındığında iadesi sağlanacak kurumlar arasında olarak belirtebiliriz. Süreçte sorunun belirlenmesi durumunda Kurul tarafından süre belirtilmemesi durumunda 30 gün, işletmeye ileteceğiniz IBAN numarası sonrası yaptığınız başvuru 15 gün içerisinde sonuçlanacak.

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından 200 bin üzerinden abonesi bulunan işletmeler için gerçekleştirilecek iade tutarları konusunda düzenleme yapıldı. Bu anlamda, Elektronik Haberleşme sektörü için abonelere uygulanacak metod ve bilgilendirme yöntemleri ile kalan iade bakiyelerinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ na aktarım yapılması için Kurul Kararı onaylandı.

 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu  (BTK) tarafından işletmeler tarafından tüketiciden alınacak olan haksız ücretlerin tespiti durumunda bu tutarların abonelere iade edilmesi konusunda kuruldan karar çıkması halinde yaptırım uygulama hakkı saklı kalmak kaydı ile, bu tutarlar tüketicilere iade edilecek.

Haksız Cep Faturası İadesini Nasıl Öğrenebilirim?

Kurul tarafından çıkan karar sonrası işletmeler tarafından tüketiciye sms ile, email, Çağrı merkezi aramaları ve sesli yanıt sistemi yada faturalar ile ücretsiz olarak bilgilendirme yapılacak. 200 bin üzeri abonesi bulunan işletmeler, E-Devlet aracılığı ile alacağın iadesi konusunda imkan sunacaklar. Haksız cep faturası iadesinin IBAN numarası ile iadesi söz konusu olmadığında uygulanacak yöntem ilerleyen süreçte tüketici ile paylaşılacak.

BUNUNLA İLGİLİ:  Muğla turunda kesinlikle uğramanız gereken yer Dalyan

Haksız Cep Faturası İadesi E-Devlet Üzerinden Ne Zaman Başlıyor?

İşletmeci kurumlar tarafından Kurul kararı gereği farklı bir zaman dilimi belirtilmemiş ise bu iade 30 gün içinde gerçekleştirilecek. Biraz öncede belirttiğimiz üzere IBAN bilgisi işletmeci kuruma iletildikten sonra iade süresi 15 gün içerisinde gerçekleştirilecek. Peki bu haksız cep faturası iade süreci ne zaman başlıyor? İletilen bilgiye göre yeni düzenleme 30 Haziran 2018 tarihi itibari ile devreye alınarak tüketici için hizmete açılacak.

Haksiz Cep Faturasi iadesi E-Devlet

Haksız Cep Faturası İçin Engelliler İçin Nasıl Bilgi Verilecek?

İşletmeci Kurumlar tarafından Engelli vatandaşlar için yararlandıkları abonelik için yapılan bilgilendirmelere uygun olarak işitsel yada görsel olarak bilgilendirme yöntemleri kullanılacak. Kullanıcı zaten bu iletişim şekli ile işletmeyi kullanabildiği için iade sürecindeki iletişimde aynı şekilde olacaktır.

Haksız Cep Faturası İade Süreci Nasıl Olacak?

Faturalı hat kullanan tüketici için yapılacak iade bakiyeleri abonenin ilk olarak son ödeme tarihi geçmiş borç bakiyesi var ise buradan mevzuata göre düşülecek. İade tutarı gecikmiş borcundan fazla olan yada gecikmiş borç bakiyesi olmayan tüketici için ise, talebi halinde işletme abonesine nakit olarak iade edilebilecek.

Faturalı hat dışında kontörlü yani ön ödemeli hat kullananlar için yapılacak iade bakiyelerinde tüketicinin ön ödemeli hattından dolayı borç gibi bir durumu var ise öncelikle bu borçtan mahsup edilecek. Sonrasında tutar kalması durumunda yada borç bulunmaması durumunda talebi halinde işletme abonesine nakit olarak iade edebilecek.

Haksız Cep Faturası İade Alınmazsa Ne Olacak?

İşletmeler tarafından yapılması gereken iadeler, Kurul kararı gereği farklı bir süre belirtilmemesi durumunda 2 yıl içinde tamamlanması gerekmektedir. Belirtilen bu süre içerisinde iadenin yapılamaması durumunda iade tutarları Evrensel Hizmet Gelirleri adı altında Genel Bütçeye gelir olarak aktarılarak Bakanlığın Merkez Muhasebe hesaplarına aktarılacaktır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Bankacılık sektörünü bekleyen tehlike

İşletmeler tarafından aboneler için yapılacak bilgilendirmeler ve iade tutarlarına ait sorumlulukların yerine getirilmemesi durumunda Bakanlık tarafından idari yaptırımlar uygulanacaktır. BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından yürütülen süreç 30 Haziran 2018 tarihi itibariyle devreye alınacak olup gelişmeleri hep beraber takip ediyor olacağız.

About Author

Finansçı

1 Comment

  • haksız cep faturası iadeleri bir an önce başlasın. Bu zamana kadar bizden fazla fatura tutarı olarak alınan bakiyeler içinde başvuru yapabiliriz umarım.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir