10 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

Kredi Balon Ödeme Nedir? Kredi Ara Ödeme Masrafı Olur Mu?

Kredi Balon Ödeme Nedir? Kredi Ara Ödeme Masrafı Olur Mu?

Malum piyasa şartları gereği hepimiz bir şeyler sahibi olmak istiyoruz. Ne yazık ki halkın büyük bir çoğunluğu para biriktirme konusunda çok başarılı olamıyor. Durum böyle olunca hepimiz için tek seçenek kredi kalıyor. Tabi kredi seçeneği herkes tarafından tercih edilen bir seçim olmasa da farklı seçeneği olmayanlar istediği şeyi alabilmek için kredi çekmek zorunda kalıyor.

Bazı durumlarda da parayı hazır edemediğimizde mecburi olarak kredi çekiyor sonrasında ise gelen para ile kredi kapama yada kredi balon ödeme seçeneği yani kredi ara ödeme seçeneğini kullanıyoruz. Peki Kredi Balon Ödeme nedir? Yada daha sade haliyle Kredi Ara Ödeme nedir? Kullanmış olduğunuz kredi için elinize geçen toplu para ile mevcut kredinize toplu ana para ödeme yapılması demektir. Detaylarını ise şu şekilde belirtelim;

Kredi Balon Ödeme Nedir? Kredi Ara Ödeme Masrafı Olur Mu?

Gelecek olan paranızın gelmemesi yada beklediğiniz bir paranın olması durumunda iş görülsün diye kredi çekeriz fakat sonrasında gelen para ile bu krediye toplu geri ödeme yaparız. Mevcut hali ile devam etse ödeyeceğiniz faiz bakiyesi yüksek olacağından kredi balon ödeme işlemi tüketici için her zaman faiz kazancı sağlamaktadır. Beklediğiniz paranın gelmemesi durumunda ise kredi mevcut ile işlemeye devam edecektir.

Tabi Bankalar tüketiciden daha fazla faiz getirisi sağlayabilmek için daha yüksek kredi tutarı vermeyi tercih ederler (kredi puanınızın yeterli olması durumunda). Bizlerde mecbur istediğimiz şeyi alabilmek için Bankanın bu sürecini kabul etmek durumunda kalıyoruz. Kredi dosya masrafı, kredi hayat sigortası, faiz gibi giderler de dahil edildiğinde istediğimiz şeye sahip olabilmek için ekstra giderler ödemek zorunda kalıyoruz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama

Peki tekrar konumuza dönecek olursak, gelen paranız ile kredinize balon ödeme yapmak istediğinizde neler yaşanıyor. Kredi Ara Ödeme Masrafı Olur Mu? Bankalar talep ettiğiniz üzere kredinize yapacağınız ara ödeme tutarını sisteme yükleyerek kredinizin ilk taksit tutarına balon ödeme koymak zorundadır. Fakat kredi için Ödeme Tablosu değişeceği için bu işlem için Bankalar ekstra ücret talep edebilmektedir. Ama asıl olan bu işlem için Bankaların masraf tahsilatı yapmaması yönündedir.

İşlem yapacağınız Banka tarafından herhangi bir ücret talep edilmesi durumunda yukarıda linkini belirttiğimiz BDDK internet sitesinden işlemin doğruluğunu kontrol edebilir siniz. Son dönemde tüketici hakem heyetine gelen taleplerde Bankalar tarafından tüketicinin aleyhine olacak şekilde bir çok masraf tahsilatı yapıldığını okumuşuzdur. Sistem olarak bu süreç düzenli hale gelse de tereddüt etmeniz durumunda faydalanabilir siniz.

Kredi Ara Ödeme Ne Zaman Yapılmalı? 

Kredilerde Bankalar tarafından tahsil edilen faiz bakiyesi Anapara bakiyesi yüksek olduğu için uzun vadeli kredilerde ilk yıl daha çok tahsil edilmektedir. Anapara bakiyesi yüksek olduğu için ilk taksitlerde neredeyse taksit tutarının büyük bir kısmı faiz ödemesi ile geçer. Sonrasında anapara bakiyesi azaldıkça ödenecek faiz bakiyesi de otomatik olarak azalacaktır.

kredi ara odeme,kredi balon odeme,kredi ara odeme masrafi olurmu,kredi ara odeme ne zaman yapilmali
Kredi Ara Ödeme Nedir? Kredi Balon Ödeme Masrafı Olur Mu?

Hal böyle olunca mevcut kredisi olanlar için ellerine para geçmesi durumunda kredi balon ödeme- Kredi ara ödeme yapacak olanlar mümkün ise kredinin başlarında bu işlemleri yaparlarsa maddi olarak kazançları çok daha fazla olacaktır. İlk bir kaç ay içinde kredi anapara ödemesi olarak yapılan balon ödeme ile ödeme tablosunda sizinde göreceğiniz gibi maddi anlamda getirisi daha büyük olacaktır.

Bankaya faiz oranından dolayı yapılandırma talebiniz olmasa da eğer kredinize bir miktar ara ödeme yapmayı planlıyor iseniz bir hesaplama yapabilir siniz. Kredi çektiğinize göre faiz konusunda tereddütleriniz yoktur diye yorumluyorum, balon ödeme yapacağınız tutarın mevduat faizinin ne kadar olduğunu hesaplayabilir siniz. Aralarında bir mukayese yaparak hangisinin getirisi daha fazla ise onu tercih etme yöntemine başvurabilir siniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi Finansal Bilgiler
About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir