12 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Vergi

İmei Kayıt Ücreti 2020- Yurtdışından Gelen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?

İmei Kayıt Ücreti 2020- Yurtdışından Gelen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlardaki yüksek fiyat artışı ve sürekli yenilenen mobil telefon modelleri sonrası tüketici tarafından yurt dışından telefon getirmek ve e devlet telefon kaydı yaparak kullanımına başlamak artık sık görülen bir durum olmaya başladı. İmei kayıt işlemleri için geçtiğimiz yıllarda süreç biraz daha zor olduğu için telefonu pasaporta işletme işi ve telefon kayıt işlemi çok tercih edilmiyordu. Sizler için İmei kayıt ücreti 2020 ne kadar? Yurtdışından gelen telefon kaydı nasıl yapılır? konularında bilgi vermeye çalışacağız.

Ege-Akdeniz turizminin yanı sıra artık halkımız yurt dışı turlar ve tatil dönüşleri sonrasında yurtdışından telefon almak alışkanlıklar arasında yerini aldı. Tabi yurtdışından gelen telefon kaydettirme işlemlerinin nasıl yapıldığı ve e devlet imei kayıt işlemlerinin nasıl yapılacağı konusunda açıklayıcı bilgiler vermeye çalışalım. Geçtiğimiz yıla ait 2016 imei kayıt ücreti yazımız faydalı olabilir.

İmei Kayıt Ücreti 2020 – Yurtdışından Gelen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurt dışından telefon getirme işi yapan birisi için önem arz eden konulardan biri olan telefon pasaport kaydı işlemidir. Yurt dışından telefon getiren tüketici Pasaporta telefon işletmek için 2020 yılında ödeyeceği ücret Resmi Gazete’de açıklanan rakamlara göre 2020 İmei kayıt ücreti adı altında 1838,00 TL telefon için harç ödenmesi gerekmektedir.  e devlet imei kayıt işlemleri konusunda bilinmesi gerekenleri ise aşağıda maddeler halinde sıralamaya çalışalım;

Yurtdışından gelen telefon kaydı yani e devlet telefon kaydı nasıl yapılır?

Yurtdışından telefon getiren tüketici için ilk yapılması gerekenlerden biri olan IMEI numarasını öğrenmek olacaktır. IMEI numarasını öğrenmek için (*#06# ) tuşlarını kullanarak IMEI numaranızı öğrenebilir siniz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yurtdışından telefon almak isteyen ve sonrasında yapılacak telefon pasaport kaydı işlemleri için açıklanan bilgiler ise şu şekilde;

 • Yurtdışından telefon getirenler için telefon kayıt işlemi için yasal süre 60 gün iken, imei kayıt süresi 120 gün olarak revize edilmiştir. Ülkeye giriş yaptıktan sonra 120 gün içinde imei kayıt işlemi için başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Eğer 12 gün içinde telefon kaydettirme işlemi yapılmaması halinde telefon iletişime kapatılmaktadır. İmei numarasına sahip tüm cihazlar (akıllı telefonlar, laptoplar vs) 120 gün içinde kayıt yapılmalıdır.
 • Yurt dışından telefon getirme işlemi yapan tüketici e devlet telefon kaydı işlemleri için gerekli evrakları tamamlayarak, e devlet imei kayıt işlemini gerçekleştirir. Sonrasında edevlet üzerinden kayıt hakkı için sorgulama yaparak imei kayıt ücreti 2020 yılı için 1.838,00 TL harcını ödeyerek kayıt işlemlerini gerçekleştirir.
 • E devlet imei kayıt işlemleri için, kayıt yapacak olan tüketici kendisine dair bilgileri e-devlet üzerinden sisteme giriş yapar.
 • E devlet telefon kaydı için yapılan başvuru esnasında belge talep edilmeden bilgi girişi ile yapılmaktadır.
 • Yurtdışından telefon getiren ve telefon kaydettirme işlemi yapacak olan kişinin, geçtiğimiz 2 yıl içerisinde pasaportuna herhangi bir cihaz kaydı yaptırmamış olması gerekmektedir. Ek olarak Ülkeye giriş yaptığı tarih itibariyle 60 günü geçmemelidir.
BUNUNLA İLGİLİ:  2017 Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenecek? Emlak Vergisi Hesaplama
imei kayit ucreti 2018
2018 İmei Kayıt Ücreti
yurtdisinden gelen telefon kaydi 2017
2020 İmei Kayıt Ücreti

Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 31.01.2008 th ve 2981 sayılı açıklama gereği 01.02.2008 itibariyle 2 yıl içinde sadece 1 adet yurtdışından telefon getirme işlemi yapılarak kayıt işlemi yapılacağı belirtilmektedir. Bunun yanı sıra 6322 sayılı Kanun gereği ilgili maddesi için tüketici yurt dışı seyahati yada tatili sonrası yurtdışından gelen telefon için imei kayıt ücreti 2020 işlemleri ve harç tutarı için yaptığı açıklama ise şu şekilde;

” Ticari bir mahiyeti olmadan, yolcunun kullanımı için yurtdışından gelen telefon için alıcısı bulunan telefon yada telsiz cihazları için kullanım izni başvurusu yapılmadan bu harç tutarı ödenmek zorundadır. Elektronik kimlik bilgisini kayıt altına alırken yapılacak başvuru sırasında harç tutarının ödenmiş olması ve dekontun ibraz edilebilir olması gerekir.

Eğer bu harç tutarı ödenmedi ise ise telefon kayıt işlemleri gerçekleştirilmez. Harç ödenmediği halde imei kayıt ücreti 2019 işlemleri gerçekleştirilen telefon Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından kapatılmaktadır. Yurtdışından gelen telefon kaydı için kullanım harcı ödenmez ise yüzde 50 fazlası ile ilk kayıt tarihi itibari ile 6183 sayılı kanun gereği belirtilen gecikme zammı tahsil edilmektedir. Bu tahsilat yapılmadığı takdirde yurtdışından gelen cihaz kullanılamaz.”

cep telefonu harcı hangi bankaya yatırılır
E devlet Telefon Kaydı

Bu bilgiler ışığında 2020 imei kayıt ücreti, 2020 imei kayıt ücreti, telefon kaydettirme, yurtdışından telefon almak isteyenlerin bilmesi gerekenler, yurtdışından telefon getirenler için imei kayıt ücreti, yurtdışından gelen telefon kaydettirme, imei kayıt ücreti 2020 bedeli gibi bir çok konuda bilgi vermeye çalıştık. Yurtdışından telefon getiren tüketici için vakit kaybetmeden kayıt işlemlerini yapması önem arz etmektedir.

About Author

Finansçı

41 Comments

 • Yurtdışından telefon getirmek bir dert birde nu telefonu kaydettirme isi ayrı dert. Yıl sonu gekmeden halledebilir umarım yoksa haybeden para vericem

 • yurtdışından gelen telefon kaydettirme işlemleri, bu harçlar olmasa çok daha iyi olacak. zaten ülkemizde cep telefon fiyatları yeteri kadar pahallı telefon kaydettirme işlemi içinde imei kayıt ücreti adı altında para ödüyoruz. Yani sürekli vergi vergi nereye kadar gidecek insanların alım gücü düşmeye başladı bile.

 • Yurtdışından telefon getirdiğine pişman oldum arkadaş bu tutara ek birşeyler daha cikarmislar diye okudum. Semerle seksene geldi bu telefon kaydettiren islemiii

  • yurtdışından telefon almak isteyenler bir kez daha düşünecek o zaman. e devlet telefon kaydı yapıcan üstüne imei kayıt ücreti falan derken telefon kaydettirme işlemi pişmanlık haline geliyor:)

  • Bana kalirsa harclari dahada yukseltsinler.Yok oyle 3 kurusa 5 ekmek.

 • Telefon kaydettirme işlemi bu kadar karisik olmamalı bence. Yurtdışından gelen adam havaalanında kaydını yaptırıp telefonu kullanabilmeli. Zaten yurtdışından telefon getirmek kotalı bubkadar karışik işlere ne gerek var.

 • Yurtdışından telefon getirmek ne kadar mantıklı tartışılır. Eğer illa çıktığı gün telefonu alma gibi bir durumunuz yoksa zaten birkaç ay içinde yurtdışından aldığınız telefonun fiyatı vergisi, harcı falan derken aynı paraya geliyor. Birde sorun çıkması durumunda muhattap bulamama riski de üstüne eklenince, yurtdışından telefon getiren kişi çok avantajlı olmuyor. Bende hesabını yapınca yurtdışından telefon getirme işinden vazgeçtim.

  • Ne alakasi var 1.ucuza geliyor kayitini yaptirsanda 2.muhattap bulmama ne alaka zaten urrtici firma sana global 1 sene garanti veriyo ulkemizde garanti sozlemesi 2 sene oludugu icin vergiler yuksek yani sen 2 sene garanti islemini uzattirabiliyomusuh bilmiyorum ama uzattirmaya kalksan yurt disindan aldigin fiyatla tr fiyati kafa kafaya bu kadar ağlamayin lutfen

 • Bi yazi yazmissiniz adamin beynini yakiyosunuz . ayni şeyleri yazip yazip uzatinca dahami ilgi çektiğini veya aciklayici olduğunu düşünüyorsunuz ? Bikadar olmaz ya .

  • katılıyorum

   • ayyyynen

  • Merhaba,
   Sizlerin görüşleri bizler için önemli olup, kullanıcı tarafından arama yapılan kelimeleri makale içinde belirtmeye çalıştığımız için bu tarz durumlar söz konusu olabiliyor. Bundan sonraki makalelerde sizler için daha fazla özen gösterilecek olup anlayışınız için teşekkür eder, iyi akşamlar dileriz.
   Saygılarımızla.

   • 2 ay içinde yurt dışına çıkış yapan pasaporta kayıt yapilabilir mi. .yoksa hiç çıkış yapmamasimi gerekiyor..

    • Merhaba,
     Kayit yapılacak pasaportun 2 ay içinde yurt disina cikmis olmasi gerekmektedir.
     Saygilarimizla.

  • E devlet uzerinden yapılabiliyor. Parayi da online olarak internet üzerinden kayıt esnasında odeyebiliyorsunuz.

   • işlemlerin hepsini online olarak internet üzerinden yapılabiliyor mu yani ?

 • Yurtdisindan getirilen cihazlarin kayit islemi yapilir..

  Facebook Gokhan Kayitci
  Istagram Gokhan kayitci
  Whatsaap +————

  • merhaba gökhan kayıtcı samsung j7 kayıt yaptırmak istiyorum
   yardımcı olabilirmisinz

   • Bana ulas gokhan kardes. berkay…@gmail.com

    • Arkadaşlar bana mail atmayın.

  • Selam bana sace pasaport lazim yardimci olursan sevinirim

   • Yurtdısından geldım pasaportum var

    • telini yaz görüşelim.

 • Selam kardeşim benim bi tane i phone 6 plus um var ve kayıt yaptırmak istiyorum toplam ne kadar ödeme yapmam gerekiyor

 • merhaba arkadaşlar yurt dışından telefon getirteceğim ama getirecek olan kişi alman vatandaşı benim ise pasaportum yok onun pasaport numarasıyla getirtebilir miyim ime ücreti 149.20 TL bunun haricinde ücret ödeniyor mu ve bu kayıt işleminden sonra kullanım sürelimi süresiz mi mail adresime de yanıt yazarsanız sevinirim teşekkürler ertemur1978@hotmail.com

 • Eskiden pasaport suresi 30 gunu gecmemesi gerekiyordu o sure uzatildi mi bilgisi olan var mı? Bu 120 gün kaydetme süresi var diye biliyorum peki pasaport için ülkeye son geliş tarihi süresi nekadar acaba?

  • İmei kayıt ücreti yatırmakla bitse bu işler. Çok teferrüat lı işlem haline gelmiş yurt dışından gelen telefonu kaydettime mevzuları.

 • Merhaba, eğer 120 gün içerisinde telefon kaydedilmezse daha da kaydedemiyor muyuz ?

 • Sırasıyla ne yapmamız gerektigini yazsaydınız daha iyi olurdu…Gazete haberine benzemis yazınız…

 • kayit acmak icin basvuru yaptik. harcligi ödedik 2 yil suresi dolmadigi icin islem gecersiz diye mesaj gonderdiler. Para iadesinin olmayacagi soylendi. Pasaportun sahibine sorduk dogru dedi. 2 yillik sureyi bilmiyormus. Ama burada para iadesinin yapilmasi gerekmizmi? Kanunmu bu sekilde yoksa kayiti yapan kisi bizimi dolandiriyor ?
  konu ile ilgili bilgisi olan emutlu2984@gmail.com adresine mail atabilirmi?

 • sa beyler bi telefoncu 50tl karsılıgında benden e-devletime erişmek ve e-meil yurt dısından gelen cihaz kaydını yapıp bana 50tl kazandırmak istedigini beyan etti sdc istedigi tek sey e-devletin giriş ve şifresini söylüyorsn gözünün önünde cihaz kaydedip tekrar geri cıkıs yapıyor her götürdügüm e-devlet kişi başına 50tl veriyor sizce bunun dalgası nedir rica etsem faceden msj olarak ayrıntlı olmasda kısaca aydırıcak biri Eyvallah.,
  www. facebook. com / MustaFa3s

 • 2018 yili icin
  1 – internet ten imei kayit ucreti veya telefon kayit ucreti 170.70 tl yatiriyorsunuz.
  2- kayit olunacak pasaport sahibinin e devletine girip telefon ime kayit bulun bilgileri doldurun bu kadar.

  • 170 tl mi değişecekti mi fiyatlar ?

 • Yurtdışından gelen telefon kaydı pasaportsuz hiç bir işe yaramıyor maalesef. Yurtdışından gelen telefon kaç günde kapanır diye araştırmak zorunda kaldım telefonumdan ne zaman ayrılacağımı anlamak için:( Tabi süre dolunca yurtdışından gelen telefon kapandı nasıl açılır diye başladım araştırmaya:) Pasaport yok telefonu nasıl kaydettirilir diye biraz daha detaylı araştırma yapmalıymışım. Başkasının pasaportuna telefon kaydettirme için uğraşayım dedim ama iş işten geçmiş. Elimde o kadar para verdiğim halde çocuklara oyuncak olan telefondan başka bir şey kalmadı işin özü..

 • e devlet imei kayıt ücreti diğer vergiler gibi zamlanmıyor en azından. O yüzden yurtdışı telefon harcı 2018 yılında beklenen seviyelerde bence. İmei kayıt ücreti nereye yatırılır konusunda biraz daha detay bilgi verseniz çok daha iyi olurdu sadece bunu belirtmek isterim.

 • Ankarada master yapacak bir öğrenciyim. Yurt dışında iş yerimden ödenişsiz izin aldım ama iş telefonumun devamlı açık olmasını şartını talep etti iş verenim. Haliyle şahsi ve iş telefonumu da Türkiyeye getirdim. Her bir telefon 5-6 senelik eski modeldir. İkisinin toplam fiyatı 500 lira bile etmiyor. 170×2=340 lira vergi mi ödemem gerekecek bu telefonlara? Ne adaletsiz bir yasa bu! 6000-7000 değeri olan telefona da ayni vergi, 300 lira değeri olan telefona da ayni vergi? Ne kadar zekice düşünülmüş bir şey bu?!!

  • Merhaba,
   Evet vergi düzenlemesi genel olduğundan model fark etmeksizin ödenmesi gerekmektedir.
   Saygılarımızla.

 • IMEI kayıt ücreti 2019 bedelini halletmek için yardımcı olabilicekmi birileri varmı?

 • imei kayıt ücreti 2019 yılında çok arttırıldı. İnsanlar yurtdışından telefon getirmesin diye herşey yapılıyor yani

 • IMEI kayıt ücreti 2020 yilinda şişti de şişti. IMEI kayıt ücreti 2021 yilinda ne kadar olacak düşünemiyorum cidden.

 • Merhaba,
  yurtdışında yaşıyorum. Burada kullandığım telefonumla Türkiye’ye ziyarete geldiğimde kayıt ettirmediğim telefonumu kullanabiliyorum. Peki 3 ay ya da 5 ay sonra tekrar Türkiye’ye ziyarete geldiğimde telefon kayıt ettirme süresi benim için sıfırlanmış oluyor mu? Yani kısa süreli ziyaretlerimde Türkiye’de telefonumu rahatça kullanabiliyor muyum kayıt ettirmeden?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir