1 March 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Kasım 2020 Kira Artışı Ne Kadar Olmalı?

Kasım 2020 Kira Artışı Ne Kadar Olmalı?

Her ayın üçüne denk gelen günde Türkiye İstatistik Kurumu (Tüik) tarafından açıklanmakta olan Üfe ve Tüfe rakamları nezdinde kira artışına ait oran belirlenmektedir. TÜİK tarafından açıklanan Ekim 2020 Üfe- Ekim 2020 Tüfe verilerine göre Kasım 2020 kira artışı hesaplama nasıl yapılır? açıklamaya çalışalım. 2019 yılına kadar üretici fiyatlarına göre belirlenirken bundan sonra kira artış oranı Tüfe fiyatlarına göre belirlenmeye başladı.

Ev sahibi ve kiracı arasında düzenlenmekte olan kira kontratı ‘na istinaden belirlenen kira artış oranı konusunda mutabakat sağlanması durumunda, sözleşmenin bittiği dönem itibariyle anlaşmaya varılan oran ile kira artışı gerçekleştirilir. Fakat kira sözleşmesinde herhangi bir oran belirtilmez ise her ayın üçünde Tüik tarafından açıklanmakta olan Tüketici Fiyat Endeksi ve Üretici Fiyat Endeksi verilerine göre o ayın kira artış oranı belirlenmektedir.

Kasım 2020 Kira Artışı Ne Kadar Olmalı? Ekim 2020 Üfe ve Ekim 2020 Tüfe rakamları

2018 yıl sonuna kadar Tüik tarafından açıklanan verilere göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre kira artışı uygulanacağı belirtilirken, Yargıtay tarafından bu konuda yapılan açıklamalarda Üretici Fiyat endeksi on iki aylık ortalamaya göre kira artışı yapılması gerektiği belirtilmekteydi. Ve son değişikliğe kadar kira artışı konusunda yargıtay ‘ın kararı bağlayıcı olduğu için bu oran kullanıldı.

Fakat 18.01.2019 tarihli 30659 sayılı Resmi Gazete içerisinde “7161 Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair Kanun gereği, Türk Borçlar Kanunu 6127 sayılı Yargı hizmetlerinin hızlandırılması amacı ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunda yapılan değişiklik gereğince;

Resmi Gazete ‘de belirtilen kira artışı hesaplama yöntemi, bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek şartıyla geçerli olacaktır denilmektedir. Kira artış oranı hesaplama yapacak olan kiracı yada ev sahibi 2020 Ekim Tefe Tüfe oranlarını kullanarak kira zammı konusunda mutabakata varmalıdır.  Kira artış oranı 2020 yılında olan tüketici kira artış hesaplama için belirttiğimiz yargıtay ‘a göre kira artış oranları bilgisini kullanması gerekmektedir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Döviz Ve Altında Kambiyo Vergisi Düşürüldü!

2020 Kasım Kira Artışı İçin;

 • Tüik tarafından açıklanan Ekim 2020 (Üfe) Üretici Fiyat Endeksi ve Ekim 2020 (Tüfe) Tüketici Fiyat Endeksi bir diğer tabirle Ekim 2020 Tefe Tüfe oranlarına ait dönemsel değişimin detayını ekte bulabilir siniz.

Tüik Tüfe Ekim 2020 (Tüketici Fiyat Endeksi-TEFE)

 • Bir önceki aya göre değişim oranı: %2,13 artış,
 • Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim oranı : %10,64
 • Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı : %11,89
 • On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı : %11,74 artış

Tüik Üfe Ekim 2020 (Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi-TÜFE)

 • Bir önceki aya göre değişim oranı : %3,55arttı
 • Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim oranı : %17,48
 • Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı : %18,20
 • On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı : %9.11 artış

Kasım 2020 Kira Artış Oranı

Yukarıda belirtilen Tüik verilerine göre tefe tüfe 2020 Ekim ayı oranları ve Resmi Gazete ‘de yayınlanan yönetmelik gereği yüzde 11,74 kira artışı yapılması gerekmektedir. 2020 Ekim ayı kira zam oranı üzerinden tekrar geçmek  gerekir ise standart kira kontratı yapan tüketici için % 11,74 Kasım 2020 kira artış oranı ‘nı kullanması gerekmektedir. Son üç aya ait kira artışı konusunda ekteki yazılarımız aylık değişimi kontrol etmeniz için faydalı olacaktır.

Kasım 2020 Kira artışı nasıl hesaplanır örnek ;

2.000 TL kira ödeyen kiracı, 2020 Kasım kira artışı olarak Kasım ayında yapacağı kira artış oranı sonrasında 2.234,80 TL ödeme yapması gerekmektedir.

Kasım 2020 İşyeri kira artış oranı

İş yerleri için yapılacak olan kira artışı ise Tüik tarafından açıklanan Tüfe oranları ile yapılmakta olup, %11,74  yeri Kasım 2020 kira artışı yapılması gerekmektedir. Fakat iş yeri için yapılan kira sözleşmelerinde konut kiracısına göre daha kapsamlı ve sözleşme formatında hazırlanmakta olup, iş yeri kiracısı ve işyeri sahibi tarafından ortak belirlenecek orana göre, Üfe oranları ile yada Tüfe oranları ile kira artışı yapılacağı konusunda anlaşmaya varılan oran ile kira artış oranı uygulanması gerekecektir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Okullardaki 15 Tatil süresi 30 güne mi çıkıyor?

Kasım 2020 İş yeri kira artışı ‘nı örnek ile açıklamak gerekir ise;

2.000 TL kira ödemekte olan iş yeri kiracısı üzerinden hesaplamak gerekir ise, 2020 yılının Kasım ayında uygulayacağı kira artışı sonrasında 2.234,80 TL olarak işyeri kira artışı ödemesi olarak kira artışı yapması gerekecektir.

Kira Kontratı – Kira Sözleşmesi İndir

Yeni kira kontratı yapacak olan ev sahipleri yada kiracıların kullanabilmesi adına kira sözleşmesi konusunda ekteki formatı kullanabilirsiniz. Yargıtay ‘a göre kira artış oranları artık hesaplanmamakta olup kira artış hesaplama yöntemi değişikliği ile Resmi Gazete ‘de yayınlanan yönetmelik değişikliğine göre kira artışı yapılmaktadır.

Kira Sözleşmesi Örneği

About Author

Finansçı

8 Comments

 • Belirtilen kira artış oranına uymayan öyle çok ev sahibi var ki umarım adaletli artışlar yapılıyordur mülk sahipleri tarafından

 • Ev sahibi ve kiracılar tarafından öğrenilmesi gereken bilgiler artış oranını fazla bulduğumu da belirtmek isterim

 • Kıracılar mahdur edılmesın

 • Kasım 2020 kira artışı da diğer aylardan farklı değil. Hep kiracıyı zor durumda bırakacak şekilde yüksek. Kiracının işi zor .

 • Gelir gider dağılımı göz önünde bulundurulduğunda yapılan yada yapılacak olan kira zammının çok daha makul düzeyde olması gerektiğini düşünenlerdenim

 • Ev sahibi ve kiracılar tarafından öğrenilmesi gereken bilgiler

 • Bu zamanda kiracı olmak gerçektende zor.

 • Umarım pandemiden sonra bu oranlar azalır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir