Banka kullandığım kredinin faiz oranını düşürüp, yükseltebilir mi?

Banka kullandığım kredinin faiz oranını düşürüp, yükseltebilir mi?

Günümüzde artık kredi çekmeyen kalmadı diyebileceğimiz bir durum oluştu. Sürekli tüketim yapan bir millet olduğumuz için paramızın yetmediği yerde kredimizi konuşturabiliyoruz. Kimisi ihtiyaçtan, kimisi para biriktiremediğinden, kimisi arkadaşına, kimi öğrenim için kredi kullanabiliyor.

Kredi ihtiyaçla eş değer bir kavram haline geldiği için her hangi bir şeye ihtiyaç duyduğumuzda paramız yoksa çok kısa sürede kredi çekebiliyoruz. Artık bankalar bir adım öne geçebilmek adına ödemelerini düzenli yapan kişilerin kkb kayıtlarına göre hazır limitler oluşturarak çok kısa sürede kredi işlemlerini gerçekleştirebilir bir duruma getirdiler. Neden bu kadar kredi çekiyoruz kısmına girmeyeceğim çünkü o kısım çok uzun bir konu.

Banka kullandığım kredinin faiz oranını yükseltebilir mi?

Daha önceden kullanmış olduğunuz bir kredi var ve piyasa koşulları iyiye gitmediği için Banka’ lar faiz oranlarını yukarı çekmeye başladılar bu durum sizi etkiler mi? Eğer ticari müşteri değilseniz sadece bireysel müşteri kategorisinde iseniz sizi bu durum etkilemez. Çünkü siz kullandırım esnasında belirlenen vade için bankadan bir faiz oranı alarak bunu bir ödeme planına bağlamış bulundunuz.

Ama ticari firmalar da bu durum değişebiliyor, yine bireysel gibi belli bir vade için alınan spot kredi fiyatı, o vade için geçerli olduğundan yükseltme işlemi yapılmaz. Fakat ticari müşterilerin kullanmış olduğu Rotatif kredi olarak adlandırılan genelde 6 aylık vadeler ile revize edilen krediler de faiz artışları sonrası müşteri faiz oranları da aynı oran da artış gösterebilmektedir.

Banka henüz kullanmadığım konut kredisinin faiz oranını yükseltebilir mi?

Banka güncel piyasa koşullarına istinaden sizlere fiyatlama yapmakta olup, genelde verdikleri fiyatları haftada bir revize etmeye çalışırlar. Ama olumsuz bir durum olmaması durumunda bu tarih daha uzun tarihler içinde de kullandırılabilir. Konut kredisine başvurdunuz süreç uzadığı için kullandırım gecikti, bu dönemde Banka kullandırım için aldığım faiz oranını arttırabilir mi diye sorabilir siniz.

Banka henüz sizinle sözleşme imzalamadığı ve kullandırım gerçekleşmediği için kullandırım faizlerinde yükseltme işlemi yapma yetkisine sahiptir. Ama mortgage kredilerinde bankaların bizlere vermiş olduğu sözleşme bilgi formu elimizde olduğu halde Banka farklı bir faiz oranı yansıtmak isterse elinizdeki form faiz oranı artışını engelleyecektir. Ticari firmalar içinde bu durum daha esnek olduğu için kullandırım yapılana kadar faiz oranlarının değişme ihtimali mevcuttur.

 

8 Yorumlar

 1. Onur TOK 27 Ekim 2017
  • Finansçı 27 Ekim 2017
 2. Ahmet yavaş 9 Şubat 2018
  • Finansçı 10 Şubat 2018
 3. Yücel 31 Ağustos 2018
  • Finansçı 1 Eylül 2018
 4. Mahir 3 Ağustos 2019
  • Finansçı 7 Ağustos 2019

Cevap Ver