14 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Kredi Taksitini Erken Ödemek Ne Kadar Avantajlı?

Kredi Taksitini Erken Ödemek Ne Kadar Avantajlı?

Hepimiz malum geçim şartlarının zorlukları yada bir mal mülk edinmek istediğimizde kredi için Bankaların kapısını çalarız. Peki krediyi aldıktan sonra elimize biraz para geçtiği anda aklımıza ilk gelen Vadesi gelmemiş kredi borcu ödeme yapabilir miyim? yada kredi taksitini erken ödeme yaparsam faiz indirimi olur mu? sorusu olur. Evet faiz indirimi olur ama sizden daha çok bankanın avantajına olacak şekilde.

Sizlere bu makalemizde tüketici tarafından doğru bilinen bazı yanlışlardan bahsetmeye çalışacağız. Anlatacağımız püf noktaları okuduktan sonra belki de bir taksit az ödemenizde fayda sağlamış olacağız. Makale içerisinde sizler tarafından google ‘da sorulan soruları da kullanarak anlatmaya çalışacağız.

Kredi Borcu Erken Ödenir Mi? Kredi Borcunu Erken Ödersem Ne Olur?

İlk defa kredi kullanan biri tarafından öğrenilmek istenen soru ile başlayalım. Kredi borcu erken ödenir mi? Evet kredi borcu erken ödeme yapılabilir. Kredi borcunu erken ödersem ne olur? diye soranlar için, kredi taksitini erken ödeme yapmak tüketiciye belirli bir ölçüde faiz indirimiyle maddi fayda sağlar ama ne kadar?

Kredi Taksitini 1 Ay Erken Ödeme Yapabilir Miyim? Erken Ödemede Kredi Ne Kadar Düşer?

İlk soru olarak kredi taksitini 1 ay erken ödeme yapabilir miyim? Evet kredinizin dilediğiniz kadar taksitini erken ödeyebilir siniz. Ama asla tek tek kredi taksitlerini ödemenizi önermiyoruz. Birazdan tüketici için daha çok avantaj sağlayan modeli de sizlere ileteceğiz. Erken ödemede kredi ne kadar düşer? Erken ödeme yapılan taksite ait anapara tutarı üzerinden erken ödediğiniz gün kadar faiz indirimi sağlanır. Bu rakamda çok yüksek olmayacaktır.

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme Cezası Var Mı? 

İhtiyaç kredisi erken ödeme cezası var mı? yada taşıt kredisi erken ödeme cezası var mı? Hayır tüketici ve taşıt kredilerinde erken ödeme cezası tahsil edilmez. Ticari firmalara kullandırılan ticari ihtiyaç kredilerden değişkenlik göstermekle beraber bazı bankalar tarafından erken ödeme cezası olarak tahsilatlar yapılmaktadır. Hakem heyetleri tarafından iadesine onay verilse de konut kredilerden de erken ödeme cezası uygulanmaktadır.

Kredi Taksitini Erken Ödemek Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi taksitini erken ödemek kredi notunu etkiler mi? Hayır kredi taksitini erken ödeme yaparsanız kredi notunda ekstra bir fayda sağlamaz. Kredi notunu etkileyen en önemli faktörlerden biri borcun gününde tahsil edilip edilmemesidir. Kredi notunun artması amacıyla erken ödeme yapılmasına gerek yoktur.

BUNUNLA İLGİLİ:  Yurt dışına yaptığım transfer için muhabir masrafı ödemek zorunda mıyım?

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme Faiz İndirimi Hesaplama

Bunu örnek üzerinden açıklarsam daha faydalı olacaktır. 10.000 TL 36 ay vadeli %1,99 faiz oranı ile bir kredi çektiğinizi düşünelim. İlk taksiti 15 gün erken ödemek istiyorsunuz mesela, erken ödeme yapmanız durumunda alacağınız indirim ilk taksitte yer alan anapara tutarı üzerinden hesaplanır. İlk taksitin anaparası 178.39 olduğu için 199,00 TL faizden sadece 1,77 TL indirim alarak ödeme yapabilir siniz. Fakat 1 taksitten fazla ödeme yapacaksanız bu yolu sakın denemeyin..

Kredinize Birden Fazla Taksit Erken Ödeyecekseniz Ne Yapmalısınız? (Mutlaka Okumalısınız!!)

Biraz öncede belirttiğim gibi eğer birden fazla taksite erken ödeme yapmayı planlıyorsanız sakın ödeme ekranına girerek tek tek ödeme yapmayın. Uygulanacak indirim tutarları çok az olacağından faydadan çok zarar etmenizi sağlar. Yine yukarıda belirtiğim 10.000 TL kredi üzerinden 4 taksit erken ödeme yaptığınızda hangi durumda ne kadar kazancınız olduğunu kredi erken ödeme hesaplama yaparak anlayalım. (Taksit tutarı 417,19 TL)

Örnek seçtiğimiz ödeme tablosuna göre toplamda 4 taksit için 1.668,76 TL ödeme yapacak iken 1.taksit için 1,77 TL, 2.taksit için 5,45 TL, 3.taksit için 9,30 TL, 4.taksit için 13,34 TL indirim ile toplamda 29,86 TL faiz indirimi kazanarak toplamda 1.638,90 TL ödeme yaparsınız. Peki bundan çok daha fazla faiz indirim kazanmak için ne yapmalıydınız?

Banka personeline elinizde 1.668,76 TL olduğunu, erken ödeme yapacağınızı ve ödeme tablosuna balon ödeme (ara ödeme) girilmesini talep etmelisiniz. Normalde tabloda toplam ödeyeceğiniz faiz tutarı 4.182,23 TL iken ayrı ayrı ödeyeceğiniz 4 taksit tutarını ilk taksite balon ödeme olarak koyduğunuzda toplamda faiz kazancınız 507,56 TL olacaktır. Aylık ödeme taksitlerinizde 53,16 TL düşerek 364,03 TL olacaktır. Tek tek taksit erken ödeme işlemlerini unutmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde bankalara daha fazla faiz kazandırmaktan başka bir şey yapmamış olursunuz.

Kredi Ara Ödeme Mantıklı Mı? Ara Ödemede Faiz Düşer Mi?

Yine sizlerin farklı sorularıyla devam ediyoruz. Kredi ara ödeme nasıl yapılır? Kredi ara ödeme yapınca ne olur? Üst başlıkta da bahsettiğimiz bir kaç taksiti peş peşe ödemektense daha fazla faiz indirimi kazanabilmek için ara ödeme yada balon ödeme yapabilirsiniz. Banka personeline ödeme yapmak istediğiniz tutarı ileterek ödeme tablosunu güncellemesini talep etmelisiniz. Bu durumda daha fazla anapara ödemesi yapılacağından ödeme tablosunda gözle görülür bir faiz azalacaktır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Katılım Bankaları Şube ve Personel Sayıları Ne Kadar?

Yine bir diğer soru, Ara ödemede taksit düşer mi? Eğer talep etmeniz durumunda tabloda taksit sayısı da düşürülebilir. Fakat ilk kullandırım için tahsis yetkililerinin vade onayı olduğundan vade değişikliğinde onay gerekebileceğini ve tablo değişikliği için ücret talep edilebilir. Aynı vadede anapara tutarlarını arttırarak ara ödemeler yapılması durumunda sonraki taksit tutarları azalacağından sizi yormayacaktır.

Kredi Erken Kapatmak Avantajlı Mı?

Tüketici açısından eldeki mevcut bakiye ile kredinin bir kısmı kadar bakiyeniz varsa ara ödeme yapmak, fakat tüm riski kapsayan bir bakiyeniz olması durumunda kredi erken kapatmak büyük avantaj sağlamaktadır. Hele birde krediyi bir kaç ay içinde kapatabilirseniz en az 1 yıl içerisinde ödenen o yüksek faiz bakiyesinden kurtulma şansınız olur.

Yine arama yapılan sorulardan ihtiyaç kredisini erken kapatırsam ne olur? Kredi erken kapatılırsa çok daha az bir faiz ödeyerek maddi olarak avantaj sağlarsınız. Kredi erken kapama cezası herkesten alınıyor mu? Hayır. Ticari müşteriler dışında kalan gerçek kişilere ait ihtiyaç ve taşıt kredilerinde kredi erken kapama cezası alınmaz.

Kredi Erken Kapatma Hesaplama

Kredi borcunu erken kapatma nasıl yapılır? ve Kredi kapatmada ne kadar indirim olur? sorularını bu başlıkta anlatmaya çalışalım.  Banka şubesine iletilecek kredi kapama talimatı ile yada gönderilen tutarın işlem açıklamasına kredi kapama yazılması suretiyle kapama için aksiyon alınabilir. Ama yine de tedbiren banka yetkilisine sözlü olarak da iletmeniz faydalı olur. Aksi takdirde fark edilmez ve tek tek taksitler vadesinde ödenmeye devam eder.

Kredi erken kapatma hesaplama için çektiğiniz 10.000 TL kredi için 7.500 TL anapara borcunuz kaldığını varsayalım. Ve son ödediğiniz taksit tarihinden de 15 gün geçmiş olsun. Hesaplama formülü; (Anapara X Faiz oranı X Son taksit ödeme günü) / 3.000 yani 7.500*1,99*15/3.000= 74,63 TL faize ek olarak %15 Kkdf ve %5 Bsmv eklenir. 74.65+11,19+3,73+7.500 =7.589,99 TL olarak kredinizi kapatabilirsiniz.

Tabloda kalan faiz rakamı ve vergiler toplamından 89,99 TL ödeyeceğiniz faiz+vergi  rakamlarını çıkarırsanız toplamda ne kadar kar ettiğiniz hesaplayabilirsiniz. Kredi erken kapatmak avantajlı mı diye soranlar olabilir. Kredinin başlarında kapatabilirseniz ilk taksitlerde ödenen yüksek faiz rakamlarını ödemeden kurtulabilir siniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Boris Johnson'ın büyük dedesi" Ali Kemal" kimdir?

erken odeme,kredi taksiti,kredi taksidi

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Kaldırıldı Mı?

Bir çok mecrada konut kredisi erken ödeme cezası kaldırıldı diye haberler okuduk. Yargıtay ‘dan bu konuda emsal teşkil edecek şekilde karar çıkmış olup hakem heyetleri tarafından daha önce konut kredisi erken kapama sonrası alınan ceza rakamları iade alınabilmektedir. Farklı bir soruda Konut kredi ara ödeme mantıklımı? Ödeyeceğiniz ceza rakamı totalde ödeyeceğiniz faiz rakamında düşük ise her zaman mantıklıdır. Tereddüt edilen durumlarda BDDK internet sitesini ziyaret edebilir siniz.

Soru Cevaplar:

 • Kredi taksidi erken ödenirse ne olur? Taksit tablosunda yer alan anapara tutarı üzerinden faiz indirimi sağlarsınız.
 • Kredi taksitini erken ödeyince ne olur? Taksit tablosunda yer alan anapara tutarı üzerinden faiz indirimi sağlarsınız.
 • Kredi taksidini fazla ödeme yaparsam avantajlı olur mu? Taksit tablosunda yer alan anapara tutarı üzerinden faiz indirimi sağlarsınız.
 • Vadesi gelmemiş kredi borcu ödeme yapılır mı? Evet kredinize erken ödeme yapabilirsiniz.
 • Erken ödeme komisyonu nedir? Bankalar tarafından konut kredilerinde ve bazı ticari kredilerinde erken ödeme yapılması durumunda tahsil edilen bedeldir.
 • Akbank kredi erken kapamada ücret alır mı? Kredinin içeriğine göre ücret alınabilmektedir.
 • Garanti kredi taksit erken ödeme cezası var mı? Kredinin içeriğine göre ücret alınabilmektedir.
 • Ziraat Bankası kredi erken kapama nasıl yapılır? Müşteri talimatınız ile yada kredi kapama için gönderilen eft ‘nin açıklamasına kredi kapama yazarak kapama sürecini halledebilirsiniz.
 • Kredi ödeme günü geçerse ne olur? Krediniz gecikmeye girer, kredi notunuz düşer. Yasal mevzuatta belirtilen süre içerisinde ödenmemesi durumunda takip süreci başlatılacaktır.
 • İhtiyaç kredisi ara ödeme hesaplama nasıl yapılır? Ara ödeme yapacağınız tutar tabloda güncelleme yapılacağından bankanız tarafından bu bilginin alınması daha doğru olacaktır.
 • Kredi taksit erken ödeme indirimi nasıl hesaplanır? Makalemiz detayında taksit bazında erken ödeme nasıl hesaplanır açıklamaya çalıştık.
 • Kredi taksidini vadesinden önce ödemek karlı mı? Vadesinde ödeyeceğiniz rakamdan avantajlıdır. Fakat diğer detaylarından makalemizde bahsettik.
 • Kredi erken ödeme indirimi ne kadar? Kredi erken ödeme indirimi ödeyeceğiniz taksit bilgilerine göre değişkenlik gösterir. Makalemizde örnek ile açıklama yapıldı.
 • Konut kredisi erken kapatma hesaplama nasıl yapılır? Makalemizde belirttiğimiz kredi erken kapatma başlığından hesaplayarak, bu bakiyeye anapara üzerinden kalan vadeye göre ceza rakamı eklenmesi gerekmektedir.
About Author

Finansçı

5 Comments

 • Ev yada araba almak istendiğinde düşündüğümüz tek tek kredi çekebilir miyim ve faiz tutarı ne kadar olur?Mevcutta kredilerin gününde yada erken ödenmesi kredi puanına olumlu katkı sağlarken kredi gününü geçirmemek ise dezavantaj yaratır.Bu minvalde krediyi erken kapatmak yada kısmi ödeme yapılmak isteniyorsa 3 ila 4 taksit gibi ara ödeme seçeceği seçilerek kısmi faiz indiriminden yararlanılır.yine kredinizi tamamen kapatmak istiyorsanız da erken kapatma tutarını öğrenerek faiz indiriminden yararlanırsınız.

 • Vadesinden önce ödenen kredi tüketici için faydalı ama bir kaç taksiti erken ödeme yapmak avantaj sağlamaz gibi gözüküyor

 • Kkonut kredilerinin faizleri çok yüksek zorlanıyoruz ibdirime gidikse harika olcak

 • Kredi taksitini erken ödemek iyi bişi tabi ki ne kadar erken ödersek o kadar faizden düşer örneğin 300 liralık taksitin erken ödemesi 3 yada 4 lira gibi avantaj sağlar çok değil ama olsun

 • verdiğiniz bilgiler bizler için cok faydalı oluyor
  tesekkur ederim

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir