14 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Kuveyt Türk Cebim Pos Nedir? Cebim Pos Nasıl Kullanılır?

Kuveyt Türk Cebim Pos Nedir? Cebim Pos Nasıl Kullanılır?

Son dönemde Tv reklamlarında sıkça gördüğümüz Kuveyt Türk Cebim Pos konuşulur oldu. Öncelikle Pos nedir? sorusunun cevabı ile konumuza başlayalım. İngilizce yazılışı ile, Point Of Sale kelimelerinden oluşan POS, görüldüğü üzere İngilizce terimin baş harflerinden oluşur. Pos cihazı ödeme yapacağınız işletmede kart ile yapılan ödeme işlemlerinde kullanılan bir ödeme aracı olarak adlandırabiliriz.

Nakit para kullanmayan tüketiciler için kredi kartı yada atm kartının geçerliliği, kartın alışveriş tutarı için yeterli olup olmadığının kontrolü, alışverişin hangi üye işyeri ile yapılacağı, Acquirer Banka ile, hangi İssuerkart ile yapıldığı gibi bir çok bilgiyi alarak merkeze iletir. Sistemde gerekli kontroller gerçekleştirildikten sonra atm yada kredi kartından ilgili tutarı tahsil ederek ödeme işlemini gerçekleştiren bir cihazdır.

Diğer konularında üzerinden geçmek gerekir ise, Sanal Pos nedir? E-Ticaret sitelerinde yapılan alışverişlerin ödemelerini gerçekleştirmek için kullanılan POS yapısına Sanal Pos denilmektedir. Pos işin içine girdiği sürece Banka ile her daim iletişim devam edecek olup Sanal Pos içinde Banka ile iletişime geçerek Sanal Pos başvurusu yapılması gerekmektedir. Sanal Pos ücretleri için sıklıkla Bankalar tarafından USD olarak komisyon tahsilatları yapılmaktadır.

Pos ile yapılan ödeme işlemlerinde chipli kartlar ile yapılan ödemelerin dışında temassız ödeme seçeneği de kullanılmaktadır. Yazarkasa pos sürecinin devreye girmesi ile pos ‘lara ait süreçte teknoloji ile değişti. Sanal pos, temassız ödeme gibi seçeneklerde belirleyeceğiniz bir limit ile kredi kartı yada atm ‘yi pos makinesine takmadan temassız şekilde ödeme yapabilir siniz. Şimdi de Kuveyt Türk Cebim Pos nedir? bu konuya değinelim.

Kuveyt Türk Cebim Pos Nedir?

Kuveyt Türk Cebim Pos, adından da anlaşılacağı üzere cep telefonuna yüklenen bir yazılım ile pos cihazı olarak kullanılmaya imkan sağlamaktadır. 3D Secure ve Go- Güvenli Ödeme altyapıları ile hem tüketici tarafını hemde üye iş yeri tarafında güvenliği sağlamaktadır. Türkiye’ de faaliyet gösteren Mastercard, Visa yada Troy logolu kartlar aracılığı ile ödemeler yapılabilecektir. Sanal Pos sistemi ile aynı alt yapıyı kullanma imkanı mevcuttur.

BUNUNLA İLGİLİ:  Martin Linnes Galatasaray da ne kadar kazanacak?

Kuveyt Türk Cebim Pos Özellikleri Nelerdir?

 • Kuveyt Türk Cebim POS hizmeti için POS aidat ücreti Tahsil edilmez. Ayrıca POS kurulumu için ücret tahsil edilmez.
 • Kuveyt Türk Cebim POS hizmeti için Sanal POS sistemi altyapısını kullanmaktadır.
 • Kuveyt Türk Cebim POS hizmeti için Tüzel yada Şahıs firmaları için bir ayrım bulunmaz.
 • Kuveyt Türk Cebim POS hizmeti için Türkiye ‘de faaliyet gösteren ödeme kuruluşlarına ait Mastercard, Visa ve Troy logolu kartlar ile işlem yapılabilmektedir.

Kuveyt Türk Cebim Pos Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Üye iş yeri olan firma tarafından Kurumsal Mobil şubeye giriş yapılır, sonrasında Kuveyt Türk Cebim Pos menüsü açılır. Kuveyt Türk Cebim Pos menüsünden tüketiciye ait kart bilgileri ve işlem tutarı giriş yapılır. Ödeme işlemi giriş yapıldığında 3D Secure ve GO – Güvenli ödeme ekranı açılacaktır. Güvenli ödeme ekranında tüketicinin cep telefonuna gönderilen OTP (Tek kullanımlık şifre) şifre girişi yapılır.

Kuveyt Türk Cebim POS uygulaması ile gerçekleştirilen ödeme işlemleri kontrol edilebilmektedir. Günsonu işlemleri, İptal yada İade işlemlerinin takibi de yine uygulama üzerinden yapılabilmektedir. Sanal Pos için erişime ihtiyaç duyulduğunda kurumsal.kuveytturk.com.tr adresinden Kuveyt Türk Cebim Pos ile yapılan tüm işlemleri kontrol etme imkanına sahip olabilir siniz. Kuveyt Türk tarafından iletilen bilgide CebimPOS destek gerektiren durumlarda cebimpos@kuveytturk.com.tr adresinden iletişime geçilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Pos Cihazı Almak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Pos başvurularında Bankalar tarafından talep edilen bilgi ve belgeler ile de kısaca bir şeyler belirtmeye çalışalım. Bankalar tarafından sıklıkla şartlar değişmemekte olup genelde tüm Bankalar için aşağı yukarı aynı belgeler talep edilmektedir. Şahıs şirketi yada Tüzel kişilik başvurularına göre Bankalar tarafından pos cihazı başvuru sürecinde talep edilen belgelerin listesi ekteki gibidir;

 • Firma vergi levhası, Maliye kaydı,
 • Ticari kişiliğin Ticaret Sicil Kaydı,
 • Şahıs şirketi için adres gösteren fatura (Su, Elektrik, Doğalgaz gibi)
 • Firma ruhsatnamesi,
 • İmza sirküleri yada firma yöneticisine ait yetki belgesi,
 • Başvuru gerçekleştiren firma sahiplerine ait Nüfus Cüzdanı fotokopileri
 • Noterden alınmış yada onaylı imza beyannamesi
BUNUNLA İLGİLİ:  Ziraat Katılım için BDDK izni'de tamam.

Bu belgeleri Banka yetkililerine teslim etmeniz durumunda pos başvuru süreciniz aktif hale gelecektir. Kuveyt Türk Cebim Pos uygulaması kapsamında da aşağı yukarı aynı evraklar talep edilecektir. Yaşanan sorunlarda Kuveyt Türk pos destek hattı numarası, Kuveyt Türk pos destek hattı iletişim numaralarından, Kuveyt Pos Destek iletişim numaralarından, Kuveyt Türk Pos Arıza iletişim numaralarından Kuveyt Türk yazarkasa pos sorunlarınızı çözebilir siniz.

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir