1 March 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Banka Batarsa Devlet Güvencesi Ne Kadar?

Banka Batarsa Devlet Güvencesi Ne Kadar?

Tüketici tarafından Bankaya para yatırmadan önce değerlendirilen en büyük risk mevduata devlet garantisinin olup olmadığıdır. Tüketici için en önemli güvence banka devlet garantisi rakamıdır. Bir çok vatandaş elindeki bakiyeyi parça parça farklı bankalara yatırarak bu riski mevduat devlet güvencesi rakamını içerisinde tutmaya çalışır. Öncelikle mevduat garantisi nedir? sorusunu cevaplayarak konumuza başlayalım. Finans dünyasından yaşanabilecek olumsuz bir senaryoda Bankaya TMSF tarafından el konulması durumunda Devlet tarafından sağlanan güvence rakamı olarak dile getirilebilir.

Banka mevduatı devlet güvencesi uzun yıllar 50.000 TL olarak yürürlükte kaldı. Sonrasında mevduat devlet garantisi altındaki bakiye 100.000 TL olarak revize edildi. Bir kaç yılda bu şekilde devam ettikten sonra 25.09.2019 tarihinde Resmi Gazete ‘de yayınlanan Sigortaya tabi mevduat ve katılım fonları ile tasarruf mevduatı sigorta fonunca tahsil olunacak primlere dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelik gereği banka devlet garantisi 2019 rakamları açıklanarak tüketicinin bankalara olan güvenini biraz daha arttırmış oldu.

Mevduata Devlet Garantisi 2019 Yılında Ne Kadar Oldu?

Tasarruf  Mevduatı ve Sigorta Fonu Kurulu Başkanı tarafından Sigortaya tabi mevduat ve katılım fonları ile tasarruf mevduatı sigorta fonunca tahsil olunacak primlere dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmeliğin 4. maddesi birinci fıkrasında yer alan 100.000 TL ibaresi 150.000 TL olarak değiştirilmiştir. 25.09.2019 tarihi itibariyle Resmi Gazete ‘de yayınlanan yönetmelik gereği yayınlanma tarihi itibari ile devreye alınmıştır. 25.09.2019 tarihi sonrası hesap bakiyelerinde yer alan 150.00 TL mevduat hükümet güvencesi altına alınmıştır.

Yine aynı yönetmelik gereği tüketicinin bankadaki parasının ne kadarının banka mevduatı devlet güvencesi altında olduğu açıklanırken, Kredi kuruluşları, tasarruf mevduatı ve katılım fonu hesaplarının sigortalanmasına ilişkin olarak içeriği fon tarafından belirlenecek açıklamayı, şubelerin görünen bir yerine yazılı olarak asmak ve dijital ekranlarda ilan etmek zorundadır denilmektedir. Banka tarafından bu tarz bildirimleri şubelerde çerçeveler ile asılı olarak görmeniz mümkündür.

BUNUNLA İLGİLİ:  2007-2011 Arası Kredi Çekenlere Faiz İade Edilecek Mi?

Devlet Bankası Batarsa Ne Olur?

(TMSF) Tasarruf  Mevduatı ve Sigorta Fonu Kurulu Başkanı tarafından Sigortaya tabi mevduat ve katılım fonları ile tasarruf mevduatı sigorta fonunca tahsil olunacak primlere dair yönetmelik gereği Özel Banka yada Devlet Bankası ayrımı yapılmamaktadır. Belirttiğimiz tüm hususlar Özel Banka, Devlet Bankası yada Katılım Bankaları özelinde aynı değerlendirilmekte olup mevduat devlet güvence tutarı 150.000 TL olarak belirtilmektedir.

Çocuk Hesaplarındaki Mevduat Devlet Güvencesi Altında Mı?

18 yaş altındaki çocuklar için açılmış olan çocuk hesaplarında bulunan 150.000 TL bakiye devlet garantisi altındadır. Hesap açılışı velileri tarafından açılmış olsa da o hesap o birey adına açılmış bir hesap olduğundan ayrı olarak değerlendirilir. Ebeveynlerin adına da 150.000 TL bulunması durumunda ebeveynler ve çocuk hesabındaki 150.000 TL ayrı ayrı olarak devlet mevduat güvencesi altına alınır.

Döviz Mevduat Devlet Güvencesi 2019 Rakamı Ne Kadar?

Yabancı para yani döviz mevduat bakiyesi de mevduat devlet güvencesi kapsamında değerlendirilmekte olup 150.000 TL değere denk gelen döviz mevduat bakiyesi de devlet garantisi altındadır. Fakat bu tutarı aşan kısımlar TL ‘de de olacağı üzere devlet garanti kapsamında yer almaz. TL ve Döviz mevduat bakiyeleri ayrı ayrı değerlendirilmemekte olup müşteri özelinde hem TL hemde döviz bakiyesinin toplamı 150.000 TL ‘yi geçmesi durumunda geçen kısım devlet güvencesi içerisinde yer almaz.

Banka Devlet Garantisi İle İlgili Aramalar

Tüketici tarafından google ‘da en çok yapılan aramalar ise ekteki sorular olup sizler için bu rakamları açıklamaya çalıştık. Banka Devlet garantisi 2019 yılında ne kadar? Mevduat Devlet garantisi 2019 rakamı ne kadar? Banka batarsa devlet garantisi ne kadar 2019 yılında? Döviz mevduat devlet güvencesi 2019 rakamı ne kadar? Banka mevduatı devlet güvencesi 2019 tutarı ne kadar? son olarak Devlet Bankası batarsa ne olur? soruları olup 150.000 TL ‘ye kadar Devlet güvencesi altına alınmıştır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Trabzonspor Hyun-Jun Suk için ne kadar para ödeyecek?
About Author

Finansçı

1 Comment

  • Hazine bonosu karşiliksiz çıkarsa tmsf guvencesi yol.imar bankasi batinca bütün hesablar odendi.hazine bonolari zamanında odenmedi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir