11 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Nakit Paramı Bloke Etmeden Hisse Senedi Alabilir Miyim?

Nakit Paramı Bloke Etmeden Hisse Senedi Alabilir Miyim?

Son yıllarda çok hızlı bir şekilde büyüyen Bist 100 Endeksi kimi yatırımcının yüzünü güldürürken kimilerini de zarara uğratarak hayal kırıklığı yarattı. Hisse senedi yatırımı farklı bir yatırım enstrümanı olup takibi yapılmadan gerçekleştirilen hisse alımlarında yatırımcılar zor durumda kalabiliyor.

O yüzden hisse senedi alımı yapacak olan tüketici alım yapacağı hisse senedini iyice araştırmalı, kar payı dağıtıyor mu? temettü veriyor mu? 3 aylık periyotlarda ne kadar kar açıklaması öngörülüyor? gibi soruları cevaplayarak gerçekleştirilmesi daha avantajlı bir hisse senedi alımı konusunda tüketiciye fayda sağlar. Endeksin de sürekli yukarı hamle yapıyor olması çoğu vatandaşı da borsaya girmeye heveslendiriyor.

Nakit Paramı Bloke Etmeden Hisse Senedi Alabilir Miyim?

Çıtır yatırımcı diye tabir edilen İMKB hisse senedi piyasasına hakim Bist 100 Endeksini de takip eden ünü birlik yatırımcılar mevcuttur. Uzun vadeli yatırımcıların yanı sıra kısa vadede beklenti içinde olan hisse senetlerini tercih ederek alımlar gerçekleştirirler. Hatta hisse senedinin hacmini, yada o gün açıklanacak bir veriyi takip ederek aldıkları gün hisse senedinde hareket beklentisi mevcuttur.

Hisse senedi yatırımı yapacak olan tüketici alım yapacağı kadar bakiyeyi hisse senedi yatırım hesabına aktardıktan sonra alım işlemini gerçekleştirir. Peki nakit paramı bloke etmeden hisse senedi alabilir miyim? diye soranlar olabilir. Evet bu işlem mümkündür. Nakit paranızı yatırım hesabına aktardıktan sonra aynı gün yapılacak hisse senedi alımı sonrası yine aynı gün satış işlemi de yapılması durumunda nakit paranız blokeye takılmaz.

Normal şartlarda hisse senedi alımı işlemlerinde satış yapılması halinde T+2 kuralı mevcuttur. Yani alım-satım işlemi sonrasında nakit bakiye 2 iş günü sonra yatırım hesabınıza yani kullanımınıza sunulur. Satış yapılmaması durumunda yani uzun vadeli yatırımcılarda alım sonrası hisse senedi portföyünde yerini alarak portföyünüzü oluşturur.

BUNUNLA İLGİLİ:  İstanbul da çocuğumu gezdirmek ve eğlendirmek için nerelere gidebilirim?
Nakit Paramı Bloke Etmeden Hisse Senedi Alabilir Miyim?
Nakit Paramı Bloke Etmeden Hisse Senedi Alabilir Miyim?

Yani biraz önce de belirttiğimiz gibi aynı gün al-sat yapacak olanlar da parayı yatırım hesabına aktardıktan sonra alım işlemi gerçekleştiren tüketicinin aldığı kağıt aynı gün prim yaptığında satar iseniz hesaba aktarılan nakit parayı tekrar kullanabilir siniz. Fakat kar ettiğiniz bakiye T+2 ‘ye takılarak 2 iş günü sonra hesabınıza aktarılır. Yani günü birlikçiler nakit paralarını aynı gün kullanırlar. İşlemler de ettikleri kâr’ da 2 gün sonra hesabınıza aktarılır.

İMKB’ de işlem gören ulusal hisse senetleri ile ilgili uygulama detaylarına SPK internet sitesinden ulaşabilir. Uygulama ile ilgili değişiklikler ve kurumsal yönetim planlarına ait değişikler Spk tarafından açıklanmaktadır. Yatırımlarını yapacak olanlar Spk tarafından şirketler ile açıklanan bilgiler ışığında yatırımların yapılması oluşacak kâr yada zarar konusunda etkili olmaktadır.

Makalemizin detayının üzerinden tekrar geçmek gerekir ise, günlük al-sat yapanlar yani aynı gün alış ve satış işlemi gerçekleştirildiğinde para bankada blokeye alınmaz ve nakit paranızı tekrar vadesiz hesabınızdan çekerek kullanabilir siniz. Etmiş olduğunuz kâr 2 iş günü sonra hesabınıza aktarılmakta olup tüm bakiye 2 iş günü sonrasında hesabınıza aktarılır.

 

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir