1 March 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Nefes Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Nefes Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Nefes Kredisi Nedir? Nefes Kredisi TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Kamu Bankaları ve tek özel Banka olan Denizbank işbirliği ile Kobi ölçekli oda ve Borsa üyelerine nakit kredi yada kurumsal finansman kaynağı olarak kullandırılmaktadır. Nefes Kredisi 2017 yılında beklenen faydayı sağlayınca Nefes Kredisi 2018 lansmanı büyük bir şov eşliğinde basına ve Türk halkına duyuruldu.

Sizler için Nefes Kredisi Hesaplama yöntemi, Nefes Kredisi Şartları, Nefes Kredisi Veren Bankalar, Nefes Kredisi 2018 Ne Zaman kullandırılacak, Nefes Kredisi Tobb avantajları, Nefes Kredisi Ziraat Bankası avantajları, Nefes Kredisi Ödeme Tablosu örneği, Nefes Kredisi Denizbank avantajları, Nefes Kredisi 2018 Faiz Oranı, Nefes Kredisi Ne Kadar Alabilirim?, Nefes Kredisi 2018 Başvuru süreci ve Nefes Kredisi 2.Etap detaylarını paylaşıyor olacağız.

Nefes Kredileri ile Kobi ‘ler bir nefes almaya 2018 yılında da devam edecek. Banka Genel Müdürleri , Oda ve Borsa başkanlarının katıldığı toplantıda Nefes Kredileri 2018 ne zaman soruları da yanıt buldu. 2 Nisan 2018 itibariyle başlayan kullandırımlar ile 7.5 Milyar tutarında Kobi ‘lere kaynak sağlanacağı Binali Yıldırım tarafından açıklandı. Başbakan Binali Yıldırım Nefes Kredisi için 6 ay ödemesiz dönem müjdesini de vermiş oldu.

Nefes Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Öncelikle Nefes Kredisi veren Bankalar hangileri? sorusunu cevaplamaya çalışalım.  Nefes Kredisi veren Bankalar ağırlıklı olarak Kamu Bankalarından oluşuyor. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ile beraber tek özel Banka olarak Denizbank aracılığı ile Nefes Kredisi Başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir siniz. Başbakan Binali Yıldırım özellikle özel sektörün genç Bankası vurgusu ile Denizbank ‘ı överek diğer Özel Bankalara Nefes Kredisi sürecinde olmadıkları için sitemini iletti. Nefes Kredisi Ziraat Bankası yada Denizbank fark olmadığından dilediğiniz Banka ile işlemlerinizi yapabilir siniz.

Nefes Kredisi Kimler Alabilir? Hangi Sektör Nefes Kredisi Alamayacak?

TOBB tarafından belirlenen sektör, İl ve İlçelerdeki Kobi ‘lere yönelik olarak kullandırılacak ve bu kredi ürünü için %85 oranında KGF (Kredi Garanti Fonu) kefaleti olacak. Nefes Kredisi alamayacak sektörler Oda ve Borsa üyesi olsalar da Eczaneler, Tarım Kredi Kooperatifleri, Döviz Büroları, Faktoring Şirketleri, Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Nefes Kredisi avantajlarından faydalanamayacaklar. Yine ek olarak TOBB ‘a bağlı oda ve borsa üyesi olmayan firmalarda Nefes Kredisi alamazlar.

Kobi bazında grup firmaları tek firma olarak kabul edilecek olup Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından oda-borsa bazında daha düşük tutarlarda azami rakamlar verilebilecek. TOBB tarafından organizasyonun yönetimi oda-borsa üyeleri arasından hangi firmaların kredi kullanacağını, çekebilecekleri kredi tutarını yada bir bölgenin kredi tutarını farklı bir bölgeye aktarma yetkisine sahiptir. TOBB dilerse istediği il veya ilçe için kredi kullandırımlarını kısıtlama yetkisi mevcuttur.

BUNUNLA İLGİLİ:  Sahip olduğumuz Teknolojiyi yaratan bir garip adam Nicola Tesla

Kobi Nedir? Kobi Kriterleri Nelerdir?

Nefes Kredisi başvurusu yapabilmek için Kobi Nedir? sorusunu da cevaplayalım. Nefes Kredisinden fayda sağlayabilmek için Kobi statüsüne sahip olmak gerekir. Yıllık cirosu 40 Milyon TL ve altında olan, 250 kişiden az çalışanı olan ticarethaneler KOBİ statüsünde değerlendirilir. Nefes Kredisinden faydalanabilmek için Kobi kriterine uyan ve Tobb ‘a üye Oda ve Borsalara üye olan Kobi ‘ler faydalanacaktır. Kobi kriterlerini sağlayan bu işletmeler Nefes Kredisi için talepte bulunabilirler.

Nefes Kredisi Faiz Oranı- Nefes Kredisi Üst Limiti- Nefes Kredisi Vadesi

Nefes Kredisi lansmanda açıklandığı gibi  Nefes Kredisi faiz oranı %0,99 ile Kobi ‘lere sunulmakta olup çekebileceğiniz en çok Nefes Kredisi tutarı 200.000 TL olarak açıklandı. Nefes Kredisi Vadesi ise 6 ay anapara ödemesiz dönem ile beraber 18 ay olarak kullandırılmaktadır. Nefes Kredisi 18 ay vade ile sınırlı olup daha fazla vade yapılamaz. TOBB ‘a bağlı oda ve borsalar için kredi limitleri değişkenlik göstermekte olup kredi çekeceğiniz tutar Nefes Kredisi başvuru yapacağınız Odanın limitlerini kontrol edebilir siniz.

Vergi Ssk Borcu Olanlar Nefes Kredisi Başvurusu Yapabilir Mi?

Açıklanan işleyişte Vergi Ssk borcu olanlar Nefes Kredisi alabilirler. Resmi Gazete ‘de açıklanan rakamlara göre talep edilen Nefes Kredisi tutarının yüzde 20 ‘sini geçmeyecek Vergi Ssk borcu olanlar kredi başvurusu yapabilirler. Bu durumlarda Nefes Kredisi kullandırımı gerçekleştikten sonra Banka tarafından Vergi ve Ssk borcu ödemesi yapılır ve sonrasında Kobi ‘ye ödeme yapılır.

Nefes Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır? Başvuru şartları nelerdir?

Nefes kredisi başvurusu için Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası şubelerine başvuru yapılması gerekir. Bankalar tarafından Nefes Kredisi başvurusu için talep edilecek evraklar standart olup her Bankanın kredi kullandırım evrakları kısmında farklılıklar olabilmektedir. Nefes Kredisi Başvuru için gerekli evraklar ise şu şekildedir;

 • Kredi Kullandırım evrakları (Bankaya göre değişkenlik gösterebilir),
 • Vergi Ssk borcu olmadığını gösteren ilgili Kurumdan alınacak borcu yoktur yazısı,
 • Yararlanıcı Beyan Sözleşmesi,
 • Nüfus Cüzdanı (Kimlik Kartı),
 • İmza Beyannamesi,
 • Son 2 yıla ait Vergi Levhası,
 • Son 2 yıl için Hesap Defteri, Gelir Tablosu yada Bilanço,
 • Varsa mal varlığı (Tapular),
 • Güncel Memzuç kaydı
 • Tobb Nefes Kredisi içerisinde geçen Oda ve Borsa üyelik belgesi

Nefes Kredilerinde %85 oranında Kredi Garanti Fonu kefaleti olsa da Bankalar talep edeceğiniz kredi limitine göre ekstra teminatlar da talep edebilme hakkına sahiptirler. Ticaret ve Sanayi Odasına kaydınız yok ise Tacir olmanız şartı ile başvuruda bulunabilir siniz. Ek olarak Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan limitin üzerinde kazancınız olması durumunda da Tacir olacağınızdan Ticaret ve Sanayi Odasına kaydınızı yaptırabilir siniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Boris Johnson'ın büyük dedesi" Ali Kemal" kimdir?

Nefes Kredisi Ödeme Tablosu (Örnek)

En üst kredi limiti olan 200.000 TL limite sahip olduğunuzu var sayarak örnek nefes kredisi ödeme tablosunu sizler için paylaşacağız. %0,99 faiz oranı ile 6 ay Anapara ödemesiz toplamda 18 ay vadeli ödeme planı detayı ekteki gibidir. Her Oda yada Borsa 200.000 TL kullandırıma onay vermeyeceğinden size uygun olan tutarı sizde ortalama bir rakam üzerinden hesaplama yapabilir siniz. 7. taksit sonrası ödeme tutarı sabit olduğu için tabloya ekleme yapılmamıştır.

nefes kredisi hesaplama,nefes kredisi 2018,nefes kredisi odeme tablosu,nefes kredisi denizbank,nefes kredisi ziraat
Nefes Kredisi Ödeme Tablosu

Nefes Kredisi Masrafı Ne Kadar? Nefes Kredisi Komisyonu

Nefes Kredisi için Kredi Garanti Fonu için komisyon tahsilatı yapılmaktadır. Nefes Kredisi olarak başvurulan ve onaylanan kredi tutarının %85 oranında Kredi Garanti Fonu kefaleti verilmektedir. KGF Komisyonu adı altında alınacak bedel ise bu kefalet tutarının %0,03 oranında Kgf komisyonu tahsilatı yapılmaktadır. Banka ile başvuru sürecinde detaylı konuşarak bu bedele ek olarak ekstra komisyon ödemesi yapılmamasını sağlayabilir siniz. Bu oran ile Banka tarafından alınacak maksimum masraf 51 TL olarak belirtilmektedir.

Nefes Kredi Tutarını Nerede Kullanabilirim? Vadeli Hesap Açabilir Misiniz?

Geçtiğimiz yıllarda Devlet teşviği kapsamında kullandırımı  yapılan kredilerin Bankalarda mevduat olarak değerlendirildiği ödemesi dönemler için mevduat faiz getirisi sağlandığını duyduk. Nefes Kredi tutarını nerede kullanabilirim? diye merak edenler için kredi veren Banka tarafından takibi yapılacağı belirtilmektedir. Nefes Kredisi alarak gidip farklı bir Bankada vadeli hesap açarak faiz geliri alamazsınız. Bankanın bunu tespit etmesi durumunda krediyi geri çağırma hakkı mevcuttur.

 • Tereddü tedilen durumlarda TOBB internet sitesinden faydalanabilir siniz.

Yada yapılandırma amaçlı kullandığınız Nefes Kredisi ile başka bir Bankadaki kredi borcunuzu kapatamazsınız. Nefes Kredisi ticari amaçlı kullandırılan bir kredi türü olup bireysel olarak kullanılamaz, ticari amaç ile kullandırılması gerekmektedir. Bankalar bu anlamda kredi tutarı ile ne yapıldığı konusunda istihbarat yaparak kredinin takibini yapacaklar o yüzden kredi çekip vadeli hesap açarım diye düşünmeseniz iyi olur. Zira faiz oranları ile hesaplama yaptığınız da size çok getiri sağlamasını beklemekte hayal olur.

Nefes Kredisi TOBB Limitleri Neye Göre Hesaplanıyor?

Nefes Kredisi Limiti oluşturulması için TOBB üyesi anlaşmalı Bankalara yatıracağı mevduat üzerinden faiz alırken bu bakiyenin 15 katı kadar kredi imkanını da bu Tobb üyesi odaya sunmuş oluyor. Örnek vermek gerekir ise İstanbul Ticaret Odası Denizbank hesabına 200.000 TL yatırması durumunda İstanbul Ticaret Odası Nefes Kredi Limiti 3 Milyon olarak belirlenmektedir. Burada aracılık faaliyeti sağlayan Bankalara da müşteri portföyü oluşması sağlanmaktadır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Emekliler maaşlarını 300 TL promosyon ile artık Denizbank tan alacak
nefes kredisi veren bankalar
Nefes Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

TOBB Kredi Limitleri Ne Kadar?

Banka tarafından yapacağınız Nefes Kredisi başvuru işleminde bağlı bulunduğunuz Oda ve Borsa Kredi Limiti ölçüsünde alacağınız kredi tutarı hesaplanıyor. Tobb Nefes Kredi Limiti başlığı altında genel bir liste mevcut değil. Çünkü başvuru yapabileceğiniz Oda Kredi Limiti değişkenlik gösterebiliyor, TOBB bu limitlerde oynama yaparak bağlı olduğunuz Oda ve Borsa Nefes Kredi Limiti konusunda değişiklik yapma hakkına sahip. Fakat Nefes Kredi limitlerini açıklayan Oda ve Borsaları sizler için derlemeye çalıştık.

 • Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Nefes Kredi Limiti 2017 için 100.000 TL
 • Gaziantep Ticaret Odası Nefes Kredi Limiti 2017 için 150.000 TL
 • Kocaeli Sanayi Odası Nefes Kredi Limiti 2017 için 150.000 TL
 • Beyşehir Ticaret Odası Nefes Kredi Limiti 2018 için 150.000 TL
 • İzmir Ticaret Odası Nefes Kredi Limiti 2018 için 200.000 TL
 • Denizli Ticaret Odası Nefes Kredi Limiti 2017 için 100.000 TL
 • Kocaeli Ticaret Odası Nefes Kredi Limiti 2017 için 150.000 TL
 • Antalya Ticaret Borsası Nefes Kredi Limiti 2017 için 150.000 TL
 • Eskişehir Sanayi Odası Nefes Kredi Limiti 2018 için 200.000 TL
 • Aliağa Ticaret Odası Nefes Kredi Limiti 2017 için 100.000 TL
 • Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Nefes Kredi Limiti 2018 için 50.000 TL
 • Manisa Ticaret Borsası Nefes Kredi Limiti 2017 için 150.000 TL
 • Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Nefes Kredi Limiti 2018 için 100.000 TL
 • Kayseri Ticaret Odası Nefes Kredi Limiti 2018 bittiği için kullandırım yapılamıyor
 • Ankara Sanayi Odası Nefes Kredi Limiti 2018 için 200.000 TL
 • Tarsus Ticaret Borsası Nefes Kredi Limiti 2018 için 200.000 TL
 • Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Nefes Kredi Limiti 2017 için 150.000 TL
 • İstanbul Ticaret Odası Nefes Kredi Limiti 2018 için 200.000 TL
 • Ödemiş Ticaret Borsası Nefes Kredi Limiti 2017 için 150.000 TL
 • Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Nefes Kredi Limiti 2017 için 50.000 TL
 • İstanbul Sanayi Odası Nefes Kredi limiti 2017 için 200.000 TL
 • Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Nefes Kredi Limiti 2018 için 150.000 TL
 • İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Nefes Kredi Limiti 2018 için 200.000 TL
 • Biga Ticaret ve Sanayi Odası Nefes Kredi Limiti 2018 için 100.000 TL
 • Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Nefes Kredi Limiti 2017 için 50.000 TL
 • Balıkesir Sanayi Odası Nefes Kredi Limiti 2017 için 100.000 TL
 • Şanlıurfa Tİcaret ve Sanayi Odası Nefes Kredi Limiti 2017 için 100.000 TL
About Author

Finansçı

1 Comment

 • Nefes kredisi nasıl alınır diye sormaya gerek yok görüyorsunuz 🙂 zaten her şeyi en ince detayına kadar anlatmışsınız, gerek nefes kredisi limitleri, gerekse nefes kredisi faiz oranları hakkında sayenizde baya bilgi sahibi oldum diyebilirim, yazı için, bilgilendirme için teşekkür ederim. Ancak ne var ki bu krediyi herkes alamıyor maalesef, bankalar, şubeler gittiğinde limitlerinin kalmadığını söylüyorlar, limitleri olsa bile. Bir sürü zorluk çıkartıyorlar vermemek için elinden geleni yapıyorlar. Bu kredileri daha çok kendi istedikleri kişilere vermeye özen gösteriyorlar gibi geliyor bana. Ya tanıdığın olacak, ya bankanın iyi müşterisi olacaksın vs vs. Bir şeyler yapmaya çalışanlara nefes kredisi nefes olmuyor bence. Yani boşuna aaa gideyim de bir nefes kredisi çekeyim şöyle yapayım böyle yapayım diye planlar yapmayın derim ben. Bu tip kredileri almak hiç de kolay değil. Dayın, amcan, enişten hatta halan bile olması gerekiyor gibi. Öyle geliyor bana, sadece bana değil bir kaç arkadaşım da aynı şeyleri yazmış. Kredi vermek değil, gerçekten nefes kredisi verilmesi gerekenlere kredi vermek daha mantıklı bence. Gerekirse faiz oranı bir tık daha fazla olsun ancak ihtiyacı olana verilsin, sermayesini daha da artırmaya çalışana değil.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir