12 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Sigorta

Seyahat Sigortası Nedir? Seyahat Sigortası Zorunlu Mu?

Seyahat Sigortası Nedir? Seyahat Sigortası Zorunlu Mu?

Sigorta deyince aklımıza sıklıkla Hayat Sigortası, Ferdi Kaza Sigortası, Dask Poliçesi, Konut Sigortası yada Kasko Sigorta Poliçesi, Eşya Sigortası gibi sigorta poliçeleri aklımıza gelir. Ülkemizde en çok poliçeleştirilen sigorta türlerini yukarı da bahsetmeye çalıştık. Krediler için yapılması şart koşulan bu poliçelerin fazla olmasının sebeplerinden bir tanesi de bu desek yanlış olmaz sanırım. Durum böyle olunca Seyahat Sigortası nedir? sorusu aklımıza gelmiyor değil.

Seyahat Sigortası içeriğinden dolayı diğer sigorta şirketlerinden ayrılıyor. Vadesinin diğer poliçelerden farklı olması, teminat türlerinin farklı olması, teminat tutarlarının diğer poliçelerden daha farklı olması gibi bir çok sebep ile Seyahat Sigortası diğer sigorta poliçelerden farklı bir yerde değerlendirilebilir.

Seyahat Sigortası Nedir? Seyahat Sigortası Zorunlu Mu?

Seyahat Sigortası Nedir? sorusunu açıklamak gerekir ise, Yurt dışı ve yurt içi seyahatler esnasında karşılaşabileceğiniz hastalıklar, kazalar, bagaj kayıpları, gibi belirli riskleri güvenceye almak adına gerçekleştirilen sigorta poliçelerine Seyahat Sigortası denir. Yurt dışına gerçekleştirilecek seyahatlerde vize işlemlerinde şart olarak aranmakta olup kontrolü yapılmaktadır.

Seyahat Sigortası ne kadar süre geçerlidir? Seyahat sigortaları en bir hafta en çok bir yıl vade ile yapılmakta olup fiyatlandırmasına vade etkin rol oynamaktadır. Seyahat Sigortası Zorunlu mu? sorusunu cevaplamak gerekir ise, biraz önce de belirttiğimiz gibi Avrupa’ ya yapılacak seyahatlerde alınacak Schengen vizesi için zorunlu evrak olarak talep edilmekte olup yurt içi seyahatlerde zorunlu değildir.

Zorunlu Seyahat Sigortası Neleri Kapsar? Seyahat Sigortası Teminatları Nelerdir?

Seyahat Sigortası almaya karar verdi iseniz, seyahat yapacağınız bölgeyi, ne kadar süre ile tatil yapacağınızı, kimler ile bu seyahati gerçekleştireceğinizi belirlemiş olmalısınız. Zira yapılacak seyahat sigortası için bu bilgiler sizden talep edilecek olup ayrıca poliçeye ne kadar teminat tutarı belirleyeceğiniz konusunda da mutabık kaldığınızı düşünerek konumuza devam edelim.
Seyahat Sigortası teminat tutarı 30.000 Eur olup, poliçe detayında bu kadar teminata sahip olursunuz. Peki 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası nedir? Standart bir seyahat sigortası poliçesi olarak belirlenen teminat tutarı olarak değerlendirebiliriz. Tabi zorunlu olarak bu tutar yapılmasına gerek yoktur, sizin tarafınızdan belirlenecek teminat tutarı ile poliçe oluşturma işlemi yapılabilmektedir.
Seyahat Sigortası teminatları poliçe üreteceğiniz sigorta şirketine göre farklılık gösterebilmekte olup, geçerlilik süresi yurt dışı için yapılacak poliçeler için seyahat ettiğiniz Ülkenin gümrüğünde başlar Ülkeye dönüş itibari ile sona erer. Teminat tutarları ve poliçenin içeriğinin tüketiciyi koruyacak şekilde olmasına dikkat edilmelidir. O yüzden seyahat sigortası yaptıracak iseniz ön araştırmanın iyi yapılıyor olması gerekir.

Seyahat Sigortası Teminatları

Seyahat Sigortası yaptırdığınızda karşılaşmak istemediğiniz durumları da teminat altına alırsınız. Seyahat Sigortası yapmak için bir çok sebep mevcut. Seyahat Sigortası Teminatlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kaza sonrası oluşan vefat teminatı,
 • Kaza sonrasında oluşabilecek sürekli sakatlık teminatı,
 • Yurt dışı seyahatiniz boyunca yaşanabilecek hastalanma ve yaralanma halinde oluşabilecek tedavi masrafları,
 • Özel olarak acil ilaç temini masrafları,
 • Seyahatinizde yaşanabilecek hastalık ve yaralanma durumlarında uygun bir hastaneye aktarım masrafları,
 • Yurt dışı seyahatinde yaşanabilecek hastalık ve yaralanmalara bağlı olarak otel (konaklama) süresinin uzaması halinde oluşacak masraflar,
 • Seyahat süresinde sigorta yaptıran tüketicinin evinde oluşabilecek bir hasar sebebi ile eve dönüş giderleri,
 • Seyahattaki konaklama süresinin uzaması durumunda aile fertlerinden birinin hastaneye aktarım masrafları,
 • Seyahat devam ederken yakın bir aile ferdinin vefat etmesi durumunda acil olarak geri dönüş giderleri,
 • Seyahat süresince vefat edilmesi durumunda cenazenin ülkeye nakli ve nâşa eşlik edenlerin masrafları,
 • Teminat kapsamındaki tüm durumların yaşanması durumunda iletilecek acil mesajların ücretleri,
 • Seyahat halinde kaybolan bagajın bulunması durumunda seyahat sigortası yaptıran kişinin evine yada seyahat yapacağı yere bagajın iletilmesine ait masraflar,
 • Tarifeli olarak gerçekleşen uçuşlarda gecikmeli bagajın tazmini
Tabi seyahat sigortası teminat tutarlarını sorun yaşamadan kullanabilmek için bazı detayları da belirtmekte fayda var. Oluşabilecek giderlerin seyahat sigortasından karşılanması poliçede belirtilen teminat tutarları ile sınırlıdır. Bir diğer konuya gelirsek, hastalık kapmasında karşılanacak teminatlar kronik geçmişten devam eden bir hastalık olmaması gerekir.
Belirtilen maddelere ek olarak sigorta şirketlerine göre farklılık gösteren farklı maddelerde söz konusu olabilir. Alternatif maddelerden bahsetmek gerekir ise, sigortalının kaza sonrasında üçüncü şahıslara maddi yada bedeni zararların poliçe teminatı kapsamında karşılanması, sigortalının hırsızlığa maruz kalması durumunda gasp yada hırsızlık teminatı kapsamında karşılanabilmektedir.
seyahat sigortasi neleri kapsar,seyahat sigortasi teminatlari,seyahat sigortasi nedir
Seyahat Sigortası Teminatları Nelerdir?
Seyahat süresinde doğabilecek hukuki danışmanlık ücretleri, vefat-afet gibi durumlarda oluşabilecek seyahat iptalinin poliçe kapsamında karşılanması, yurt dışında yaşanabilecek hastalıklarda oluşabilecek maddi sıkıntılarda nakit temini gibi bir çok alternatif durumlar söz konusudur. Seyahat sigortası yapacak olan tüketici poliçe oluşturmadan önce verilecek teklifi detaylı kontrol edilmesinde fayda vardır.
Seyahat Sağlık Sigortası nasıl alınır? Bu konuda geniş sigorta şirketi yelpazesine sahip olan Sigortam.net üzerinden poliçe oluşturabilir, uçak bileti alırken yapılacak işlemler esnasında seyahat sigortası satın alabilir siniz. Yada sigorta şirketleri ile iletişime geçerek seyahat sigortası satın alabilir siniz.
Zorunlu seyahat sigortası fiyatları, diğer sigorta poliçelerine göre daha uygun fiyatlar içermektedir. Kısa süreli oldukları için risk en olarak değerlendirilmekte olup fiyat daha uygundur. Seyahat sağlık sigortası genel şartları ‘nı ve seyahat sigortası teminatları’ nı sizler ile paylaşmaya çalıştık.
Seyahat Sigortası ile yaşanabilecek durumlarda Türkiye Sigorta Birliği ‘nden konu ile ilgili destek alabilir siniz.
BUNUNLA İLGİLİ:  Ticari Alacak Sigortası Nedir? Primi ve Azami Teminat Tutarları
About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir