Merkez Bankası nın yeni patronu belli oldu

Görev süresi dolan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ nın yerine yapılacak atama için Bakanlar Kurulu’ nda imzaya sunulacağı ve bu ismin Murat Çetinkaya olduğu artık kesin gibi.

19 Nisan’ da görev süresi dolan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı‘ nın yerine yardımcılık görevini yürüten Murat Çetinkaya’ nın ataması için Bakanlar kurulunda imzaya sunulacak. Katılım Bankacılığı alanında ihtisas sahibi olan Murat Çetinkaya için piyasa haber duyulduğu sıralarda olumlu tepki vererek Dolar fiyatlarında gevşeme yaşandı.

Şu an için piyasanın olumlu tepki verdiği Murat Çetinkaya, Erdem Başçı’ dan boşalacak koltuğu doldurabilecek mi sorularını akla getiriyor. Murat Çetinkaya, Erdem Başçı kadar akademik tecrübeye sahip olmasa da Katılım Bankacılığı alanında iyi bir kariyer sahibi. Şu anki yapıda Katılım Bankalarının Türk Bankacılık sektöründeki payını arttırdıkları bir dönemde Katılım Bankaları için olumlu bir atama olarak yorumlanıyor.

Murat Çetinkaya için zor bir dönem onu bekliyor gibi gözükebilir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Erdem Başçı arasında sürekli faiz indirimi konusunda haberler okuduk. Murat Çetinkaya bu süreçte Erdem Başçı’ nın duruşu ile mi devam edecek yoksa faiz indirimi konusunda ılımlı mı davranacak bunu ilerleyen günlerde beraber göreceğiz.

murat cetinkaya kimdir

Murat Çetinkaya kimdir?

Murat Çetinkaya Boğaziçi Üniv. çift anadal mezunu olup, yine Boğaziçi Üniv. Yükseklisans mezunu.

Finans dünyasına Al Baraka ile merhaba diyen Murat Çetinkaya, sonrasında Halkbank’ ta görev aldı.

Merkez Bankası kadrosuna dahil olmadan ise Kuveyt Türk Katılım Bankası Generl Müdürlüğü görevini yürüten Murat Çetinkaya sonrasında Merkez Bankası Başkan yardımcılığı görevini üstlendi.

 

 

Vakıf Katılım Bankası şubeleri açıldı mı? Hangi illerde şubeleri var? yazımızı okumak için tıklayın

https://www.kucukpara.com/gundem/vakif-katilim-bankasi-subeleri-acildi-mi-hangi-illerde-subeleri-var/

6 Yorumlar

  1. nuri 14 Nisan 2016
  2. Halil 15 Nisan 2016
  3. Melih 17 Nisan 2016
  4. mert 21 Nisan 2016
  5. faruk 23 Nisan 2016
  6. Turuncu 26 Nisan 2016

Cevap Ver