17 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Teminat Mektubu Nedir? Merak Ettiğiniz Soruların Cevapları

Teminat Mektubu Nedir? Merak Ettiğiniz Soruların Cevapları

Teminat Mektubu nedir? sorusunu cevaplayarak konumuza başlayalım. Teminat mektubu bir ticari kişiliğin yada şahsın yapacak olduğu bir iş için, karşı tarafa güven sağlamak amacı ile verilen ve sorun yaşanması durumunda tahsil kabiliyeti olan bir tür gayri nakit kredi demektir.

Ticaretin güvene dayalı olarak yapıldığını var sayarsak işi üstlenen kişinin işi yarım bırakması yada belirlenen şartnameye uygun davranmaması durumunda Bankaya ibraz edilerek tahsil edilebilen bir garanti belgesi olarak da düşünülebilir. İşi yaptırmadan önce talep edildiği için iş yapan ile yaptıran arasında itilaf oluşması durumunda tahsil edilerek oluşabilecek zararı kompanse etmek üzere ticaret hayatında kullanılan bir kredi türüdür.

Teminat Mektubu Nedir? Merak Ettiğiniz Soruların Cevapları

Teminat Mektubu kimler alabilir? Bankalar tarafından genellikle ticaret ile uğraşan ve kredibilitesi uygun olanlara verilen bir üründür. En sağlam hali ile nakit karşılıklık olarak verilmekte olup, teminat mektubu karşılığında nakit blokaj tutarı alınarak Banka tarafından risk minimize edilir. Müşterinin profiline göre çek karşılığı yada kefalet karşılığı da düzenlenebilir. Genel kredi sözleşmesi temin edilmesi halinde gerçek kişi adına da teminat mektubu düzenlenebilir.

Bankalar tarafından kredi sözleşmelerine imzalar alındıktan müşteriye uygun teminat mektubu limiti tahsis edilir. Bu limitler dahilinde teminat mektubu talep eden kurumun talep ettiği şekilde metin düzenlenerek teminat mektubu tahsis edilir. Burada amaç mektubu alacak kurumun riskini minimum seviyeye indirmek olup şartları belirleyici olan mektubu talep eden kurumdur.

Teminat mektubu çeşitlerinden bahsetmek gerekir ise geçici teminat mektubu, süreli teminat mektubu, süresiz teminat mektubu gibi farklı seçeneklerde düzenlenmesi talep edilir. Genellikle yapılacak ihalelerde talep edilen teminat mektubu işi yaptıracak olan kurumun işin bitmesini teminat altına alacak şekilde tutarlarda talep edilir. Geçici mektup ile ihaleye başvuruda bulunan ticaret erbabı için ihalenin kazanılması durumunda kesin teminat mektubu da talep edilebilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Sahip olduğumuz Teknolojiyi yaratan bir garip adam Nicola Tesla

Teminat mektuplarında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Teminat mektubunda kullanılacak bir kelime işi farklı bir yere getirebileceğinden metnin doğruluğu, süre belirtilmiş ise bu sürenin kontrolü, hangi hallerde teminat mektubunun tazmin edilebileceği, ne kadar teminat mektubu komisyon ödeneceği gibi bir çok ana kriter mevcuttur.

Teminat Mektubu veren bankalar hangileri?

Gerekli kredi limitini sağlayacak olan kişi her Bankadan teminat mektubu olabilir. Teminat mektubu veren bankalara gerekli teminatları sağlamanız durumunda talep edilen metinde, limitte, vade de gibi bir çok standart özellikte teminat mektubu düzenlenerek her bankadan teminat mektubu talep edilebilir.

Teminat mektubu nasıl alınır? sorularını da yukarıda sizler için cevaplamaya çalıştı. Teminat mektubu düzenlenirken teminat mektubu masrafı altında komisyon tahsilatı gerçekleştirilir. Mektup için belirlenen vade de banka bu riski taşımaya devam ettiği için belirli periyotlarda teminat mektubu komisyonu altında ücret tahsil edilmeye devam edilir. Bu masrafları BDDK internet sitesinden kontrol edebilir siniz.

Teminat mektubunun geçerliliğini yitirmesi, yada teminat mektubuna gerek kalmaması durumunda teminat mektubu iadesi gerçekleştirilerek teminat çıkışı Banka tarafından gerçekleştirilir. Blokeye alınmış teminat blokeleri mevcut ise teminat mektubu iadesi sonrası blokeler çözülerek müşteri kullanımına bırakılır.

Teminat Mektubu Soru Cevap

  • Teminat mektuplarında vade nasıl düzenlenir? Teminat mektuplarında vade kısmı ” İş bu teminat mektubu ………tarihine kadar(bu tarih dahil) geçerlidir. En geç bu tarihe kadar yazılı olarak tazmin için bankamıza başvuru yapılmaması durumunda kendiliğinden hükümsüz olacaktır” şeklinde düzenlenir.
  • Teminat mektubu birden fazla muhataba düzenlenebilir mi? Evet teminat mektubu birden fazla muhataba hitaben düzenlenebilir. Birden fazla muhatap olacak şekilde düzenleme yapılır ise “İş bu teminat mektubunun muhataplardan biri tarafından tazmin talebi halinde, tazmin talebi diğer muhatap içinde geçerli olacak, muhataplardan birine yapılan ödeme oranında bankanın teminat mektubundan doğan sorumluluğu yapılan ödeme oranında sona erecek ve muhataplardan birinin yaptığı ibra diğer muhatapları da sorumlu tutacaktır” şeklinde düzenlenir.
BUNUNLA İLGİLİ:  Banka borçlarımdan dolayı maaşıma ve evime el koyarlar mı?
teminat mektubu masrafı
teminat mektubu nedir nasıl kullanılır?
  • Teminat mektubu birden fazla lehdar için düzenlenebilir mi? Teminat mektuplarında birden fazla lehdar olabilir. Birden fazla lehdarlı teminat mektubu taleplerinde ise, “Lehdarlardan biri muhatap gösterilerek tazmin talebinde bulunması durumunda, bu tazmin talebi diğer lehtarlar içinde geçerli olacaktır. Bankanın sorumluluğu lehtarlardan biri için yapılacak ödeme oranında sona erer. Bankanın toplamda sorumluluğu her durumda mektupta belirtilen tutar ile sınırlıdır” olacak şekilde düzenlenir. Birden fazla lehtarlı teminat mektubu taleplerinde her lehdar için kredi tahsis edilmeli yada firmanın birinin kredi limitinden teminat mektubu düzenlenmelidir.
  • Teminat mektuplarında konunun üstü açık olması ne demektir? Teminat mektubu tarafından garanti edilen konunun yada riskin birden fazla olması anlamına gelir. Örnek ile anlatmak gerekir ise, Teminat mektubu konusunda doğmuş doğacak olan tüm borçlar, sözleşmeler, çekler, senetler gibi ucu açık olması durumunda Banka teminat mektubu tutarında sorumludur.
  • Teminat mektuplarında tutarın limit üstü açık olması ne demektir? Bankaların sorumluluğunun teminat mektubu tutarının üzerinde olması ve mektup riskinin üst sınırı belli olmadığı için fazla risk içermesi olarak anlatılabilir. Örnek vermek gerekir ise, “İş bu teminat mektubunun düzenlendiği tarihten itibaren, tazmin edildiği tarihe kadar işleyecek kanuni faizi ile ödemeyi kabul eder” gibi ibare mevcut ise tutar konusunda üstü açık hale getirir.
About Author

Finansçı

2 Comments

  • teminat mektubu konusunda cidden tüm sorulara cevap vermişsiniz. Teminat mektup komisyon dönemleri teminat mektupları farklı metin talep ettigimizde ugrastigimiz durumlarda cabası maalesef

  • teminat mektubu almak bu kadar zor olmamalı arkadaş. Yok o teminatı ver yok şunu da ver derken mektup vermeye gerek kalmıyor ki

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir