9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Vadesiz Hesaplar

Zaman aşımı ne zaman başlar?Hazineye ne zaman devir edilir?

Zaman aşımı ne zaman başlar?Hazineye ne zaman devir edilir?

Bankalarda unuttuğunuz paralar için zaman aşımı süresi ne zaman işlemeye başlar? Zaman aşımı ne zaman başlar?Hazineye ne zaman devir edilir? Hangi hesaplar zaman aşımı kapsamına girmez?

Zaman aşımı ne zaman başlar?Hazineye ne zaman devir edilir?

Zaman aşımı nedir? sorusu ile konumuza başlamakta fayda var. Bankalarda adınıza açılan mevduat hesapları, katılım fonları,  kiralık kasalar var bu ürünlere ait 10 yıl boyunca bir işlem yapılmadı ise zaman aşımı listesine girmiş demektir. Yasal bir zorunluluk olan zaman aşımı bildirimi Bankalar tarafından yetkili ekipler tarafından takip edilmektedir. Yasal bildirim süresi içerisinde 10 yıl dolmadan Bankalar zaman aşımı listesindeki müşterilere kayıtlı adreslerine yapılan bildirim ile paralarını çekmeleri konusunda bilgilendirme yapar.

Süreç sadece bu şekilde sonlanmıyor tabi ki. Banka tarafından 10 yıldır kullanılmayan varlıklar için müşteriye özel bildirim yapıldıktan sonra her yıl Şubat ayından Mayıs ay sonuna kadar Bankanın internet sitesinde , Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu internet sitesinde, Türkiye Bankalar Birliği internet sitesinde ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ ne ait internet sitelerinde bildirim yapılır. Bu süre içerisinde bazı yayın organlarında hatırlatma amaçlı görseller ve videolar ile tüketici bilgilendirmeye çalışılır. Zaman aşımı kaç yıl? diye soranlar için tekrar 10 yıl olarak hatırlatmak isteriz.

Zaman aşımı sürelerini her yıl düzenli takip etmek tüketici için fayda sağlayan bir durumdur. Çünkü hepimiz yıllar önce bir Bankada hesap açıp bu hesabı unutmuş olabiliriz. Zaman aşımı listelerinde sadece 10 yıl kullanılmayan hesaplar olduğu için her yıl bu listeler güncellenmektedir. 9 yıldır kullanmadığınız bir hesabınız yada kiralık kasanız varsa bu yıl listede gözükmese de bir sonraki sene zaman aşımı listelerinde olacaktır. Banka da bulunan adresiniz de eski ise yapılan posta bildirimi elinize ulaşmayabilir. O zaman tek çare zaman aşımı kontrol süresi olan Şubat ve Mayıs ayı aralığında yukarıda belirttiğimiz sitelerden adınıza unuttuğunuz bir para var mı kontrol etmek olmalıdır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Banka'ya gitmeden vadesiz hesabımı kapatabilir miyim?

Peki bu süreçte işler nasıl ilerliyor? 5411 sayılı Bankacılık kanununda belirtildiği gibi 10 yıl aranmayan tutarlar zaman aşımına tabidir.Bankalar sistemlerinde kayıtlı adreslere 10 yıldır hareket görmeyen hesaplar ile ilgili bildirimlerde bulunurlar. Ayrıca internet sitelerinde de hala listelemeye devam ediyorlar. Hazine’ye devir olan paramı geri alabilir miyim? Eğer listeler de isminiz var ise 15 Haziran’a kadar hesabınızın olduğu Banka’ya başvurarak paranızı almanız gerekmektedir. Aksi takdirde ilgili mevduat veya emtialar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devir edilecektir. Artık sizin olarak nitelendirdiğiniz paralar Hazine ‘ye devir edilmiş olacak ve hak iddaa edemeyeceksiniz.

Zaman aşımına tabi olmayan hesaplar nelerdir?

Henüz 18 yaşına ulaşmamış çocuk hesaplarında zaman aşımı süresi işlemez. Bu hesaplar 18 yaşına geldiklerinde ve normal hesaba dönüştüğünde 10 yıl zaman aşımı süresi başlar.Bu süre zarfında hareket görmeyen ilgili hesap sahibi 28 yaşına geldiğinde Hazine’ ye devri gerçekleşecektir.

Bunun yanında zaman aşımını bekleyen bir hesaba bloke yada haciz kaydı işlenmesi halinde zaman aşımı süresi beklemeye geçer. Haciz yada bloke işleminin sona ermesi durumunda zaman aşımı süresine kaldığı yerden devam edecektir. Çok zamanınızı almayacak olan bu kontrolü yaparak, unuttuğunuz paraların Hazine’de devir edilmesini engelleme şansınız olabilir.

Zaman aşımı kontrol et

Ekteki linkten tüm Bankalar tarafından gönderilen zaman aşımı listelerinden adınıza bir para var mı kontrol edebilir siniz. Sorgularken isim yada soyadınızı noktalı yada noktasız şekilde sorgulayabilir siniz. Zaman aşımı hesapları ön bildirim sorgulama ekranlarından Şubat ve Mayıs ayı sonuna kadar gerekli kontrollerinizi yapabilir siniz.

http://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr/

 

 

About Author

Finansçı

1 Comment

  • Banka zaman aşımı konusunda araştırma yapmaya çalışıyorum ama her taraf icra dosyalarında zaman aşımı, borçlar kaç yılda zaman aşımına uğrar, 10 yıl önceki kredi kartı borcu, telefon borcu zaman aşımı, icrada zaman aşımı kaç yıl gibi sorulara cevap verilmeye çalışılmış. Önemli olan bankadaki mevduat zaman aşımı sürecine ne zaman girer, zaman aşımı olmadan para nasıl çekilir, bankalar zamanaşımı müşterileri için nasıl bildirim yapıyorlar bunları aramaları lazım insanların. Anlaşılan o ki herkes batakta kimsenin parası zaman aşımında kalmamış varsa yoksa icra borçları ne olacak sorusunu sorup durmuşlar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir