9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

Taksitli Kmh Nedir? Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Taksitli Kmh Nedir? Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredili mevduat hesabı hayatımıza girdiğinden bu yana üzerinde sürekli güncellemeler ve geliştirmeler devam etti. Kimi bankada adına ek hesap dediler, kimisinde artı hesap, kimisinde kurtaran hesap gibi bir çok farklı ismi olmasına rağmen hemen hemen hepsinin içeriği aynı. Zamanla fark yaratmak isteyen Bankalar kmh üzerinde yaptıkları çalışma sonunda taksitli kmh diye bir ürünü hayatımıza soktular. Tek limit ile bir çok enstrümanı yönetebilir duruma geldiler.

Taksitli Kmh Nedir?

Peki taksitli kmh nedir? öncelikle bu ürün hakkında bilgi vererek, önemli olan diğer detayları taksitli kmh hesaplama, taksitli kmh gecikme faizi nasıl hesaplanır? taksitli kmh gecikme faiz oranı nedir? gibi işinize yarayacak olan diğer bilgileri paylaşacağız. Taksitli kmh, kmh limitini nakit olarak kullanmak istemeyen tüketiciler için tasarlanmış ödeme planına bağlı bir kredi türüdür. İhtiyaç kredisi limitinden bağımsız kmh limitinden kullanacağınız ödeme planına bağlı bir kredi türüdür.

Taksitli Kmh Limiti Nasıl Hesaplanır?

Sıklıkla bankalar tarafından tüketiciye hesap açılışı esnasında imzalatılan evraklar içerisinde sözleşmesi yer alan kredili mevduat hesabı tanımlanır. Tanımlanan bu kmh limiti müşterinin daha önceki kkb skoruna göre belirlenerek tahsis edilmektedir. Müşterinin ihtiyaçlarına göre öncelikle nakit olarak kullanılmaya başlanmakta olup sonrasında geri ödemesi atlandığı için gecikmeye girmeye eğilimli bir kredi türüdür. Tüketici sıklıkla borcunu bir vadede ödemeye eğilimli olduğu için taksitli kmh o anda devreye girmektedir.

Tüketici kendisine tanımlanan kmh limitini taksitlendirmek istediği zaman yine bu limite bağlı olarak ödeme planına bağlanarak bir kredi tablosu oluşturulur. Kmh ürününe tanımlı bir ürün olduğu için kısa vadeli olarak değerlendirilmekte olup 12 ay vade ile borçlanma imkanı sunmaktadır. Müşterinin talebini Bankaya iletmesi durumunda kredi puanı uygun ise ilgili tahsis ekipleri tarafından gerekli değerlendirme yapılarak limit verilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi Yapılandırmada Vade Sınırı Kaldırıldı

Taksitli Kmh Limiti Nasıl Artar?

Makalenin başında da belirttiğmiz kredili mevduat hesabı ve taksitli ek hesap aynı limiti paylaşmaktadır. Örnek ile açıklamak gerekir ise 5.000 TL kmh limiti olan tüketici bu limitin hepsini taksitlendirme yapmak istediğinde 12 ay vade ile bir ödeme planına bağlanarak taksitlendirilir. Tüketici her ay taksitini ödediğinde tabloda belirtilen ana para bakiyesi kadar nakit kmh limiti açılır. Yani taksitli destek hesabınıza ödeme yaptıkça nakit kmh limitiniz artar.

Taksitli Kmh Hesaplama

Taksitli kmh hesaplama yöntemi yani ödeme tablosu, ihtiyaç kredisi ile aynı mantıkta çalışmaktadır. Bankanızdan uygulanacak faiz oranı bilgisini öğrendiyseniz herhangi bir bankanın internet sitesinde yer alan ihtiyaç kredisi hesaplama modülünden ödeme planını düzenleyerek teyit edebilir siniz. Banka tarafından size iletilecek ödeme planını herhangi bir bankanın ihtiyaç kredisi hesaplama modülü ile teyit edebilir siniz.

Taksitli Kmh Faiz Oranı Ne Kadar?

Taksitli kredili mevduat hesabı faiz oranı, kredili mevduat hesaplarına ait faiz oranlarına bağlı olup yasal oran üzerinde kullandırımlar gerçekleştirilemez. 2019 yılı son çeyreğinde TCMB tarafından açıklanan %1,60 oran üzerinde kullandırım gerçekleştirilemez. O yüzden Bankadan alacağınız faiz oranı %1,60 oranı geçmeyecek şekilde olmalıdır. Tabi Bankalar bu anlamda ödeme planına bağlı olarak kullandırdıkları için bu oran altında da olması muhtemeldir.

Taksitli Kmh Gecikmeye Düşer Mi?

Taksitli kmh ürünü daha önce de belirttiğimiz üzere kmh limitine bağlı olduğu için eğer nakit kmh limit boşluğunuz var ise ödeme planına olan taksitli ek hesap için vadesinde ödeme yapmadığınız durumda nakit kmh ‘dan taksit ödemeniz gerçekleşir. Evet ödeme planına olan taksitli kmh borcunuz ödenmiş olsa da nakit kmh bakiyesinden ödeme yapıldığı için bu sefer kmh faizi işlemeye başlar. Fakat nakit kmh limitiniz yok ise ödeme yapmamanız durumunda taksitli krediniz gecikmeye girer.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kefil Olmak Kredi Notunu Etkiler mi? Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi?

Taksitli Kmh Gecikme Faizi Hesaplama

Eğer vadesinde taksitinizi ödemedi iseniz ve nakit kmh limit boşluğunuzda yok ise gecikmeye düştünüz demektir. Tüketici kredisi sözleşmeleri yönetmeliği 18. maddesi gereği ” Tüketici kredisi sözleşmelerinde, tüketicinin taksitleri ödemede temerrüde düşmesi durumunda, kredi veren, borcun tamamının ifasını talep etme hakkını saklı tutmuşsa, bu hak ancak kredi verenin bütün edimlerini ifa etmiş olması, tüketicinin de birbirini izleyen en az iki taksidi ödemede temerrüde düşmesi hâlinde kullanılabilir. Kredi verenin bu hakkı kullanabilmesi için tüketiciye en az otuz gün süre vererek muacceliyet uyarısında bulunması zorunludur.” denilmektedir.

Fakat Tüketici kredisi olarak kabul edilen kredi kartı sözleşmelerine ve kredili mevduat hesabı sözleşmelerine yukarıda belirtilen maddenin uygulanmadığı da belirtilmektedir. Bu anlamda tüketici hakları ön planda olacağından akdi faiz üzerinden faiz biriktirmesi normal karşılanmaktadır. Kredinin iki taksit üzerinde gecikmeye düşmesi durumunda TCMB tarafından açıklanan %2,00 gecikme faiz oranı üzerinden faiz biriktirmesi de beklenebilir.

Taksitli kmh

Taksitli Kmh Soru Cevaplar

Bu ürün için google aramaları kontrol edildiğinde ürünün Denizbank ile özdeşleştiği görülmektedir. Bir çok aramada taksitli kmh denizbank, taksitli kmh nedir denizbank yada denizbank taksitli kmh hesaplama gibi soruları görebilirsiniz. Farklı banka isimleri ile beraber aradığınız bu soruları da kısaca cevaplamaya çalışalım.

 • Taksitli ek hesap nedir? Taksitli kmh ile aynı içeriğe sahip olup farklılık yoktur.
 • Vakıfbank ek hesap faiz oranı ne kadar? Tüm Bankalarda olduğu gibi ek hesap faiz oranı %1,60 ‘dır.
 • Kmh ödemesi nasıl yapılır? Nakit kmh yada taksitli olanlar için vadesiz hesabınıza parayı yatırmanız yeterlidir.
 • Vakıfbank kmh taksitlendirme işlemi yapılır mı? Vakıfbank aracılığı ile de bu işlemi gerçekleştirebilir siniz.
 • Ziraat kmh faizi ne kadar? Tüm Bankalarda olduğu gibi kmh faiz oranı %1,60 ‘dır.
 • Vakıfbank ek hesap faiz oranı 2019 yılında düştü mü? Evet son iki dönemdir tüm bankalarda ek hesap faiz oranı düşürüldü.
 • Vakıfbank kmh limit arttırma işlemi nasıl yapılır? Yapılması gereken şubenizden kmh limit artışı talebinizi iletmek olacaktır. Limit arttırım için imzalayacağınız ek sözleşme sonrasında tahsis görüşüne istinaden aksiyon alınır.
BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama
About Author

Finansçı

2 Comments

 • Kmh ne demek tir

  • Merhaba,
   Taksitli kmh, kmh ürününe bağlı olarak taksitli olarak kullandırılan bir kredi türüdür.
   Kmh nedir? Sorunuza gelecek olursak kısa vadeli nakit akışı için kullanılan kredili mevduat hesabı olarak adlandırılan bir kredi turudur.
   Saygılarımızla.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir