Faturaları Üstüne Almak 2018 Fiyatları – Elektrik Su Doğalgaz Abonelik Ücretleri

Yeni ev satın alanlar yada kiracılar için en zahmetli olarak değerlendirilen işlerden biride faturaları üzerine almak olarak değerlendirilebilir. Ev değiştiriyorsanız bir önceki eviniz için ödediğiniz abonelik ücretini iade alacağınız için sorun teşkil etmeyebilir. Fakat ilk abonelik ise elektrik su doğalgaz abonelik ücretleri 2018-2019 yılında ne kadar ödenecek bu konuda bilgi vermeye çalışacağız.

Kiracı elektrik aboneliğini üzerine almak zorunda mı? yada diğer doğalgaz ve iski (su) aboneliklerini üzerine almak zorunda mı? Devlet kiracılar tarafından ödenen kiranın vergisinin kayıt altına alınması adına kiracıların faturaları üzerine alması bir anlamda görevimiz olmalıdır. Aksi takdirde kirayı elden ödeseniz de faturaların farklı kişiye yani kiracı üzerine olması ileride yapılacak denetimlerde vergi kaçırmaları önleyecektir. Bunun yanında ev sahibi ile kira arasında anlaşmazlık yaşanması durumunda kiracı elektrik su doğalgaz abonelik işlemlerini yapmamış ise tahliye konusunda hukuk önünde sorun yaşayabilmektedir.

Elektrik Abonelik Ücreti 2018-2019 – Elektrik aboneliği üzerine almama cezası var mı?

Kiracı yada ev sahibi tarafından merak edilen elektrik aboneliği ne kadar tutar? sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Elektrik üzerine alma işlemi yapacak olanlar başvuru için hangi evraklar gerekiyor? Kiracının elektrik aboneliğini üstüne alması için gerekli evrakları şu şekilde sıralayabiliriz. Başvuru esnasında yanınızda bulundurmanız gereken evraklar; Kira Sözleşmesi, Dask Poliçesi, Tesisat Numarası (Fatura), Nüfus Cüzdanı yeterlidir.

tedas elektrik abonelik ucreti 2017,elektrik abonelik ucreti,elektrik uzerıne alma,elektrik guvence bedeli,elektrık abonelik,enerjisa abonelik

Elektrik Abonelik Başvuru Ücreti- Elektrik Açma Kapama Ücreti

Son dönemde elektrik aboneliklerinin özelleştirilmesi sonrasın da farklı kurumlardan elektrik aboneliği başvurusu yaparak kullanabiliyorsunuz. Elektrik saatini bu firmalar temin ederken tüketiciden elektrik güvence bedeli ve güvence bedeli damga vergisi adı altında iki kalemde ücret tahsil edilmektedir. Alınan ücreti belirleyen kriter ise kw başına belirlenen ücretten oluşmaktadır.

En düşük güvence bedeli mesken için 5 kw olarak belirlenmekte olup Enerjisa firması tarafından tahsil edilen elektrik abonelik ücreti 2018-2019 tutarı damga vergisi dahil olmak üzere 129.01 TL ‘dir. Elektrik güvence bedeli iadesi kapama işlemi sonrası tüketiciye iade edilir. İlk abonelik yapılacak ise saat bedeli olarak ek 175 TL tahsil edilir. Bedaş için elektriği üzerine alacak kiracılar için ise ödenecek en rakam 110 TL olarak bildirilmektedir.

İski Abonelik Ücreti 2018-2019 – İski (Su) Aboneliği için Gerekli Evraklar

İski su aboneliği üzerine almak isteyen tüketici için, kiracı su aboneliği için gerekli evraklar hakkında bilgi vermeye çalışalım. Su üzerine alma yapacak tüketici için başvuruda yanında bulundurması gereken evraklar; Nüfus cüzdanı, Kira sözleşmesi, Dask, Tesisat numarası (fatura)yanında bulundurması su üzerine alma işlemleri için yeterlidir.

Su açma bedeli yada diğer ifadeyle İski su aboneliği ücreti 2018-2019 yılı için İski ‘ ye yapılan başvurularda 131,10 TL olarak tahsil edilmektedir. Peşin olarak vezneden su abonelik ücreti 2018-2019 ödemesi yapılabilirken faturaya da yansıtma yapılabilmektedir. İlk abonelik yapılacak ise İski 2018 saat bedeli olarak 268 TL abonelik ücreti tahsil etmektedir.

su abonelik ücreti 2017

Faturaları Üstüne Alma Fiyatları

İski abonelik ücreti taksitlendirme yapılabilirken, peşinde ödeme yapılabilmektedir. Kiracı su aboneliği ücreti 2018-2019 yılı için 131,10 TL olarak tahsil edilebilmektedir. Kiracı için su aboneliği için ödenen güvence bedelinin iadesi kapama için yapılan başvuru sonrası tüketici hesabına iade edilmektedir. Kiracı su aboneliğini üzerine almazsa ne olur? Kiracı ve ev sahibi arasında yaşanan itilaflarda faturanın üzerine alınmaması halinde kiracının tahliye işlemlerinde sorun teşkil etmektedir. O yüzden su aboneliğini üzerine almamanın cezası kiracıyı tahliye edememek anlamına da gelmektedir.

Doğalgaz Abonelik Ücreti 2018-2019 – Doğalgaz aboneliği için gerekli evraklar nelerdir?

Kiracının Doğalgaz abonelik ücreti 2018-2019 yılında ne kadar olarak revize edildi. Şubat 2018 itibariyle doğalgaz aboneliği üzerine alma yapacak olan vatandaşın abonelik başvurusu için hazır bulundurması gereken evraklar ise şu şekildedir. Nüfus cüzdanı, Kira sözleşmesi, Tesisat numarası (Fatura), Dask poliçesi (zorunlu değil) yanınızda bulundurması halinde İgdaş ‘a doğalgaz açılışı için başvuruda bulunabilir siniz.

Kiracı tarafından doğalgaz abonelik ücreti 2018 yılında 427,00 TL güvence bedeli olarak tahsil edilmektedir. Doğalgaz abonelik ücreti adı altında yansıtılan bedeller 2 taksitte ödenebilmekte olup igdas faturasına yansıtılabilmektedir. Doğalgaz aboneliğinin iptal edilmesi durumunda ise İgdas tarafından ödenen güvence bedeli tüketiciye iade edilmektedir. Doğalgaz aboneliğinin üzerine alınmaması durumunda ise, kiracı ile ev sahibi arasında yaşanabilecek olumsuz itilaflarda kiracının tahliyesi konusunda sorunlar yaşanabilmektedir.

Elektrik Su Doğalgaz Abonelik ‘lerinin alınmaması durumunda ne kadar ceza ödenir?

Kurumlar tarafından yapılan açıklamalarda aboneliklerin üzerine alınmaması durumunda aynı şartlarda kullanım devam edeceği için olası kaçak yada farklı sorunların farkına varılamayacağı belirtilmektedir. Şöyle ki doğalgaz aboneliğinin değişmesi durumunda yeni abonelik başvurusu sonrası yetkililer gelerek gerekli kontrolleri yaparak kiracının can güvenliğini sağlamak adına ilgili kontrolleri gerçekleştirmektedir.

Ceza rakamlarına gelirsek eğer, Doğalgaz aboneliğinin üzerine alınmaması durumunda EPDK tarafından bildirilmiş olan KDV hariç 90 TL ceza bedeli tüketiciye yansıtılır. Kiracı elektrik aboneliğini üzerine almazsa cezası ne kadar? sorusu için ise net bir ifade kullanılmazken kurum bazında teyit edilmesi gerekmektedir. İski (Su) aboneliğinin üzerine alınmaması durumunda ceza ödenir mi? sorusu için de net bir rakam belirtilmez iken tüketicinin faturaları üzerine alması büyük önem art etmektedir.

Elektrik Su Doğalgaz abonelik işlemleri ne kadar sürede sonuçlanır?

Sabah mesai başlangıç saati itibariyle başvuru işlemlerine başlanması durumunda aracınızın olması durumunda, kurumlarında birbirleri ile mesafeleri çok uzak olmaması durumunda en geç 2 saat içerisinde başvurularınızı halledebilir siniz. Fakat saatin ilerlemesi başvurulardaki sonuç süresini bir hayli uzatmaktadır, aracınızın olmaması ihtimalini de göz önünde bulundurduğumuzda ise nerede ise mesai saatlerinin 2/3 lük kısmına denk gelebilmektedir.

 

İgdaş faturasını vade farkı ödemeden 3 taksitte nasıl öderim? yazımızı okumak için tıklayın

7 Yorumlar

 1. Bilal 26 Mayıs 2017
  • Mehmet al 26 Aralık 2017
   • Mehmet al 26 Aralık 2017
   • Mehmet al 26 Aralık 2017
 2. Özkan 4 Şubat 2018
  • Finansçı 5 Şubat 2018
 3. Luna 23 Mart 2018

Cevap Ver