12 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

Kefil Olmak Kredi Notunu Etkiler mi? Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi?

Kefil Olmak Kredi Notunu Etkiler mi? Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi?

Bankacılık ve Finans hayatının olmazsa olmazıdır Kredi Notu. Finansal olarak tüketicinin kredi alıp alamayacağı yada kredi kartı alıp alamayacağına dair bir çok işlem için Kredi Notu asıl olandır. Peki Kefil Olmak Kredi Notunu (Kkb) Etkiler mi? Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi? bu sorular tüketici tarafından en çok merak edilen konulardır.

Tüketici kefil olmadan önce bir sonraki adım olan kefil olmak kredi çekmeyi engeller mi? bu konuyu düşündükleri için kefil olmadan önce çok daha fazla düşünülmesi gerekir. İhtiyaç halinde hali hazırda bir kefilliğiniz de var ise o zaman da kefil olan kişi kredi çekebilir mi? bu sorunun cevabını arar.

Küçükpara olarak sizler için bu merak edilen sorularınıza cevap bulmaya çalışacağız. Öncelikle sizin için tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz Kredi Notu Öğrenme ve Kredi Notu Merak Edilenler yazımıza göz gezdirmenizi öneririz. Makalemizde kredi risk raporu içeriği, kredi notu kaç yılda temizlenir, kredi notu itirazları hangi kuruma yapılmalı

Kefil Olmak Kredi Notunu (kkb) Etkiler mi? Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi?

Konu ile ilgili çok daha detaylı makalemizi sizler ile paylaştıktan sonra sizler tarafından merak edilen Kefil Olmak Kredi Notunu (kkb) Etkiler mi? Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi? sorularının cevabını vermeye çalışalım. Kefil olmak demek, kefil olduğunuz kişinin kredi bilgisinin de kkb kaydınıza eklenmesi demektir. Şöyle ki borçlanma endeksi yada kredi notu değişimlerinde bu kredi bilgisi de aktif olarak değerlendirilmektedir.

Yani makalenin başında da belirttiğimiz gibi kefil olmadan önce kendi kredi ihtiyaçlarımızın da olup olamayacağını değerlendirmek, kefil olduğunuz kişinin kredisini ödememesi ve sorunlu hale gelmesi durumunda bu borcu ödeyip ödeyemeyeceğinizi sorgulamak olmalı. Bu konuları değerlendirdikten sonra kredi notunuzun düşme ihtimalini ve bu borç bakiyesini ödemek zorunda kalma ihtimaliniz olduğunu düşünmelisiniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi Notu Neden Düşer? Yükseltmek İçin Ne Yapmalı?

Kefil olduğunuz kişinin kredisini düzenli ödemesi halinde kredi notunuza olumsuz olarak etkisi olmayacaktır. Kefil olmak kredi çekmeyi etkiler mi? yada Kredisi olan kefil olabilir mi? sorusuna gelecek olursak, kefil olmak ne kadar önemli olarak gözükse de kefil olduğunuz kredi ödemeleri düzenli bir şekilde yapılıyor ise Banka size kredi çekerken zorluk çıkarmayacaktır. Asıl borçlu siz olmadığınız için Bankalar bu konuda esnek davranarak konut kredisi yada ihtiyaç kredisi verirken kredi kefilliğinizi ikinci planda değerlendirmektedir.

Konuyu toplayarak tekrar değerlendirmek gerekir ise kefil olduğunuz kişi kredi ödemelerini düzenli gerçekleştiriyor ise bu sizin kredi çekmenize engel teşkil etmez. Yada krediniz var iken kefil olamazsınız gibi bir durum söz konusu değildir. Borcunu ödeyen her Bankada itibar görmeye devam edecektir. Kefil olunan kişinin kredisini düzenli ödememesi durumunda ise kredi notunuzun düşmesi ve beraberinde borcun size intikal etme ihtimaline karşın Bankalar kredi vermekten kaçınabilecektir.

Krediye Kefil Olmak ile ilgili Soru- Cevaplar

Bir arkadaşına yada aile bireyinin kredisine kefil olacaklar yada daha öncesinde kefil olan ve kredi ihtiyacı olanlar için bir kaç soru cevap ile konuyu daha ince hatları ile cevaplamaya çalışalım;

 • Kredi kefil şartları nelerdir? Maaş bordrolu – maaş yazısı alan bir çalışan iseniz yada ticari faaliyette bulunan şirket bilançonuz da herhangi bir sorun yok ise krediye kefil olmanız için yeterli belgelerdir.
 • Kefil olmak kredi çekmeyi engeller mi? Hayır kefil olunan kredi düzenli ödeniyor ise Bankalar size kredi verirken sorun yaratmayacaktır.
 • Kredisi olan kefil olabilir mi? Evet kredi nonutuz yüksek ve sorumluluğunuzda olan Bankacılık ürünlerinin ödemelerinde herhangi bir sorun yok ise kefil olabilir siniz.
 • Kefil olmak için gerekli belgeler nelerdir? Kefil olmak için gerekli belgeler nüfus cüzdanı ve gelir belgesinden oluşmaktadır. Daha önceden sorunlu hale gelmiş bir borcunuz mevcut ise bu tutarı ödediğinize ait dekont talep edilebilir.
 • krediye kefil olmak
  kredisi olan kefil olabilir mi

  Kimler kefil olamaz? Geliri olmayan kişiler, kredi notu yani kkb puanı düşük olan kişiler, fiili ehliyeti olmayan kişiler Bankalar tarafından kefil olarak değerlendirilmezler.

 • Emekli kefil olabilir mi? Evet emekli vatandaşlarımız kefil olabilir. Bankalar tarafından genellikle kredi talebinde bulunan fakat geliri yeterli olmayanlar için emekli anne yada baba kefil olarak talep edilebilir.
 • Kaç kişiye kefil olunur? Bankalar bu konuda 2 kefilliğe kadar olumlu değerlendirme yapabilmektedir. Fakat bundan sonrası biraz risk olarak değerlendirilerek kefil olarak bu kişi değerlendirilmeyebilir.
 • Konut Kredisi kefil şartları nelerdir? Konut kredisi kefilliği de genel olarak yaptığımız değerlendirme şartları ile aynıdır. Geliriniz var ise bu gelir belgesi ve Nüfus cüzdanı kefil olmanız için yeterli olan evraklardır.
 • İhtiyaç kredisi kefil şartları nelerdir? İhtiyaç kredisi kefilliği de konut kredisi ile aynı şartlarda değerlendirilir.

Tekrar yazımızın ana konusunda dikkat edilmesi gereken hususun üzerinden geçmek gerekir ise, Krediye kefil olmadan önce bir kaç kez düşünmeniz, sonrasında yaşayabileceğiniz olumsuz senaryo şartlarını mevcut bütçeniz ile çevirip çeviremeyeceğinizi analiz etmek olmalı. Borçsuz ve sorunsuz bir Bankacılık hayatı dileklerimizle yine faydalanabileceğiniz bir kaç makalemizi bilgilerinize sunarız.

 

 

 

 

 

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi Kartı ve Kmh Faizi Ne Kadar Oldu?
About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir