9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

İhtiyaç Kredisi Ne Kadar Çekilebilir? Ne Kadar Kredi Çıkar?

İhtiyaç Kredisi Ne Kadar Çekilebilir? Ne Kadar Kredi Çıkar?

Hepimiz için bir çok gereklilik sonrası İhtiyaç Kredisi ihtiyacı doğabilir. Durum böyle olunca ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilirim? yada maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim diye durumu sorgulayabilir siniz. İhtiyaç duyulan rakam biraz fazla ise, İhtiyaç Kredisi Ne Kadar Çekilebilir? Ne Kadar Kredi Çıkar? diye merak edeceksinizdir.

Çekeceğiniz kredi için maaşınızın ne kadar olduğu, ne kadar kredi riskinizin olduğu, kredi notunuzun ne kadar yüksek olduğu, gecikmeli ödediğiniz kredi yada kredi kartı mevcut mu, farklı bir kredi için kefilliğiniz var mı, çekeceğiniz ihtiyaç kredisi taksitinin gelirinizin ne kadarına denk geldiği gibi bir çok kriter sonrası Bankadan ne kadar ihtiyaç kredisi çekebileceğiniz belirlenmektedir.

İhtiyaç Kredisi Ne Kadar Çekilebilir? Ne Kadar Kredi Çıkar?

Biraz önce belirttiğimiz gibi ne kadar ihtiyaç kredisi çekilebileceği konusunda kriterleri sıraladık. En fazla ihtiyaç kredisi veren Bankalar ortalama 50.000 TL’ ye kadar ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktadırlar. Bu tutar tüketicinin geliri, kkb skoru gibi bir çok etken sonrası 100.000 TL’ ye kadar çıkabilmektedir. Ama ülkemizde ortalama ihtiyaç kredisi kullandırım tutarı 10-15 Bin Lira arasında değişmektedir.

Ortalamanın bu kadar düşük olmasının sebebi çok borçlu olmamız (farklı açık ihtiyaç kredilerinin olması), gelir seviyemizin düşük olması, bankaların farklı borçlanma endeksleri sonrasında verilen ihtiyaç kredisi tutarları talep edilenin altında gerçekleştirilmektedir. Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim? diye soranlar maaş aldıkları bankalardan talep etmeleri durumunda daha avantajlı olmaktadır.

Tüketici de bu anlamda kredi başvurularında belli başlı bankaları tercih etmekte olup, en çok aranan kredi başvuruları kontrol edildiğinde Akbank ne kadar kredi çekebilirim? ve Garanti ne kadar kredi çekebilirim? soruları ön plana çıkıyor. Bu anlamda ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilirim? diye merak edenler için Akbank ve Garanti Bankası önerilebilir durumdadır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Denizbank A101 Kampanyası 2000 TL Faizsiz Kredi 10 TL Fastpay İadesi

En fazla ihtiyaç kredisi veren Bankalar ‘ın kriterleri kredi notunun yüksek olması ve kredi boşluğunun olmasıdır. Tüketicinin daha önceden çekmiş olduğu ve kapanmış, konut kredisi yada ihtiyaç kredileri mevcut ise Bankalar bu tarz müşterileri çok daha fazla tercih ederler. Daha önceki ödeme performansları iyi olan ve güncel kredi riski de olmayan vatandaşlar Bankalar tarafından en fazla aranan müşterilerdir.

Ziraat Bankasından ne kadar kredi çekebilirim? diye soranlar için Ziraat Bankası kredi vereceği tüketici konusunda Özel Bankalara göre daha farklı kriterlere sahip olduğu için çekebileceğiniz kredi tutarı biraz daha az olmaktadır. İNG BANK ‘da bu konuda biraz daha elibol davranmakta olup tercih edebileceğiniz Bankalar arasında yer alabilir.

Ne kadar kredi çekebileceğinizi kendiniz hesaplamak isterseniz eğer, maaşınızın ortalama 5-10 katı arası olarak düşüneceğiniz kredi için taksit tutarının maaşınızın ortalama yüzde 50 ‘sini geçmemesine dikkat etmeniz lazım. Tabi bu kredi tutarının yükseltilebilmesi için ek gelir beyan etmek yada kredinize kefil dahil edilmesi gerekebilir. Bu tarz takviyeler ile bankalardan çekebileceğiniz kredi tutarını yükseltebilir siniz. Olası sorunlarınız da BDDK internet sitesinden başvuru da bulunabilir siniz.

İhtiyaç kredisi başvurusu için hangi evraklar gerekiyor?

İhtiyaç kredisi başvurusu için gerekli evraklar Nüfus Cüzdanı, Gelir Belgesi (Maaş Bordrosu), gerekmesi durumunda adınıza kayıtlı fatura. Çekeceğiniz kredi tutarı yüksek ise Bankalar genellikle maaş bordrosu talep etmektedirler, maaş yazısı şeklinde bir ibraz söz konusu ise maaş yazısına ek olarak o şirkete ait imza sirküleri de ek olarak talep edilir. 

Ama bordro söz konusu ise gelir belgesi konusunda bir sorun yaşamazsınız. Son dönemde işten ayrılan personeller tarafından yapılan başvurular neticesinde batık kredi rakamlarının artması sebebiyle başvuru esnasında e-devlet şifreniz ile giriş yaparak güncel ssk dökümünüz de talep edilebilir. Böyle bir güvenlik önlemi ile Bankalar ssk primizinin de düzenli yatırılıp yatırılmadığı konusunda fikir sahibi olmaktadır.

About Author

Finansçı

2 Comments

  • en fazla ihtiyaç kredisi veren bankalar konusunda bir araştırma yaptım ama çokta net değil durum. Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim diye banka şubelerine sordum ama ne kadar kredi çıkar sağlıklı cevap veremediler. İhtiyaç kredisi üst limiti nedir dediğimde ortalama 50 bin liraya kadar kredi alabiliyorsunuz. ihtiyaç kredisi en fazla kaç ay vade konusunda da 48 ay olarak açıklama yapıldı. Ama hazır kredi limitlerinde düşük tutarlarda kredi limiti çıksa da geliriniz yüksek ise daha fazla kredi alma imkanınız da var:)

  • İhtiyaç kredisi ne kadar çekilebilir, ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilirim, maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim, en fazla ihtiyaç kredisi veren bankalar, ihtiyaç kredisi üst limiti nedir gibi bir çok soru içerisinde boğuluyorum galiba. Çekeceğimiz 26 bin lira kredi ya bu kadar zor olmamalı herhalde.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir