6 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

İhtiyaç kredisi veya konut kredisini erken kapatırsam ne kadar öderim?

İhtiyaç kredisi veya konut kredisini erken kapatırsam ne kadar öderim?

Kredinizi erken kapattığınızda ne kadar faiz indirimi oluyor? Kredimi erken kapatırsam ne kadar öderim?

Bankalardan kullanmış olduğunuz ihtiyaç kredilerinde vadeyi uzun tuttu iseniz ilk sene faizin büyük bir kısmını ödüyorsunuz demektir. Mecbur kaldığımız için vadeyi uzun tutuyoruz fakat biraz önce belirttiğim gibi özellikle konut kredilerinde vade çok daha uzun olduğu için bir kaç sene neredeyse ana para ödemiyorsunuz diyebiliriz herhalde.

Bu durumda belli bir süre krediniz için sadece faiz ödemesi yaparak kredi vadesini azaltıyorsunuz yoksa anapara anlamında geri ödeme fazla yapmıyor olacaksınız. İhtiyaç, Taşıt yada Konut kredinizi erken kapama yapmak istediğinizde kredi için yapılan hayat sigortasını iptal etmeyi unutmayınız.

Peki ihtiyaç kredinizi erken kapatmak istediğinizde ne kadar indirim kazanırsınız?

Kredimi bugün kapatırsam ne kadar öderim? diyorsanız, ödediğiniz son taksit üzerinden hesaplama yapmanız gerekmekte olup, kalan anapara bakiyesi için son ödediğiniz taksit gününden kaç gün geçmiş ise (Anapara*Yıllık Faiz Oranı*Gün Sayısı/ 36000) formülünden kabaca hesaplayabilir siniz. Elinizdeki tabloya göre baktığınızda ödeme yapacağınız tutar çok daha az gözükecektir vadeyi kısalttığınız için. Kredinizi kapatmaya 1 ay kala bile erken kapatsanız ödeyeceğiniz faiz bakiyesi az olacağından daha indirimli bir tutar ödeyeceksiniz.

ihtiyac kredisi kapama talimati
İhtiyaç kredisi kapama talimatı

Örnek ile açıklamak gerekir ise; Kullanmış olduğunuz ihtiyaç kredisini erken kapatmak istediğinizde 1.20 faiz oranı ile kalan 15 taksite ait 10.000 Lira anapara borcunuzun kaldığını varsayalım. Son ödeme yaptığınız taksit tarihi de kredi kapama yapacağınız tarihten 10 gün önce olduğunu düşünelim. Bu durumda ihtiyaç kredisini erken kapatmak için ödeyeceğiniz rakam 10 günlük faiz bakiyesi ve vergilerdir. 

(Anapara*Yıllık faiz oranı*Gün sayısı/36000) formülünde kredi rakamlarını yerleştirelim. Yıllık Faiz oranı: (1.20*12)

 • 10.000*14.40*10/36000= 40 TL Faiz
 • 40*0,05= 2 TL Bsmv
 • 40*0,15= 6 TL Kkdf
BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi Risk Raporu Ücretsiz Olan Banka Var mı?

Toplamda ihtiyaç kredi erken kapama için ödeyeceğiniz rakam 10.048 TL olacaktır. Bu rakamda Bankanın valör uygulamasına göre 1 gün sapmalar olabilmektedir.

Konut kredisini erken kapatırsam ne kadar öderim?

Konut kredinizi erken kapatmak istediğinizde yasalarda da belirtilen erken ödeme cezasını ödemek zorunda kalırsınız. Son yapılan yasal düzenlemelere göre vadesi 36 ayı aşmayan krediler de yüzde 1, vadesi 36 ayı aşan kredilerde maksimum yüzde 2 ceza bedeli Banka tarafından tahsil edilir. Konut kredisini erken kapatırsam ne kadar öderim? diyorsanız eğer, (Anapara*Yıllık Faiz Oranı*Gün Sayısı/ 36000) formülünü kullanarak ortalama ödeyeceğiniz faiz bakiyesine ulaşabilir siniz. Faiz bakiyesine ek olarak konut kredisi erken kapama cezası da aynı şekilde ödenmesi gerekmektedir.

konut kredisi kapama talimati
Konut kredisi kapama talimatı

Konut kredimi erken kapatmak istiyorum dediğinizde, bu ceza bedelini ödediğiniz halde kredinizin vadesi uzun ise bu ceza tutarından çok daha fazla maddi olarak karlı duruma geçebilir siniz. Burada verilecek karar aslında hangisinin ağır bastığını değerlendirmeniz olacaktır. Konut Kredi borcumu erken ödersem ne kadar indirim olur?diye soracak olanlar için şu detayı belirtmek gerekir.

Konut kredimi erken kapatmak istiyorum dediğinizde faiz indirimi sağlanmasına rağmen ekstra kredi erken ödeme cezası adı altında komisyon tahsilatı yapılmaktadır. Getirilen düzenlemeler sonrasında kredi erken kapama yaptığınızda tüketici hesaplarından Bankalar ekstra masraf tahsilatı yapamıyorlar.

kredi erken odeme hesapla
Kredi erken ödeme hesaplama

Örnek ile açıklamak gerekir ise; Konut kredimi erken kapama yapmak istiyorum dediğinizde, 0,90 oran ile 80 ay 100.000 TL anapara riski olan Konut krediniz olduğunu varsayalım. Yine aynı şekilde son ödediğiniz taksitin de 10 gün önce olduğunu düşünelim. Yukarıda ihtiyaç kredisi erken kapama hesaplama yöntemi gibi hesaplama yapılacak olup, konut kredisinde vergiler olmadığı için bu bedeller ödenmeyecek iken anapara üzerinde 36 ay üzerinde taksit olduğu için yüzde 2 erken kapama cezası ödenecektir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Balon ödeme yaptığımda faiz indirimi alabilir miyim?

(Anapara*Yıllık faiz oranı*Gün sayısı/36000) formülünde kredi rakamlarını yerleştirelim. Yıllık Faiz oranı: (0,90*12)

 • 100.000*10,80*10/36000= 300 TL Faiz
 • 100.000* 0,02= 2.000 Erken kapama cezası

Toplamda konut kredi erken kapama için ödeyeceğiniz rakam 102.300 TL olacaktır. Bu rakamda Bankanın valör uygulamasına göre 1 gün sapmalar olabilmektedir.

Belirttiğimiz tabloya göre ufak bir hesaplama yapıp belirttiğimiz tutarların analiz edilerek tarafınızdan karar verilmesi gerekmektedir. Bunun yanında tekrar hatırlatalım, erken kapama işlemi sonrası bir dilekçe yazarak kullandırım esnasında tarafınıza yapılan hayat sigorta poliçelerinin iptalini ihmal etmemenizde fayda var.

İpotek fek harcı 2017- İpotek fekki için gerekli evraklar neler?

Konut kredisi erken kapama sonrası yapılması gereken bir diğer işlemde ipotek fekki ‘nin yapılmasıdır. Banka kredisi ile yapılan konut alımlarında Banka konut üzerine tapuda ipotek kaydı işlettirir. Bu ipotek kalkmadığı sürece konut üzerinde Banka hak sahibi olmaya devam eder. Konut kredisi kapama sonrasında Bankadan gerekli evrakları alarak tapudan ipotek fek edilmesi gerekir. Peki ipotek fek harcı ne kadar? İpotek fekki için hangi evraklar lazım bunları da inceleyelim.

İpotek fekkini kaldırmak için gideceğiniz Tapu Müdürlüğünde kredi kullandığınız Bankanın, Yetki belgesi, İmza Sirküleri Fotokopisi ve Taahhütname çıktısının olması gerekir. Bu evraklar üzerinde “Evrak Aslı Yetki klasöründe ve TAKBİS sisteminde kayıtlıdır” yazması gerekmektedir. Bu belgelere ek olarak Banka tarafından düzenlenen İpotek Fek yazısı ve Fek Harç dekont aslının size teslim edilmesi gerekir.

İpotek fek harcı yatırılmadan Banka tarafından bu harç tutarı talep edilecektir. 2017 Fek harç masrafı 21,70 TL olup, ödeme dekont aslı ve yukarıda belirttiğimiz evraklar ile ilgili tapuya giderek ipotek fek etme işlemini gerçekleştirebilir siniz.

 

About Author

Finansçı

72 Comments

 • Ben konut kredimi erken kapama işlemi yaptım fakat benden yüzde iki ceza aldı Banka. Kredinin vadeside 16 ay kalmıştı. Ozaman banka benden kredi erken kapama cezası olarak fazla para tahsil etmiş. Ne yapmam gerekir acaba?

  • Merhaba,
   Bankalarda sistem yeni yönetmelik sonrası güncellendi.Konut kredisi erken kapama sonrası fazla alınan tutarın iadesi için Bankaya bilgi verirseniz hemen iade edeceklerdir.
   Saygılarımızla.

   • Merhabalar;

    Bir kamu kurumunda memur olarak görev yapmaktayım a isimli devlet bankasından (Maaş müşterisiyim) fazilern 2,65 civarında olduğunda ayrı ayrı 4 adet kredi çektim şimdi 1,25 oranından yeni ihtiyaç kredisi çekip daha önce çekmiş olduğum kredileri kapatmak istiyorum fakat yüzde 15 erken kapatma cezası eklenerek ana para ödemesi yapılacağını söylediler.
    1. olarak 15% yasalmıdır.
    2. olarak yasal ise sizce yeni kredi çekip kapamka daha mı mantıklıdır.

 • Merhaba ben 120 ay vadeli 20000 tl konut kredisi çektim bu 10 senede 36000 tl oluyor şuanda kalan parayı peşin ödersem faiziyle berabermi öderim anaparayımı öderim .bugün gidip sordum kalan. Borcunuz toplam 12000 tl dediler peşin ödersem 1900 2000 lira aşağı düşer dedi banka yani hemen hemen 10000 tl odeyecekmisim bu neden böyle oluyor .

  • Merhaba,
   Odeyeceginiz rakam belirttiğiniz vadede ödenecek rakam. Bu ödeme planında odenen anapara rakamı düşük olduğu için sürekli faiz ödemek durumunda kalıyorsunuz. Anapara borcunu yani kredi tutarini peşin ödemeniz durumunda Anapara borcuna ek olarak son taksit tarihinizden bugüne kadar isleyen faiz ile kapatabilirsiniz. Yani kredinin anaparasini ne kadar fazla oderseniz odeyeceginiz faizde o kadar az olur.
   Saygılarımızla.

 • Konut kredimi erken kapatmak istediğimde 8000 TL faiz indirimi olurken 2800 TL erken kapama cezası tahsil edileceği belirtildi. Her halukarda bu erken kapama cezası ödeniyor sanırım, bu durumda konut kredimi erken erken ödersem benim için avatajlı olur mu acaba?

  • Merhaba,
   Evet yönetmelik gereği erken kapama cezası ödenmesi gerekmektedir. Fakat kredinizdeki faiz indirimi daha yuksek olduğu için konut kredinizi kapatmaniz menfaatinize gözükmektedir.
   Saygılarımızla.

 • İhtiyaç kredisi erken kapama sonrası dediğiniz hesaplamaya göre üç aşağı beş yukarı ortalama bir tutar çıktı. En azından Bankaya kredimi erken kapamak için gittiğimde sürpriz ile karşılaşmamış oldum.

 • Konut kredimi erken kapama yapmak istiyorum. Fakat 37 taksitim kaldı kredi kapanmasına. Banka benden yüzde iki erken kapama cezası talep ediyor. Konut kredisi erken odeme cezasi olan Yüzde ikiyi odememek için ne yapmalıyım?

  • Merhaba,
   Mevcut krediniz için 2 taksit yüzde iki ceza ödeyerek erken odeme yapın. Sonrasında kredi kapama talebinde bulunursanız kalan büyük risk için yüzde bir erken kapama cezası ödersiniz.
   Saygılarımızla.

 • İhtiyaç kredisi Erken ödeme sonrası banka ekstra komisyon alabilir mi acaba?

  • Merhaba,
   Bireysel tuketiciden ihtiyaç kredisine erken ödeme sonrası ekstra komisyon tahsilatı yapılamamaktadır.
   Saygılarımızla.

 • 48 ay vadeli 40.000 TL kredi çektim ve 1786.75 TL sigorta kesildi. Kredimi 2 ay 15 gün sonra kapattım. Tarafıma 662.12 TL iade yapılarak 2 ay 15 günlük süre için 1,1124.63 TL gibi çok yüksek olduğun düşündüğüm ücret kesilmiştir. Daha önceleride defalarca kullandığım krediyi kapattığımda bu kadar yüksek oranlı ücret kesilmemişti. Ayrıca tarafıma bu kadar yüksek kesinti yapılacağı bildirilmedi böyle bir durum beklemiyordum bunu öğrenmiş olsaydım en azından sigortamın devamını istemek daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Sizce bu kesinti doğrumudur bu kadar yüksek kesintinin bu kadar erken ödemede kesilmesi uygunmudur. Doğru değil ise nasıl bir yol izlemeliyim, bigilendirebilirmisiniz ?

  • Ayrıca çekmiş olduğum 48 aylık 40.000 TL kredi 3 ay ertelemeli krediydi ve ben 3 ay dolmadığından hiç kredi ödemesi yapmadan 2 ay 15 gün sonra kapattım.

  • Merhaba,
   Belirttiğiniz kesinti normal değil,öncelikle sigorta şirketini arayarak magduriyetinizi dile getirin yanlış bir hesaplama sonrası bu bedel iade edildiğinden düzeltmesi gerçekleşecektir.
   Saygılarımızla.

   • Her itirazımda açıklayıcı bilgi verilmiyor sadece Hazine müsteşarlığının onaylı teknik esaslarında yer alan hesaplamalara göre yapıldığı belirtiliyor bir kaç kez itiraz ettim yine itirazımı belirten şekilde tekrar itiraz ettim açıklama yok kesinti oranlarıyok hiç bir şekilde kendilerinin hesaplamadığını ilgili esaslar denilerek geçiştiriliyor. Yine olumsuz olursa nereye nasıl bir itirazda bulunabilirim acaba. Ayrıca bu hesaplamalar göre sizin görüşünüze göre normal şartlarde ne kadar bir kesinti olabilir veya ne kadar bir kesintiyi geçmez. Cavebiniz için şimdiden teşekkür ederim

    • Tekrar merhaba,
     Sizinle aynı sorunu yaşayan farklı bir arkadaşımız parasını iade aldı. Konuyu onunla teyit ettikten sonra yarın size bilgi vereceğim.
     Saygılarımızla.

    • Merhaba,
     Yapmanız gereken sigorta şirketinden belirtilen Hazine tarafından belirtilen hesaplama yöntemini talep ederek http://tsb.org.tr/bilgi-edinme.aspx?pageID=865 adresinden bilgi edinme başvurusu yaparak takibini yapmak olabilir. Fazla kesinti yapılmasının nedenlerinden biri alınan tutarın çoğunun komisyon adi altında alınmasından kaynaklı olduğu belirtilmektedir.
     Saygılarımızla.

     • Öncelikle verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim. Özür dileyerek şunuda söylemek ve sormak istiyorum.Ben ilgili sigorta şirketinden bunu talep ediyorum ama bana hiç bir şekilde hesaplama yöntemi ile ilgili belge vermiyorlar. Sadece bugünde aradılar yeniden hesaplandı işlem doğru belge veremiyoruz, hazine tarafından hesaplanan yöntemle hesaplanmıştır. İsterseniz mahkemeye de başvurabilirsiniz deniyor. Belirttiğiniz arkadaşada sorabilirmisiniz varsa e mail adresime de kendisi almış ise aldığı belgenin örneğini gönderirse emsal göstererek yeniden isteyebilirim. İlgi ve alakanız için çok çok teşekkür ederim.

      • Sigorta şirketi belgeden ziyade hesaplama yöntemini belirtmiş ve ne için ne kadar tahsilat yaptığını iletmiş. 200 TL ödediği poliçenin iki ay sonra iptalinde 110 TL iade almış. İlk cevabımdada belirttigim gibi tahsilatın büyük kısmı komisyondan Olustugu için ifadenin az olduğu da belirtilmiş ek olarak. Belirttiğim siteden bilgi edinme hakkına kayıt açabilirsiniz şirket bilgi vermiyor ise.
       Saygılarımızla.

      • 24.12.2016 ve sonraki tarihli verdiğiniz bilgiler doğrultusunda ilgili şirket tarafıma yeni sigorta ayrılma hesabı diye bir özet göndermişler burda Poliçe değeri hesaplamada vade başlangıç tarihi 05.12.2016- sigortadan ayrılma 19.12.2016- bir sonraki vade 05.01.2017 diyor sonrada ;
       1.786,75 pirim taksit tutarı -1,072.05 TL idari ve tahsil şarjmanı ile istihsal masrafı toplamı ve 714,70 TL net prim tutarı yazıyor ve devamında da vade başlangıç tarihi aktüel hesaplama matematik karşılığı 671.86, bir sonraki vade için karşılık 650,30 ve gün esasına göre ayrılma tarihindeki matematik karşılığı 662,12 TL deniyor ve bana bu ödendi sizce bu belirtilen belgedeki bilgiler doğrumu hesaplanmış nasıl bir yol izlemeliyim elimdeki bu belge ile itirazımı şirket haricinde ilk olarak nereye yapabilirim teşekkür ederim.

       • Merhaba,
        Daha önceki cevaplarimizda da belirttiğimiz gibi ödemenin çoğu komisyon rakamlarına aktarılmis iade tutarının düşük olma sebebi bu. Sikayetinizi de aralik ayında belirttiğimiz gibi Turkiye sigortalar birligi’ne yapabilirsiniz. Sonuç alınamaması durumunda hakem heyetine başvurma yoluna gidebilirsiniz.
        Saygilarimizla.

 • ihtiyaç kredimi erken kapama yapmak için bankaya talepte bulundum ve belirttiğiniz hesaplama yöntemi ile aşağı yukarı aynı rakamı çıkardılar. Eskiden kredi erken kapama yapmak istediğimiz de bir ton para istiyordu banka faizin dışında. En azından bu tahsilatlar artık bankalarda sona ermiş en azından sadece kalan faizi ödeyerek ihtiyaç kredisini erken kapatabiliyoruz.

 • İhtiyaç kredisini erken kapatmak istedigimde 6000 lira faiz indirimi çıkardılar. Para oldukça erken kapatmak çok avantaj sagliyor insana.

 • Bende konut kredimi erken kapamak istedigimde bu erken ödeme cezası sinir bozucu oluyor. Zaten kredinin ilk bir kaç yilinda full faiz oduyoruz. Bir daha erken kapama cezası da neyin nesi anlamıyorum.

 • 82000 lıra konut kredım var bunu kredı transferı yapmak ıstıyorum baska bankaya bunun bır cezası varmı. vermıs oldugunuz bılgıler cok acıklayıcı oldugundan dolayı yardımcı olursanız sevınırım

  • Merhaba,
   Kredinizin vadesi 36 aydan az kalmis ise Anapara riski üzerinden yüzde 1 erken kapama cezası, 36 aydan fazla ise yüzde 2 erken kapama cezası ödemeniz gerekmektedir. Transfer kredide mevcut krediniz erken kapama yapıldığı için bu ceza rakamı ödenmek zorundadır.
   Saygılarımızla.

 • benim 8000 lira konut kredi riskim kaldı 6 ay vadede. Bu tutarı erken kapama yapmak ne kadar avantaj sağlar acaba bana?

  • Merhaba,
   Kredinizin bitmesine 6 ay kaldı ise konut kredisine ait faizin çoğunu ödemişsinizdir demektir. Erken kapama cezası olarak 80 TL ödeyeceğinizi düşünürseniz, bu bakiyeden fazla ödeme tablosunda faiz ödemeniz var ise sizin için konut kredisini erken kapamak faydalı olacaktır.
   Saygılarımızla.

 • İhtiyac kıredisi 16.000 TL çektim 21.000 geri ödemem oldu 360 TL aylık ödüyorum 5.980 TL kadı hepsini kapatmak istiyorum nekadar bir ödeme yaparım bankaya nekadar düşerler para teşekkürler

  • Merhaba,
   5980 TL anapara riskiniz kaldı ise ödeme tablosundaki ödenmesi gereken taksitinizdeki faiz bakiyesinden fazla olmayacaktır. Tablodaki diğer taksitlerdeki faiz ve vergi bakiyelerini ödemeyerek indirim sağlamış olacaksınız.
   Saygılarımızla.

 • 6000 tl kredi cektim 36 ay vadeli 3 taksidini kapadım kalan anapara 5800 civarı kredimi kapasam tam olarak nekadar öderim tesekkürler

  • Merhaba,
   6000 Lira kredinin ilk aylarda ortalama faiz ve vergi tutarı 80 TL gibi bir şeye denk gelir. 3 ay ödemiş iseniz anapara riski daha az kalmış olması gerekir. Aylık 80 TL faizi günlük hesaba döktüğünüzde günlük vergiler dahil 2,66 TL gibi bir rakama denk gelir. Ödediğiniz 3.taksit tarihinden kapama yapılacak gün arasında 10 gün varsa eğer 26,66 faize ek olarak ödeme tablosunda 3.taksitte belirtilen kalan anapara riskini toplayarak kapama rakamına ulaşabilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • 15000tl ihtiyaç kredisi çektim 36 ay vadeli 3 ay sonra (33) kople kapattım ve buna karsılık 162 tl yatırılmiş buna ihtiraz ettim yeniden hesapliyalım dediler

 • 15000tl ihtiyaç kredisi çektim 36 ay vadeli 3 ay sonra (33) kople kapattım ve buna karsılık 162 tl yatırılmiş buna ihtiraz ettim yeniden hesapliyalım dediler

 • Merhaba benim konut kredim tam 36 ay kalmış bugün itibariyle Yani 36 ay olarak erken kapatırsam yüzde 1 mi yoksa yüzde 2 mi ceza ödeyeceğim?

  • Merhaba,
   36 ay taksitiniz kalmış olabilir ama odeyeceginiz ilk taksitinize de 1 ay var muhtemelen. Son taksit tarihinize gore 365*3 gun hesabına göre yapmak daha doğru olacaktır.
   Saygilarimizla.

 • Bir daha ki ay elime geçecek para ile ihtiyaç kredimi erken kapatmak istiyorum. Ama kredi taksitlerimin çoğunu ödediğim için kredimi erken kapatmak istediğimde tatmin edici bir faiz indirimi yaşanmıyor. Parayı faize koyup içinden her ay taksitlerimi ödesem benim için daha kazançlı bir hal alıyor. Hele birde döviz altın gibi yatırımlarda değerlendirdiğimde iyi ki kredimi erken kapatmamışım diyeceğim gibi gözüküyor.

 • 140 bin lira konut kredisi çekmiştim 19 taksiti kaldı kredimi erken kapatirsam benim için avantajlı olur mu acaba. Bunun için ne kadar erken kapama cezası ödemek zorunda kalirim.?

  • Merhaba,
   Konut kredisi ni erken kapama yapmak istiyorsanız kalan anapara tutarı üzerinden yuzde 1 erken kapama cezası ödersiniz. Kalan taksitler için alacağınız faiz indirimi erken kapama cezasında daha fazla ise konut kredisini erken kapama yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • iyi günler yardımınızı rica ederim,
  250.000 tl konut kredisi çekmiştim. şuan 73 taksidim kaldı erken ödeme yapıp apatmak istiyorum.
  %0,02 erken kapama cezasını kalan ana para üzerinden mi ilk çektigim 250.000 tl ana para üzerinden mi ödüyorum.
  erken ödeme yaptığımda banada faiz indirimi verilir mi? yardımınızı rica ederim.

  • Merhaba,
   Elinizdeki ödeme planına bakarak kalan anapara riski üzerinden yüzde 2 erken kapama cezasını hesaplayabilirsiniz. Anapara ve erken kapama cezasına ek olarak son ödediğiniz taksitten kapama gününe kadar işleyen faizi ödeyerek kredinizi kapatabilir siniz. (Yani 250 bin tl üzerinden ceza ödemezsiniz, erken kapama yaptığınız için vade sonunda ödeyeceğiniz faize göre indirimli olarak ödemiş olacaksınız.)
   Saygılarımızla.

 • Krediyi erken kapatmak avantajlı mı diye araştıranlar evet tatmin olacağınız derecede faiz indirimi oluyor. Konut kredisi erken kapatma yaptığımda kredi erken kapama cezası ödedim ama yine de maddi olarak daha karlı çıktım. Kredi ara ödeme hesaplama yaptırarak yada konut kredisi erken ödeme hesaplama yaptırarak ne kadar avantaj sağladığını görebilir siniz.

 • Merhaba Ben 0.95 faizle 120 ay vadede 67,500 TL konut kredisi aldım 33 ay 877 TL ödedim 36 aydan sonra 1000 TL ödemeye başlıyacağım esnek ödeme yapmıştım toplam faiziyle birlikte 115 bin geri ödemem oldu şimdi ben kredimi kapattığım zaman Ne kadar öderim

  • Merhaba,
   33 taksit ödediniz ve 34. Taksit tarihine de az kaldığını varsayarsak ortalama 60.150 TL bir ödeme çıkacaktır. (Ufak sapmalar olabilir)
   Saygılarımızla.

 • 140000₺ konut kredisi çektim 13 ay oldu çekeli erken kapatırsam ne kadar öderim hesaplayamadım

  • Merhaba,
   Faiz oranı ve ne kadar vade ile çekildiğini bilmek gerekir. Ama kalan anaparaya 36 aydan fazla taksitiniz kaldı ise %2 ceza hesaplayınız. Ek olarak anapara ya son taksit itibariyle işleyen faizide (Anapara*(faiz oranı*12)* gün sayısı/ 36000 olarak hesaplayabilirşiniz.
   Saygılarımızla.

 • Kredi erken ödeme indirimi hesaplama yapmak istediğimde konut kredisi gibi erken kapama cezası yok sanırım. Banka tarafından bana bildirilen rakam ile benim hesaplama tutarım birbiri ile örtüşmüyor. Banka beni kazıklamıyordur umarum

 • İhtiyaç kredisi erken kapama yapmak istediğimde kredi erken kapama cezası yoktur herhalde. Krediyi erken kapatmak avatajlımı diyede sorgulamaya gerek yok sanırım:)

 • BEN %I.09 LA 80000 TL. 120 ay vade ile konut kredisi çektim. 45 ay ödeme yaptım. kalan kısmını peşin ödersem net kârim ne kadar olur. Şimdiden size teşekkür ediyorum.

 • Kredi erken kapama ara ödeme hesaplama yapmak istediğinizde faiz bakiyesi ne olacak ceza gelecek mi İhtiyaç kredisi erken ödeme indirimi konusunda faydalanmak istiyrsanız dikkatli olmak lazım. Erken ödeme cezası hesaplama yapmak bizi doğruya getirmeyebilir belki

 • 21/02/2018’de 72.ci taksit ödeyeceğim. Kalan borç 39.171,30 TL (+5500 faiz). Vade 120 ay. Toplam çekilen kredi 85.000. Borcumu tek seferde kapatmak istiyorum. Mantıklımı? Ne tavsi ediyorsunuz?

  • Merhaba,
   Erken kapatmak her zaman avantaj sağlar. Fakat siz zaten büyük kısmını odemissiniz Parayı farklı gelir yaratacak bir yerde kullanacak iseniz erken kapamaya gerek yok. Ama o tarz bir durum yok ise erken kapama faiz avantajı sağlayacaktır size.
   Saygılarımızla.

 • Bu dilekçe örnekleri için teşekkürler ancak bunlar indirilebilir olsa veya en azından kopyalanabilir olsa daha iyi olmaz mı ?

 • 120 bin kredi çektim 72 ay vade 3 ay ödedim erken kapamak istiyorum faiz indirimi olurmu

  • Merhaba,
   72 ay vadeli bir kredi için seçeneğiniz var ise erken kapama yapmanız sizin açınızdan çok faydalı olacaktır. Evet fazlasıyla faiz indirimi yaşanacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Konut kredisi kalan borcum 40 bin lira ve 60 ay yıllık faiz oranı yüzde 7.80 şimdi kapatırsak cezası kaç lira indirimi kaç lira olur.ben bir türlü hesap yapamadım.siz hesaplayıp soylermisiniz.taksit sayısı 120 idi.ana para 60 bin liraydı.

  • Merhaba,
   Ortalama rakamlar üzerinden konuşmak gerekirse muhtemelen 35.000 civarı anapara riskiniz kalmış olmalı. Bu rakamın üzerinden ödeyeceğiz erken kapama cezası 700 TL olacaktır. Kalan anapara riskinizi elinizdeki tabloda 61.taksit sütununda kontrol edebilirsiniz. Fikrimi soracak olursanız çok düşük faiz oranı ile kredi kullanmışsınız ve faizin büyük kısmını odemissiniz. Mevduat faizi konusunda hassasiyetiniz yok ise kredi kapama bakiyesini mevduat olarak açıp her ay bu bakiyeden kredi taksitlerini öderseniz her ay en az 100-150 TL ekstra faiz bakiyesi alırsınız. Bu rakam paranız azaldıkça düşecektir ama tabloda ödeyeceğiniz faizde düşecektir.
   Saygılarımızla.

 • cevabınız ve ayrıca öneriniz için çok teşekkür ederim.böyle bir fikir hiç aklıma gelmemişti.işinizde ve hayatınızdabaşaılar dilerim.

  • Rica ederiz. Amacımız tüketicinin Bankalar ile yaşadıkları sorunları çözmesinde ufak da olsa pay sahibi olabilmek. Paranız bol ve bereketli olsun.
   İyi akşamlar.

 • Merhaba ben 100000 tl kredi çektim 160000 geri ödemesi var.75000 Geri ödeme yaptım kalan borcum 85bin tl elime 50bin tl para geçti sizce bunu ara ödeme gibi yatırmalımıyım yoksa aylık faiz 500 tl getiriyor bankada kalsa daha mı mantıklı olur teşekkürler

  • Merhaba,
   Mevduat faizi kredi faizinden daha yüksek ise kapamak sizin için fayda sağlamaz. Ona göre hesaplama yapmak faydalı olacaktır.
   Saygılarımızla.

 • 60 ay vade ile 100.000 bin lira konut kredisi cektim her ay odemem gereken tarihten 10 15 gun once yatirsam aylik faiz indirimi olur mu olursa ne kadar olur acaba

  • Merhaba,
   Konut kredisi ödemelerinde taksit günü ödeme yapılması esastır. Erken ödeme yapılması durumunda ödenen analara tutarı kadar yüzde 2 ceza ödemek zorunda kalırsınız.
   Saygılarımızla.

 • Merhabalar 40000lira ihtiyaç kredisi çeksem üç ay sonra kapatsam çok zarar etmiş olurmuyum bi kaybım olmazmı acaba

  • Merhaba,
   %1,70 faiz oranı ile ortalama 2.500 TL faiz ödersiniz 3 ay için. Kullanmak istediğiniz durumdaki kârınız bu tutardan yüksek ise zarar etmiş sayılmazsınız. Zaten krediyi ne kadar erken kapama yaparsanız kazancınız da o kadar çok olur.
   Saygılarımızla.

 • ihtiyaç kredisi erken kapatırsam bu dönemde hata yapmış olurum sanırım. Aldığımda kredi faiz oranı 1,10 gibi bir orandı. Şimdi konut kredisi faiz oranları neredeyse yüzde 2 gibi oranlara gelmiş. Bir yazınızda okumuştum krediyi erken kapatmak yerine bu bakiyeyi vadeli hesap açarak değerlendirsek daha avantajlı olur galiba. O makalenizden dolayı teşekkür için yazmıştım. Kolay gelsin.

 • Meraba ben orhan 30000!×14 ay 2.27 faiz oranı kiredimi 29600 yani 400 tl kesinti oldu ve ben 45 gün sonra erken kapama yaptım 1 taksidini ödedim 2525 tl ikinci taksit gelmeden erken kapama yaptım ve 28420 tl ödedim sigorta iadesi 75 tl yatti yani benim 45 güne ödediğim para 1345 tl bu yasal mı saygilar

  • Merhaba,
   Faiz tahsilatı yasak oran üzerinde olmayacaktır. Fakat sigorta iadesinde çoğunu komisyona saydiklarindan sigortadan fazla iade alamamış olabilirsiniz. Bu arada ödediğimiz rakam 1.345 TL değil. Bence normal sorun yok gibi
   Saygılarımızla.

 • Kredi erken kapama cezası diye bir şey çıkarmışlar insanları soyuyorlar. Krediyi erken kapatmak avantajlı mı diye hesap yaparken birde ceza işi varsa yandık zaten. Hadi bilmeden bu parayı ödedik sonra kredi erken kapatma cezası geri alınır mı diye koşturucaz. O yüzden kredi ara ödeme hesaplama yaparak hangisi sizin için daha uygun ise onu tercih etmeniz gerekir.

 • Merhabalar;

  Bir kamu kurumunda memur olarak görev yapmaktayım a isimli devlet bankasından (Maaş müşterisiyim) fazilern 2,65 civarında olduğunda ayrı ayrı 4 adet kredi çektim şimdi 1,25 oranından yeni ihtiyaç kredisi çekip daha önce çekmiş olduğum kredileri kapatmak istiyorum fakat yüzde 15 erken kapatma cezası eklenerek ana para ödemesi yapılacağını söylediler.
  1. olarak 15% yasalmıdır.
  2. olarak yasal ise sizce yeni kredi çekip kapamka daha mı mantıklıdır.

  • Merhaba,
   Öncelikle çekmiş olduğunuz kredi faizi çok yüksek olup aç kapa yapılması sizin için mantıklı olmaktadır. Fakat sizden talep edilen yüzde 15 faiz ile bu avantajı kaybetmektesiniz. Gerçek kişi ihtiyaç kredilerinde bu tarz ekstra faiz tahsilatı yapılmamaktadır. Bu tarz ekstra bir ödeme alınabilmesi için ticari hesap üzerinden kredi kullandırılmış olması gerekir. Bankanıza alınan bu bedelin hangi sözleşme ve hangi yönetmeliğe istinaden tahsil edileceğini yazılı olarak talep edin. Talep sebebini de BDDK ‘ya durumu şikayet etmek için yazılı olarak belge talep ettiğiniz belirtin. Kredinizi kapatmamanız için Banka tarafından size uygulanmış bir taktik olabilir.
   Saygılarımızla.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir