9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? Eve Haciz Gelir Mi?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? Eve Haciz Gelir Mi?

Bazen istenmeyen durumlar olabiliyor, kredi borcunu ödemek için zorlanan tüketici kredi borcu ödenmezse ne olur? diye sorabilir. Kredi ve Kredi Kartı borçlarının ödenmemesi durumunda nasıl bir sürecin olacağı konusu Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği ile düzenlenmektedir. Bu yönetmelik dahilinde süreç hakkında faydalı bilgiler paylaşmaya çalışalım.

Kredi borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım diye hayıflanan Ülkemizde bir çok insan var desek yanlış olmaz sanırım. Peki kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı? Bankalar ile sorun yaşamamak adına en azından yakın bir aile dostunuzdan yada akrabalarınızdan borç alarak kredi borcunu yada kredi kartı borcunu sorunlu hale getirmemeye özen göstermeniz gerekir.

Kredi Borcu Ne Zaman Gecikmeye Girer? Gecikme Faizi Ne Zaman İşlemeye Başlar?

Kredinize ait borç bakiyesi ilk taksit tarihinde ödenmediği durumda gecikmeye girer ve gecikme faizi işlemeye başlar. Taksit ödeme tarihinden sonra yapacağınız ödemelerde taksit tutarına ek olarak gecikme faizi tahsilatı Banka tarafından yapılır. O yüzden gününden sonra yapacağınız kredi taksit ödemesi için taksit tutarına ek olarak gecikme faizi bakiyesini de yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Kadar Gecikme Faizi Öderim?

Gerçek kişi tarafından kullanılan kredilerde uygulanacak gecikme faizi oranı %30,00 olarak belirtilmektedir. Bunun üzerinde bir gecikme faizi uygulanmaz, fakat Ticari hesaplarda bu tutar bankanın size sunmuş olduğu kredinin oranının %50,00 fazlası olarak uygulanabilir. Bu da Bankanın Merkez Bankasına bildirmiş olduğu en yüksek kredi faizi üzerinden hesaplanabilmektedir.

Bireysel tüketicinin kredisine işleyecek gecikme faizini örnek ile açıklamak gerekir ise bireysel bir tüketicinin %1,50 oran ile kullandığı taksitli kredisinin ilk taksitinin gecikmeye düştüğünü varsayalım. Kredi taksitini ikinci taksit gelmeden arada bir tarihte ödeme yapacak iseniz, kredi faizinin %30,00 fazlası olacak şekilde ödemesi yapılmayan anapara bakiyesi için %1,95 oranında gecikme faizi uygulanır. Bireysel müşteriler için Bankalar faize faiz işletemediği için tablodaki ödenmeyen faiz için ekstra faiz ödemezsiniz.

Kredi Borcu Ne Zaman Avukatlık Olur?

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği 18. maddesi uyarınca, peşpeşe ödenmeyen 2 taksit ödemesi yapmadığınız durumda Banka tüketiciye 30 gün süre vererek tüm kredi riskini talep etme hakkı mevcut. Normal şartlarda bu süre 3 ay yani 90 gün olarak belirtilse de yönetmelik gereği ödenmeyen 2 taksit sonrasında kredinin avukatlık olmaması adına süreci iyi takip etmek gerekir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Sms ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? En Uygun Kredi Faiz Oranları

Ödeme Yapmadığınız Kredi Taksiti İçin Banka İle Anlaşmaya Varılabilir Mi?

Kredi taksit ödemelerinin düzenli yapılmaması durumunda bankalar tarafından en önemli kriter olan Kredi Notu düşer. Sistemde bir gün gecikme bile yaşansa kredi puanını olumsuz olarak etkilemekte olup Bankalar bu tarz müşteriler ile çalışmamayı tercih edebilirler. Burada en önemli adım kredinizi ödeyemeyeceğinizi düşündüğünüz anda aynı banka ile yada farklı bir Bankaya kredilerinizi transfer ederek ödemesiz dönem gibi farklı alternatifler ile bütçenizi rahatlayacak planlamalar yapmanız daha yerinde olacaktır.

Transfer Kredi İle Farklı Bankadan Kredi Kullanarak Mevcut Kredi Riski Kapatılır Mı?

Bir yada bir kaç Bankada kullanmış olduğunuz kredileri ödemekte zorlanıyorsunuz ve tüm kredileri, tek bir kredi altında mı toplamak istiyorsunuz? Evet kredi notunuzun yeterli olması, talep ettiğiniz kredinin taksitleri ödeme dengesizliği yaratmıyor ise mevcut kredi riskinizin olduğu Bankalardan herhangi birinden yada farklı bir Bankadan borç kapatma kredisi yada transfer kredi adıyla yeni bir kredi alabilir siniz.

Bu tarz kredi taleplerinde bankalardaki kredi yada kredi kartı riskleriniz hesaplanarak tüm borçları tek kredi altında toplayacağınız şekilde düzenlemeler yapılır. Diğer tüm kredi risklerinizin kapatılacağına dair tek tek talimat alındıktan sonra kredi kullandırımı gerçekleştirilir. Kredi kullandırıldıktan sonra kapama şartı ile kullandığınız için diğer Bankalara eft yolu ile kredi risklerinizin kapatılması için talimatınız iletilir.

Tabi bazen art niyetli tüketiciler yada transfer kredi altında çekeceği krediyi ödememe hesabı yapan tüketiciler, son kredi çektiği Banka tarafından aktarılan paraları kredi riskleri kapanmadan atm’ lerden yada şube gişelerinden yada internet bankacılıkları aracılığı ile kredi riskleri kapanmadan çekim yapabilmekteler. Bankaları en çok zorlayan süreçte bu olsa gerek, bu tarz bir işlem yapan tüketicinin kredileri çok kısa zaman içinde sorunlu hale gelerek takibe aktarılabilmektedir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi Hangi Bankadan Alınır? En Uygun Kredi Veren Banka Hangisi?
kredi borcu odenmezse ne olur, kredi borcu odenmezse eve haciz gelirmi
Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelirmi?

Mevcut kredi borçlarınızı ödeme yapmamanız durumunda, Banka tarafından takip sürecine aktarıldıktan sonra süreç ile ilgilenen avukat tarafından adınıza kayıtlı taşınmaz yada araçlara haciz işlemi başlatılabilir. Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelirmi? diye merak edenler için ise, günlük yaşam standartınız için zorunlu olan eşyalar haciz edilmez. Fakat bunun dışında ekstra maddi değer taşıyan eşyalarınız mevcut ise bu ürünler haciz memuru tarafından haczedilebilir.

Kredi Borcundan Dolayı Banka Hesapları ve Maaş Hesabına Haciz Gelir Mi?

Kredi ödemelerinizde yaşanan sorunlardan dolayı takibe aktarılmanız durumunda banka hesabıma yada maaş hesabıma haciz gelir mi? Evet banka hesabınızda para var ise takip borcunuzdan dolayı bu tutara haciz gelebilir. Maaş hesabınız mevcut ise çalıştığınız kuruma gönderilecek haciz yazısına istinaden çalıştığınız kurumun İnsan Kaynakları tarafından maaşın en fazla %25,00 ‘lik kısmına haciz işlenebilir.

Geçinmekte sorun yaşayabileceğiniz için haciz işlenebilecek oran %25,00 ile sınırlandırılmıştır. İkinci bir haciz gelmesi durumunda ilk haciz rakamı sona erene kadar, ikinci haciz işlemi sırada bekler. İlk haciz sona erdikten sonra ikinci haciz yine maaşınızın %25’ ini geçmeyecek şekilde haciz kaydı işlenerek tahsil edilmeye devam edecektir.

Kredi Borcu Ödenmezse Aile Mallarına Haciz Gelir Mi?

Tüketicinin ailesinin yanında yaşaması durumunda Bankaya ibraz edilen adres ailesinin adresi olacaktır. Bireyin kendi adına herhangi bir taşınmaz yada eşya yok ise ailenin evinde haciz işlemi uygulanmaz. Kısaca kendi adına kayıtlı bir eşya olmaması durumunda ailesine ait daireye yada bu dairedeki eşyalara haciz işlemi başlatılmaz. Fakat aile bireylerinin sorunlu krediye kefil olması durumunda hanede bulunan eşyaların sahipliğine göre işlem yapılabilmektedir.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Zaman Varlık Yönetim Şirketine Devredilir?

Son dönemde bir çok Varlık Yönetim Şirketi kapatılsa da piyasa riskini kaldırabilecek ölçüde bir çok Varlık Yönetim Şirketi mevcuttur. Bankalar takibe aktarılan alacakları için atanan avukatların tahsilat adına yaptığı çalışmalardan sonuç alamaması durumunda sıklıkla 1 yıl sonrasında bu alacaklarını çok cüzzi bir bedel karşılığında Varlık Yönetim Şirketlerine devir ederler. Takip borcunun satılması durumunda borçlunun muhattabı Varlık Yönetim Şirketi olacaktır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi Kartı ve Kmh Faizi Ne Kadar Oldu?

Kredi Borcunu Yapılandırmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kredi borcunuzun düzenli ödenmemesi durumunda Bankaya ek teminatlar sunarak, kredi riskini kefil ile daha sağlam bir hale getirerek yapılandırma talebinde bulunabilir siniz. Banka sizin ödeme yapacağına dair inancı var ise yapılandırmaya yanaşabilir. Aksi takdirde daha fazla riski batırmamak adına yapılandırma talebinizi olumlu olarak karşılamayabilirler. En Sağlam çözüm Bankaya ipotek vermek olacaktır.

Kredi Borcu Ödenmezse Kefilden Ne Zaman Tahsil Edilir?

Kredi kullandırım sürecinde birine kefil olmak büyük sorunlar yaratabilmektedir. Bir krediye kefil olarak kredi sözleşmelerini imzalıyor iseniz borcun ödenmemesi halinde kredi borcunu ödemeyi de kabul etmişsiniz demektir. Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi 2 taksit gecikmenin ardından kredi borçlusu ile beraber kefile de ödemenin yapılmadığı bilgilendirme yapılabilir.

Belirtilen süre içerisinde ödemenin yapılmaması durumunda kredi borçlusu ile beraber kefil içinde tüm yasal süreçler uygulanır. Tüm yasal işlemler kefil içinde uygulanarak üzerine kayıtlı taşınmaz yada araç söz konusu ise bu araçlara haciz işlemi uygulanabilir. O yüzden bir kişiye kefil olacak iseniz sonrasında başınıza gelebilecek riskleri de almışsınız demektir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Takip Süreci Nasıl İşler?

Kredi Kartı borcu ödenmemesi durumunda takip süreci bir çok alanda Kredi süreci ile aynıdır.Farklı olan yapı kredide 2 taksit gecikmeye uğradığında sorunlu hale gelirken, kredi kartında 3 dönem ödeme yapılmaması durumunda sorunlu hale gelerek kredi kartı riskinin tümü talep edilebilir. Yada 3 kez asgari ödemenin yapılması durumunda Kredi Kartı nakit kullanıma kapatılabilmektedir.

Bunun yanında Kredi Kartı borcu kaç yılda silinir? Kredi Kartı borcu ödenmezse zaman aşımı durumu söz konusu olabilir mi? sorularını sorabilir siniz.

About Author

Finansçı

4 Comments

 • KREDİ BORÇU YASAL TAKİBE GİRDİGİ ZAMAN ANLAŞMA NASIL OLABİLİR
  BORCUMUZU UZUN VADE VE ESNEK ÖDEME PLANI ÇIKARTABİLİRMİYİZ VEYA İPOTEKLERİN SATIŞI NE KADAR ZAMAN SÜRER

  • Merhaba,
   Banka ile mevcut riski yapılandırma yapabilirsiniz banka avukatı ile gorusebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba bankayla icralık oldum banka eve haciz yapılırsa eşya ya bunun dışında üzerime olan eve de haciz yapılırmı

  • Merhaba,
   Zorunlu ihtiyaç malzemelerine haciz kaydı işlenmemektedir.
   Saygılarımızla.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir