9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

Kredi dosya masrafını nasıl iade alabilirim?

Kredi dosya masrafını nasıl iade alabilirim?

Kredi dosya masrafını nasıl iade alabilirim?

Son günlerin en popüler konusu dosya masraflarının nasıl iade alınabildiği desek yanlış olmaz herhalde. Zira herkes bir bankadan en az bir kredi kullanmış ve dosya masrafı ödemişizdir. Peki yasalarda yapılan düzenlemeler ile bu masrafların iadesini nasıl alabiliriz.

Dosya masraflarının en garanti yolu şu anda Tüketici Hakem Heyetleri olarak gözüküyor. İlk zamanlarında başvuru sayısı az olduğu için çok kısa sürede hızlı aksiyonlar alınabiliyordu. Ama şu anda tüm bireysel müşteriler tarafından başvurular o kadar fazla ki iadeleri seneler sürebilecek duruma geldi diyebiliriz.

Tüketici Hakem Heyetine yapmış olduğunuz başvuru değerlendirilerek olumlu görülmesi halinde karar çıkarılarak ilgili Bankaya posta ile bildirimi yapılarak müşteri hesaplarına iadesi konusunda bilgilendirme yapılıyor. Bankalar bu karar sonrasında müşteri evraklarını kontrol ederek iade yapılmaması konusunda detaylı incelemeler yapıyorlar.

Normal şartlarda Hakem heyetinin karar bildiriminden sonra 10 gün içinde hesabınıza yada hesabınız kapalı ise başvurduğunuzda alabileceği niz farklı hesaplara aktarılıyor. Tabi Banka kontrollerinde iade yapılmamasına karar verir ise karşı dava açarak tekrar değerlendirme talep edebiliyor bu durumlarda süreç 10 günü geçebiliyor tabi ki. Bu başvurudan da olumsuz sonuç çıkması durumunda biraz önce belirttiğimiz gibi hesaplarınıza dosya masrafı iadesi gerçekleştirilir.

Fakat bu dönemde Hakem Heyetine giden başvuruların çok büyük bir kısmı müşteri lehine sonuçlandığı için Bankalar ekstra vekalet ücreti gibi ekstra masraflar ödemek istemedikleri için direk başvuru yapılması halinde aldıkları dosya masraflarını iade ediyorlar.

Şu anda basında ve forumlar da Ziraat Bankası ve Denizbank’ ın müşteri leri ile anlaşma yoluna gittiği konuşuluyor. Diğer bankalar Hakem Heyeti kararını talep etmekte olup onlarda süreç biraz daha uzun sürebilmektedir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi Kartı ve Kmh Faizi Ne Kadar Oldu?

Başvurular çok olduğu için hem Bankalar hemde Hakem heyetinde yoğunluklar mevcut olup uzunda sürse haklı iseniz iadelerinizi alabilir siniz.

 

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir