6 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

Konut Kredisi Kimler Alabilir? Çalışmayan konut kredisi alabilir mi?

Konut Kredisi Kimler Alabilir? Çalışmayan konut kredisi alabilir mi?

Son yıllarda emlak piyasasında yaşanan artış sonrası imkanı olan olmayan herkes bir konut alma telaşına düştü. Kira fiyatlarının artması da bu süreçte konut alımını tetikleyen en büyük etkenler arasında aslında. Peki Konut kredisi kimler alabilir? Çalışmayan konut kredisi alabilir mi? Bankalar bu süreçte konut kredisi verirken hangi kriterlere göre değerlendirme yapıyorlar.

Tüketicinin konut alım konusunda bu kadar ısrarlı olmasına rağmen Bankaların konut kredisi verme sürecinde kriterleri tüketici için bazı durumlarda zorlayıcı olabiliyor. Kredi başvurusu neden reddedilir? yazımız süreçte hangi durumlarda kredi başvurusunda sorun yaşandığı konusunda faydalı olacaktır.

Konut Kredisi Kimler Alabilir? Çalışmayan konut kredisi alabilir mi?

Bankaların konut kredisi talebi olan tüketicilerde aradığı kriterleri bir kaç madde altında değerlendirebiliriz. Geliri olan ve bu gelirini belgeleri ile ispatlayabilen, Çalışanlar için ise maaşını bordro ile ibraz eden fakat son 6 ay sgk’ lı bir işte çalışan. Tabi bu kriterlere ek olarak Bankaların en büyük kriteri makul bir kredi notu olacaktır. Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı? yazımız bu konuda faydalı olabilir.

İşin ana kuralı aslında krediyi ödeyip ödeyemeyeceğiniz gerçeği. Banka maaşınız da yada belgelenebilir geliri talep ettiğiniz kredi tutarında yeterli olup olmadığını kontrol eder. Bunun için daha önce yapılan ödeme kriterleriniz kontrol edilir. Ne kadar bir limiti yönettiğiniz, daha önceki bir yıl içinde gecikme performanslarının nasıl olduğu, toplam hane geliri gibi bir çok süzgeçten geçirerek tüketicinin bu krediyi alıp alamayacağı konusunda gerekli değerlendirmeyi yapar.

Bunun sonrasında sizin için gelir dengesine uygun bir ödeme planı ve Bankanın faiz oranı konusunda mutabakata varılarak kredi sürecine başlanır. Kredi başvurusu için hangi evraklar gerekir? ekli yazımız talep edilecek evraklar konusunda bilgilendirici olacaktır. Sonrasında sıra ile ekspertiz süreci başlar ve kullanabileceğiniz kredi tutarı ortaya çıkar. Sonra yayınlanan yönetmelik gereği ekspertiz değerinin yüzde 80 oranında konut kredisi kullanımına imkan sağlanmıştır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredilerde Vergi İndirimi Olacak Mı?

Çalışmayan konut kredisi alabilir mi?

Son dönemde emlakçılar tarafından sıkça duyabildiğiniz, istediğin kadar krediyi çıkarırız yorumları süreci farklı bir yere getirdi. Yukarıda belirttiğimiz gibi bir çok Banka son 6 aylık sgk dökümü talep ederek çalışan olduğunu teyit etmektedir. Peki emlakçılar çalışmayanlara konut kredisi nasıl çıkarıyorlar? yada sokaklarda yada telefonlarımıza gelen sms’ lerde istenen kredi tutarını çıkaran kişiler bu işlemi nasıl yapıyorlar.

Aslında bu yapılan işlemlerin çoğu bir aldatmaca olarak değerlendirilebilir. Çoğu Banka bu riskli süreçte yer almamayı tercih ederken, bazı Bankalar teminat olarak konut alındığı için konut kredisini riskli olarak değerlendirmeyerek olası olumsuz bir durumda konutu satarak kredi riskini kapatma ihtimaline göre bu kredileri verebiliyorlar. Şimdi emlakçılar ve bu kredi simsarlarının nasıl süreç yönettikleri hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Beğendiğiniz evi satın almak için emlakçıya konut kredisi nasıl alabilirim dediğinizde, emlakçılar tüketici adına bazı işlemler gerçekleştiriyorlar. Çalışmayan birinin konut kredisi talebinde, ilk yapılan işlem sizin adınıza sgk kaydı yapmak olacaktır. Bağlantılı oldukları firmalar yada kendi adlarına kullandıkları taşeron şirketler aracılığı ile bu işlemleri yapabiliyorlar. Sonrasında yine aynı şirket aracılığı ile sahte maaş yazısı düzenleme işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

Bu riski alabilen Banka evet bu kişi yeni işe başlamış, bu kişiye konut kredi verebilirim diye değerlendirme yaparak ekspertiz tutarının yüzde 80 oranında konut kredisi verebiliyor. Tabi bu bankalar bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Nitelikli satıcı tarafından bu risk nasıl göz ardı edilir tabi bu durum ayrı bir konu. Ama tüketici işinin görülmesi için etliye sütlüye karışmayarak konut kredisini kullanabiliyor.

Tabi ödeme dengesinin yeterli olmaması durumunda konut kredisi gecikmeye düştüğünde kredi ne zaman avukatlık olur? yazımız faydalı olabilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalınması durumunda Banka tarafından ipotek konulan konutun satışı yapılarak Banka kredi riskini kapatmaktadır. O yüzden çalışmayan tüketicinin sadece bu konut kredisi alabilmek için bu tarz bir yöntem uygulaması fazlasıyla risk oluşturmaktadır. 

BUNUNLA İLGİLİ:  Taşıt Rehinli Araç Kiralama Yapılır Mı?
Calismayan konut kredisi alabilir mi,konut kredisi kimler alabilir
Çalışmayan konut kredisi alabilir mi?

Konut kredisinin yetmemesi durumunda kullanılan ihtiyaç kredisi kullanımlarında ise çalışmayan kişi sorun olarak teşkil etmektedir. Bankaların sms ile tanımlanan hazır kredi limiti var ise evet ihtiyaç kredisi kullanabilir siniz. Ama bu tarz bir ön onaylı krediniz yok ise çalışmayan birinin ihtiyaç kredisi alması çok zor oluyor, konut kredisi alacağı Bankada dahil. İhtiyaç kredileri teminatı olmayan açık krediler olarak değerlendirilmekte olup, diğer teminatlı kredilere göre alması da bir o kadar zor olabilmektedir. 

Konut kredisi hazır ama peşinat tutarını denk getiremediğiniz için çekmeniz gereken ihtiyaç kredisi kısmında sorun yaşama ihtimaliniz yüksek. O yüzden kalan yüzde 20 lik peşinat tutarının elinizde bulunması, konut kredisinin diğer masrafları olan tapu harçları, dask sigotası, konut sigortası gibi tutarların da nakit olarak hazır da bulunması da bir o kadar önemlidir. O yüzden konut kredisi almadan bence fazlasıyla kafa yorarak ödeyemeyeceğimiz bir borç tutarının altına girmemek ve biraz önce bahsettiğimiz aldatmaca işleminin içinde yer almamak tüketici için çok daha faydalı olacaktır.

Konut kredisi ile ilgili yazılarımız faydalı olabilir;

About Author

Finansçı

2 Comments

  • çalışmayana konut kredisi verilir mi arkadaş. Bankalar mülk satın almak için çalışmayana kredi veriyorlar galiba. O kredinin akibeti bellidir belirli bir seviyenin altında gelir varsa kredi vermeyin arkadaş..

  • Konu için teşekkürler çok faydalı oldu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir