12 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranı 2019 Yılında Ne Kadar Oldu?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranı 2019 Yılında Ne Kadar Oldu?

Kredi Kartları hayatımızın bir çok evresinde ödeme aracı olarak kullanılmakta olup nakit para döneminin sonuna sürüklemektedir. Kimi tüketici kolaylık olarak kullanırken kimisi de imkansızlıklar sebebi ile kredi kartı harcamalarına hız vermektedir. Tabi harcama yapıyorsanız sonrasında Kredi Kartını gecikmeye düşmeden en kötü ihtimal ile asgari ödeme yapılması gerekmektedir. Kredi Kartı asgari ödeme işlemi yapılmadan gecikmeye girmesi durumunda kredi kartının bir çok işleminden muaf kalabilir siniz.

Dönem dönem tüketicinin ödeme kapasitesine yada ekonomik konjonktüre göre asgari ödeme oranlarında değişiklikler olabilmektedir. 13 Haziran 2019 tarihli ve 30800 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik gereği Kredi Kartları asgari ödeme tutarlarında değişikliğe gidilmiştir. Daha önceki dönemde yapılan asgari ödeme oranlarında indirime gidildi.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranı 2019

Banka Kartları ve Kredi Kartları hakkında yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile kredi kartlarının asgari ödeme oranı yeniden belirlenmiş olup daha öncesinde 15.000 TL’ye kadar olan kredi kartlarında dönem borcunun yüzde otuzundan, 15.000 ile 20.000 TL arasında olan kredi kartlarında dönem borcunun yüzde otuz beşinden, 20.000 TL üzeri olan Kredi Kartlarında dönem borcunun yüzde kırkından ve yeni tahsis edilen kartlarda kullanım başlangıç tarihinden itibaren 1 yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacağı belirtilmekteydi.

Son yapılan değişiklik ile ödenmesi gereken asgari tutarın dönem borcunun yüzde otuzundan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıç tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamaz şeklinde değiştirilmiştir. Bu kapsamda değerlendirildiğinde kredi kartı limitine bakılmaksızın ödenmesi gereken asgari ödeme oranı kredi kartı dönem borcunun %30 ‘undan aşağı olamayacaktır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Şubat 2020 Kira Artışı Ne Kadar?

Yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıç tarihinden itibaren 1 yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacağına ve Bankanın bu miktardan az olmamak kaydıyla asgari ödeme tutarını belirleyebileceğine dair düzenlemede ise değişiklik yapılmamış olup aynı şekilde %40 olarak devam etmektedir. Burada amaçlanan yeni kredi kartı alanlardan biraz daha fazla ödeme yapması beklenmektedir.

Kullanmış olduğunuz kredi kartı asgari ödeme hesaplama 2019 yılındaki değişiklik ile dönem borcunun yüzde 30 ‘undan aşağı olamayacaktır. Kredi Kartı asgari ödeme faiz hesaplama yapmak istediğinizde gecikmeye girdiğiniz tarih, ekstrenin kesildiği tarih gibi bilgiler ışığında faiz hesaplanarak bir sonraki ekstrenize yansıtılır. Kredi Kartı asgari ödeme kaç defa yapılmayabilir? yada bir diğer tabirle kredi kartı asgari ödeme yapılmazsa ne olur? diye merak edenler olabilir.

kredi karti asgari odeme orani 2019

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Kredi Kartı dönem borcunun yada kredi kartı asgari ödeme tutarının ödenmediği durumlarda gecikme faizi ve akdi faiz uygulanır. Ödeme yapılmayan tutar için asgari ödeme tutarına kadar olan kısım için %2,65 gecikme faizi, dönem borcunun asgari ödeme tutarı dışında kalan kısmı içinse %2,15 akdi faiz uygulanabilir. Kredi Kartı borcunun ödenmemesi durumunda yaşanacak durumlar ise ekteki gibidir.

  • Bir takvim yılı içerisinde 3 kez asgari ödeme işlemi gecikir ise Kredi Kartı nakit kullanıma kapatılmaktadır.
  • Üst üste 3 kez Kredi Kartı asgari ödeme işlemi yapılmaz ise Kredi Kartı tamamen kapatılır.
  • Kapanan Kredi Kartının tekrar açılabilmesi için ise dönem borcunun tamamen ödenmesi gerekmektedir.

Kredi Kartı asgari ödeme faiz hesaplama işlemini bir örnek ile açıklamaya çalışalım. 10.000 TL Kredi Kartı limitiniz olduğunu varsayalım. Kartı kullanmaya başlayalı 1 yılı da geçtiğini var sayarsak, 2.000 TL dönem borcu olan bir kart için 250 TL ödeme yaptığınızı düşünelim. Normal şartlarda bu kart için Kredi Kartı asgari ödeme oranı 2019 yılı için %30 olduğundan kredi kartı asgari ödeme tutarı 600 TL olmalıdır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 2021

Bu rakamlar ışığında asgari ödemesi yapılmayan 350 TL için %2,65 orandan gecikme faizi hesaplanır. Kalan 1.400 TL dönem borcu için ise %2,15 oranından akdi faiz hesaplama yapılır. Tabi ekstreniz kesileli 10 gün olduğunu da düşünürseniz 1 gün dahi gecikseniz Banka sizden 11 gün gecikme faizi tahsilatı yapacaktır. O yüzden Kredi Kartı son ödeme tarihinden mümkünse dönem borcunu, mümkün değil ise asgari ödeme tutarını ödemek önem arz etmektedir.

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir