9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Kredi Kartı ile İnternet Alışverişi Yasaklandı mı? BDDK Düzenlemesinin Detayları

Kredi Kartı ile İnternet Alışverişi Yasaklandı mı? BDDK Düzenlemesinin Detayları

Son günlerde bir çok mecrada BDDK tarafından kredi kartlarının internete kapatılması konusunda bir çok haber çıktı. Bu konuda mağdur olan tüketiciler tarafından okudukları olumlu olarak karşılansa da bir çok konuda ödeme yöntemi olarak kullanılan kredi kartlarının  internet alışverişine kapatılması mümkün mü? Kredi Kartı ile İnternet Alışverişi Yasaklandı mı? BDDK Düzenlemesinin Detaylarından bahsetmeye çalışalım.

Bu haberler ışığında yanlış anlaşılmaları gidermek ve tüketiciyi süreç hakkında bilgilendirmek adına BDDK tarafından bir duyuru yayınlandı. Türkiye Bankalar Birliği, BDDK ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği Hakem Heyetlerine yapılan şikayetlerin bir çoğunda Kredi Kartı bilgileri ve şifre bilgilerinin ele geçirilmesi sonrasında yaşanan dolandırıcılık olaylarından oluştuğu ve bu işlemlerin büyük bir kısmının internet üzerinden yapılan alışveriş işlemlerinde kullanıldığı saptanmıştır.

Kredi Kartı ile İnternet Alışverişi Yasaklandı mı? BDDK Düzenlemesinin Detayları

Bddk tarafından yayınlanan açıklamada, kredi kartlarının internete kapatılmasının söz konusu olmadığını fakat tüketici şikayetleri sonrasında bir düzenleme yapılmasının şart olduğuna karar verildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ‘nun 16.02.2017 tarihli kararı gereği, daha önceden verilmiş olan yada yeni verilecek Kredi Kartları için Bankalara bir zorunluluk getirdi. Bankalar artık kredi kartı verdiğinde kart sahibinden internet alışverişlerine açık olması yönünde onay alması gerekecek.

Yayınlanan karar detayında işleyen sistemi aksatmadan mevcut kredi kartı müşterilerinden internet alışverişi konusunda onay alınması, bu işlemler için Bankalara 6 ay süre verildiği belirtilmektedir. Yeni verilecek kredi kartları içinde internet alışverişine açık olması konusunda talep alma zorunluluğu getirildi. Bankalar bu onay işlemi esnasında şifre yada kişisel bilgi talep etmeyecek olup, bu süreçte yaşanabilecek dolandırıcılık vakalarına karşı tüketiciyi uyarmaktadır.

Kredi Kartları İnternet Alışverişine ne zaman kapatılacak?

16.02.2017 tarihinde alınan karar gereği Bankalara 6 ay süre verilmiş olup, 17.08.2017 tarihine kadar tüketici onayı olmayan kredi kartları internet alışverişine kapatılacağı açıklanmıştı fakat 16.08.2017 tarihinde BDDK tarafından yayınlanan basın duyurusu ile bu sürenin 31.12.2017 tarihine uzatıldığı açıklandı. Verilen tarih bilgisi ile kredi kartları internet alışverişine ne zaman kapanıyor? sorusu da cevabını bulmuş oldu. Burada amaç sadece fiziki kullanım yolu ile kredi kartı kullanımı gerçekleştiren ve farklı yollar ile kart bilgileri ve kart şifreleri ele geçirilerek internet üzerinden dolandırıcılık olaylarına maruz kalan tüketiciyi korumak.

BUNUNLA İLGİLİ:  2016 yılında ne kadar vergi ödeyeceğiz açıklandı

Ülkemizde milyonlarca kredi kartı kullanıcısı olduğunu düşündüğümüzde, kart dolandırıcılığı işlemlerine maruz kalan ve bu işlemler hakkında bilgi sahibi olmayan bir çok vatandaşımız için bir otokontrol mekanizması olarak devreye alınacak. Tüketici internet üzerinden bilgisi dışında yapılan alışverişler sonrasında chargeback başvurusu yaparak bu dolandırıcılık işlemlerine itiraz edebilmekte fakat şifre bilgisi ile yapılan ödeme işlemlerinde Bankalar tarafından yapılan başvurular kabul edilmeyerek bu tutarları ödemek zorunda kalabiliyor.

Yapılan düzenleme ile yeni kredi kartı alırken internet alışverişine onay vermeyen tüketicinin kredi kartı, internet alışverişlerine kapalı olarak teslim edilecek. Tüketici ilerleyen dönemde internet alışverişi yapmak istediğinde Banka ile iletişime geçerek kredi kartının internet alışverişine açılması konusunda talepte bulunması gerekecek. Bankalar için 1 aylık süre doldu ve tüketicilere bilgilendirme mesajları iletilmeye başlandı. 17 Ağustos 2017 tarihine kadar Bankaya onay vermemesi durumunda kredi kartı internet alışverişine kapatılacaktı fakat BDDK duyurus sonrası bu süre 31.12.2017 olarak güncellendi.

Kredi Kartım internet alışverişine kapatılmaması için ne yapılması gerekiyor?

Yeni kredi kartı alacak olan tüketici için Bankalar kredi kartı taleplerinde yazılı onay alarak internet alışverişine açabilecek fakat eski ve şu anda kredi kartları yada sanal kartları ile internetten alışveriş yapan tüketicinin sesli yada yazılı onayı talep edileceği konuşulurken, bir haftadır tüketiciye kart numarasının belirli hanelerini yazarak onay SMS leri talep edilmeye başladı bile.

Bankaların bu anlamda zorlanacağı düşünülürken bir kaç ay içinde kredi kartlarının internet alışverişine açık kalması için tüketiciden onay istemesi bekleniyor. Kredi Kartının internet alışverişine açık kalması için tarafınıza yapılacak dönüşlerde kredi kartı şifresi ve kişisel bilgilerinizin talep edilmemesi gerektiği için olası farklı bir dolandırıcılık işlemine maruz kalmamak adına tüketicinin de bu konuda bilinçli olması gerekiyor.

BUNUNLA İLGİLİ:  Eft nedir? Eft işleminde zorunlu bilgiler nelerdir?

Kredi Kartı kullanıcıları tarafından 31.12.2017 tarihi sonrasında internet alışverişi yapamıyorum, internet alışverişi yasaklandı mı? gibi bir çok soru gelmeye devam edecek. İnternet alışveriş yasağına takılmamak adına 31.12.2017 tarihine kadar Bankalara kredi kartı ile internet alışverişi yapmak istediğinize dair onayı vermeniz gerekiyor. Aksi takdirde Bddk tarafından yayınlanan yönetmelik gereği kredi kartınız internet alışverişine kapatılacaktır.

İnternet alisverisi yapamiyorum, Kredi Kartlari İnternet Alisverisine ne zaman kapatilacak?, Kredi Karti ile İnternet Alisverisi Yasaklandimi
Kredi Karti ile İnternet Alışverişi Yasaklandı mı?

Kredi Kartlarının internet alışverişine kapatılması nasıl bir yarar sağlayacak?

Kredi kartının internet alışverişine kapalı olması durumunda tüketici internet üzerinden yapılacak alışverişlerde red alacağı için gerçekleştirilemeyecek. Bu anlamda bilgi sahibi olmayan ve dolandırıcılık vakalarına maruz kalabilecek olan tüketici koruma altına alınmış olacak. Sadece market,benzin, mağaza gibi yerlerde harcama yapan tüketici için internet üzerinden başına gelebilecek dolandırıcılık işlemlerine karşı bir kontrol olacağı kesin.

Burada sağlanan en büyük avantaj sadece sanal karta internet alışverişlerine yetki vererek riski tek karta indirmek. Olumsuz bir gelişme olması halinde kullanılan sanal kartı iptal ederek yeni bir sanal kart açarak bu kart numarası ile işlemlere devam ederek daha güvenli bir internet alışverişi keyfine varmak olacaktır.

İnternet alışverişinde Yurt dışından hangi ürünler alınamaz?

Son olarak internet alışverişine onay veren tüketiciler için yurtdışından yapılacak internet alışverişinde hangi ürünler alınamaz konusunda bilgi vermeye çalışalım. Ucuz ve vergi avantajından dolayı son yıllarda yurtdışı sitelerden alışveriş yapan tüketiciler için verebileceğimiz bilgide; Cep Telefonu, kozmetik, takviye edici gıda, tütün ürünleri ve alkollü içecekler yapılacak alışveriş sonrası ithali yasak olan ürünler kapsamındadır. Bu ürünlerin yapılacak alışveriş ile ülkemize girişine izin verilmemekte olup gerçekleştireceğiniz satın almalarda bu detayı atlamamanız gerekir.

 

About Author

Finansçı

5 Comments

  • Kredi kartlarında internet alışverişi için yapılan düzenleme çok yerinde bir uygulama olmuş. Kredi kartı dolandırıcıları için halkımızı koruyan bir hamle olacak hayata geçtiğinde.

  • Kredi kartlarının internet alışverişine yasaklanması tüketici için güzel bir hamle olmuş. İstemeyen adamın kredi kartı internet alışverişine kapalı olsun zaten

  • Kredi kartı ile alışveriş için zorluk çıkarmaya ne gerek varki. Genç nesil bu konuda sorun yaşamadan güvenli bir şekilde internet alışverişini yapabiliyor. Bence bu düzenleme çok gereksiz olmuş.

  • Ben BDDK nın kararını çok yerinde buldum. Herkes güvenli alışveriş yöntemlerini bilmiyor olabilir. O yüzden herkes için ılımlı bir politika yürütmesi BDDK nın değerini bankacılık sisteminde daha önemli bir yere getiriyor. O yüzden onay vermeyen internet alışverişi yapamasin sıkinti yok.

  • Kredi kartının ne olduğunu kırk yaşında öğrenen adam internetten alışveriş yapmasını zaten. Uygulama bu işi bilenin yapmasını teşvik ediyor ve çok yerinde olmuş. En azından tek karti açtırıp tek banka ile bu işleri yürütebilir onay verenlerde

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir