28 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Vadesiz Hesaplar

Yanlış hesaba para yatırdım paramı nasıl geri alabilirim?

Yanlış hesaba para yatırdım paramı nasıl geri alabilirim?

Atm işlemlerinizde yanlışlıkla farklı bir kişinin hesabına para yatırdığınızda ne yapmanız gerekiyor? Paranızı geri alabilir misiniz?

Atm’den kartsız işlem yada Banka şubesinden yapılan işlemlerde hesap numarası hatalı olduğu farklı bir kişiye aktarım yaptıysanız ne yapmanız gerekiyor? Öncelikle tutarın ne kadar olduğu önemli büyük bir para ise çağrı merkezini arayarak yanlış hesaba yatırdığınız hesaba bloke koyulmasını talep etmeniz faydalı olacaktır.Sonrasında yapmanız gereken şey şube ile iletişime geçerek sorunu dile getirmek iadesi konusunda yardım istemek olacaktır.

Şube kendi müşterisi ise arayarak konuyu ileterek tutarın iadesini talep eder, farklı şube müşterisine ödeme yaptıysanız Bankanız o şube ile iletişime geçerek kendilerinin iadesi konusunda yardımlarını ister. Buradaki amaç siz parayı yanlış da yatırsanız artık o farklı kişinin tasarrufuna geçmiş oldu, o yüzden banka kişiyi arayarak iadesi için talimat istemek durumundadır. Tüketici de bunu kayıt altına almak adına yanlış hesaba para yatırma işlemi için dilekçe yazarak şubeye iletebilir.

Yanlış hesaba yatırdığınız tutarı karşı taraf iade etmek istememesi durumunda ne yapılması gerekiyor? Karşı taraf para iadesini yapmak istemiyorsa o zaman yapılacak çok fazla seçenek yok, kişiye sebepsiz zenginleşme davası açmak zorunda kalabilirsiniz.Tabi bu yol yanlış yatırdığınız tutara göre karar vereceğiniz bir durum küçük bir meblağ için bu işler ile uğraşamam derseniz paradan vazgeçmeniz gerekecek.

Ama ilgili durumda haklı olduğunuz için dava açtığınızda karşı taraf tüm masrafları ile beraber ödemek zorunda kalacağından iadesi konusunda ikna olabiliyorlar. Hata bankadan kaynaklı ise o zaman çok düşünmenize gerek yok Banka sizin için bu saydıklarımı zaten kendisi yapıyor, mahkeme vs sürecin uzama ihtimaline karşın size hatalı yapılan tutarı ödeyerek sonrasında takibini kendileri yapıyorlar.

Yanlış hesaba para yatırdığınızda hangi durumlarda geri alamazsınız? Yanlış hesaba para yatırdınız ve o anda iadesini sağlayamadınız, bu süre zarfından e-haciz yada resmi yazı ile hesaba haciz işlenerek tutar devlet tarafından haczedilebilir.Öle bir durumdan Vergi dairesi Bankaya bir süre sonra yazı yazarak ilgili tutarın kendilerine gönderilmesini isteyecektir. 

BUNUNLA İLGİLİ:  Banka hesap kapatma dilekçesi nasıl yazılır?

O zaman yazışma vs süreçler olacağından iadesi konusunda hemen aksiyon alamayabilirsiniz. Yada vefat eden birinin hesabına para yatırdıysanız o anda vergi dairesine yazı yazılıyorsa vs bazen ekstrem durumlar olabiliyor. Bunlar belki sıradışı olarak gelse de olmadık zamanlarda karşılaşma ihtimaliniz mevcuttur.

Yanlış hesaba para yatırdığımda hangi belgeler istenir? Yanlış hesaba para yatırdığınızda yada yanlış hesaba havale yaptım dediğinizde bu işlem için dekont aldıysanız yanlış yatırdığınız hesap numarası elinizde olduğu için Banka yetkililerinden konu ile ilgili yardım almanız daha kolay olacaktır. Fakat yanlış para yatırma işlemini o anda fark etmediğiniz durumlarda, yani bir kaç gün sonra hatanın anlaşılması durumunda bilgilerin bulunması biraz daha zor olabilir.

Daha detaylı belirtmek gerekir ise işlem anında sıcağı sıcağına bildirim yapmanız durumunda dekont almadan, hangi hesaba yatırdığınız fark etmemiş olsanız da journal diye tabir edilen atm işlem fişlerinden kontrol edilerek hangi hesaba para yatırdığınız bulunabilir. Fakat geç fark etmeniz durumunda hele bir de hangi hesaba yatırdığınız bilgisini almadı iseniz bu işlemi bulmak Banka yetkililerini uğraştıracaktır.

Hatalı para yatırma işlemine ait hesap numarasını bulmak için Genel Müdürlük Atm Operasyon ekipleri ile iletişime geçerek T.C. Kimlik numaranız ile yapılan işlemlerin detayı talep edilmesi gerekebilir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Banka yetkilileri kendilerinden kaynaklanmayan bu sorundan dolayı ne kadar yardımcı olurlar başınıza gelirse anlayabilir siniz. Hesap bilgilerinin 3.kişilere iletilmemesinden kaynaklı hatalı işlem yaptığınız hesap sahibine ulaşmanız belirttiğimiz sebeplerden dolayı zor olabilir.

Fakat bu bilgileri aldıktan sonra yanlış para yatırdığınız kişiye ihtarname göndererek paranın iadesi konusunda talep de bulunabilir siniz. İlk görüşme anında belki size iade etmeyeceğini belirtse de eline ulaşacak ihtarname ile paranızın iadesi çok daha kısa bir sürede gerçekleşebilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Bankalarda Hesap nasıl açabilir siniz?

Hesabıma yanlışlıkla para yatmış diyenler ne yapmalı?

Tabi her zaman hatalı para yatıranlar telaşa kapılarak karşı hesap ile iletişime geçmek için uğraşmıyorlar, hesabıma yanlışlıkla para yatmış diyerek kendi banka şubesi ile iletişime geçerek hatalı bir işlem olduğunu belirtmeleri durumunda sistem tarafından hatalı para yatırma işlemi yapan kişinin bilgilerine ulaşmaya çalışılır. Çünkü hatalı işlemi yapan kişi kısa sürede yanlış işlem yaptığını anlamayabilir o yüzden hesabına hatalı para yatırılan kişinin bu işlem ile ilgilenmesi faydalı olacaktır.

Hesabıma yanlışlıkla para yatmış dediğinizde bu tutar atm ‘den değilde eft olarak geldiyse o zaman iadesi çok daha kolay olabilir, tabi Banka gişesinden yapılmamış ise. Ptt den yanlış para gönderme işlemi gerçekleşme ihtimali olduğunda Bankalara göre çalışma tarzları biraz daha farklı olduğu için ptt tarafında biraz daha uğraştırabilir. Ptt den yanlış hesaba para gönderme yada farklı bankalardan hesabınıza hatalı eft yapıldı ise direk banka yetkililerine aynı gün iletmeniz durumunda direk iade edilebilmektedir.

Fakat farklı günde fark ettiğinizde işlemi iade edin dediğinizde sizden müşteri talimatı istenecektir. Fakat farklı günde yanlış hesaba gelen tutarın iadesi için eft masrafı tahsil edilecektir. Bu durumda yapılacak işlem eft masrafının içinden seçilmesi olacaktır ki, karşı tarafta parasını iade alacağını bu durumu sorun yapmayacaktır.

About Author

Finansçı

84 Comments

 • Yillardir bu hataya cozum bulunamamasi enteresan aslinda. Tamamen karsi tarafin insafina kaliyoruz.

 • Şubat ayından beri böyle bir şeyle uğraşan biri olarak bir bardak soğuk su içmeniz daha kısa bir çözüm diyebilirim

 • Bende böyle bir hata yapmıştım küçük bir meblağ idi bir daha da hep dikkatli oldum 🙂

 • Eğer böyle bir durumda yüklü miktarda paranız kalırsa sebepsiz Zenginleşmeden dolayi hukuki yollar ile paranızı alabilirsiniz..

 • Başıma geldi.Öncelikle karşı tarafın insafa gelip parayı yatırmasını isteyin aski taktirde benimde yapmış olduğum gibi haksız zenginleşme davası açıp üstüne bir bardak soğuk su için ve cebinizden de mahkeme harcını ödediğiniz ile kalın

 • geçenlerde böyle bir şey olmuştu.Bankaya telefon açtık zor hallettik aman dikkatli olun

  • Sorunu nasıl gidermiştiniz acaba aynı sorun bende de var da

 • Bu bilgi lazım olabilir bilgilendirme için sağol

 • sık karşılaşılan bir durum bazen çözümlenmeyecek hal alabiliyor bir arkadaşım yanlışlıkla başkasının faturasını ödedi adamada ulaşamadı öyle gitti parası.

 • Alamaz sınız gibi birşey çünkü kesinlikle mahkemeye taşındığında takipsizlik ile bitiyor

 • Atm den yanlis hesaba para yatirdigimda cok ugrasmistim karsi tarafa ulasarak sorunu gidermistim

  • karsı tarafa nasıl ulaştınız acaba

   • Sorunu nasıl gidermiştiniz acaba aynı sorun bende de var da

 • bende yanlış hesaba para yatırdıktan sonra cok ugrasarak geri almıştım. o yüzden yanlıs hesaba para yatırdığınızda biraz uğrastırıyor.

  • Sorunu nasıl gidermiştiniz acaba aynı sorun bende de var da

 • Arkadaşlar ben Şubat Ayında okul ödememi atemeden yaparken yanlış hesaba parayı gönderdim ve daha yeni haberim oluyo bu durumdan . Şimdi harcana itirazı dilekçesi gönderdim ATM’ye en yakın şubeye gidip yardım alıcam. Başka ne yapabilirim . 600 tl kadar bi mevla alamazmıyım ne dersiniz . Kimsenin parası kimsede kalmaz diyorlar . Alacağıma inanıyorum ama yorumlar korkuttu açıkcası beni . Ne diyorsunuz bu duruma

  • Merhaba,
   Yanlış yatırdığınız hesap bilgisini Bankadan alarak iletişime geçilmesi gerekiyor öncelikle. Parayı alamamanız durumunda hatalı yatırdığınız müşteriye ihtarname gönderilerek hukuki yollardan tahsili gerekmektedir.
   Saygılarımızla.

 • tamamen karşı tarafın insafına mı kalıyorsun yok artık

 • Bilginiz için çok teşekkürler yanlız ben bankaya gittiğimde atmden ödediğim fişi gösterdim bana karşı tarafla ilgili herhangi bilgi veremeyeceklerini söylediler. Atmnin bağlı olduğu şubeye yönlendirdiler gittiğimde aynı tepkiyi alırsam ne yapıcam karşı tarafla alakalı herhangi bilgi veremeyeceklerini söylediler bana

  • Normal şartlarda müşteri bilgileri üçüncü kişiler ile paylaşılmaz, aslında burada Banka yetkililerinin insafına kalıyor. Öncelikle numarayı istemeden onların aramasını talep ederseniz daha iyi olur. Dediğim gibi işlemin iadesine karşı taraf yanaşmaz ise Avukat ile iletişime geçer iseniz Bankadan müşteri bilgilerini alabilecektir.
   Saygılarımızla.

   • yanlıs hesaba para yatırdımı ısler cok zor oluyor

 • baba markete gir sohuk bi su için hiç bi şekilde hak idda edemezsiniz sonuçta karsı taraf hertürlü haklı yapacak bişe yok bu dediklerim küçük mevla daki tl ler için geçerli büyük miktarda parayı mahkemeyle alırsınız

 • Ziraat ATM’den yanlışlıkla motorlu taşıtlar sınavına para yatırdım.MEB’den nasıl iade alabilirim ? Dilekçe yazmam gerekiyorsa içeriği ne olmalı ?

  • Merhaba,
   Dekont elinizde ise islem tarih ve referans bilgilerini yazarak xxxx hesabima tutarin iade edilmesi seklinde talimat iletebilirsiniz.
   Saygilarimizla.

 • Bankamatik ten nakit para yatırım başkasının adına gitmiş 9 eylül tarihinde saat 18.45 de paramı geri nasıl alabilirim müşteri hizmetleri ne bir türlü ulaşamıyorum tel No 05394638484 bilgilendirmenizi arz ederim

  • Merhaba,
   Bir sube ile iletisime gecerek musteriye ulasmalarini ve tutari iade istemeleri konusunda yardim talep edebilirsiniz.
   Saygilarimizla.

 • Yanlış hesaba yolladığını paramı kime gittiğini ve adamın numarasını nasıl bulabilirim yardımcı olurmusunuz arkadaşlar

  • Merhaba,
   Elinizde dekont varsa yanlış yatirdiginiz hesap numarasına ait bilgileri almak için şubeden yardim talep etmelisiniz, Elinizde hic bir evrak yoksa genel müdürlük ile görüşerek TC numarasına gore yaptığınız işlemi ogrenmeniz gerekir.
   Saygılarımızla.

 • Ceb şubeden yanlış bi hesaba para aktardım bankayı aradım başvuru formu oluşturdular biz aktarılan hesabı arıyacaz dediler elimde hotmail adresime gelmiş dekont var bu işlem kac günde belli olur veya her hangi biryasal yola başvurmama gerek varmı

  • Merhaba,
   İlgili kişiye ulaşılması durumunda bu kişinin parayi iade edip etmemesi ile alakalı. Değecek bir para ise iade yapılmaması durumunda sebepsiz zenginleşme davası acabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Mantıklı olan da bu zaten düşünsenize adamla is yapıyorsunuz para gönderdi bu şekilde bir sistem olmasa daha kolay alinabilse adam sizi dolandirabilir. Bence bu sistem mantıklı hatasız kul olmaz. Her hataya da göz yumulmaz. O yüzden para yatırırken en az üç beş defa baştan göz gecirmek lazım.

 • Pttmatikten baskasinin hesabina para yatirdim makbuz almadim ustunden uzun bi zaman gecti nasil alabilirim

  • Merhaba,
   Dekont olmadan tarih bilgisi vermeden ptt bu kişi bilgisine ulaşarak iletişim bilgilerinden ulasirlarsa evet olabilir. Aksi takdirde tarih bilgisi veremediginiz için zor olabilir. (Geç cevap için kusura bakmayın)
   Saygılarımızla.

 • Kişi vermek istemiyorsa yapacak birşey yok diyen arkadaşlar. İş hukuku çerçevesinde eğer öyle bir hata olursa ve kişi geri vermek istemez ise banka size o parayı geri veriyor ve parayı vermeyen kişiden banka kendisi alıyor vermez ise hacizle alıyor. Konuşmadan önce araştırın

  • Fatih bey merhaba,
   Siz hangi bankadan yanlış yatirdiginiz parayı iade aldınız acaba, okurlarımız ile paylaşabilir misiniz.Banka kendi hatasından kaynaklanan durumlarda tüketici hesabına ilgili tutarı aktarır doğru. Fakat kullanıcının kendi hatasından kaynaklanan sorunlarda sizin anlattiginiz gibi bir uygulama yok. Kullanicilara yardımci olmak istiyorsanız ilgili kanunun linki ile beraber daha gerçekçi yönlendirmeler yaparsanız daha gerçekçi olacaktır.
   İyi gunler.

 • Merhaba ben ayın 13.01.2017 tarihinde yanlış hesaba para yatırdım bunun garkına 24.01.2017 tarihinde alacaklı kişi beni aradığında fark ettım bankaya gıttım form doldurdum biz sizi arayacagız dedıler ertesı gün aradılar hesabı dogrulamak için sonra size gerı donuş yapacagız dedıler ama gerı donmedıler ben aradım bana karsı tarafa ulaşamadık dedıler 24. 01.2017 tarıhınden berı arıyorum paramı gerı almak için ne yapmalıyım ?

  • Merhaba,
   Sizinle iletişime geçildiğine gore iadesi yapılacaktır fakat. İlgili tutarın iade edilmesi için müşteri talimatı zorunlu olup gecikme bundan kaynaklı olabilir.
   Saygılarımızla.

 • Yanlislikla kendi tc numaram ve telefonumu yazarak baska ininal kart numarasina para yatirdim kart numarasi ve tc uyusmadigi icin karsi tarafa para gitmismidir yada ben geri alabilirmiyim simdiden tesekkurler

  • Merhaba,
   info@ininal.com mail adresine sorunu bildirerek konu ile ilgili yardım talep edebilir siniz. Kartın işleyişine dair net bilgimiz olduğundan en doğru bilgiyi firmadan teyit edebilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • BEN YAPIKIREDİYE OGLUMUN OKUL TAKSİDİNİ YANLIŞHESABA HAFTASONU PAARGÜNÜYATIRDIM DEKONT ELİMDE PAZARTESİ BANKAYA GİTTİM MÜŞTERİ KIREDİCEKMİŞ ONUNKIEDİSİNİYAIRDIM MÜŞTERİ BANKAYAGELMEDİDİYORLAR KARŞITARAFINBANKASIDA YAPIKIREDİ NEYAPMAM LAZIM

  • Merhaba,
   Bir sure daha müşteriye ulaşılmasını bekleyerek sonrasında ihtar çekebilirsiniz bu süreçte iade edilmez ise yazımızda belirttiğimiz gibi hukuki surece başvurabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Benim Turkcem o kadar iyi degil ama dun para yatirdim, Havale icin yatirdim ve hesap numera dogru yazdim ama islem aciklamasi yanlis yazdim ve hesab sahibi suan bilmiyorum ve parayi nerede goturdum bilmiyorum. Benim param tekrar alabilirmiyim?

  • Merhaba,
   Hesap numarası doğru ise açıklama değiştirilemez. İşlem iptali için yatirdiginiz hesap numarasını biliyorsanız iadesi için iptalini istediğiniz kişiye ulaşılması icin banka ile iletişime geçilmesi gerekir.
   Saygılarımızla.

   • merhaba finansçı
    ben 5850 tl yanlış kişişnin hesabına yatırdım ve bankamada bildirdim dilekçede yazdım gönderdim ve beklememi istiyorlar bu karşı kişi parayı iade etmek istemedigi zaman ne yapmam gerekecek

    • Merhaba,
     Hata sizden kaynaklı ise banka sadece yardımcı olmak adına müşterisine konuyu iletir. İade yapılmaması durumunda noterden ihtarname gönderilmesi gerekmektedir. Bankadan uygun bir ihtarname metni talep edebilirsiniz. Yine iade yapılmaması halinde sebepsiz zenginleşme davası açmak için bir avukat ile iletişime gecmeniz gerekir.
     Saygilarimizla.

 • Yanlış hesaba para nereden yatırdım basım ağrıdan kurtulmadı. Rakam çok yüksek değil o yüzden mahkeme ye falan da veremedim. Ama bu devirde başkasının hesabına para yatiriyorsaniz on kere kontrol etmek lazım.

 • Yanlış hesaba para yatırma

 • Ptt yanlış hesaba para yatırdım ne yapabilirim lütfen yönlendirin 2500

  • Merhaba,
   Makalede belirtilen yöntemleri deneyerek hatalı para yatırdığiniz kişi bilgisine ulaşabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • 6 yerine 9 yazmısız….farkedince 30 sn de gişeye gittim ama ne fayda alamadım…. pasif hesapmış şube şahsa ulasamıyor. Yok savcıya gidecekmişim vsvs Deveye hendek atlat!
  700tl için deger mi bilmem… Ucuz bir derse 700 lira verdik Der ATM ye töbe derim !!!
  AMA ŞUBE BANKA elimdeki belgelerle birsey yapapaması SAÇMALIK!!!

  • Memlekette dogru ne var ki….

  • Merhaba,
   Bankadan TC bilgisini alabiliyorsaniz KKB bilgilerinden geçmiş bilgilerini sorgulatmayi deneyerek farklı telefon bilgisine ulaşabilirsiniz. Aksi halde ihtar da çekilse müşteriye ulaşamayacak ise sizin için de çok faydalı olmayacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba bana yanlışlıkla 1000 tl havale yoluyla para yollanmış karşı tarafın bana ulaşması mümkün mü ve para iade etmediğim taktirde bir sıkıntı yaşar mıyım

  • Merhaba,
   Bankalar müşteri bilgilerini üçüncü kişiler ile paylasmiyorlar. Fakat banka tarafından aranarak iade talebi söze iletilecektir. İade etmez iseniz karşı taraf size sebepsiz zenginleşme davası açabilir.
   Saygılarımızla.

 • Kardeş bu devirde yanlış hesaba para yatırmayacaksın. Olaki öle bir hata yaparsan yandin.

 • BENIM OLAY BİRAZ FARKLI FİNANSLA ZİRAAT ARASI PARA TRANSFERİ YAPIYORDUM TELEFON BANKACILIGINDAN ZİRAATİN HESAP NUMARASININ AYNISI FİNANSIN Bİ MÜSTERİSİNİNKİYLE AYNIYMIŞ BİRAZ SACMA AMA ARADIGIMDA BANKALAR ARASI EFT YAPILIYO DEDİLER BENIM YANILDIGIM YER HESAP NUMARASI OLDU DEFALARCA TEKRAR ETSEMDE BASKASININ HESABINA GÖNDERDİK BUNDA DA VARDIR Bİ HAYIR BEKLEMEDEYİZ..

 • Insanligi ölçme durumu ortaya çıkıyor.Sonuçta ne kadar biz hata yaparsak Allah diğerlerini sınıyor.bakalım benimkisi 100 tl fakat insanlık namına bakalım iade gelecek mi gelmezse bile biliyor ki haksız hak olmaz diye .Dini inanış i varsa artık…Insanligi 100 tl ile sınıyorum

 • Bence iyi niyetli olmakda iyi birsey degil bugun benim basima geldi birisi 2gun once hesabima para yollamis 2500tl beni bugun arayip durumu izah ediyor bende hemen geri yollamak istiyorum parasini geri yollarken 1.50tl islem ucreti kesti diye bana ukala ukala konusuyor insanlik yapmakda bazen iyi degil birakin ugrassin

 • Merhaba ben bir arkadaşlık sitesine üye oldum ve birgün sonra arkadaşlık sitesinden “Bugun Gorusme Bekleyen Hanimefendi Sevilay Ozcan Bilgi icin Lutfen temsilcinizin talimatlarini uygulayiniz ilgilenecek temsilci Eylul Hanim 05313493085 B250” böyle bir mesaj geldikten sonra iletişim numarasını aradım bana Eylül adında biri bana sana arkadaş bulduğunu söyledi ve 890 tl tutarında iş bankasından bir kişi numarasına ve tc sine para gönderdim ve daha sonra anladım ki bunlar dolandırıcıymış. Gönderdiğim parayı nasıl geri alabilirim. Lütfen acil cvp bekliyorum!!!

  • Merhaba,
   Para gönderdiğiniz kişiye sebepsiz zenginleşme davası açabilirsiniz fakat hakim nasıl bir karar verir muamma.
   Saygılarımızla.

 • bende yanlış havale yaptım son onay butonuna basarken son çıkan isme cisme iyi kontrol edin 🙁
  bide kişi 74 yaşında ihtiyar çıkarsa vay halinize çünkü o kadar dolandırıcı varki ülkede dedem kimseye güvenmiyor
  büyük ihtimal noterden ihtarname çekiceğim ; ihtiyarıda yorucağız ama illa yazı gelsin diyormuş bankaya 🙂

 • benim hesabımdan dolandırıcılar başkasının wadofona vergi dairesine avea gibi faturlar ödenmiş bilgim dışında dekontları mevcut bu firmalardan iade isteyebilirmiyim nsıl isterim iade etmezlerse sadece dolandırıcıyımı dava edebilirim yoksa firmalarıda iade etmeleri için dava ederek paramı iade alabilirmiyim.

  • Merhaba,
   Öncelikle savcılığa suç duyurusunda bulunmanız gerekiyor. Sonrasında gerekli yönlendirmeyi onlar size bildireceklerdir.
   Saygilarimizla.

 • Yanlış hesaba havale sebepsiz zenginleşme işlemine konu oluyor olarak anlıyorum. Hesaba yanlış yatan para için vatandaş bu kadar uğraşmamalı arkadaş. insanlar hata yapabilir hak hukukun pislik yapan kişinin yanında olması çok içler acısı..

 • merhaba baskasinin hesabina yanlisikla para yatrdim cep subesinden bankayla gorustm karsi tarafa ulasamadklarini soylediler karsi tarafin borcu oldugundan banka paraya el koymus bendr bankaya haciz davasi actim bankada utanmadan bana acmis bunun sonucu nolur mahkeme masrafi ne cikar kaybedersem

  • Merhaba,
   Bu işlem özelinde sizin Bankadan ziyade yanlış yatırdığiniz kişiye dava açmanız gerekirdi. Muhtemelen davayı kaybedersiniz ve vekalet ücretleri ve diğer masraflar tarafınıza yansitilabilir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba, beni de internet bankacılığı ile dolandırdılar ve 5000 tl kendi hesaplarına havale ve 700 tl fatura ödemesi yaptılar. Aynı gün müşteri temsilcisiyle görüşmem, kartları kapatmam ve hesaplara bloke koydurmam ve ertesi gün bankaya ve savcılığa gitmem neticesinde fatura ödemesi iptal edildi. Havale edilen hesap da bloke edildi ve dolandırıcı parayı çekemedi veya kullanamadı. Ancak paramı henüz iade etmediler. İade için savcılık kararı mı bekleniyor yoksa belli bir iade süresi mi var, varsa ne kadar beklenir acaba? Teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Evet savcılık kararına istinaden sonuç bekleniyor olabilir. İhtiyacınızın olduğu konusunda Bankayı biraz taciz ederseniz geçici hesaplar ile magduriyetinizi giderebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Bugun biri atmden benım hesabıma 2500 tl yatırmış ben bu parayı vermezsem benden alabilirler mi?

  • Merhaba,
   Sebepsiz zenginleşme davası açar ve ispatlarsa mahkeme masrafları ile beraber alır.
   Saygılarımızla.

 • Mahkemeler maalesef Adaleti sağlamak yerine ipe un sermeyi tercih edebiliyor (Doğru, Düzgün ADAM Hakimlerle de karşılaşmadık değil) Mahkemenizi kabul eden hakim ya izne çıkıyor ya keşfe ya bilmem bir şeyler o hakim yoksa yerine vekaleten gelende topu üzerinden atıp gün atmaktan başka bir şey yapmadan HARAM Maaş yemeye devam ediyor. Bu memleketin İşini Düzgün Yapan evlatlara ihtiyacı var ve bunu gökten indirmeyecekler. biz yetiştireceğiz. Yanlışlıla yatırdığım 3.500 TL yi vatandaş Hesaptan on dakika sonra geri yolladı banka 3 saatte hesabıma atamadı.. BANKA devleti mi olduk.

 • Hesabına yüklü miktarda para yatirilmasından dolayı hesabına bloke koyulan para için yardımcı olunur
  ugurhazer57@gmail.com

 • ugur hesabıma 52.000 tl yollamışlar bloke konulmuş hesaba nasıl yardımcı olabiliyorsun

  • Merhaba,
   Öncelikle bankadan hangi kurum tarafından bloke kaydı işletildiğini öğrenerek ona göre aksiyon alabilirsiniz.
   Saygılarımızla

 • Merhaba bn yanlış bir hesaba para yatırdım ne yapabilirim

  • Merhaba,
   Yanlış hesaba para yatırdıysanız makalede belirttiğimiz yöntemleri deneyebilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • hesabıma 2500tl yatmış ve hesabımı bağış ve satışlarım için kullanıyorum parayı bağış olarak aldım. ve açıklamasında birşey yazmıyordu iade etmeliyim?

  • Merhaba,
   Belirttiğiniz hesap bağış hesabı ve yatıran kişi bağış olarak yatırdı ise tabiki bir işlem yapmanıza gerek yok. Fakat yanlışlıkla bir yatırma işlemi yapıldı ise işlemi yapan kişi bankaya bu bilgiyi ileterek tutarın iadesini talep edecektir. Belki hatalı işlem yaptığını henüz anlamadığı için tarafınıza herhangi bir talepte bulunmamış olabilir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba, Yanlış Bir Hesaba 2.750 ₺ Havale Yaptım. Bankayı Bilgilendirdim 4 Gün Sonra İade Etmeyeceğini Söylemiş Bankaya Benden Ürün Aldı Demiş Ne Ürünü Aldığını Söylememiş…
  Ben Sosyal Medyadan Buldum Aradım Ve Durumu İzah Ettim Verdiği Cevap Yanlışlık Yok Bu Para Bana Perabet ten Geldi Dedi. Ben Eğlencesine Atıyorum Dedi Kazandım Oradan Çektim Dedi?
  Sanırım İllegal Bahis Biraz Araştırdım Beni Engellemiş.
  Başka Hesaplardan YAZDIM ben Sana Koltuk Sattım Dolandırıcı İbresinde Bulundu..
  Bende Bankadan Henüz Cevap Gelmeden Zaten Savcılığa Vermiştim Bu Konuştuklarını Savcılığa İfade Olarak Haliyle Veremedim..
  Ne Gibi Bir Süreç Beni Bekliyor Ne Yapamam Gerekir Mahkeme Harcı Ne Kadardır.
  NE KADAR BİR SÜREDE SONUÇLANIR MAHKEME
  EN ÖNEMLİSİ GERİ ALABİLİRMİYİM..
  Teşekkür Ederim..

  • Merhaba,
   Ödeme karşılığında herhangi bir mal alımı yok ise açılan dava sonucu muhtemelen ilgili tutarin iadesi için karar çıkar. Harç tutarları ve sürecin ne kadar süreceği ile ilgili bir avukat dan bilgi alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba birinin hesabına atm’den yanlışlıkla para gönderdim ancak paraya bloke koydurdum. Hesap sahibi isterse blokeyi kaldırabilir mi bankanın bloke koyması yasal mıdır böyle bir yaptırımı olabilir mi karşı hesaba.

  • Merhaba,
   Bankanın bu süreçte hesabı sürekli blokede tutma hakkı yok. Bu süreçte yanlış yatırılan kişinin tutarı iade etmesi önem arz etmektedir. Tüketici hesabındaki blokenin kaldırılmasını talep ederse Banka blokeyi kaldırmak zorunda kalacaktır.
   Saygılarımızla

   • Ancak tek rakam hatayla gönderdim para hala onun hesabında ve iade etmek istemiyor. Dava açarsam dava süresincede blokeyi kaldırabilir mi yani bu blokeyi nasıl kaldırabilir banka bu konuda bana bilgi vermedi kaldırıp kaldıramayacağı ile ilgili

    • Merhaba,
     Hesap numarası hatalı yazıldığı halde müşteri numarasına aktarıldığı için Bankayı sizi dava edeceğim diyebilirsiniz. Banka müşteri adına karar verici olmadığından size net bilgi veremiyor olabilir.
     Saygılarımızla.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir