16 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

Kefillik Süresi Ne Kadar? Kefaletname İle İlgili Soru Cevaplar

Kefillik Süresi Ne Kadar? Kefaletname İle İlgili Soru Cevaplar

Tüketiciler tarafından hayatın olumsuzlukları ile karşılaşabileceğiniz bir süreci olan kefil olmak konusunda bahsedeceğiz. Kefil olmak ne demek? öncelikle bu sorunun cevabını vererek başlayalım. Bir kişinin, borcunu veya borçlarını ödememesi yada verilen sözlerin tutulmaması durumunda o kişinin yerine bu borcu ödemeyi yada verilen sözü yerine getirmeyi taahhüt eden kişi olarak tanımlanabilir. Kefillik süresi konusuna geçmeden ilgili farklı yazılarımızdan faydalanabilir siniz.

Her şey yolunda iken kefil olmak sizin için sorun olmayabilir fakat ilerleyen süreçte kefil oldum borcunu ödemiyor ne yapmalıyım? Kefil ne zaman devreye girer? Kefil kefillikten nasıl kurtulur? Kefilin sorumluluğu ne zaman biter? Kefillik kaç yılda düşer? Kefillikte zaman aşımı süresi var mı? Kefillik nasıl sona erer? sorularını araştırmaya başladı iseniz bir sorun var demektir. Bu durumlarda ne yapılması gerekir gibi soruları sizler için cevaplamaya çalışacağız.

Kefillik Süresi Ne Kadar? Kefaletname İle İlgili Soru Cevaplar

Öncelikle makale başlığında da belirttiğimiz kefillik süresi ne kadar? Müteselsil kefillik ne zaman sona erer? sorularını cevaplamaya çalışalım. Yeni Borçlar Kanunun hükümleri gereği bireysel (gerçek kişi) kişilere ait kefillik süresi belirtilmemiş ise kefillik süresi 10 yıl sonunda kendiliğinden sona erer. Bankalarda da kullanılan dökümanlarda kefalet süresi 10 yıl olarak belirtilmekte olup 10 yıl sonunda kefalet süresi sona erer.

Ticari kredilerde kefillik süresi ne kadar? Yeni Borçlar Kanununda tüzel (ticari kişilik) kişilerin kefaletinin ne kadar geçerli olacağına ait bir düzenleme yoktur. Fakat Bankalar bu anlamda yaşanabilecek olumsuz durumlar için kefalet süresinin 10 yıl olacağı konusunda düzenlemeler yapmışlardır. 10 yıl sonrası için sorun yaşamak istemeyen Bankalar 10 yıl dolduğunda yeni kefaletname düzenleyerek ikinci 10 yıllık süreyi de kefalet altına alırlar.

Kefil Ne Zaman Devreye Girer?

Kefil oldum borcunu ödemiyor ne yapmalıyım? Kefil ne zaman devreye girer? Kefil olduğunuz borç bakiyesinin 90 gün ödenmemesi durumunda Bankalar artık 91.gün bu borcu takibe atmak zorunda. Kredi borçlusunun ve kefilin mal varlığı, maaşı gibi gelir kalemleri hukuk ekipleri tarafından taranır ve ona göre bir aksiyon planı hazırlanır. Banka avukatları tarafından en kolay ve en yüksek değerli hangi mal varlığı mevcut ise icra takibi başlatılarak aksiyon alınır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Ölen Kişinin Kredi Borcu Ve Kredi Kartı Borcu Sigortadan Ödenir mi?

Gerçek Kişi Kefil Olduğunda Eş İmzası Alınır Mı?

Kefil gerçek kişi (Bireysel müşteri) ise eşin rızası olmaması durumunda kefalet geçersiz sayılacaktır. O yüzden Bankalar bu açığa düşmemek adına gerçek kişinin kefil olması durumunda eş muvafakatnamesi alırlar. Kefil eşi ne zaman onay vermelidir? Kefilin eşinden alınacak muvafakatname kefaletin alındığı tarih itibari ile alınmalıdır. Yani kefil olduktan bir süre sonra alınacak eş onayı hem kefaleti hemde eş muvafakatnamesini geçersiz kılacaktır.

Hangi Durumlarda Kefilin Eşinden Muvafakatname Alınmaz?

Biraz önce belirttiğimiz gibi gerçek kişi kefaleti söz konusu olduğunda eş onayı gerekmekte bu yüzden eş muvafakatnamesi alınmakta idi. Fakat bazı durumlarda gerçek kişinin kefil olabilmesi eş onayına gerek duyulmaz. Kefil olmak için eş onayı gerektirmeyen durumlar aşağıda belirtilmiştir.

  • Mahkeme tarafından eşlerin ayrı yaşamaları için verilmiş mahkeme kararı varsa bu durumda eş muvafakatnamesi aranmaz,
  • Yasal zeminde ayrı yaşama hakkı doğması durumunda eş onayı aranmaz (Örnek olarak çiftler boşanma davası açmış ise kanun önünde ayrı yaşama hakkı doğmuş demektir. Ayrıca boşanma davasının sonuca ulaşması zorunlu değildir.)
  • Ticaret Sicil ‘e kayıtlı tüzel kişiliklerin sahibi yada ticari şirketin ortak yada yöneticileri tarafından şirket için verilecek olan kefaletlerde. (Daha önce zorunlu kılınmıştı ama sistem tıkandığı için değişikliğe gidildi.)
  • Meslek türleri ile ilgili olarak esnaf ve sanatkarlar siciline kaydı bulunan esnaf yada sanatkarlar aynı sicile kayıtlı kişiler için verilen kefaletlerde eş onayı aranmaz. Fakat farklı bir şirkete yada gerçek kişiye kefil olmak istediğinde eş muvafakatı aranır.

Kefalet Sözleşmesinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Kefaletnamelerin bazılarında müteselsil kefil yada sadece kefil olarak belirtilmekte olup her iki durumda da kefalet geçerli olacaktır. Kefalet sözleşmesinde olmazsa olmaz bazı durumlar söz konusudur. Aşağıda belirteceğimiz durumlardan sadece bir tanesinin bile sağlanmaması durumunda kefalet geçersiz sayılır. Kefaleti geçerli kılan durumlar aşağıdaki gibidir;

  • Kefalet sözleşmesinin yazılı olarak düzenlenmiş olması gerekir,
  • Kefilin sorumlu olacağı azami tutarın kefaletname de belirtilmesi gerekir,
  • Kefalet tarihinin olması gerekir,
  • Ek olarak bu belirttiğimiz kefalet tarihi, kefalet türü ve kefalet tutarı bilgisinin borçlu tarafından kendi el yazısı ile doldurulması gerekir.
BUNUNLA İLGİLİ:  Sms ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? En Uygun Kredi Faiz Oranları

Daha önceki yıllarda Bankalar kredi borçlusu yada kefil tarafından imzalanan evrakları boş alıyorlardı. Borca konu tutarın daha önce sorunlu hale gelmesi yada tutarın artması durumunda bilgiler sonradan doldurularak o şekilde takip sürecine aktarılmakta idi. Sistem değişikliği sonrası yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi borçlu kendi el yazısı ile dolduruyor ve her yıl yenilemesi yapılmaktadır.

Kefalet Tutarı Yazı ve Rakamla Yazılması Yada Para Cinsi Yazılması Zorunlu Mu?

Bankalar tarafından bu durum özellikle takip edilmekte olup yazı ve rakamdan sadece bir tanesinin yazılması kefaleti geçersiz kılmaz. Fakat Bankalar iki alanında doldurulması konusunda talepte bulunmaktadırlar. Kefalet sözleşmesinde yada borçlandıran değerli kağıtlarda TL, USD, EUR gibi para birimlerinin yazılması zorunlu olup yazılı olmaması durumunda kefalet geçersiz sayılır.

Okuma Yazma Bilmeyen Kefil Olabilir Mi? Vekalet İle Kefil Olmak Mümkün Mü?

Kimler kefil olamaz sorusunun altında muallak bir konu olan okuma yazmayan kişinin kefilliğini yada vekalet ile kefil olmasını mümkün kılarken bazı Bankalar bu konuda okuma yazma bilmeyen kişinin kefaletini kabul etmiyorlar. O yüzden bu sorunun cevabı Bankadan Bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Öncesinde ilgili Banka ile görüşmeniz gerekir. Ama genel işleyiş okuma yazma bilmeyenin kefil olamayacağı yönündedir.

Vekalet Verilen Kişi Adınıza Kefil Olabilir Mi?

Vekalet verilen kişi vekil adına kefil olabilir mi? Evet vekalet verdiğiniz kişi sizin adınıza kefil olabilir. Tabi bu o kadar da kolay değil. Kimileri vekalet vermeye bu yüzden çekinir, acaba adıma bir borca kefil olursa ne olur diye. Fakat Bankalar bu işi sağlam tuttukları için vekilin kefalet imzası atabilmesi için Banka tarafından düzenlenen özel vekaletnamesinin noterde düzenlenmesi gerekir. Vekalet veren kişi tarafından kendi el yazısı ile doldurulacağından her şey vekalet verenin bilgisi dahilinde olacaktır.

Karı- Koca Aynı Krediye Kefil Olabilir mi? Eş muvafakatnamesi İmzalamak Gerekir Mi?

Eşler aynı krediye kefil olabilir mi? Evet eşler aynı krediye kefil olabilirler. Fakat Borçlar Kanunu gereği eşlerin ikisinden de krediye yada herhangi bir borca kefil oldukları için birbirlerine muvafakat (onay) vermeleri gerekmektedir. Eşlerin birbiri için muvafakat vermemesi durumunda krediye kefil olma durumu mümkün olmayacaktır.

BUNUNLA İLGİLİ:  İhtiyaç kredisi veya konut kredisini erken kapatırsam ne kadar öderim?

Vasi Kısıtlı Adına Kefil Olabilir Mi?

Vasi olarak atanan kişi kısıtlı olan kişi adına kefil olabilir mi? Medeni kanun hükümleri gereğince, vasinin kısıtlı adına kefil olması yasaktır. Ek olarak vasi olarak atanan kişi kısıtlı adına vakıf kuramaz yada bağış yapamaz. Mahkeme kararı ile vasi kısıtlı adına kefil olabilir mi? Mahkemeye yapılan başvuru sonrası Hakim vasiye kısıtlı adına kefil olabilmesi için yetki vermeyecektir.

Kefil Olacak Kişinin Eşi Yabancı Olursa Muvafakat Gerekir Mi?

Eş yabancı ise kefil olmak için muvafakat gerekir mi? Bankalar bu konuda biraz hassas davranmakta olup öncelikle kefilin evli olduğunun anlaşılması adına vatandaşı olduğu ülkenin resmi kurumlarından evli olup olmadığına dair belgenin ibraz edilmesi istenir. Bu belgenin verildiği Ülkedeki TC Konsolosluğu tasdiki ve apostil şerhi olup olmadığına bakılır. Bunlara ek olarak eş onayı için muvafakat alınır.

Kefalet Tutarı Altın Olabilir Mi?

Kefalet tutarı Altın olarak yazılır mı? Kefaletname de tutar altın olarak yazılamaz. Kefalet tutarının TL, USD, EUR yada diğer para birimleri ile düzenleniyor olması gerekir. Fakat 100 gram karşılığı XXX TL olarak düzenlenir ise bu kefalet geçerli olur. TL karşılığı yazılmadan sadece altın tutarı yazılarak düzenlenen kefaletname geçersiz olur.

Kefilin Sorumluluğu Ne Zaman Biter?

Kredi takip sürecine dahil oldu ise artık bu borç bitene kadar hem borçlu hemde kefil üzerindeki tahkikat devam eder. Bankalar yada farklı kurumlar borç ve işleyen faiz bakiyesini tahsil edinceye kadar kefilin sorumluluğu sona ermez. O yüzden bu dönemde asıl borçlunun borcu kapatması için kefilin de elin geleni yapması gerekir çünkü o dönem için tahsilat için kefilin kapıları da çalacaktır.

Son olarak kaç kişiye kefil olunur? sorusunu da cevaplamaya çalışalım. Gerçek kişi ve ticari kredilere ait kullandırımlarda kefalet bilgisi sisteme giriş yapıldığı için kkb kayıtlarında kefilliğiniz izlenecektir. Bir çok krediye yada bir çok kişiye kefil olma şansınız var.Fakat Banka istihbarat sürecinde ne kadar riske kefil olduğunuz ile ilgilenir. Risk tutarları yüksek birden fazla kişiye kefilliğiniz de zor olacaktır.

About Author

Finansçı

1 Comment

  • Kefillik süresi bu ülkede büyük sorun bence. Bir krediye kefil olduk tamam da ikinciye kefillik düşsün artık bu insanları zor durumda bırakmaktan başka bir şey değil bence.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir