9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

Kredi Sicil Affı Kimleri Kapsıyor? Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Neler?

Kredi Sicil Affı Kimleri Kapsıyor? Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Neler?

Tüketici tarafından en çok aratılan kelimeler arasında yer alan kredi sicil affı ne zaman çıkacak?, Banka sicil affı, sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek?, Sicil affı Resmi Gazetede yayınlandı mı?, Kredi Kartı affı ne zaman gibi bir çok soru cevabını yayınlanan Kanun ile cevap bulmuş oldu.

Yaklaşık 12,5 milyon kişiyi ilgilendiren Bankalar ile sorun yaşamış olan gerçek kişi ve tüzel kişilikler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ a gönderilen Kanun taslağı onaylanarak Resmi Gazete’ de yayınlandı. Bir çok vatandaşımız Banka borçları siliniyor mu?, Kredi Sicil affı ne zaman çıkacak?, Kredi Sicil affı kimleri kapsıyor? Kredi sicil affı çıktı mı? gibi soruların cevabını ararken yayınlanan “T.C. Emekli Sandığı Kanunu ve Bazı Kanun Hükmünde Kararnameler de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile taşlar yerine oturdu.

Daha önceki Bankacılık işlemlerinde kredi, kredi kartları, Karşılıksız çekler, Protestolu senetleri olan gerçek yada ticari hesap sahipleri kredi sicil affının çıkacağı zamanı bekliyorlardı süreçten faydalanabilmek için. Peki Kredi Sicil Affı kimleri kapsıyor?, Kredi Sicil Affından kimler yararlanacak? bu soruların cevabını açıklamaya çalışalım. 1,5 milyon Ticari hesap sahibi ve 11 milyon gerçek kişi kredi sicil affından yararlanmak için neler yapması gerekiyor?

Kredi Sicil Affı kimleri kapsıyor? Sicil Affı son başvuru tarihi nedir?

Kredi Sicil affı ekli kanun maddesi gereği, gerçek ve tüzel kişilere ait karşılıksız çeki, protestolu senetler, bireysel ve ticari nitelikteki kredi ve kredi kartı borçlarını kapsamaktadır. Kredi Sicil affından kimler yararlanacak? sorusuna gelecek olursak Ödeme tarihi 27.01.2017 tarihinden önce olan, bu tarih itibariyle ödemelerinde gecikme oluşmuş borçları kapsamaktadır. Bu gecikmiş borçların 27.07.017 tarihine kadar hepsinin ödenmesi yada yapılandırma yapılmış olması halinde kredi sicil affından faydalanılacaktır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi Hangi Bankadan Alınır? En Uygun Kredi Veren Banka Hangisi?

Kredi Sicil Affı için borcumu nasıl öğrenebilirim?

Kredi sicil affından faydalanacak olan gerçek yada tüzel kişilikler borçlarını, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi ‘nden yada borcun bulunduğu Banka ve/veya Finansal kuruluşlardan öğrenebilirler. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi ile Gerçek ve Tüzel kişilerin hangi borç bilgilerini öğrenebileceğinizin detayı ise şu şekilde;

  • Kredi borcu,
  • Sorunlu kredi,
  • Karşılıksız çekler,
  • Protestolu senetler

Ödediğim borç Türkiye Bankalar Birliği Risk Raporunda ne zaman görülecek?

Kredi Sicil Affı kapsamında borcun tamamının ödenmesi yada yapılandırma yapılması durumunda, yapmış olduğunuz ödemelerin Risk Merkezi raporuna yansıması Bankacılık ürünlerine göre farklılık göstermektedir. Hangi borç bakiyesini ödediğinizde Risk Raporunda yansıyacağı tarih bilgileri ekteki gibidir;

  • Kredi Kartı yada Kredi borcu ödendikten sonra en geç bir sonraki ay sonunda,
  • Protestolu Senetler ödendikten sonra en geç 1 ay içinde,
  • Karşılıksız çekler ödendikten sonra en geç 3 iş günü içinde

Borcumu ödediğim yada yapılandırma yaptığımı nasıl belgelendirebilirim?

Kredi Sicil Affı kapsamında belirtilen tarihler arasında borç bakiyesinin tümünün kapatılması durumunda Banka yada Finansal kuruluşa başvuruda bulunarak belge talep edilebilir yada Türkiye Bankalar Birliği Risk Raporu alarak ödemelerinizi belgeleyebilir siniz. Borcunuzun yapılandırma yapılması durumunda Banka yada Finansal kuruluşa başvuruda bulunarak belge talep edebilirsiniz. Fakat yukarıda belirttiğimiz tarihlerden önce Risk Raporu alınması durumunda yapılan ödemelerin gözükmeme ihtimali mevcuttur.

Bireysel Kredi ve Kredi Kartları, Ticari Kredi borçlarının ödendiği Bankalarda ne zaman gözükür?

Sicil Affı kapsamında Ticari krediler yada Ticari kredi kartlarına ait borçların ödenmesi durumunda borcun ödeme yapıldığı ay sonunda bildirim yapıldığı için diğer Bankalar yada Finansal kuruluşlar tarafından gözükecektir. Sicil Affı kapsamında Bireysel kredi yada kredi kartlarının ödeme yapılması durumunda ise borç ödemesi yapıldıktan sonra 2 iş günü içerisinde diğer Bankalar yada Finansal kuruluşlar tarafından gözükecektir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Sms ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? En Uygun Kredi Faiz Oranları

Kredi Sicil Affı kapsamında ödeme yaptıktan sonra Kredi – Kredi Kartı alabilir miyim?

Kredi Sicil Affı kapsamında yapmış olduğunuz ödemeler sonrasında yeni Bankacılık ürünü almak için, ödeme gücünüz ve Bankaların ilgili tahsis ekiplerinin değerlendirmesi sonrası uygun görülmesi durumunda verilecektir. Bankalar bu anlamda ödeme dengesinin uyuşmaması durumunda olumsuz geri dönüş yapma ihtimali mevcuttur. Ödemelerinizi yapmış olmanız Bankaların size yeni kredi verme ihtimalini kesinleştirmiyor yasada Bankalar sonrasında kredi verip vermeme konusunda yetkilidir olarak belirtilmektedir.

Kredi Sicil Affı Kanun maddesi Resmi Gazete duyurusu

22.01.2009 tarih ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler, Krediler, Kredi Kartları borçlarına ilişkin kayıtların dikkate alınmaması hakkındaki kanuna geçici madde eklenmiştir. “T.C. Emekli Sandığı Kanunu ve Bazı Kanun Hükmünde Kararnameler de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” a eklenen madde ile Anapara ve/veya taksit ödeme zamanı itibariyle ilgili maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibari ile yani 27.01.2016 tarihinden önce olan ve kullanılmış olan nakit ve gayrı nakit kredilerin faiz ve/veya buna ilişkin ödemeleri aksatmış olan gerçek yada tüzel kişiliklerin, ticari hayatını devam ettiren yada gerçek kişi hesaplarının ve kredi müşterilerinin karşılıksız çekleri, protestolu senetler, kredi kartları ve diğer kredi borçlarına dair 19.10.2005  tarih ve 5411 sayılı Bankacılık kanunu ek maddesi gereğince kurulmuş olan TBB Risk Merkezi bünyesinde muhafaza edilen kayıtları, mevcut borçların ödenmesi  geciken kısım için geçici maddenin yürürlüğe girdiği 27.01.2017 tarihinden itibaren 6 ay içinde borcun tümünün ödenmesi yada yeniden yapılandırma yapılması durumunda, bu kişiler ile yapılacak finansal işlemler için kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayabilir” olarak belirtilmektedir. Ek olarak “Kredi kuruluşları ve Finansal kuruluşlar yukarıda belirtildiği hükümler gereğince mevcut kredilerin yeniden yapılandırılması yada yeni kredi kullandırımlarında, bu kuruluşlara hukuki ve cezai sorumluluk doğurmayacaktır.” olarak düzenlenmiştir.

BUNUNLA İLGİLİ:  TC İle Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

 

 

About Author

Finansçı

3 Comments

  • Kredi sicil affı deyip durdular ama altından büyük birşey çıkmadı bence. Sicil affı için zaten param yok nerden para bulayim. Yapılandırma islemide zaten yapılabiliyordu. Ne anladık o zaman bu isten simdi.

  • Kredi sicil affı gerçek mağdurlar için çok iyi oldu.

  • kredi sicil affından kimler yararlanacak arkadaş bunun bir kuralı yokmudur. banka istediğini affedip istediğini affetmez ise tüketici ne yapacak bu durumda. Kredi sicil affı konusunda bence düzenlemenin bir daha gözden geçirilmesi gerekiyor gibi. Yoksa sorunlu olan tüketici hiç bir şekilde kkb kaydını yada sicilini düzeltme şansı yakalayamayacak. kredi sicil affından yararlanamayacak olan vatandaş ise 5 yıl bekleyecek temiz bir sayfa açılmasını bekleyecek. Tabi borçlarının kapamasını yapabilirse..

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir