7 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

Kredi Notu Neden Düşer? Yükseltmek İçin Ne Yapmalı?

Kredi Notu Neden Düşer? Yükseltmek İçin Ne Yapmalı?

Kredi kullandırım dediğimiz de neredeyse tek kriter olan kredi notu diyebiliriz. Finans dünyasında maaşlı çalışanda olsanız ana kriter kkb puanıdır. Bankacılık işlemleri sonrasında kredi notu yükselebilir yada düşebilir. Peki kredi notu neden düşer? Yükseltmek için ne yapmalı? konularında bilinmeyen detaylar hakkında açıklamalar yapmaya çalışalım. Tüketici tarafından takibi kolay olan ve Findeks aracılığı ile düzenli takip sonrası konuya hakim olabileceğiniz bu süreç nasıl işliyor inceleyelim.

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu adı altında Bankacılık işlemlerine ait datayı bir havuzda tutan, tüketicinin Bankacılık işlemlerine ait ödeme performanslarını analiz ederek bir puanlama sistemine sokma durumudur. Bu puanlama sistemine göre Bankalar nezdinde kredibiliteniz ile işlemlerinize devam edebilir siniz. Kredi sicilinin bozulması ne demek?, Kredi notu düşerse ne olur?, Kredi notu kaç ayda düzelir?, Kredi notunu etkileyen faktörler neler? bu sorulara cevap bulmaya çalışalım. 

Kredi Notu Neden Düşer? Yükseltmek İçin Ne Yapmalı?

Findeks sitesi aracılığı ile yada Bankaların sundukları kredi notu süreçleri ile kredi notunuzu düzenli takip edebilir siniz. Fakat krediye ihtiyaç duyduğunuz bir durumda yapılan başvuru sonrası kredi notunuzun düşük olmasından dolayı kredinize red cevabı verilebilir. Düzenli takip eden tüketici kredi notunu takip ediyor ise bu tarz durumlar ile çok fazla karşılaşmayabilir. Fakat kredi notu ve kkb detayı hakkında bilgi sahibi değilseniz, kredi notu neden düşer? maddeler hakkında açıklamaya çalışalım.

Kredi notunu etkileyen faktörler;

Bankacılık işlemlerine ait ödeme performansı kredi notunu etkileyen en önemli araçtır. Yapılan işlemler sonrası gerçekleşen zamanında ödeme işlemleri, gecikme performansları, gecikme sonrası ödeme işlemleri, yapılan başvurular sonrası kredi notunuz olumlu yada olumsuz olarak sisteme yansır, tüm bankaların kontrol edebildiği bir havuza düşer. Bu havuzda Bankalar tüm ödeme performansınıza ulaşarak sizi değerlendirmeye alır. Peki kredi notu neden düşer? detaylı olarak belirtelim.

 • Kullanmış olduğunuz kredi kartlarına ait ödeme performansları (Tüm risk ödemesi, asgari ödeme, gecikme durumu)
 • Kullandığınız ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisine ait ödeme performansınız
 • Bankalara yapılan kredi kartı başvurularınız,
 • Bankalara yapılan ihtiyaç, konut, taşıt kredisi başvuruları,
 • Kredili mevduat hesabı (ek hesap) ödeme performansı,
 • Kredili mevduat hesabına ait dönem sonunda tahakkuk eden ödemeniz gereken aylık faiz bakiyesinin ödenip ödenmemesi durumu,
 • Borçlu olduğunuz senet ödemelerinin belirtilen vadede ödenmemesi durumunda protesto edilmesi,
 • Ödemekle yükümlü olduğunuz çek bedellerinin ödemesinin yapılmaması durumunda karşılıksız olarak işleme alınması,
 • Borçlarınız da sürekli yaşanan artış sonrası borçluluk indeksinin yükselmesi,
 • Kredi çekme yoğunluğunuzun ne sıklıkla gerçekleştiği,
 • Findeks kriterlerinde dikkate alınan fatura ödemelerinin yapılıp yapılmaması,
 • Findeks kriterlerinde Resmi kurumlar nezdindeki borç bakiyelerine ait ödeme performansı
 • Ticari firmalar için kare kodlu çek ödeme performansı,
 • Ticari firmalar için teminat mektubu performansları,
BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi Kartı ve Kmh Faizi Ne Kadar Oldu?

Yukarıda belirtilen kriterler Findeks nezdinde daha da arttırılabilir. Kredi notu nasıl düşer?, Kredi notu nasıl yükseltilir?, Kredi notu neye göre belirlenir?, Kredi notu nasıl düşer?, Kredi sicilinin bozulması ne demek?, Kredi notunu düşüren sebepler neler?, gibi bir çok konuda faydalı olabileceğini düşündüğümüz ekli yazılarımız ise şu şekildedir;

kredi notunu etkileyen faktörler, kredi kartı başvurusu kredi notunu etkiler mi
kredi notu yükseltme taktikleri

Tüketici bu konuda son yıllarda Findeks reklamlarının çok ön planda olmasından kaynaklı daha çok bilgi sahibi. Fakat bazı durumlarda kredi notu düşerse ne olur konusunda öngörülü olamayabiliyor. Kredi notunu etkileyen faktörler konusunda yukarıda linkini verdiğimiz yazımızda hangi bankacılık ürününün kredi notunda daha etkili olduğu konusunda bilgi sahibi olabilir siniz. Kredi kartı başvurusu kredi notunu etkiler mi diye düşünmeden başvuru yapılmaması gerekir. İhtiyacınız olan kredi kartını başvurarak bu kredi kartının limitini arttırma yoluna gitmeniz kredi notunun düşmesini engelleyecektir.

Kredi notu düşmesi ne demek bunu yukarıda detaylı olarak belirtmeye çalıştık. Kredi notu kaç ayda düzelir? sorusuna gelirsek eğer gününde yapılan kredi ve kredi kartı ödemelerine istinaden her ay artış gösterecektir. Tabi bu artış kredi notu düşmesi kadar hızlı olmayabilir. O yüzden kredi notu düşerse ne olur demekten ziyade kredi notunu düşürmemek için ne yapmalıyım ilkesinde hareket etmek istediğiniz krediyi alabilmeniz için en önemli faktördür.

 

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir