8 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Vergi

Bankadan Vergi Borcu Ödeme Dönemi Kapanıyor

Bankadan Vergi Borcu Ödeme Dönemi Kapanıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi başkanlığı tarafından Bankalara iletilen bildirimde 01.01.2020 itibariyle Özel Bankalar tarafından Vergi tahsilatı yapılmayacağına dair bilgi iletildi. Bloomberg HT ‘ den Sefer Yüksel ‘in haberinin detaylarını sizler ile paylaşmaya çalışalım. Özel bankalar tarafında soğuk duş etkisi yaratan Bankadan Vergi Borcu Ödeme dönemini biteceği geçen aydan bu yana belliydi.

Özel bankalar tarafından gerçekleştirilen vergi tahsilatları 3 gün bankada vadesiz kaynak olarak bekledikten sonra ilgili Vergi dairesi hesaplarına otomatik aktarılmaktaydı. Geçtiğimiz ay bu süre bir güne düşürülmüş olup bir aydır Vergi tahsilatları Vergi dairesi hesaplarına bu şekilde aktarılıyordu. Fakat bu hamle özel Bankaların vadesiz kaynaklarını olumsuz etkileyeceği kesin.

Bankadan Vergi Borcu Ödeme Yapılamıyor Mu?

31.12.2019 tarihine kadar Özel Bankalar tarafından Vergi tahsilatları yapılmaya devam edilecek. Fakat 01.01.2020 itibariyle Özel bankaların vergi tahsilatı yapamayacağı belirtilmiştir. Tahsilatları gib.gov.tr ve Vergi daireleri üzerinden yapılacağı belirtilmektedir. Tabi yıllardır bankalar tarafından vergi tahsilatları yapıldığı icin tüketici tarafından alışılması zor bir süreç olacak gibi.

Bu değişiklik ile artık 01.01.2020 tarihi itibariyle özel Bankaların şubelerinden, internet bankacılıklarından, mobil bankacılıklarından, ATM ‘lerden, çağrı merkezlerinden, kiosklardan ve genel merkezlerinden ödenemeyecek. Kamu bankalarını tercih etmeyecek müşteriler için ise süreç gib.gov.tr yada vergi dairesi ikileminde devam edecek gibi gözüküyor.

Kamu Bankalarından Vergi Borcu Ödenebilir Mi?

Tabi bu bildirimden sonra akla gelen ilk soru bu oldu. Gib tarafından Bankalara yapılan bildirimde Kamu Bankalarından bahsedilmemiştir. O yüzden vergi ödeme işlemleri sadece Özel bankalara kapatıldığı görülmektedir. O yüzden Vakıfbank ‘dan vergi ödemesi yapılır mı? Ziraat Bankası vergi ödemesi alıyor mu? yada Halkbank ‘dan Vergi borcu ödenir mi? sorularına cevap olacaktır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Tapu Harcı Ne Kadar Oldu? Tapu Harcını Kim Öder?

Özel Bankalara neden vergi ödemesi yapılmıyor? Neden bu kısıtlamanın getirildiği kısmını değerlendirmek gerekir ise yüksek faiz oranları döneminde Kamu bankalarında düşük faiz ile krediler kullandırılarak Kamu Bankalarının eli güçlendirilmişti. Özel bankalardan vergi ödeme yetkisi kaldırıldığında kurumsal, ticari yada bireysel müşteriler vergi dairesine giderek yada gib.gov.tr den uğraşmak istemeyeceklerdir.

Diğer seçenek de Kamu Bankalarını tercih ederek Vergi ödemelerini gerçekleştirmek olacaktır. Buda kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ‘ın hem müşteri portföyünü zenginleştirmek hemde vadesiz getirisi anlamında büyük fayda sağlayacak gibi gözüküyor. Bu konuda evet özel bankalar büyük zarar görecek fakat tüketici de aynı şekilde mağdur olacak gibi gözüküyor.

Bankadan Vergi Borcu Ödeme Soru Cevaplar

Tüketici tarafından google aramalarında en üst sıralarda yer alan soruları sizler için cevaplamaya çalışacağız. Tüketicinin yıllardır alışagelmiş düzeni değiştiği için uzun bir dönem bu soruların cevapları aranacak gibi gözüküyor. Sizler tarafından merak edilen bu soruları kısa kısa cevaplamaya çalışalım.

  • Gecikmiş Vergi borcu alan bankalar hangileri? 01.01.2020 itibariyle sadece Kamu Bankaları Vakıfbank, Halkbankası ve Ziraat Bankası ile ödenecektir.
  • Motorlu taşıt vergisi ödeme noktaları hangileri? 01.01.2020 itibariyle gib.gov.tr, Vergi Daireleri, Vakıfbank, Halkbankası ve Ziraat Bankası ile ödenecektir.
  • Emlak Vergisi alan Bankalar 2019-2020 döneminde hangileri? 01.01.2020 itibariyle bankalar tarafından vergi ödemesi yapılamayacağından ödemenin belediyeden yapılması gerekir.
  • Vergi borcu internetten nasıl ödenir? Vergi borcunu internetten ödemek için 01.01.2020 itibariyle gib.gov.tr, vergi daireleri ve kamu bankalarını kullanabilirsiniz.
  • Günü geçmiş vergi borcu hangi Bankalara ödenir? 01.01.2020 itibariyle gib.gov.tr, Vergi Daireleri, Vakıfbank, Halkbankası ve Ziraat Bankası ile ödenecektir.
  • Vergi dairesi borç ödeme işlemi nasıl yapılır? 01.01.2020 itibariyle gib.gov.tr, Vergi Daireleri, Vakıfbank, Halkbankası ve Ziraat Bankası ile ödenecektir.
  • Taşıt vergi ödeme işlemi nereden yapılır? Taşıt vergi ödeme işlemi 01.01.2020 itibariyle gib.gov.tr, Vergi Daireleri, Vakıfbank, Halkbankası ve Ziraat Bankası ile ödenecektir.
  • Mtv Ödemesi Nereden Yapılacak? Mtv ödemesi son ödeme tarihi 2020 Ocak ayına sarktığı için gib.gov.tr, Vergi Daireleri, Vakıfbank, Halkbankası ve Ziraat Bankası ile ödenecektir.
BUNUNLA İLGİLİ:  Konsolosluk Harçları 2022 Yılında Ne Kadar Oldu?

 

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir