9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

İhtiyaç Kredisi Borcu Kmh İle Ödenir mi? Bddk Bu İşleme Onay Veriyor mu?

İhtiyaç Kredisi Borcu Kmh İle Ödenir mi? Bddk Bu İşleme Onay Veriyor mu?

Tüketici tarafından en sevilmeyen Bankacılık ürünleri içinde belkide ilk sırayı kredili mevduat hesabı (kmh) alır. Bankacılık sisteminde uzun yıllar kullanımı konusunda sorunlar yaşanan bir çok açılan davaya konu, ihtiyaç kredisi borcu sonrası kmh ‘ların kullanımında değişiklikler gerçekleşti. Belirttiğim gibi bir çok insan geçtiğimiz yıllarda kendi parası olarak düşünerek kullandığı kmh borçlarını ödemediği için takibe aktarıldılar. 

Tüketicinin kullanımı konusunda çok da bilgilendirilmediği bu ürün için bir çok sorun yaşanıyor. Peki İhtiyaç kredisi borcu kmh ile ödenir mi? Bddk bu işleme onay veriyor mu? bu konuyu sizler için açıklamaya çalışalım. İhtiyaç kredisi, konut kredisi yada taşıt kredisi çeken tüketiciye açılması zorunlu diye lanse edilen ve hesap açılış evrakları ile beraber yazılı onayınızı da alarak hesabınıza kmh açılışı gerçekleştirilmektedir.

Tabi bir çok tüketici içinde hayat kurtarıcısı olarak değerlendirilen kredili mevduat hesapları (kmh), ihtiyaç kredi borcunuzu geciktirmeniz durumunda sizin adınıza ihtiyaç kredisi taksitini ödemektedir. Nakit sıkıntısı çeken tüketici eline para geçtiğini kmh borcunu da kapatarak kredisini gecikmeye düşmekten kurtarmaktadır. Kmh faizi 2017 yılında Merkez Bankasının müdahalesi ile biraz daha düşerek tüketici üzerindeki faiz yükünün azalmasına fayda sağladı.

Tüketici ben kmh ürününü kullanmak istemiyorum dese de Bankalar bu konuda ısrarcı davranarak kmh kapama yapılmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Son dönemde emekli maaşı müşterilerine verilecek promosyon ödemeleri içinde kmh yada kredi kartı devlet eliyle zorunlu hale geldi. Hal böyle olunca kmh, bankacılık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

İhtiyaç Kredisi Borcu Kmh İle Ödenir mi? Bddk Bu İşleme Onay Veriyor mu?

Makalenin başında da belirttiğimiz gibi Taşıt, Konut yada İhtiyaç kredisi borcu ödeme gününde hesabınızda para olmadığı durumlarda kmh limitinden sizden ekstra bir onay almadan yıllarca ödendi. Fakat bu süreçte Bddk ve Tbb nezdinde bir çok tüketici şikayetine de konu oldu. Yıllardır fark etmeden hesap açılış sözleşmesinde atılan imza karşılığı tarafınıza tanımlanan kmh için düğmeye basıldı diyebiliriz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Konut Kredisi Kimler Alabilir? Çalışmayan konut kredisi alabilir mi?

Bddk ve Tbb ‘ ye gelen şikayetlerde kmh kullanımı konusunda yeterli bilginin aktarılmadığı ve onay alınmadan kmh hesabından bir çok kredi tahsilat işlemlerinin yapıldığı dile getirilmektedir. Hal böyle olunca Bddk bu işi çözmek için gerekli adımları atarak Bankalara süreçlerini değiştirmeleri konusunda gerekli bildirimi yaptı. Artık tüketici hesabına müşterinin bilgisi olmadan yada diğer tabir ile göstere göstere onay almadan kmh açılmayacağı konusunda kararını bildirdi.

Bankada Kredili Mevduat hesabı (kmh) açılması zorunlu mu?

Bddk kararı gereği tüketiciden bundan sonra hesap açılışında yada kredi kullandırımlarında kmh açılışı yapılması, buna ek olarak bu kmh limitinden ihtiyaç kredisinin ödenebilmesi için yazılı onay alınması gerektiğini Bankalara iletti. Konut, Taşıt yada İhtiyaç kredisi borcu kmh ile ödenir mi? sorusu da Bddk tarafından alınan karar gereği bundan sonra farklı bir hale gelecek. Kmh açılışı ve ihtiyaç kredisi için kmh limitinden tahsilat yapılabilmesine dair alınması gereken talimatlar ise şu şekilde;

  • Kredili Mevduat Hesabı açılış talimatı,
  • Kmh limitinden kredi taksiti tahsilatı talimatı.

Bddk tarafından alınan kararlar Bankalar tarafından bağlayıcı olduğundan bundan sonra yukarıda belirttiğimiz kmh limitinden ihitiyaç (Taşıt, konut) kredisi taksiti tahsilatı talimatı vermedi iseniz ihtiyaç kredi borcunuz kmh limiti ile ödenemeyecek. Eskiden açılmış olan hesapların güncellenmesine dair Bankalara herhangi bir bildirim yapılmadığı için eskiden kmh ile ihtiyaç kredisi tahsilatı yapılan tüketici için herhangi bir işlem yapılamayacak gözüküyor.

Fakat şu anda hesap açılış evrakları ve kredi evraklarının dışında yukarıda belirtmiş olduğumuz iki talimata imza atmadı iseniz size kmh açılışı ve buna paralel olarak Taşıt kredisi, konut kredisi yada ihtiyaç kredisi borcunuz kmh limitinden ödenemeyecek. Tabi bu yasaklamalar getirilse de ihtiyaç sahibi tüketici önüne hangi evrak gelir ise neredeyse bakmadan imza atıyor, o yüzden bizler için ne kadar fayda sağlar bunu ilerleyen günlerde izleyeceğiz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi Risk Raporu Ücretsiz Olan Banka Var mı?

 

İlginizi çekebilecek alternatif yazılarımız

About Author

Finansçı

2 Comments

  • Benim sürekli ihtiyaç kredi borcum kmh dan odeniyor. Benim maasim geç yattığı için kmh ile ödeme benim isime yarıyor. Ama istemeyen için sorun olabilir tabiki

  • Konut kredisi içinde kmh dan ödeme ilaç gibi geliyor bana. Bende unuttuğum zamanlard kmh dan odeniyor bir ay içinde kmh bakiyesini yatiriyorum daha az faiz oduyirum en azından kredimi geciktirmeden.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir