9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

Kmh Faizi Ne Kadar? Kmh Faizi Hesaplama

Kmh Faizi Ne Kadar? Kmh Faizi Hesaplama

Kmh ürünü Bankacılık ekosisteminin neredeyse en çok kullanılan ürünlerinden biridir. Kmh o kadar entegre bir ürün olduğu için kmh limitine bağlı olarak kullandırılan ödeme planına bağlı taksitli krediler, aynı limiti kullanan sektör kartları yada nakit olarak kullandırımlar söz konusudur. Tüketicinin anlık nakit ihtiyacı için en tahsis onayı gerektirmeyen hazır alınmış olan limiti kullanarak tüketici ihtiyacını giderebilmektedir.

2018 yılında yaşanan kur artışı ile tüm kredi faizlerinde yaşanan artış kmh ürününü de maalesef etkiledi. 2018 yılında aylık %2,75 yıllık %33,00 gibi faiz oranlarına kadar çıktı. Enflasyon rakamlarındaki gerileme, Merkez Bankası bünyesindeki yönetim değişikliği, cari fazla gibi bir çok gelişme ile TCMB tarafından faiz oran düşüşleri için yeterli alan olduğu belirtilerek son üç dönem faiz indirimine gidildi. %24,00 ‘lerdeki politika faizi 1425 baz puan indirim ile %9,75 ‘lere kadar geriledi. Bu ivme ile Kmh faizi 2020 yılı için tekrar indirime giderek tüketiciyi sevindirdi.

Kmh Faiz Oranları 2020

Kmh faizi 2020 oranları TCMB tarafından 2020 ilk çeyrek 17.03.2020 basın açıklamasına istinaden 1 Nisan 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,25; aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 1,55; yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,00; aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 1,30 olarak belirlenmiştir.

Kredi kartı azami faiz oranları ve kmh faiz oranları bundan böyle, üçer aylık dönemler için ilan edilmeyecek, ilan edilen oranlar değişiklik yapılana kadar geçerli olacaktır. Kmh faiz oranı 2020 yılı için %1,25 oran kullanılacak olup gecikme faiz oranı da %1,55 üzerinden hesaplanarak tüketici hesaplarına tahakkuk ettirilecektir. Dipnot ‘da belirtildiği üzere bundan sonra 3 aylık olarak değil değişiklik talep edildiği anda açıklanacaktır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Borcu yok yazısı nasıl alınır?

Kmh Faiz Oranları 2019

Kmh faizi 2019 oranları için 2019 yılının dördüncü çeyreğinde uygulanacak azami faiz oranlarına ilişkin 28.09.2019 tarihli basın duyurusu ile TCMB tarafından 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak olan aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,60 olurken aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2,00 orana düşürüldü. TCMB tarafından bir sonraki güncelleme 2020 de yapılacağı için kmh faizi 2019 rakamını %1,60 olarak kapatacaktır.

Yabancı para cinsinden Kredi Kart işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,28 olurken, aylık azami gecikme faiz oranı ise yüzde 1,68 olarak belirlenmiştir. TCMB tarafından yapılan bilgilendirmede kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini fiyatlama ve vade gibi unsurları dikkate alarak kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları tüketicinin menfaatine olacağı belirtilmektedir.

Kmh Faizi Hesaplama

Kmh faiz oranları 2018 yılında oldukça yüksekti fakat TCMB tarafından gerçekleştirilen indirimler sonrası Bankaların kmh faiz oranları 2020 yılında %1,25 ile devam ediyor. Tüketici kmh kullanımı konusunda çoğu zaman kararsız kalabiliyor. Acaba çok faiz birikir mi? kmh ne zaman gecikmeye girer? kmh borcumu ne kadar ödemezsem takibe atılır? kmh ödemesi nasıl yapılır? gibi soruların cevabını ararken gidip taksitli bir kredi kredi çekebiliyor. Çok basit olan kmh faizi hesaplama işlemini bir örnek ile açıklamaya çalışalım.

Örnek kmh faizi hesaplama; 1.000 TL kredili mevduat hesabı kullandığınızı varsayalım öncelikle. Elinize 10 gün sonra para geçtiğinde de kmh borcunu kapattığınızı düşünelim. Bu arada bazı bankalar hesabınıza para yatırdığınızda +1 gün valörlü olarak muhasebeleştirdiği için 11 gün faiz ödemek zorunda kalabilir siniz. Valör uygulamayan bir Banka olduğunu düşünerek 10 gün üzerinden ödemeniz gereken kmh faizi bakiyesini hesaplayacağız.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi Borcu Olan Ev Satılabilir Mi? Banka İpotekli Ev Satışının Riskleri

Kmh faizi hesaplama formülü Anapara*Gün*(1,25*12)/36000 şeklinde olup 1.000*10*15,00/36.000= 4,17 TL+ Vergi olarak tahsilat sağlanır. Kmh ay sonlarında tahakkuk eden krediler olduğundan hesabınıza 1.000 TL yatırdığınızda ay sonu itibariyle 4,17 TL+ Vergi olarak tahakkuk eder. Yani hesabınıza 1.005 TL yatırmanız borcunuzun kapanması için yeterli olacaktır.  Anlattığımız hesaplama yöntemi gecikmeye düşmeden ödeme yapmanız durumunda hesaplanacak formüldür.

Kmh Gecikme (Temerrüt) Faizi Hesaplama

Kredili mevduat hesabı borcunuzu ödemediğinizi düşünürsek 1.000 TL borcunuz için ödeyeceğiniz kmh gecikme faizi TCMB tarafından belirlenen %1,55 üzerinden faiz birikecektir. O yüzden kmh kullanırken özellikle ay başlarında hesabınızda kmh riski yada en kötü ihtimal ile Bankalara göre değişkenlik gösterebilecek %10,00 ile %30,00 arasında değişen bakiyeyi hesabınıza yatırmak ve en az bir gün sonra tekrar kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kmh Faizi Tüketicinin Merak Ettiği Soru Cevaplar

Tüketici tarafından google aramalarını kontrol ettiğimizde ekteki soruların en çok sorulduğu görülmüş olup bu soruları da aynı şekilde kısa kısa cevaplamaya çalışalım. Soruların ağırlıklı olarak Kamu Bankalarında bulunan kredili mevduat hesapları ile alakalı olduğu görülmektedir.

 • Kmh faizi Ziraat Bankasında ne kadar? Her bankanın kmh faiz oranı sabit olup şu an için güncel faiz oranı %1,25
 • Vakıfbank kmh faiz oranı ne kadar? Her bankanın kmh faiz oranı sabit olup şu an için güncel faiz oranı %1,25
 • Kmh faiz oranları 2018 yılında ne kadardı? Yüksek faiz artışları ile beraber 2018 yılında %2,75 ‘lere kadar çıkmıştır.
 • Kmh limiti nedir? Kmh limiti Banka tarafından size nakit kullanım için sunulan bir limittir.
 • Vakıfbank ek hesap faiz hesaplama nasıl yapılır? Yukarıda belirttiğimiz örnekte kmh faizi hesaplama yöntemini kullanabilir siniz.
 • Taksitli kmh nedir? Kmh limitine bağlı olarak ödeme planına bağlı olarak kullandırılan taksitli kredi demektir.
 • Ziraat Bankası kmh ne demek? Tüm Bankalarda tüketici tarafından gün içinde kullanılabilir bir nakit kredi.
 • Kmh ödemesi nasıl yapılır? Kmh ödemesi için kmh limitinin bağlı bulunduğu vadesiz hesaba para yatırmanız yeterlidir.
 • Ek hesap ne demek? Her bankada farklı isimle adlandırabilen kredili mevduat hesabıdır.
 • Ek hesap faiz hesaplama nasıl yapılır? Yukarıda belirttiğimiz kmh faizi hesaplama formülünü kullanarak hesaplayabilir siniz.
 • Destek hesap nedir? Her bankada farklı isimle adlandırabilen kredili mevduat hesabıdır.
 • Artı hesap nedir? Her bankada farklı isimle adlandırabilen kredili mevduat hesabıdır.
 • Kmh faiz oranları 2020 yılında ne kadar? Yüksek faiz artışları ile beraber 2020 yılında %1,25 orana indirildi.
BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi Sicil Affı Kimleri Kapsıyor? Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Neler?

Kmh faizi

 

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir