15 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

Taşıt Kredisi – Konut Kredisi Kullandırım Oranı Kaç Oldu?

Taşıt Kredisi – Konut Kredisi Kullandırım Oranı Kaç Oldu?

Piyasadaki kredi faiz oranlarının yüksek olması, konut satışlarındaki daralma, mevduatlardaki yüksek faiz oranları, bir çok tüketicide peşinat tutarının olmaması gibi etkenler ile aylardır konut satışlarının düştüğünü görebiliyoruz. Konut kredisi kullandırım oranı ‘nın arttırılması da bu kötü gidişe önlem amacı ile atılmış bir adımdır. Konut kredisi haberleri içerisinde en çok dikkat çeken ve etki yaratabilecek etkenler arasında yer aldı.

Tabi bunun yanında bir çok Bankada konut kredisi faiz oranları düştü (çalıştıkları inşaat firmalarının konut satışları için) ve konut kredisi faiz oranları 2019 da %0,98 imkanı sundu. Bu oranın detayı ise İnşaat firmalarının hesaplarının bulunduğu Bankadan çekilecek konut kredilerinde bu oran sunuldu. Büyük kompleks projelerde de keza bu oranları kullanmak mümkün. Ama yatırımcı olan tüketici konut satmak istediğinde alıcıya verilecek faiz oranı ortalama %2,00 civarlarında diyebiliriz.

Konut Kredisi Kullandırım Oranı Kaç Oldu?

Ülkemizin dinamosu olan İnşaat sektöründe belirttiğimiz etkenler ile yada farklı sebepler ile konut satışlarının hız kazanması amaçlanarak önlemler alınmaya devam ediyor. Konut kredisi hesaplama yapanlar bir kaç ay öncesi rakamlara göre çok daha avantajlı durumdalar. Konut kredisi faiz oranları daha da düşer mi bunu zaman gösterecek ama konut kredisi kullandırım oranı ‘nın yükseltilmesi bir hareketlendirme getireceği kesin.

25 Ocak 2019 tarih 30666 sayılı Resmi Gazete ‘de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Bankaların Kredi İşlemlerine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik ‘de 12/A maddesi 1. fıkrasında değişikliğe gidilmiştir. Son yönetmelik değişikliğinde konut edinme amacı ile kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarı teminat alınan konutun değerine göre yüzde 80 ‘i aşamaz şeklindeydi.

BUNUNLA İLGİLİ:  Ölen Kişinin Kredi Borcu Ve Kredi Kartı Borcu Sigortadan Ödenir mi?

Bu oran 18/04/2007 tarih ve 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile alt düzenlemelerine istinaden düzenlenen Enerji Kimlik Belgesi bulunan; enerji performansı A sınıfı olan konutlar için yüzde doksan (90) oranı, enerji performansı B sınıfı olan konutlarda ise yüzde seksen beşi (85) aşamaz olarak belirtilmektedir. Sınırlamaya konu krediler için teminat alınan gayrimenkullerin değerlemesi Kurul veya SPK tarafından yetkili değerleme şirketlerinden yapılması ve bu değerlere uygun olmalıdır.

Taşıt Kredisi Kullandırım Oranı Kaç Oldu?

Yine aynı yönetmeliğin 25 Ocak 2019 tarih 30666 sayılı Resmi Gazete ‘de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Bankaların Kredi İşlemlerine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik ‘de 12/A maddesi 2. fıkrasında değişikliğe gidilmiştir. Konut alımına desteğin yanında taşıt kredi kullandırımını teşvik etmek bu araç satışları ile oluşacak ÖTV geliri arttırılması planlanmaktadır.

Yönetmelik gereği tüketicilere, binek araç edinme amacı ile kullandırılacak taşıt kredileri ve taşıt teminatlı kredilerde yada yapılacak finansal kiralama süreçlerinde, kredi tutarının taşıt değerine oranında ilgili taşıtın nihai fatura tutarı (120.000) yüz yirmi bin Türk Lirası ve altında olanlar için yüzde (75) Yetmiş beşi aşamaz olarak değiştirilmiştir.

Yine aynı şekilde nihai faturanın değeri (120.000) yüz yirmi bin Türk Lirası ‘nı aşan binek araçlarda, bu bedelin yüz yirmi bin Türk Lirası ‘na kadar olan kısmı için yüzde (70) yetmiş, yüzyirmibin Türk Lirasını aşan kısım için yüzde (50) elli olarak uygulanır. İkinci el binek araçlar için ise taşıt değerinin hesaplamasında kullanılan kasko değerine göre aksiyon alınacaktır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Kredilerinin Vadesi Kaç Ay Oldu?

Yönetmeliğe geçici madde 5 başlığında yer verilen son dönemde Hükümet tarafından Ziraat Bankası aracılığı ile Kredi Kartı borçlarının yapılandırması amacı ile kullandırımı yapılacak ihtiyaç kredileri için bir düzenleme yapıldığı görülmektedir. Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Kredisi şartlarında maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarı ile asgari tutarı ödenip kalan borcu kredilendirilenler de dahil olmak üzere dönem borcu kısmen yada tamamen ödenmemiş kredi kartı mevcut bakiyeleri ile sınırlıdır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Taksitli Kmh Nedir? Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı borçlarının kapatılması amacı ile kullandırılan tüketici kredilerinde vade sınırı (60) altmış ay olarak uygulanır olarak belirtilmektedir. Kredi Kartı borcunun farklı bir Bankada olması durumunda kredi, borcun ödenmesinin teminen ilgili Bankaya ödeme yapılması sureti ile kullandırım yapılacaktır olarak belirtilmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere Ziraat Bankası tarafından Kredi Kartı borçları için kullandırılacak ihtiyaç kredilerinde vade (60) altmış ay olarak güncellenmiştir.

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir