Kredi notu düşük olan kredi çekebilir mi?Kkb puanı kaç olmalı?

Finans dünyasında kredi deyince akla gelen en büyük kriter kredi notu yada diğer adıyla kkb puanıdır. Peki kredi notu düşük olan kredi çekebilir mi? Kkb puanı kaç olmalı? Kredi notuna bakmayan bankalar var mı?

Finans piyasasında ve bir çok yayın organında kredi notu düşüklere kredi, sicili bozuk olana kredi çıkartılır, kredi notuna bakmayan bankalar gibi bir çok haber yada broşür görmüş olabilir siniz. Tüketicinin nakit ihtiyacı var, acil para bulması lazım bir çok seçeneği gözden geçirmek durumunda kalıyor. Cebinde kredi kartı varsa hiç düşünmeden nakit avans çekerek işini görmeye çalışıyor. Peki kredi kartınız yok ve hemen para bulmanız gerekiyor ise ne yapılması gerekiyor?

Kredi notunuz yüksek ise zaten hiç bir sorun yaşamıyorsunuz, sürekli cep telefonunuza gelen hazır limitiniz var gelin kredinizi çekin. Yada gelin 2 dakikada kredi tutarı cebinizde gibi bir çok davet sms’ i alıyor olabilir siniz. Buraya kadar sorun yok ama kredi sicili bozuk olanlar yani kredi notu düşük olan kredi çekebilir mi? Kredi çekemiyorum diye üzülmenize gerek yok, bunun için bir çok firma yada şahıs kendilerince uyguladıkları çözümler ile bu sorunu aşabiliyorlar. Peki bu kişiler kredi notu düşüklere kredi nasıl çıkarıyorlar? bu sorunun cevabını birazdan bahsedeceğiz.

Kredi notu düşük olan kredi çekebilir mi? Kredi çekebilmek için kkb puanı kaç olmalı?

Bankalar kredi vereceği tüketiciyi analiz edebilmek için kredi kayıt bürosu tarafından oluşturulan puanlama sistemini kullanırlar. Eğer mevcut bir Bankacılık ürünü kullanıyor ve bu ürüne ait borcunuzu düzenli olarak ödüyor iseniz kredi notunuz beklenen seviyelerde olacaktır. Ama bazen bir yada bir kaç dönem gecikmeler ile karşı karşıya kalabiliyoruz farklı sebeplerden dolayı. Kredi notunuz düşük olsa da Bankalar bu durumu bazı yöntemler ile aşabiliyorlar.

Kredi çekebilmek kkb kaç puan olmalı? Kredi talebinizin işleme alınması için en az 1000 kkb puanı olması gerekmekte olup bu puanın daha yukarıda olması çok daha kolay kredi alabilmenize fayda sağlamaktadır. Kredi notu 1000 puan altında olanlar hangi durumlarda kredi alabiliyor onları da kısaca belirtmeye çalışalım.

Kredi sicili bozuk olana kredi veren Bankalar var mı?

O zaman kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar hangileri? yada kredi notu düşüklere kredi veren bankalar hangileri? diye sorabilir siniz. Bu durumu çözebilmek için özellikle şu bankaya gidilmesi gerekir diye bir durum söz konusu değil. Çünkü kriter her banka için aynı olup, şartların sağlanması durumunda bir çok bankadan kredi çekebilir siniz. Tabi banka krediyi size hayrına vermeyecek, evet kredi notum 0 nasıl kredi çekebilirim? diye Bankaya başvuru yaptığınızda Bankada size nerede çalıştığınızı yada ne kadar maaş aldığınız bilgisini öğrenecek. 

Burada kriter hiç bir Bankacılık ürünü kullanmadığınız için kredi notunuzun oluşmamış olması mı, yoksa daha önce kullandığınız bankacılık ürünlerinde yaşadığınız sorunlardan dolayı kredi notunuzun düşük olması mı? Daha önce hiç bir ürün kullanmadığınız için kredi notunuz oluşmadı ise maaşlı ve sgk’ lı çalışan iseniz ufak limitli bir kredi kartı vererek ödeme performansınızı analiz edelim bir kaç ay sonra tekrar görüşelim şeklinde olabilir. Yada kredi notu iyi olan bir başka tüketiciyi kefil göstermek sureti ile kredi verebileceğini iletebilir. Peki diğer şarta uygun olanlar yani kredi ürünlerinde yaşadığı sorunlardan dolayı kkb puanı düşük olan tüketiciye nasıl bir alternatif sunacaktır.

Banka borcunu ödemeyen tüketici ile çoğu zaman çalışmayı tercih etmez. Fakat daha önce sorun yaşadığınız için kredi puanınız düşük olduğunda da, sonrasında bu borcu kapatıp kapatmadığınızı öğrenmek ister. Sorunlar yaşasanız da bu borç bakiyelerini kapatıp elinizde borcun kapatıldığına dair ibraname mevcut ise sizin için işler yolunda gidebilir. Eğer çalışan biri iseniz kredi başvurusu yaptığınız banka aracılığı ile maaş ödemesi alıyor iseniz, Banka ne kadar süre bu firmada çalıştığınızı, sgk ödemelerinin ne kadar süredir yatırıldığını ve aksama olup olmadığını kontrol eder.

Açıkçası banka sizin sorun yaşadığınızı ve bu sorunu giderdiğinizi düşünür ise maaşınızı da kendisinin aracılığı ile aldığınızı görmesi durumunda sizin için çok büyük limitler olmasa da kredi kullandırımına izin verebilir. Çok emin olamaması durumunda diğer seçenekte olduğu gibi kredi notu yüksek olan bir kefil aracılığı ile kredi kullandırımına onay verebilir.

Daha önce bir çok kullanıcının Bankaların otomatik kredi tahsis işlemleri sonrasında 0 kredi notu olmasına rağmen hiç bir kriter kontrolü olmadan kredi çekebileceğini gördük. Bankalar bazen kumar oynamayı tercih edebilirler, daha açık anlatmak gerekir ise kredi talebinin az olduğu dönemler de Banka topladığı mevduatı tüketiciye satmak için çalışmalar yapar. Riskli olarak adlandırılan kredi notu düşüklere yani kredi sicili bozuk olan tüketiciye tekrar kredi vermeyi tercih edebilir. Başvuru yapmadan kredi notunuzu öğrenmenizde fayda var.

Kriter aslında verdiği on kredi müşterisinin altı tanesinin ödemelerini düzenli yapması olabilir. Fakat Bankalar bu tarz durumları sistem arızası mı yoksa kredi stratejisi olarak mı yaparlar bunu bizlerin anlaması kolay olmayabilir. Peki Bankaya yaptığınız başvurudan olumlu sonuç alamayacağınızı düşündüğünüzde, yazımızın başında da belirttiğim gibi tüketiciye kredi nasıl çıkarıyorlar?

Bu işler ile uğraşan ciddi büyük ekipler var desek yanlış olmaz sanırım. Satış stratejileri ise kredi sicili bozuk olana kredi çıkartılır, kredi notu düşüklere kredi çıkarıyoruz diyerek tüketiciyi saflarına çekebiliyorlar. Tabi bu işlem hiç bir zaman karşılıksız gerçekleşmiyor, Banka kredi tesis ücreti olarak binde 5 masraf alsa da bu ekipler kredi çıkarma karşılığında yüzde 10-20 gibi oranlarda para talep edebiliyorlar. Peki bu kişiler kredi notu düşük olana nasıl kredi çekebiliyorlar?

Öncelikle Bankalarda ilişkilerinin çok iyi olduğu çalışanlar var, çalıştığınız iş yerinde az maaş alıyor olsanız da sizin adınıza farklı firmalardan yüksek tutarlı maaş yazıları alarak daha yüksek kredi çıkarılması konusunda uğraşıyorlar. Tabi bu işlemlerin ne kadar güvensiz işlemler olduğunu hepimiz analiz edebiliriz. Fakat paraya acil ihtiyacı olan tüketici bu durumları göz ardı ederek, üzerine yüksek tutarda komisyon ödemesi yaparak kredi çekmek için uğraşabiliyorlar. Tabi bu konuda herhangi bir yönlendirme durumu söz konusu olmadığı için bilgi amaçlı bu detayları paylaşarak tüketiciyi bilgilendirmeye çalıştık. 

15 Yorumlar

 1. Mehmet 14 Kasım 2016
 2. ilyas 1 Aralık 2016
 3. Murat 20 Aralık 2016
 4. Melih 8 Ocak 2017
 5. Murat 20 Ocak 2017
 6. Burak 1 Nisan 2017
 7. melisa 29 Mayıs 2017
 8. serhat 20 Haziran 2017
 9. Volkan 30 Haziran 2017
 10. Orhan 9 Ağustos 2017
 11. Haluk 23 Ağustos 2017
 12. Frenk 23 Ağustos 2017
 13. berkan 7 Kasım 2017
  • Finansçı 7 Kasım 2017
 14. Melis 12 Temmuz 2018

Cevap Ver